ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2011
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 [an]

Nici nemulțumit, nici mulțumit

O experienta frumoasa

Tocmai ce ne-am intors din Grecia unde am fost pentru prima data si doresc sa va impartasesc impresiile mele.

Am ales Hotel Lagomandra, un hotel de patru stele cu demipensiune. Hotelul este claificat ca fiind de 4 stele insa eu as spune ca merita doar vreo 3. Nu din cauza conditiilor ci din cauza lipsei atentiei la detalii. Insa sa o luam pe rand:

- camera mare cu terasa la etajul 1 curata dotata cu pat dublu si patut pentru copil, fotoliu AC, mini bar si seif gratuit.

- baia micuta curata insa aici as avea ceva ce nu mi-a placut: era dotata cu o vana normala insa mica nu puteai sa faci baie doar dus, dusul era dotat cu panou pentru jacuzzi insa neexistand cabina de dus nu il puteai folosi fara sa umplii toata baia de apa. In loc de paravan la dus era o perdea care tot timpul pica in cap.

Sa trecem la exterior:

curtea hotelului curata cu piscina cu apa curata de asemenea, in care insa nu am intrat niciodata. Exista si o parte speciala pentru copii insa era un spatiu mic si fara nici un tobogan sau ceva de joaca.

Locul de joaca pentru copiii era foarte slab amenajat un tobogan si o roata de invartit un teren de tenis si cateva aparate de jocuri mecanice. Foarte slaba si partea de distractie pentru adulti intr-o singura seara a fost un mini concert.

Masa:

sala de mese curata cam mica astfel incat au fost seri in care nu prea avea loc toata lumea la mese insa se rezolva destul de promt. Personalul de la sala de mese si bar era 70% roman.

Mic dejun: destul de bogat aveai de unde alege: 4-5 feluri de dulceata, miere, nutella, unt, croissante, lapte ceai, cereale, cafea sucuri la aparat, omlete clatite, salate intr-un cuvant ok.

Cina: la fel destul de bogat ca fel si destul de variat se mai repetau din feluri insa nu suparator in fiecare seara existau si noutati. Cate un tip de ciorbita in fiecare seara altul, in rest paste, orez, cartofi, legume ca si garnituri si carne de pui, peste, porc, salate din nou bine

Deserturi: fructe: lubenita nectarine si struguri, inghetata, budinci si prajituri

Hotelul nu era situat pe plaja, pana la plaja aveai de mers maxim 10 minute si existau 2 variante fie treceai o pasarela peste strada, fie treceai strada. Noi am ales sa trecem strada. Plaja era destul de curata, neaglomerata linistita, sezlongurile se puteau inchiria cu 6 euro o umbrela cu 2 sezlonguri.

Nisipul era de granulatie mare mai mult pietris, insa nu ramanea lipit de tine ceea ce ne-a placut. Apa calda limpede si curata, si destul de mica.

Bauturile la restaurantul Hotelului exagerat de scumpe ca mai peste tot de altfel la ei. Noi am facut cumparaturi la supermarket in Neos Marmaras unde era mai ok.

Per ansamblu a fost bine noi ne-am simtit bine insa cum spuneam exista loc si de mai bine...

A si inca ceva... cand plecati la drum daca calatoriti noaptea si aveti nevoie de motorina sau benzina grija mare deoarece 90% din benzinarii la greci sunt inchise noaptea. Noi am patit-o noroc ca am gasit o statie deschisa...

Trimis de anca in 05.09.11 23:10:46
Validat / Publicat: 06.09.11 00:11:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 7280 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 corpul principal receptia parter sala de mese etaj

adryana
[06.09.11 08:09:30]

Ma bucur pentru concediul vostru, binenteles ca daca vrei, gasesti cate ceva peste tot pe unde te cazezi, eu am dat mai mare nota ca si tine, in primul rand cel mai mult ne-a placut marea si plaja, care dealtfel au si steag albastru.

Totusi nu stiu cum ti s-a parut tie marea mica, caci la Lagomandra malul este chiar abrupt, mergi 3-4 m in mare si deja nu mai ajungi la fund, copiilor mici le recomand dealtfel atenta supraveghere.

Dar despre acel zambet, cu care esti intampinat la intrare in restaurant, nu ne vorbesti? caci pt. noi a fost singurul loc in Grecia, unde la intrare la masa ne-a intampinat cineva- acel domn slabut- cu zambet.

Mai sunt importante si alte aspecte:

1) nu se verifica turistii la intrare in restaurant, daca intr-adevar sunt cazati la Lagomandra, nu ne-a cerut nimeni cartela camerei, niciodata. Ei, bine, e exact opus cu ce se intampla la Gerakina, unde pana sa imbuci ceva ti se cere de 2 ori acel tichet-la intrare si apoi inca o data la masa. Consider ca sunt aspecte totusi importante... asta sper eu acum, sa nu fi disparut zambetul... din iunie 2010 pana acum.

2) fara nicio spaga, de la inceput ni s-au dat alte camere, net superiopare cu ce aveam noi pe voucher, doar fiindca acel domn, f. f. amabil dealtfel de la receptie, a constatat ca copilele noastre erau maricele pt. o canapea extensibila si ne-a RECOMANDAT sa luam maisoneta-camera care dealtfel costa mai mult si nu ne permiteam noi. In plus de asta, ne-a condus apoi, ca pe niste orbi, pana la camera. Ce gest frumos!

Cat priveste distractia si toboganele, cred ca am scris si eu ca este o locatie izolata, fara discoteci, magazine, cluburi, etc. Parculet pt. copii, cu tobogane, are celalalt hotel-Lagomandra Beach 3*, dar este f. mic acel parculet si pana acolo trebuie traversata acea punte. Dar trebuie totusi retinut ca orasul Neos Marmaras e aproape, supermarketul LIDL din Nikiti e aproape, orasul Nikiti e aproape -asa am facut si nu ne-am plictisit deloc, chiar nu mai aveam picioare de cat ne-am plimbat pe acolo.Am vizitat si alte locatii care erau in imprejurimi: Elea Village, Athena Palace Village.

Pt. cei care vor sa inchirieze diverse ambarcatiuni, mergand spre Neos Marmaras, pe dreapta, la vreo 300m de hotel, se merge exact spre un asa loc, am scris in rw meu despre el.

adryana, anca
Alte impresii din această RUBRICĂLagomandra Hotel & Spa [Elia Nikiti]: