ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2011
ÎNSCRIS: 06.11.08
AUG-2011

Un sejur reusit

Am plecat cu o oferta de 200 euro de persoana, indiferent de perioada sejurului. Ne-a parut rentabil, caci oferea autocar, cazare 7 nopti si demipensiune. Nu aveam prea mari asteptari la acesti bani in aceasta perioada (26 august-3 septembrie), asa ca am plecat linistiti. Citisem cateva pareri si stiam cam la ce sa ne asteptam.

Drumul a decurs fara cusur, soferi buni, ghidul spunea ca nu se poate vizita turnul alb, caci e sambata. Gresit, cum ajungeti pe faleza, dati fuga la turn, platiti 3 euro si veti vedea ca merita. Am ajuns la hotel Parthenon la 10.30-11.00, iar la ora 13.00 ne-am cazat. Intre timp ne-am plimbat prin statiune ca sa ne facem o parere. Frumos, cochet, ne-a placut.

Am avut camera pe colt, la etajul unu, cu vedere la mare. Prima impresie despre hotel? Frumos tare... Decoratiuni, statui, terasa plina de plante si racoroasa, caci erau sus ventilatoare si pe lateral, interiorul cu scarile, receptia si holurile, foarte frumos decorate cu simt la detalii. Cand am intrat in camera ne-a parut mica si joasa, dar cocheta si aranjata frumos. In dulap in partea din mijloc jos, se afla un minifrigider, dar care avea in dreapta sus un mic congelator fara usa, dar foarte util pentru congelarea apei pe drum, la plimbare sau in excursii. (in Atena am dat 2 euro pe-o sticla cu apa). Aerul conditionat a fost inclus in bilet, iar seiful se afla deasupra frigiderului in dulap, despartit de-un raft din sticla. Noua ne-a fost util, caci nu umblam cu toti banii la noi, cu cheile casei sau cu buletinele, luam doar copii dupa acte la noi in plimbari.

Ce nu ne-a placut... curatenia superficiala. In fiecare zi se dadea cu mopul si se lua gunoiul, dar cam atat. Si asta dupa pranz cand esti in camera. La noi la etaj, ajungeau pe la 13.00. Unii erau la plaja la acea ora, noi nu, veneam pe la 12.00. Bateriile de la chiuveta si dus erau pline de calcar, pe televizor erau dare grosolane de parca a fost sters si acela tot cu mopul, iar geamurile si oglinzile erau murdare. La prima vedere era ok, dar la un moment dat toate astea iti sareau in ochi si erau deranjante. Apa calda era in permanenta, doar ca furtunul de la dus era cam spart si sarea apa pe unde nu te asteptai. La tv numai posturi grecesti, dar il mai foloseam seara pe cel de muzica uneori.

Una peste alta, a fost in regula daca n-ar fi fost aceste mici obiectii legate de curatenia superficiala. Lenjeria nu a fost schimbata, prosoapele o data la mijlocul sejurului, iar hartie igienica au pus tot timpul. Nu au fost chestii grave, sant pentru mine nimicuri, dar trebuie sa le spun deoarece pentru altii conteaza foarte mult.Foarte urat imi pare prostul obicei al unor turisti,de a omora tantari pe perete.Am vazut pe tavan si urma de papuc,iar in alt loc tantar omorat si lasat asa acolo,fara sa fie curatat peretele.Se pot folosi pastile sau orice metoda,dar sa lasi in urma ta asa pereti,pacat si urat obicei.

Cel mai mult a castigat hotelul in fata mea la capitolele amabilitatea personalului, frumusetea hotelului si mancare. Am avut demipensiune. Dimineata micul dejun nici mai bogat, nici mai slab decat la alte hoteluri de acesta categorie. La ora 8 mergeam la masa, unde gaseam un fel sau doua de paine, chec, oua care erau pregatite diferit in fiecare zi, o zi omleta, alta ochiuri, in alta paine cu ou, muraturi formate din morcov si o leguma alba, nu stiu ce era. dar bune. Urma o salata din fasole si ceva legume in ea, intr-o zi era supa de linte cred, am incercat si mi-a placut, dar nu sant obiectiva deoarece sant mare ciorbareasa, sotului nu i-a placut. Sucuri vreo trei feluri, cereale, iaurt, doua feluri de gem si-un jeleu, iaurtul era combinat cu jeleu, dar era foarte bun, ceai, cafea, lapte, dar era din facut din lapte praf si era rau la gust,un fel de sunca si unul de cascaval. Poate am uitat ceva, in orice caz, ne saturam. Partea rea era in excursii. Cu o seara inainte de plecare mergeai sa iei pachetul si gaseai in el un corn cu ciocolata si-un pahar din plastic cu cafea instant. Dar seara, masa era la alegere. Puteai lua o salata, un fel principal si-o bautura. In prima seara am cerut apa, mi-a adus o sticla de un litru pe care mi-a luat 1 euro la sfarsitul mesei. Am vazut la altii apa la carafa, poate aceea intra in meniu, nu stiu. Caci am luat in fiecare seara bere. Am luat la rand tot ce-am dorit, mix din carne, peste, fructe de mare, creveti, caracatita, snitel vienez, file de pui, peste, cotlet de miel si vita, . Toate au fost fara cusur, mancare foarte buna si pe saturate, portie destul de mare, plecam ghiftuiti. Aproape ca nu mai era nevoie si de salata.La sfarsitul mesei servea fructe diferite in fiecare seara. Toate aste la demipensiune, unde de obicei nu-ti da nici apa la masa. Unii. oameni alegeau vin, aveai dreptul la un pahar sau o halba mai mica de bere. Daca erai plecat in excursie nu era o problema, te asteptau cu masa. Era acolo si un baiat de la noi care era de ajutor in cazul in care nu intelegeai ceva. Dar cel care lua comanda de la noi, cei din hotel, stia ceva romaneste si puteai cere in limba romana ce dortesti de mancat si baut. Noua ne-a placut ideea asta de meniu la alegere. Am profitat si-am mancat fructe mare si caracatita la gratar care era foarte buna. Prefer acesta varianta de masa decat bufetul suedez. Nu avem repros la acest capitol.

