ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2011

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel Antonopoulos

Bine v-am gasit!

"Actiunea" se petrece in 2010 dupa un concediu oarecum reusit in Halkidiki, Bratul Sithonia si dupa un mic tur al Greciei.

Asadar, iata-ne aterizati in Atena in cautarea unui hotel oarecare pentru doar o singura noapte. Intentionam ca a doua zi sa vizitam Acropole si cam tot ce puteam pana la ora plecarii deoarece la distanta de 2 zile ni se termina concediul si trebuia logic, sa ajungem fiecare la job.

Cum in Atena nu a fost chip sa gasim cazare din diverse varii motive, am ajuns in GLYFADA, un fel de plaja a capitalei elene sau cum ar spune altii, un fel de MAMAIA pentru Constanta. Spun Mamaia deoarece in zona se aflau foarte multi tineri de bani gata daca ar fi sa ma iau dupa tipul masinilor pe care le conduceau, unii cu muzica la maxim (deh, au si ei "manelistii" lor).

Ajunsi la o ora tarzie din noapte, sa fi fost 1:00 sau mai bine, ne-am cazat la Hotel Antonopoulos. La receptie era un indian, ca la mai toate receptiile de la hotelurile din Glyfada. Apropos, p-astia ii vezi cam peste tot incepand cu spatiile verzi, dar asta este alta poveste. Pretul unei camere triple a fost de 70 euro / noapte, fara mic dejun inclus, pret obtinut dupa o mica negociere la fata locului in limba englezo-gimnastica. Interesant este ca nu am primit niciun fel de act "la mana" si nici nu am vazut sa ne fi trecut in vreun catastif-ceva. Mai mult, ni s-au oprit actele, astfel ca in cazul in care eram opriti de politie si identificati, nu prea aveam cum sa aratam cine suntem, ce vrem si ce cautam acolo. Cu toate astea, ne-am permis, un pic la risc, ca dupa cazare sa vizitam micul orasel-statiune la acea ora tarzie din noapte. Daca ma intrebati ce cautam acolo, aflati ca Glyfada este destul de animata pana spre dimineata.

Despre Hotel

Hotelul Antonopoulos cred ca este cel mai vechi din Glyfada, daca ar fi sa ma iau dupa arhitectura acestuia, ascensorul in genul celui de la blocurile comuniste din Romania, paturile de tip "spital" si instalatia sanitara model anii "80. O spun fara niciun fel exagerare. Recunosc, pentru alte hoteluri nu am gasit finante, mai ales ca eram 4 persoane (2 parinti, un copil si o bunica, deci banii erau la "comun") si ne trebuia minim o camera tripla. Preturile din zona erau undeva pe la +130 euro si ajungeau undeva pe la 200 euro functie de numarul de stele, mic dejun sau masaje erotice, ca altfel nu-mi explic (asa o fi si in Las Vegas?). Bine, am fost un pic rautacios. Faptul ca Glyfada este o suburbie a Atenei, probabil ca si-a lasat amprenta si la capitolul pret / camera / noapte. Privelistea in schimb a fost ok. Hotelul este situat in imediat apropiere a unui sit arheologic (stanga cum priveam din balcon) si vis-a-vis de o mica plaja si un port turistic plin de iahturi care mai de care.

Despre Glyfada

Asa cum spuneam mai sus, oraselul este foarte animat pe timp de noapte si plin de tineri care "se sparg in figuri". Am ramas un pic surprins de aceasta categorie deoarece nu ma asteptam sincer sa intalnesc asa ceva in Grecia. Daca erau romani, mai ziceam, dar asa... In fine. Nici macar nu erau englezi zgomotosi cu care ma obisnuisem din alte locatii. Erau greci toata ziua buna ziua sau ma rog, toata noaptea, ca sa fac o mica gluma.

Servire

La capitolul servire in carciumi, terase, restaurante, etc as da o bila neagra deoarece cum te miroseau ca nu cunosti limba si ca esti imbracat un pic altfel decat ceilalti (deh, or avea si ei magazinele lor de fite), te serveau un pic diferit, astfel ca a trebuit sa comand de 2 ori ceva. Am facut asta deoarece dupa ce ne-am asezat la masa am constatat ca nu ne baga nimeni in seama pret de vreo 10-15 minute. Mult, mi-am zis. Vazand asta m-am dus frumusel la bar si am dat comanda. Aceasta a fost notata, am fost asigurat ca uite-acum vine baiatu dupa care au urmat iar timpi "morti". Ajunsesem in pragul disperarii si intentionam sa ridicam ancora cand la un moment dat a venit un nene la masa sa ne ia iar comanda. Am "recitat" aceleasi versuri doar ca la final... STUPOARE! Comanda ne-a venit de 2 ori. Prima a fost adusa de cel de la bar si a doua, la doar 1 minute, de cel cu care vorbisem la masa. Vazand ca n-o scot la capat cu ei, am acceptat intr-un final deoarece oricum aveam de gand sa mai comandam un rand, dar ulterior. Total minute asteptare de cand am ajuns la terasa a fost de aproximativ 25 minute.

Cam atat momentan despre zona si hotel. Din pacate nu am poze cu hotelul ci doar cateva facute din balcon.

Pareri generale

Totusi, In cazul in care doriti sa vizitati Atena, nu va obositi sa cautati hoteluri in capitala Greciei deoarece ori nu gasiti, ori dati de personal care nu cunoaste limba engleza ori aveti surprize sa gasiti in camere gandaci cat puiul de gaina ori vi se cer niste preturi colosale. Incercati sa mergeti in suburbii unde viata parca se mai indulceste un pic plus ca gasiti locuri de parcare la discretie. Per ansamblu pot spune ca a fost ok, avand in vedere ca ne-am atins scopul, acela de a inopta undeva in intentia de a vizita Atena a doua zi, dar despre asta voi povesti probabil cu alta ocazie.

Trimis de Catalin S. in 05.09.11 06:53:12
Validat / Publicat: 05.09.11 09:34:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catalin S.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Port turistic

[05.09.11 07:10:12]

@Catalin S.: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

helen39
[05.09.11 13:31:12]

Bine ai venit pe AFA!

Sper ca aici sa ai parte de lucruri mai placute fata de alte forumuri

chelie_d
[05.09.11 13:48:11]

Bine v-am gasit!

Bine ai venit, Cătălin

aşteptăm şi alte povestiri din Grecia (poate din Thassos ) şi nu numai

[05.09.11 15:45:23]

Multumesc frumos pentru primire!

Asa este, de fapt asa m-am gandit si eu: pe AFA n-o sa mai am (sper) probleme de genul ca povestesc prea mult sau ca intru in prea multe detalii sau mai rau, ca ajut prea mult pe unii useri facand offtopicuri minore in dorinta de a da o mana de ajutor.

trandafir 1970
[05.09.11 20:58:27]

Welcome home, @Catalin. S!

Aici esti ca intr-o familie, multi vor avea nevoie de pararile tale!

Te asteptam cu alte review-uri frumoase, stiu ca iti place sa scrii!

[05.09.11 22:11:26]

Multumesc doamna Trandafir!

Din pacate despre ce as vrea eu sa scriu au scris altii inainte si conform regulamentului nu am voie sa postez o parere sau sa scriu un review la o locatie pe care deja a prezentat-o cineva anterior.

As putea totusi desfiinta unele pareri prea "boeme" sau prea "fericit-exagerate", dar ar insemna sa intru in tot felul de conflicte, deoarece, nu-i asa? fiecare vede in alt fel un hotel, o statiune sau niste pesisaje.

Asadar, ajungand oarecum tarziu sa-mi fac cont aici (cu toate ca stiam de AFA de ani buni), ma vad pus in situatia de a sta un pic pe bara pana in momentul in care voi posta despre ceva la care nu a apucat nimeni sa ajunga ori sa vada.

[05.09.11 22:30:44]

Nu exista o asemenea prevedere pe AmFostAcolo.ro.

Ba chiar din contra: gandeste-te ca noi aici calculam un indicator sintetic pentru fiecare destinatie (hotel, vila, pensiune etc), iar pentru aceasta chiar *avem nevoie* de cat mai multe pareri...

[06.09.11 07:21:56]

Atunci ete mai mult decat EXCELENT!

Nu stiu unde citisem ca mai intai trebuie sa dau cautare dupa locatie ori sa ma asigur de 2 ori inainte de a posta ca nu a mai facut-o nimeni inaintea mea.

Asadar, cum am ceva timp, cum postez pe AFA. Se stie! : P

Catalin S., chelie_d, helen39, trandafir 1970