ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2011
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 si 7 ani

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Nu recomand acest hotel pentru familiile cu copii

Hotelul se afla la 4 km distanta de centrul statiunii Zell am See, pe marginea lacului/Thumersdorf. Este frumos situat, din pacate numai etajele superioare au vedere spre lac.

Am cumparat un pachet AI, pentru 7 nopti. /family room.

Voi spune parerea noastra numai despre hotel si restaurant, pentru ca restul, adica excursiile si drumetiile compenseaza disconfortul hotelului.

Cu raceala, receptionera ne-a dat cheile "apartamentului", etaj 1.

Camera mare, un pat matrimonial si incropite la joasa inaltime, 2 paturi pentru copii.

Mocheta, veche, curata. Mobila veche scartia, usile de asemenea, Balcon nu avea, iar vederea era catre un damb cu vegetatie. Ne avand aer conditionat si plasa de insecte nu puteam deschide decat putin geamurile. Baia mica, dus, oglinda meschina, prosoape mai mult decat modeste, lipsa foen, lipsa sapun sau sampon, 2 pahare, TV cu ceva programe, bineinteles numai in limba germana.

Am cerut o alta camera, dar singura varianta era si mai modesta, la mansarda.

Deci lipsa vedere lac, sau macar muntele, care era in spatele hotelului.

Parcarea hotelului nu era suficienta, asa incat cei care intarziau seara parcau... in spatiul verde. Pacat de pajiste. Hotelul nu avea o camera pentru joaca copiilor. In fata hotelului se afla o terasa, dar mai ploua cateodata si atunci toata lumea se strangea in restaurantul hotelului, unde bineinteles se bea bere...

Masa AI a insemnat micul dejun monoton si descurajant, oul fiert, 2 feluri de cascaval, 3 feluri de salam, unt, gem, cereale, lapte, cafea, ceai.

Pranzul era de fapt la pachet, iti pregateai obisnuita chifla cu salam, cascaval si mar sau portocala. Majoritatea erau nemti de varta a treia si cateva familii de belgieni, olandezi si cehi. Putine familii cu copii si acelea erau in general cehi sau sloveni.

La ora 4 dupa amiaza cand se adunau turistii din excursii se servea cafea si o prajitura, care era la fel in fiecare zi si care nu prea avea succes, fiind un fel de paindespain,

Masa de seara se servea de la 18-20, dar toti se infiintau la ora 18,00, ca si cum ar fi plecat restaurantul din loc.

3-4 feluri de salate, o fripturica (de criza) de porc sau de vita, o singura seara a fost pui, cartofii si orezul aferent.

O seara a fost cu preparate din peste, a mers mai bine si una cu specific italian.

Ca dulce, o budinca gen dr. Oetker, inghetata.

Personalul nu era prea zambitor, bucatarul parea tot timpul suparat pe viata, barmanul nu schita nici un gest.

Receptionera nu prea stia nici ea sa zambeasca, daca o intrebai ceva raspundea, insa nu cu prea multa amabilitate.

Sansa a fost ca in hol se aflau multe pliante si deosebit de important in pachetul achizitionat ni s-a spus ca era inclus un card pentru acces la unele obiective de vizitat. Bineinteles ca am mai platit 16,4 Eur, ptr. nu stiu ce taxe, insa cardul acela a facut toti banii pentru ca am avut acces cu el la cabine, la multe locuri pe care le-am vizitat, chiar si la transportul in comun si o plimbare cu vaporasul pe lac, la strandul local, la cascade (Kaprun), etc.

In concluzie sigur sunt hoteluri mai bune, le-am vazut si vom opta pentru alte locatii. Zona este mirifica si merita vizitata.

Trimis de amero in 05.09.11 18:58:04
Validat / Publicat: 05.09.11 20:08:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Viena, Graz, Linz, Innsbruk, Bad Ischl

VIZUALIZĂRI: 2227 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

sosso [26.12.12 22:45:41] »

@amero: cu scuzele de rigoare, voi face corectiile necesare: Lacul se numeste Zell, iar hotelul este situat in localitatea Thumersbach, care este lipita de Zell am See.

Thumersbach este situat pe malul lacului Zell, pe partea opusa localitatii Zell am See si ofera privelisti extraordinare catre domeniul schiabil Schmittenhohe.

webmaster [26.12.12 22:50:31] »

@sosso: mulţumiri de completări, am adăugat localitatea (Thumersbach) în numele hotelului, cf cutumei, în cazul în care unitatea de cazare nu este localizată în localitatea care dă numele secţiunii geografice de pe sait.

Dragoș_MD [26.12.12 23:13:35] »

@sosso: Îmi permit să aduc oarece rectificări la corecţiile tale:

- Lacul se cheamă de fapt Zeller pe limba lor. E drept, italienii, englezii şi alţii se mulţumesc cu denumirea mai scurtă;

- Hotelul este totuşi în Zell am See. Thumersbach este o comunitate cadastrală a oraşului Zell am See. Foarte elocventă această imagine cu dezvoltarea în ultimele 6 decenii a oraşului.

sosso [27.12.12 00:57:10] »

@Dragos: Ma bucur ca ai facut aceste corectii, asa am aflat si eu cum stau lucrurile de fapt.

Eu am fost derutat de indicatorul de intrare in localitatea Thumersbach (asa am crezut), am postat fotografia cu acest indicator la review-ul Gasthof Seestrand Thumersbach/Zell am See.

amero [27.12.12 09:40:46] »

@sosso: f. bune lamuririle aduse si rectificarile lui Dragos.

am sa caut si poze pentru a le adauga ptr. ca si eu sunt o mare iubitoare a acestei zone a Austriei, iar Kaprunul este de exceptie si vara si iarna. astept sa ma reintorc in zona si poate gasesc si castelul din Kaprun redeschis publicului, anul trecut era in "renovare"

Dragoș_MD [27.12.12 09:55:11] »

@amero: castelul din Kaprun (Burg Kaprun) e 'permanent' în renovare, conform spuselor ghidei. E ceea ce englezii numesc 'work in progress' - un şantier în desfăşurare. Dar are şi zone finalizate, care se pot vizita NUMAI lunea de la ora 16:00! Sau se poate închiria (integral sau doar anumite săli) pentru organizarea de evenimente. Am scris despre el aici şi am pus şi ceva poze.

Şi mie mi-e dor de Kaprun (Zell am See mi s-a părut mult prea aglomerat, da' merită văzut, însă nu m-aş caza acolo).

amero [27.12.12 10:12:29] »

@Dragos: multumesc Dragos, aglomeratia din Zell m-a facut si pe mine sa optez ptr. Thumersbach, dar in Kaprun mi-a placut f. mult si chiar daca nu schiez tot as da o fuga de 5-6 zile sa ma las coplesita de frumusetea naturii si nu numai

LA MULTI ANI tuturor si vacante frumoase

amero, sosso