ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2011
ÎNSCRIS: 05.09.11
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 10 ani

Servicii foarte bune la Barut Arum

E prima mea postare pe site, mi-am promis ca imi voi face un cont aici cand ma voi intoarce din concediu - am citit multe impresii de pe acest site si cum despre acest hotel nu a scris nimeni am zis sa fac eu primul pas.

La a treia excursie in Turcia am ales Side la recomandarea agentiei de turism. Dintr-o lista de mai multe hoteluri, am mers pe Barut, mizand mai ales pe review-urile bune ale hotelului din Lara, din acelasi lant. Si nu am gresit deloc. Criteriile au fost putine - noi am vrut apartament cu 2 dormitoare in vile/bungallowuri, un hotel mic (nu cu sute de camere), restaurant care sa aiba mese si la interior, maxim 1 ora timp de transfer de la aeroport.

Am ajuns dimineata la hotel, pe la 10.30, fiind singurii romani din avion care am ales acest resort. Ghidul care ne-a insotit ne-a confirmat ca nu e un hotel foarte cerut - de fapt nu a stiut sa ne spuna nimic despre hotel (a avut scuza ca deservea de obicei alta zona).

Cazarea incepea la ora 14.00 - ni s-a spus insa ca in 30-45 de minute va fi gata o camera - la 11.30 eram cazati.

Primele impresii - foarte bune. Apartamentul maricel - cam 55-60mp, foarte curat (adica nu era praf nicaieri, rafturi, sub paturi etc), halate, papuci, minibar, TV LCD, balcon, seaview asa cum platisem, totul ca pe site-ul hotelului. Lipsea welcome fruit basket - a sosit pe la ora 14.00.

In hotel puteai lua un pachet all inclusive sau half-board. Te identificau dupa culoarea cardului pe care il primeai la receptie (pentru acces in camera), card pe care il aratai peste tot. Daca erai half-board nu aveai pranzul (il puteai lua contra cost) si din cate am vazut nici bauturile la baruri, inghetate etc. Dadeai cardul si inregistrau pe el ce consumai iar la check-out plateai ce consumasei.

Dupa despachetarea bagajelor, am dat o tura prin resort, pe plaja, apoi la masa.

Resortul - compact, ca sa nu zic mic. Cam tot ce gasesti si in celelalte resorturi dar totul adunat, pe un spatiu destul de redus. Nu ne-am simtit insa inghesuiti deloc, e bine gandit totusi. Foarte convenabil pentru cei cu copii mai mici, ii aveai sub ochi mai mereu.

In rest, soare, plaja cu nisip, servicii bune, mancare foarte buna, ne-am distrat de minune.

A fost un sejur foarte placut, clar peste celelalte doua din Turcia.

In concluzie, as zice:

Plusuri:

- servicii foarte bune: asteptai maxim cateva minute pentru bauturi, chelnerii extrem de atenti, curatenie desavarsita peste tot, toata lumea vorbea engleza

- apartamentul - mare, incomparabil cu family room de la Voyage Torba de exemplu

- mancarea foarte buna. Se vedea ca erau foarte atenti cu pregatirea ei - si mai ales cu servirea. Fiind un resort mic, nu vedeai cantitatile industriale de la alte hoteluri. Aveau foarte multe feluri, dar in cantitati mai mici (nu s-a intamplat insa sa se termine ceva)

- animatia in timpul zilei - buna, mai ales copii 8-15 ani pareau sa se distreze de minune.

- locatia - Side ne-a placut foarte mult

- plaja de nisip, foarte curata

- se promova muzica romaneasca :) - la pranz toata lumea dansa pe o melodie (manea?) a lui Costi Ionita - "Ca la Amsterdam" - dupa ce am google-it-o am aflat si noi ce si cum

- restaurantul principal era jumatate afara jumatate inauntru, puteai alege unde vrei sa stai in functie de temperatura

- bauturile - foarte ok, marci internationale

- mini-disco - ok pentru copii mici, cam scurt insa - 20-25 min max

- cateva magazine in hotel, spa-ul de rigoare, o piscina interioara, baruri, etc

- la receptie am completat formularul respectiv cu turistii, zilele de nastere etc - de ziua sotiei mele ne-am trezit in camera cu un cost cu fructe si o sticla de vin - un gest simplu dar dragut

- in hotel era si o agentie de rent-a-car localam iti aduceau si luau masina de la hotel

- in spatele hotelului, la o strada principala, erau multe magazine - preturile cam cu 40% mai mici decat in centrul orasului - plus bancomat etc

- mixul de turisti ok: nemti - 20%, rusi - 20%, englezi - 20%, turci - 10%, francezi, romani etc. Mi s-a parut ok, a fost echilibrat, nu era o "limba majoritara". In plus n-am vazut pe nimeni beat, facand scandal, copii erau destul de bine "stapaniti" de parinti

- seara era un dress code - se respecta in mare masura

Minusuri (sau lucru de imbunatatit):

- e un resort mic. Distractiile pentru copii limitate.

- daca vreti sa auziti romaneste... cam greu. Cat am stat noi am intalnit o singura familie de romani (care locuiau in alta tara), a mai venit apoi un cuplu

- restaurantele a-la-carte - putine, putine locuri. Am facut o rezervare pe care am anulat-o apoi dupa ce am vazut meniul, nu era deloc prietenos pentru copii

- sezlonguri - toti se sculau la 7 sa le rezerve, la 11.00 mai bine de jumatate erau insa nefolosite. Oricum, nu s-a intamplat sa nu gasim sezlong, indiferent de ora la care ne-am dus

- spectacolele de seara - cateva OK, restul ni s-au parut foarte slabe - nu ne-a prea interesat subiectul insa

- peretii pareau subtiri (ca peste tot pe unde am fost in Turcia), nu am avut insa probleme de nici un fel cu zgomotele, a fost foarte liniste noaptea

- ne-a luat ceva timp pana am gasit locatia de unde sa iei o cafea acceptabila, dar am gasit-o

- nu aveau lapte la liber - daca iti trebuia pentru copil, trebuia sa il ceri in fiecare seara - asta mi s-a parut ciudat - in celelalte resorturi il gaseai la baby-corner, aici aveau un mic recipient doar, ajungea pentru un biberon

O experienta placuta, peste asteptarile noastre, mai ales din cauza serviciilor foarte bune fata de ce am mai vazut pana acum in Turcia.

Ca si in celelalte resorturi gaseai oameni care veneau acolo de X ani la rand - nu stiu daca si noi vom mai merge, dar e clar o destinatie de considerat.

Trimis de adilushu in 05.09.11 15:01:20
Validat / Publicat: 05.09.11 16:05:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Bodrum, Club Voyage Torba Kemer/Tekirova, Corynthia Tekirova

VIZUALIZĂRI: 4403 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adilushu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel - vedere dinspre piscina

[05.09.11 15:54:04]

@adilushu: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Poate reusesti sa adaugi si cateva poze.

adilushuAUTOR REVIEW
[05.09.11 16:47:52]

Postez azi-maine si cateva poze. Am sa mai scriu 1-2 opinii din vacantele din acest an.

roger
[19.06.12 11:05:46]

plaja era departe de hotel? (asa se vede pe harta)

adilushuAUTOR REVIEW
[19.06.12 11:40:35]

@roger: nu, deloc. practic se termina hotelul (gradina), apoi ai o alee lata de cam 1 m (care e de-a lungul intregii faleze pana in centrul orasului) si plaja. Practic aceasta alee separa gradina hotelului de plaja.

Iar plaja e cu nisip, e ok.

adilushu, roger