Statiunea frumoasa si curata, apa murdara si marea agitata in primele doua zile, apoi limpede si linistita. Frumos, ne-a placut tare mult.

Pentru cei fara mari pretentii e un loc placut, un hotel cochet aproape de plaja cu mancare buna, dar curatenie asa si asa. Cam asta ar fi in mare. La banii dati, am fost foarte multumiti. Postez intotdeauna doar pretul platit la agentie pe bilete, caci restul cheltuielilor sant diferite de la o persoana la alta. Am luat excursii: Atena, Muntele Olimp si Waterland Salonic. Am avut o vacanta frumoasa, acum la inceputul toamnei si ne-am intors multumiti de alegere. Cand am plecat in Corfu am incercat sa cheltuim cat mai putin ca sa ne ramana bani de inca un sejur, si-am asteptat o oferta convenabila. Aceasta a fost oferta convenabila si nu regretam deloc. Vacante placute tuturor.

Trimis de sniga in 05.09.11 09:30:59
Validat / Publicat: 05.09.11 10:30:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4140 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sniga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nicoletass
    [05.09.11 12:59:38]

In iunie 2010 am fost la hotel White Rose, care daca nu ma insel, este chiar vis a vis de hotelul Parthenon.

De pe balconul notru am admirat hotelul, ce parea destul de elegant, in culori pale, cu balcoane largi si diverse statui.

Chiar ma intrebam cum sunt camerele pe dinauntru. Multumesc, mi-ai satisfacut curiozitatea!

E un hotel placut si daca ai laudat si serviciile de masa si amabilitatea personalului...merita.

snigaAUTOR REVIEW
    [05.09.11 13:14:56]

In ultima zi, in asteptarea autocarului am mancat la White Rose. Nu am decat cuvinte de lauda, mancare excelenta, servirea la fel, in vase superbe, iar Haralambie un baiat de nota 10. Mai era unul, dar nu stiu cum se numeste, tot asa serviabili si prietenosi, rupeau romananeste, ne-au dat din partea casei la inceput pita calda cu iaurt, iar la sfarsit pepene cu frisca si salam de biscuiti, pana si un pachetel de guma in care erau doua pastile. Am admirat si noi hotelul, de fapt cred ca curiozitatea era de ambele parti. Vrei, nu vrei te uiti in balconul celalalt. Noi santem multumiti si de raportul calitate-pret la Parthenon, daca era sa dam mai mult, alegeam altceva la bani mai multi. Au fost doi turisti in autocar in fata noastra care au avut bilete la Danay&Spa si au fost foarte multumiti, dar costa ceva mai mult. Intotdeauna laud sau nu un hotel raportand la pretul platit. Vacante frumoase!

z_claudiu
    [18.06.12 23:07:15]

Buna ziua

Am vazut din review ca ati fost cu autocarul, totusi imi puteti spune, noi dorind sa mergem cu masina personala, daca hotelul are parcare proprie? sau daca nu unde se poate parca in apropiere?

va multumesc

snigaAUTOR REVIEW
    [19.06.12 07:17:24]

Buna, hotelul nu are parcare, strazile nu permit asta. Este adevarat ca sant zone in Olympic Beach, unde se parcheaza in fata vilelor, dar nu aici, in zona cu multe magazine si taverne.

Nu va faceti probleme, exista parcarea mare, cum priviti pe google earth, nu spre Paralia Katerini, ci in capatul opus statiunii. Nu veti merge mult pe jos cu bagajele. Si pe noi ne-a lasat tot acolo autocarul, caci nu putea intra in statiune.

Vacanta frumoasa!

nicoletass, sniga, z_claudiu