ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2011
ÎNSCRIS: 05.09.11
AUG-2011

Către satisfăcător

Condiţii OK pentru preţul plătit

Am plecat din ţară în data de 27 august 2011, am ales hotelul la sugestia celor de la agenţie, care au fost acolo chiar anul acesta.

Ca şi impresie generală despre hotel pot sa spun ca este un hotel vechi, mobilierul per ansamblu este foarte vechi, în schimb personalul hotelului este mai mult decât prietenos, şi încearcă din toate puterile să îţi satisfacă şi cele mai mici dorinţe.

În fiecare zi cred ca am fos întrebaţi de un milion de ori dacă este totul în regulă, de la managerul hotelului şi până la camerist (nu am vazut nici măcar o singură femeie care să facă curat în camere, erau numai bărbaţi: D şi nu ştiau să facă lebede şi alte chestii interesante: D). Dacă vreodată (ceea ce nu se va mai întâmpla prea curând...) m-aş mai întoarce în Egipt şi aş alege Hurghada, în mod sigur am sta pe gânduri dacă să mai stăm la acelaşi hotel.

Punctele negative ale hotelului ar fi:

- mâncare, deşi discutând la întoarcere în avion cu alţi turişti cazaţi la unităţi superioare (5*) am constatat că cei de la Regina chiar stau totuşi bine la capitolul acesta, în sensul că au avut meniul diferit de la o zi la alta, în fiecare zi având fie carne de pui / vită / oaie într-un mod diferit preparat şi peşte (au avut inclusiv crabi!!! din păcate însă foarte prost preparaţi, dar putem puncta dorinţa în sine), dar ideea este că majoritatea românilor nu prea sunt multumiti de modul de preparare al mâncării în Egipt.

Oricum partea bună este că localizarea hotelului este în centrul staţiunii iar peste drum de hotel este McDonald (aprox. 4 USD un meniu), si un restaurant cu produse de peşte (aprox 10 - 15 USD o masă pt 2 persoane), şi o pizzerie (aprox. 8 - 15 USD / pizza), aşa că totuşi există şi alternative.

- mobilier vechi - deşi acest lucru ne-a fost confirmat de toata lumea din avion

- hotelul nu arată foarte bine în interior (crăpături, o nuanţă de alb murdar)

- echipa de animatori era formată din 4 persoane, care depuneau eforturi considerabile, dar programele erau tot timpul aceleaşi şi nu foarte atractive.

- RUŞI!!! era plin de ruşi, am fost singurii români din hotel, în rest era plin de ruşi, pe lângă care mai erau şi câţiva englezi şi nemţi, dar per ansamblu erau foarte mulţi ruşi.

- paharele erau din plastic. O singură dată am văzut pahare normale, din sticlă, în rest numai pahare din plastic. Deşi nu mă încălzeşte faptul că a fost la fel şi la alte hoteluri trebuie însă să spun că nu am fost singurii care au băut din plastic.

- noi am stat la ultimul etaj (2) şi mai tot timpul se auzea un zgomot continuu nu foarte puternic mai mult ca un zgomot de fond, de la instalaţia de aer condiţionat (aerul condiţionat era centralizat) evitaţi ultimul etaj, cereţi etajul 1!

Puncte pozitive:

- personalul foarte foarte foarte amabil

- amplasare în centrul staţiunii

- o grădină imensă foarte îngrijită

- două piscine

- plaja la mare foarte mare

- centru acvatic pe plajă

- schimb zilnic de lenjerie şi prosoape (poate şi datorită bacşisului de aprox 2 USD)

- curăţenie în camere

- nu am vazut nici măcar un singur gândac

- prosoape de plajă schimbate zilnic

Per ansamblu, pentru preţul plătit suntem mulţumiţi cu ce am primit. Recomandăm hotelul cu mici condiţii: dacă se achiziţionează mai multe excursii şi perioada petrecută în hotel este mică (noi am stat 4 zile plecaţi în excursii, practic în hotel am stat 2 zile + seara de sosire + ziua plecării), sau dacă vreţi să vă aflaţi în centrul staţiunii...

Ne pare rău că am uitat să facem poze la cameră, dar în camera arată la fel ca şi în descrierile generale ale hotelului de pe diverse adrese, am pus în paşaport o hârtie de 10 EURO, poate din acest motiv a arătat camera aşa de bine.

Trimis de adelos in 05.09.11 20:14:31
Validat / Publicat: 05.09.11 21:23:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1980 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adelos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aşa arată o parte din grădina interioară, clădirile care se văd sunt bungalow-uri, nu pot da detalii despre ele

[05.09.11 21:23:35]

@adelos: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

adelos
Alte impresii din această RUBRICĂZya Regina Resort & Aquapark (ex Swiss Inn, ex Royal Regina) :

• pagină generată în 0.038631916046143 sec