ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2011
ÎNSCRIS: 04.09.11
AUG-2011

ARTICOL ARHIVAT

Hotel Angelika, o alegere neasteptat de buna

Tocmai am revenit din concediul petrecut in Insula Thassos si inca nu ma pot acomoda cu agitatia din Bucuresti... Thassieni (sper ca am spus corect) sunt niste oameni extraordinari, calmi, cu principii, rabdatori, prietenosi (sau cel putin numai astfel de oameni mi-au iesit in cale acolo).

Anul acesta am ales cazarea la Hotel Angelika, din Limenas si cred ca o alegere mai buna de atat nici ca se putea. Este un hotel situat chiar in centrul Limenas-ului, langa portul vechi, practic doar un trotuar il desparte de mare si de vechile barci de pescari. Este aproape de toate obiectivele importante din oras: taverne, plaja la 5 min, bazarul in spatele hotelului, parcul de distractii in fata hotelului, statia de autobuz la 5-10 min (de aici puteti pleca si spre alte localitati/plaje de pe insula, pretul biletelor fiind destul de mic, iar conditiile din autocar excelente), etc.

Angelika este un hotel care isi merita pe deplin banii ceruti. NU va asteptati la lux si opulenta, dar puteti conta pe curatenie, personal amabil, competent, care vorbeste engleza. Camerele sunt foarte spatioase, dotate cu AC, internet wireless, mobilate cu 2 paturi simple si unite, canapea, fotoliu, frigider, noptiere (mobila nu este noua). Exista si un televizor in camera, dar sunt numai posturi grecesti (nu ca asta ar conta foarte mult, pentru ca nu prea e timp de stat in camera). Am avut si o surpriza placuta- camera cu vedere laterala catre mare, desi de la agentie ne-au spus ca acest tip de camere nu mai sunt disponibile. Un minus legat de camera in sine au fost paturile pe roti, pe care noi le-am gasit unite (nu prea te puteai aseza in mijlocul patului, pentru ca riscai sa pici, ele alunecand pe gresia de pe jos).

Micul dejun se ia in fiecare dimineata intre 8.30 si 10.30, la parterul hotelului, si consta in: unt, margarina, marmelada, miere, diverse tipuri de mezeluri, cascaval, cereale, fructe uscate, iaurt, lapte, suc de fructe, cornuri cu ciocolata, briose, fursecuri, cafea, ceai. Mancare este din belsug, iar in cazul in care un platou cu mancare se termina, doamnele de la hotel il umplu imediat.

Per total, alegerea acestui hotel a fost una inspirata, calitatea serviciilor fiind in raport cu pretul cazarii.

Trimis de yarine in 04.09.11 21:44:25
Validat / Publicat: 05.09.11 09:07:19

VIZUALIZĂRI: 4256 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yarine); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la parterul hotelului catre portul vechi

[04.09.11 22:07:46]

@yarine: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

krondia*
[05.09.11 10:00:37]

Faţă de 2009 când am fost eu constat o îmbunătăţire în ceea ce priveşte micul dejun. Acesta era şi atunci destul de consistent dar nu cuprindea croissante, brioşe sau fursecuri. Tot o cameră cu vedere laterală am avut şi eu, era dotată la fel ca cea descrisă de tine dar pe lângă cele două paturi care se deplasau când ţi-era lumea mai dragă nu am avut şi canapea deşi camera într-adevăr spaţioasă.

Şi eu zic că pentru banii daţi hotelul este mai mult decât ok, mai ales că are şi aerul condiţionat inclus în preţ, de altfel este clasificată la noi la 2 stele plus.

dragos1985
[16.05.12 21:50:50]

Servus!

Am luat biletle pentru concediul din vara asta si avem ca destinatie Hotel Angelika - Thassos! Sper ca am facut o alegere buna! Voi ce ziceti?

V-as fi recunoscator daca mi-ati recomanda niste taverne "ieftine si bune" (fara paine cu unt ca antreu cat si un fast food cu giros gustos, pentru o gustare pe plaja/in apropierea ei! Tin sa precizez ca biletele includ doar micul dejun.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Cu stima,

Dragos

yarineAUTOR REVIEW
[16.05.12 22:38:40]

@dragos1985: Buna! Eu cred ca ati facut o alegere inspirata. O sa va placa la nebunie pozitionarea hotelului si la sfarsit cred ca o sa fiti multumiti de raportul calitate-pret.

Referitor la taverne, mai multe poti citi in review-ul scris de mine aici:vezi impresii

Ce iti pot spune este ca preferatele mele au fost Zorbas (desi e cam scumpa si antreul e format din paine cu unt)) si Stratos (oamenii erau foarte prietenosi, taverna era chiar pe plaja, antreul nu era unt).

Cat despre un fast food, personal nu am incercat nici unul, dar prietenii cu care am fost au ramas incantati de cel de langa hotel (cum iesi pe strada din fata hotelului, imediat in dreapta- gyrosul era 2.5 euro)

Distractie placuta si incercati sa profitati de fiecare zi pe aceasta insula minunata!

dragos1985
[17.05.12 09:26:20]

@yarine: Mersi mult de tot pentru promptitudinea raspunsului!

Cred ca te voi mai "stresa" cu ceva intrebari pana plecam, insa astept sa-mi mai vina ceva in minte.

PS: Review-ul tau il citisem, insa mi s-a parut ca parca mai lipsesc niste taverne... am avut eu un feeling

Ms fain inca o data!

dragos1985, yarine