ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2011
ÎNSCRIS: 11.02.11
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII

Frumos si bine!

Am tot citit comentarii, am facut ca tot romanul sa ma panichez si sa ma arunc in apa sa scot piatra aruncata de… vis a vis de comentariile facute pe marginea acestui resort.

Acum sa aflati si parerea mea dar nu inainte de a va intreba daca mergeti in vacante in Turcia cum de nu va luati de acasa water shoes? Cati dintre noi isi schimba cearceafurile acasa din 3 in 3 zile? Cum poti spune ca din cata mancare (carne) era nu gaseai ce sa dai copilului sa manance? Chiar asa toate mamele din Romania stau la cratita si gatesc 3 meniuri pe zi? Nu stiati ca stelele hotelurilor turcesti nu sunt egale cu stelele marilor lanturi hoteliere? Cate nopti ati fi stat la Rex in Mamaia cu aceiasi bani pe care i-ati platit pentru o saptamana in Turcia?

Daca lasati tips va intrebati daca este si suficient? Mai bine spui un multumesc la plecare decat sa iti bati joc! Va spun eu ca stiu cum este sa lucrezi de partea cealalta a tejghelei si sa vina un maimutoi cu doua pitzi care sa te frece ca pe draci o jumatate de noapte pentru o comanda de 3 ape plate cu lamaie.

Ce va intereseaza ceilalti turisti? Nu suntem si nu sunt mai buni ca noi! Ca fiecare are uscaturile lor, turcu’ are tricou adidas contrafacut in turcia ca rusul are puma contrafacut in Ucraina si ca romanul are nike contrafacut in china. Care este diferenta?

Se dau unii destepti, cu facultati, scoli, doctoroate, masterate. Degeaba daca iti lipseste cea mai importanta scoala, SCOALA VIETII!

Nu sunt atot cunascator dar din cate am fost si am vazut vis a vis de curatenie, mancare, distractii este un resort ok.

Ca acum noi am prins ramadanul si ca era hotelul ocupat pe sfert, maxim jumatate asta este! Bafta noastra! Deabia dupa 30 august s-a umplut. Cand a fost si ziua victorie suprapusa cu sfarsitul ramadanului.

Acum sa va spun de spaga, tips, ciubuc, …

Soferului care ne-a facut transferul 2 euro, la receptie 20 euro, am vrut camera mare linistita asa am avut, baiatului de la bagaje 2 euro, la curatenie 2 euro/zi, salvamarului 5 euro la 2 zile si unde vroiam sezlonguri acolo le aveam, intr-o seara cand am facut rezervare la restaurantul barbeque am dat cate 10 euro de familie ospatarului si nu s-a dezlipit de langa masa. Puteam sa ma crizez sa fac atac de panica ca nu erau barmanii si ospatarii instruiti ca la nu stiu ce mare restaurant frantuzesc dar am ales partea frumoasa si gustoasa a serii si a fost ok. Langa masa noastra la restaurant era un grup de aproximativ 15 romani care au debarcat la restaurant a la carte direct de pe plaja…. adica cu un morman de prosoape pe care le-au facut gramada langa masa…. iar tinuta “obligatorie” era compusa din slapi si sorturi…... deci in functie de cum ne prezentam asa vom fi tratati…

Daca doriti sa va faceti rezervare la restaurantele a la carte…rezervarile se pot face 1 la 2 zile…mergeti din prima zi si butonati la aparatelul responsabil cu rezervarile…incercati sa faceti rezervarea cat mai aproape…. in functie de locurile disponibile…nu va aruncati sa faceti rezervare pentru un restaurant peste 4-5 zile deoarece nu veti putea face o alta rezervare pana cand nu veti beneficia de cea facuta déjà.

In autocar ni s-a spus pe langa ca toate produsele “de marca” sunt contrafacute ca nu trebuie sa dam niciodata comerciantului turc pretul pe care-l cere …negocierea poate ajunge si pana la 50%. Daca doriti souveniruri…cu cat va indepartati de hotel cu atat preturile sunt mai mici…sfatul meu este sa nu va repeziti sa cumparati souveniruri de la magazinasul de langa piscine…... preturile sunt ingrozitor de mari acolo…iesiti din hotel mergeti pana la soseaua principala si pe partea stanga a strazii sunt zeci de magazine…repet cu cat sunt mai indepartate cu atat au preturi mai bune…. undeva pe partea dreapta este un gen de Mall (LURA PARK sau ceva de genul) care are la demisol un supermarket…acolo este locul ideal de cumparat rahat, ceai si alte chestii traditionale turcesti fara sa fi tras in piept la bani (preturile sunt chiar ok). Oriunde poti plati in Euro (am platit atat la supermarket cat si la farmacie in Euro).

Din punctul meu de vedere a fost o vacanta frumoasa, copilul meu s-a simtit excelent …nu am avut parte de accidente la piscine sau in alte locuri …. ne-am cumparat din Romania Aqua shoes, am cumparat de asemenea spray de tantari pentru ca cineva spunea la un moment dat ca era plin de tantari…. nu am avut nevoie de spray…. nu putem lasa totul pe seama angajatilor hotelului…pe ici pe colo putem fi si noi putin mai responsabili si poate cine stie nu vom mai gasi atatea “ bile negre” altora care oricum ar fi sunt cu mult inaintea noastra in ceea ce priveste turismul. Sa incercam sa ne bucuram de ceea ce ni se ofera atata timp cat noi nu suntem in stare sa facem nici macar pe jumatate.

Trimis de gabriel3108 in 04.09.11 15:50:15
Validat / Publicat: 04.09.11 18:37:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Bodrum,Istambul

VIZUALIZĂRI: 2576 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabriel3108); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Copii la aqua park

IceLipstick [04.09.11 21:54:10] »

Draga Gabriel,

Imi permit sa scriu primul ecou, pentru a mare parte din intrebarile adresate de tine in prima parte a postului, aveau legatura cu ecoul meu de la alta postare.

Pentru ca intrebai, iti raspuns ca nu ne-am luat de acasa aqua shoes pentru ca nu ne-a instintat nimeni ca mergem la patinoar, nu am vazut in nici un post aceasta problema, iar din experienta pe care am avut-o in alte hoteluri din Turcia (hoteluri cam de aceeasi categorie), nu ne-a gandit nici o secunda ca vor fi problema.

Legat de schimbatul cearsafurilor si mancare, eh... s-ar putea sa te surprind si sa iti spun ca eu gatesc pentru copil de 2 ori pe zi si ii schimb cearsaful foarte des... ca alti nu o fac este doar problema lor, insa daca ar trebui sa ne lipsim de aceste servicii fara sa suflam o vorba... de ce le platim?

Sunt de acord cu tine ca sunt net superiori romanilor la capitolul turism, defapt... nu cred ca putem compara in vre-un fel dar... nu este vorba de ce facem in Romania sau in Turcia cu banii nostri, vorbim strict de anumite servici platite, de care nu am beneficiat.

Poate unii exagereaza cand isi scriu parerea despre acest hote, eu nu am facut-o si am explicat clar ca poate fi la noroc.

Pe acelasi palier cu noi, au stat alte 3 familii de romanii si nu au avut problemele aceastea, desi am cotizat toti la fel, insa alti romani din grupul nostru, din alta parte a hotelului au avut probleme mai grave... in definitiv tot de noroc tine.

Legat de tips... nu iti impartasesc parerea, nu cred ca este cel mai important cat dam ci ca... dam.

Eu personal las tips pentru ca sunt multumita de anumite servicii nu pentru a se intampla niste lucruri pe care le-am platit deja. Totusi... lasand in fiecare zi tips pentru curatenie... nu s-a facut, sau s-a facut superficial... deci facand parte din grupul norocosilor nu ve-i intelege.

In acesta comunitatea exista multi oamenii care au tendinta de a exagere, iar pe alocuri exagerarea atinge cote alarmante. Atunci cand a fost cazul, am comentat si eu asupra unor posturi care au denaturat total realitatea insa nu este cazul meu aici si daca este nevoie iti punctez fiecare lucru.

Cel mai bun exemplu este cu restaurantul barbeque... ai fost acolo asa ca spune-ne concret daca a existat pe acel gatar o singura bucatat de carne ne-picanta.

La noi nu a fost, dupa ce am terminat masa am plecat sa le dam si copiilor ceva de mancare.

Legat de oamenii care exagereaza mai am un singur comentariu, romanii de langa voi nu erau in jur de 15 ci mai exact 31, nu eram imbracati de plaja ci mai exact a fost o singura familie cu copii ce au venit direct de la piscina, cu prosoapele dupa ei pentru ca se inchisese chioscul de prosoape si imbracati lejer dar decent.

Oricare ar fi fost situatia, cum ar fi trebuit sa vina "romanul" imbracat la restaurantul barbeque de pe PLAJA, unde iti aduc gratarele langa masa si te ocupi singur de prepararea carnii stand in fumul gratarului?

gabriel3108 [05.09.11 09:14:33] »

IceLipstick cu parere de rau nu a fost nimic personal, ecoul tau fiind ultimul era cel mai proaspat in minte si mi-a fost mai usor sa retin si sa intreb.

Acum vis a vis de ,,tinute lejere" de tips de neinformarea despre gastronomie, obiceiuri, clima... cand pleci cu copilul sau copii intr-o tara straina putem discuta mult.

Noi asa am procedat, ne-am simtit bine nu avem de ce sa ne plangem, voi asa ati procedat si aveti comentarii de facut.

Concluzia o tragi tu.

Inca o data, nu sunt detinatorul adevarului absolut si nu a fost nimic personal!

Sarut mana!

M'Liviu [02.10.11 19:17:22] »

foarte bun ecoul tau Gabriel. si foarte detaliat.

manuta_1969 [26.01.12 21:12:11] »

as dori despre plaja sa stiu daca este suparator pietrisul si daca in apa mai sunt pietre sau este nisip.

gabriel3108, IceLipstick, M'Liviu, manuta_1969
Alte impresii din această RUBRICĂSelectum Family Resort Side (ex Silence Beach) [Kizilagach]: