ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2011
ÎNSCRIS: 29.11.09
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Ca un city break

Am hotarat ca la intoarcerea de pe litoralul turcesc sa ne oprim 3 zile in Istanbul. Am ajuns in Istanbul pe 30 august de ziua nationala ceea ce s-a dovedit o alegere proasta din unele puncte de vedere.

Desi nu eram interesati de cumparaturi multitudinea magazinelor dar si a bancilor inchise ne-a ridicat semne de intrebare iar cand am intrebat managerul hotelului unde am fost cazati ce se intampla ni s-a spus ca timp de 3 zile este bairam, adica liber (30 si 31 august, respectiv 1 septembrie). Dureros era daca am fi venit pentru cumparaturi deoarece si bazarul a fost inchis aceste 3 zile.

Despre atractiile turistice au scris foarte detaliat colegii de comunitate. Trebuie sa subliniez ca peste tot stateai la coada aproximativ o ora iar pretul mediu al unui bilet este 20 de lire iar copilul gratis. Cel mai mult am stat la Topkapi Palace, o ora si 20 de minute, dar a meritat.

Peste tot era aglomeratie, in fata la Sfanta Sofia erau in permanenta peste 10 autocare ca sa nu mai amintesc de multitudinea turistilor pe cont propriu aflati in piata. Acolo am vazut si cateva grupuri mici de turisti romani, cate 3 sau 4. Pe langa binecunoscutele atractii din zona Sultanahmet noi am luat si un tur cu autocarul rosu prin Istanbul pentru care am achitat 20 eur de persoana iar copilul a fost gratuit.

Autobuzul pleaca din ora in ora din fata Sfanta Sofia. Turul este hop on - hop off in cateva statii. Adica poti cobori din el in 4 statii, te duci si vizitezi zona, dupa care revii in aceeasi statie si te urci in urmatorul autobuz rosu care vine. Acest bilet este valabil o zi iar hop on - hop off este valabil in statiileTaksim Square, Golden Horn, Edirnekapi si Kumkapi. Ne-am urcat la etaj dupa ce in prealabil am luat castile audio la intrarea in autobuz. Comentariul audio este in 8 limbi: engleza, spaniola, germana, franceza, italiana, rusa, araba si turca si este sincronizat cu traseul in sensul ca in momentul in care ajungi langa un obiectiv in casti auzi comentariul despre el.

Autobuzul a oprit de 3 ori cate 30 de secunde pentru poze iar in piata Taksim a stat parcat minim 10 minute, tot turul dureaza 1 ora si jumatate. Pleaca din fata de la Sfanta Sofia si se intoarce tot acolo.

Am admirat din autobuz: Gara Sirkeci, Camera de Comert, podul Galata, moscheea si palatul Dolmabahce (era inchis fiind joi), stadionul Besiktas, Universitatea Politehnica, Centrul Cultural Ataturk, Consulatele Germaniei si Japoniei, piata Taksim, turnul Galata si Golden Horn, podul Ataturk, zidurile principale, palatul sporturilor, Universitatea de comert, vechiul pod Galata si altele. Intr-o seara ne-am plimbat prin parcul Gulhane si am ramas surprinsi de mizeria lasata de turci pe spatiul verde. Facusera gratare in parc si au lasat o mizerie de nedescris. Acelasi lucru l-am observat si pe spatiul verde aflat la malul Marii Marmara intre Fish Market si parcul Gulhane. Fiind 3 zile libere au iesit cata frunza si iarba la gratare.

Noi am mancat in zona Kumkapi unde sunt o multitudine de restaurante cu specific pescaresc desi mancarea este destul de scumpa, 3 feluri doi cu 3 beri la draft te duc in 100 lire.

Transportul in comun mi s-a parut foarte bine pus la punct in timp ce pietonii trec strada pe unde ii taie capul.

Trimis de narcisa in 04.09.11 20:04:24
Validat / Publicat: 04.09.11 21:04:07

VIZUALIZĂRI: 2273 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (narcisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 restaurante in zona Kumkapi

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: