ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2011
ÎNSCRIS: 03.09.11
OCT-2010

O vacanta de vis!!!

Draga webmaster,

(daca vei fi tot acelasi de mai devreme, care ma rugai sa mai scriu)

Am fost in Singapore la sfirsitul lunii noiembrie anul trecut. La inceput ma inspaiminta distanta si durata orelor de zbor, insa, am intrat in joc si am continuat cu studierea pe net a obiectivelor turistice, asa ca, ajunsa la destinatie, stiam pe derost unde vreau sa merg.

La noi era cam racorut dar n-am avut decit o gecuta subtirica pe deasupra unui tricou, cu care sa pot iesi la sosire, stiind ca temepratura va fi alta, cu multe grade in plus. Am plecat din Bucuresti la Amsterdam, unde aveam o ora intre legaturi. O ora credeam ca e mult... insa abia am ajuns cu limba scoasa, la terminalul de unde trebuia sa imi iau avionul sre Singapore. Abia am avut timp sa beau o inghititura de apa pe care am dat 3 euro si pe care am aruncat-o imediat, pentru ca deja se facea imbarcarea. Aeroportul era imens, mari sanse sa te ratasesti. Noroc ca m-am orientat bine si am ajuns la timp. Intii la pas molcom sa ma uit si eu in jur... si apoi la trap si galop cind am observat ca linia orizontului era cam departe. Dupa un drum de vreo 16 ore in care nu m-am ridicat de pe scaun decit cind unul dintre pasageri s-a dus la toaleta... am ajuns la destinatie. Acolo am ajuns in jurul orei 17 si cind sa ies din aeroport, lovita in fata de caldura si umezeala, am facutn un pas inapoi si am zis "eu nu plec de aici pina la noapte cind s-o racori". Spre nemultumirea mea, partenerul meu de vacanta mi-a zis ca asa e tot timpul, si ziua, si noaptea. Am luat un taxi pina la hotel. ce ma uimit pe toata sederea e ca in Singapore nu poti lua un taxi de capul tau, cum faci pe la noi. Stai la rind si iei pe cel care iti vine. Nu te bagi in fata, nu alergi... nu deschizi tu usa.

Ajunsa la hotel, partenerul ocupat sa plateasca, eu... cu ochii pe sus si prin imprejurimi, dau sa scot bagajul din portbagaj cind am simtit o lovitura peste mina. Un "nene" de la hotel (garson), mi-a zis "dati-mi voie sa va iau bagajul" si s-a uitat cam urit la mine. Eu, "taranca de la Romania" ma grabisem sa ii iau pinea de la gura. Am intrat in hotel, am facut checkin-ul si am ajuns in camera. Nu imi amintesc acum numele hotelului, stiu ca era de 4 stele, si era cu multe etaje. Sper sa imi revina memoria pe parcurs. In camera curat, numai ca aerul era cam inchis. Am constatat cu stupoare ca geamurile erau sigilate etans si nu se puteau deschide. Doar aerul conditionat facea ca temperatura camerei sa fie mai mica decit afara.

Dupa un dus am iesit sa vizitam imprejurimile. Am fost pe Orchard Road si n-am vazut atitea magazine in toata viata mea. La un moment dat am devenit nervoasa si mi-am iesit din fire. Sa va zic de ce. Intrasem intr-un magazin de lenjerie intima si imi clateam ochii la frumuseturile expuse. Partenerul meu mi-a zis ca daca imi place ceva sa nu am vreo retinere. Numai ca eu stiindu-ma masura XXL (glumesc)... alea de acolo erau doar pentru 'slabiciuni'. Vinzatoarele, toate amabile, roiau pe linga clienti si pe linga mine, inclusiv. In trecut am lucrat in productia de lenjerie intima si stiam sa ma uit dupa calitate. Produsele de acolo erau foarte frumoase dar din materiale nu prea bune, adica cu mult poliester. Asa ca am vrut sa ma retrag scuzindu-ma ca nu au marimea mea. Insa una a insistat "lady, do you want to measure for you?". Am zis ca nu, nu vreau sa ma masoare si am ales totusi un compleu care mi se parea dragut, insa prietenul a insistat sa iau si alta culoare asa ca am tacut. Nu le-am imbracat niciodata. Le tin in punga, sint frumoase... si atit. La alt magazin de parfumuri, iar intrebarea "ce parfum vrei?" incepea sa ma calce pe nervi. asa ca am zis parfumul meu nu se afla printre astea si hai sa iesim naibii de aici. Nu suportam roiala aia... insistenta... nu stiu, poate ca eram si obosita de pe drum.

Am mincat la un restaurant si am trecut printr-o piata de fructe. Acolo era viata mea, topaiam ca un copil fericit. Am cumparat din fiecare si abia asteptam sa ajungem la hotel sa fac un ospat pe covor. cel mai tare mi-au placut mango si passimo. Ah, fructul dragonului este delicios. Ma credeti ca la intoarcere mi-am calculat bagajele asa incit sa le umplu cu fructe? Aveam cutii si cutioare (de la incaltamintea cumparata) pline cu fructe de passimo si mango, iar in ruxacul de spate aveam vreo 10 kile de fructul dragonului. Asta am adus eu ca suveniruri copiilor si neamurilor.

Sa va spun despre vizitarea obiectivelor turistice. Cred ca va dati seama ca primul doream sa fie Singapore - Flyer-ul. Dati cautare pe net si vedeti clipurile, m-au fascinat inainte de a ajunge acolo si chiar ca am ramas uimita de cit de frumos se vede totul in jur. Cind eram la inaltimea maxima, am primit un inel de 'logodna'. Atunci mi-a sunat alarma telefonului care era setata pe ora Romaniei, adica eu trebuia sa ma trezesc ca merg la munca. Le-am dat mesaj colegelor de la birou si le-am zis ca sint desupra lumii si am revenit cu poze, cind am ajuns la hotel. Ele erau infigurate iar eu pe buza unei piscine... Mirific!

De acolo am plecat spre hotelul cel mai frumos din lume - Marina Bay. Are, parca, 131 de etaje. Am platit 80 de dolari biletul ca sa ne ducem pina in virf, cu liftul. Virf in care era amenajata o piscina si gradina de palmieri si orhidee. Daca na-s avea poze de acolo, nimeni nu ar crede. Pina am ajuns la lifruti a trebuit sa trecem prin uriasul mall de la parterul si etajul hotelului. Nu mai tin minte decit ca era imens. M-am pozat cu niste pomi de craciun, ca tot erau decorati si ne-am indreptat spre leul Merlion.

Trebuie sa ma credeti ca am facut la pas tot singapore-ul. Turul obiectelor turistice. Mi-am amintit ca am trecut si pe la acele malluri cu restaurante de care scria Mariarosa mai sus. De la cel de electronice mi-am luat si un laptop mic aproape la juma' de pret decit in tara.

Cu mincarea am stat mai prost, pentru ca eu nu prea experimentez mincaruri noi. Am mincat la un KFC niste aripioare de pui cu pure de cartofi. Portia de pure si salata de varza era pusa in cutii cit cele mai mici cutii de mustar de pe la noi. Abia atunci am inteles de ce toate femeile erau mici si slabe.

O alta uimire am avut cind am vazut ca la restaurante, la agentiile de voiaj la care am fost, ba chiar si la receptiile hotelurilor de multe stele, aveau angatate foarte "nefrumoase" (na, sa vad cum ma mai cenzurati acum). Dar foarte profesioniste si cu zimbetul pina la urechi. La noi nu vedeai asa ceva nici angajate la matura pe strada. Am fost foarte bucuroasa pentru ei, ca nu exista criterii de frumusete la angajare.

La restaurantul River View Hotel, am luat cina la unul din cele 4 restaurante si am fost serviti la masa de un mosulica de vreo 70 de ani care abia-abia isi tiriia si el picioarele. Noroc ca avea uniforma hotelului, ca altfel credeam ca e vreun turist care nu mai gaseste iesirea... A fost foarte-foarte dragut, ne-a adus mincaruri pe care noi nu le comandasem, doar pentru ca eram Happy-Couple, asa ne-a spus. Asa se citea pe fata noastra. Si chiar a fost o vacanta foarte frumoasa. Nu am gasit nici un minus. Absolut nicaieri.

Curatenie, promptitudine, siguranta... frumusete... flori, totul la superlativ.

Era sa uit vizita pe insula Sentosa. dar oare nu v-ati plictisit?

Asta a fost a doua sau a treia zi, nu mai reint exact. Am luat taxiul de la hotel (cam 10 dolari costa o cursa) si ne-am prezentata la statia de imbarcare in telecabine. De dunde am urcat pe un munte apoi am coborit catre insula. SUUUPER. capul meu era in continua miscare sa vad si sa fac poze. Ajunsi pe insula am avut bilete la cel mai mare water park din lume (parca asa imi amintesc, daca gresesc nu e cu intentie), la un spectacol cu delgini, la un film 4D si rurul insulei cu ghid. Nu mai stiu cit era biletul ca n-am platit eu. Parca 80 de doalri sau pe acolo. Am vizitat insula, am ajuns la water park, am stat acolo vreo 2 -3 ore, era imens, nici nu stiu daca l-am visitat pe tot. Erau bazine unde puteai baga mina sa prinzi rechini, pisici de mare. Eu am facut asta cu un rechinut, pe care l-am pupat. Camera foto nu prea a prins momentul exact. Mai erau acvarii cu pesti aurii gen "nemo" in care bagai miina si ii gidilai pe burtica. Multe, multe am vazut acolo. Scafandri prin bazinele cu pesti.

In ultima zi am fost la renumita gradina zoologica. Am luat taxiul pina la... destinatie, na - ca am uitat denumirea zonei. Ajunsi acolo am dat o tura mare pe la toate animalele, pasarile si alte vietuitoare (bleach-serpi), am dat de mincare girafelor, m-am pozat cu toate lighioanele posibile si cind sa ne ducem in zona animalelor polare a inceput o ploaie tropicala... cu butoiul, nu cu galeata. Unde sa ne refugiem? Taxiul il programasem cam peste 2 ore asa ca am intrat intr-un fel de restaurant fast food. Acolo imi clantaneau dintii deoarece aerul conditionat era pornit la o temperatura foarte mica. Am intrat intr-un magazin de suveniruri de unde am vrut sa imi iau un tricou uscat. Preturile erau cam mari, calitatea cam chinezeasca. Nu am facut mofturi si am luat unul care imi venea ca marime si m-am shimbat dar s-a udat si ala de la "piesele" deja baltind de apa, ce erau pe dedesubt. Am supravietuit pina a venit taxiul, care avea si ala aerul deschis... clantaneam din toti dintii, imi venea sa ma invelesc cu ziarele de pe bancheta. Abia intr-un tirziu m-am relaxat. Parca l-am rugat sa inchida aerul. Foarte comunicativi soferii de taxi.

La aflarea vestii ca vrem sa inchiriem o masina sa mergem in Malayezia, erau foarte uimiti si ziceau intruna "Malayezia no safe, Singapore safe". Pina la urma am luat bilete de la o agentie de voiaj si am plecat cu autocarul Parca am facut vreo 7 ore. Acolo ne-am cazat la un Hotel de 5 stele dupa ce am mers pe un drum cu localitati de te lua groaza... saracie lucie!!! ma gindeam ca daca se strica autocarul... sintem mincati cu fulgi cu tot...

Am stat 3 zile. Acolo m-am plimbat cu o tricicleta locala impodobita mai ceva ca un pom de craciun, am visitat putin centrul orasului Melaka, putin prin magazine si... fructe, fructe de toti banii inainte de plecare.

Dupa aia am venti direct la aeroport... Un drum obositor la intoarcere, un frig naprazbnic la Paris, unde avionul n-a reusit sa aterizeze la scara... asteptare si intirziere in zborul spre Romania...

Flescaraia si frigul pe care le-am gasit la intoarcere nu mi-au sters frumusetile din suflet acumulate in acea vacanta, insa m-au dezmeticit cu mult mai repede decit ma asteptam.

Daca aveti intrebari, nu ezitati sa mi le puneti. O sa pun poze si o sa vedeti cit de frumos e acolo.

Va doresc tuturor sa aveti parte de cel putin o vacanta ca a mea!

Trimis de adri-nico in 03.09.11 19:24:29
Validat / Publicat: 03.09.11 20:54:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI. A mai fost în/la: malaezia -hotel equatorial

VIZUALIZĂRI: 4746 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P27 "se fini la comedie"!!!

[03.09.11 19:52:17]

@adri-nico, multumim pentru promptitudinea si amabilitatea cu care ai dat curs solicitarii noastre de a posta aceste impresii (scrise initial intr-un ecou) ca review distinct. Te mai asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale.

[03.09.11 23:21:20]

super review... foarte bune informatiile. In noiembrie ajungem si noi in Singapore pentru o zi

[04.09.11 00:21:14]

Gabitzo... sau tzule...

Fratilor, pai ce sa cautai, bre, doar o singura zi? Nu v-ajunge nici sa dati turul cu elicopterul. Nu ca ar fi Singapore-ul asa de mare, dar e ceva de vizitat si e mare pacat sa nu va urcati in Flyer, sa nu va urcati in cele 3 turnuri de la Marina Bay si sa mergeti pe insula sentosa cu telecabina.

Eu zic sa ca mai ginditi si sa mai trageti un pic de timp. macar 2 zile la galop!!!

Ia sa pun eu pozele ca sa va razginditi!

Succes!

[05.09.11 22:53:22]

super poze, chiar au avut efect, o sa stam 2 zile, intr=un tur care incepe in singapore, malaezia - Johor Bahru si Kuala Lumpur (am vazut ca ai fost si acolo-o sa citesc), Phuket, Chiang Mai, Bangkok, poate si Cambodgia... in 17 zile totul... la galop intr-adevar. Ne-am strans un grup de 6 persoane si pana acum nu avem decat biletele dus intors din Romania. Ai dreptate, sunt multe locuri frumoase, eu ma gandeam la Night Safari cu gradina botanica in ziua sosirii si a doua zi Sentosa si Marina Bay cu Fly-erul desigur. As vrea si rezervatia aceea cu pasari, daca mai ramane timp. Asteptam sugestii.

[06.09.11 00:11:58]

Ma bucur ca au avut efect pozele mele si ca va prelungiti cu citeva ore sederea in Singapore. Nu am fost la Night safari, am fost ziua, dupa cum v-am spus.

La flyer o sa pierdeti cam o ora. Nu cred ca e deschis pina in ora 10 sau 11. Stiu ca noi am asteptat un pic. cred ca 11 era ora de deschidere, pentru ca la 12 eram chiar in "virf". La Sentosa va trebuie cel putin 5 ore daca intrati si la Aqua park. Eu n-am mai apucat sa vad spectacolul delfinilor, ca am fpst la un film 4 D si eram super obosita. Am preferat sa vizitez insula si sa fac inca o suta de poze. Sa stiti ca e maricica. E bine sa mergeti mai intii la FLyer, sa va pozati cu hotelul in palme, si pe urma sa va duceti sus acolo.

Daca va mai pot fi de folos, sa imi spuneti.

Cu drag,

[06.09.11 00:26:03]

Multumesc mult de informatii. Ce parere ai de acel pass- cardul acela care-ti ofera intrarea gratuita la tot felul de atractii? e avantajos, merita achizitionat? am vazut in postarea ta ca intrarea la un obiectiv e in jur de 80 dolari, mi se pare enorm. Apoi ne gandeam sa ne cazam in Johor Bahru, orasul malaesian de langa Singapore si sa mergem cu autobuzul in zonele de vizitat. Cazarea in Singapore pare foarte scumpa si asta ar fi o solutie mai ieftina. Pe de alta parte trebuie sa trecem granita de 3 ori intr-o zi daca vrem sa vizitam in ziua sosirii. Apoi ar mai fi drumul catre punctele vizitate. Cum este transportul in comun? Autobuzele, metroul?

station5*
[06.09.11 20:51:57]

@gabitza76: incerc sa-ti fiu si eu de folos, in 31 aug. a. c. m-am intors din singapore, kuala lumpur si bangkok. iti sugerez sa-mi citesti review-ul postat azi ptr ca acolo vei gasi si niste preturi in euro la cateva obiective turistice. Apoi: transportul in comun este f bine pus la punct, au mai multe tipuri de metrouri, poti printa de pe net harta transp. din singapore, statii de metrou f dese. Costa f putin, de ex. un bilet (e defapt card) de la aeroport in centru (City Hall-primaria) unde am avut noi hotelul a costat 3 SGD (aprox. 1,5 euro) /pers-aprox. 45 min. de calatorie, din care am recuperat 1 euro la returnarea cardului, in ultima zi. mai este varianta city tours-urilor cu autobuze cu etajul deschis, 15 euro/pers ptr 2 zile nelimitat pe 3 trasee diferite (unul include si insula sentoza) +1 calatorie cu vaporasul de 20 min incl. in pret. Despre carduri: depinde cat costa si ce obiective sunt incluse in lista lor, preturile nu sunt chiar asa mari, poti verifica (si cumpara daca vrei) usor on line: pretul la o plimbare cu Flyer-ul- 18 euro, ptr vizitarea "puntii de observatie" a hotelului Marina Bay Sands - 12 euro sau 20 euro cu puntea + intrarea la muzeul artei si stiintei incluse. Ptr Night Safari iti sugerez sa cumperi on line bilete (18 euro/pers) ptr ca sunt cozi imense la case la intrare.

referitor la cazare: in caz ca nu folosesti inca, iti sugerez siteurile booking.com (in primul rand), tripadvisor.com; ca si o parere personala: nu mi se pare o idee buna cazarea atat de departe de singapore, acea naveta va va costa ore intregi pe drum (in 2 zile), plus ca nu stiu ce conditii ati putea avea in acea locatie (kuala lumpur si statiunile turistice din malaezia sunt ok, in rest e saracie...)

Ptr orice alte detalii, oricand...

voi scrie in curand si completari (la articolele deja scrise de colegii de sait) despre kuala lumpur si bangkok si despre hotelurile unde am stat

bafta in organizarea excursiei! va fi super!

[06.09.11 21:02:07]

Dragii mei,

Sa stiti ca din fericire, nu am avut nici o problema cu banii si cred ca n-am poftit nimic ca sa nu mi se ofere. Insa am avut si eu limite de bun simt.

Cazarea era la hotel 200-300 de dolari, la cele de 4-5 stele, dar ne spuneau la receptie ca daca rezervam pe internet e 108 dolari camera. Am patit asta cind, dupa cele patru nopti la Royal Park, am crezut ca mergem in Malaezia, dar cum cel care trebuia sa ne furnizeze masina de inchriat nu a facut-o pina la ora 12, am plecat la gradina zoologica, am renuntat la masina si am mai stat o noapte in Singapore, ca sa plecam a doua zi cu autocarul unei agentii de turism. Din nefericire, cei de la hotelul la care am stat nu mai aveau camere, asa ca am luat la River View, dupa ce am umblat pe la cele de pe Orchard Road si n-am gasit camere libere. Asa ca am scos frumusel laptopul in fata hotelului si am facut rezervarea pe net si cind am intrat am platit 108 in loc de peste 200 dolari. In Malaezia nu ai ce vizita, cel putin din Singapore pina la Malaka nu am vazut decit plantatii de palmieri si foarte putine case de locuit. Probabil ca nu erau pe marginea autostrazii, dar imi aduc aminte ca am mers destul de mult pina am ajuns in statiune. Parca era in Rai, asa de schimbat era peisajul dintr-o data.

Nu imi amintesc sa fi folosit un alt mijloc de transport decit taxiul. Am mers mult de tot pe jos in ziua in care am facut turul orasului: Flyer, Marina, Merlion si alte zone cu zgirie nori.

Ba da, cred ca am fost o data cu metroul. Sigur, pentru ca am vazut acum intr-o poza.

In Singapore totul este "safe" dupa cum ziceau soferii de taxi. In Malaezia spuneau ca exista riscul sa te opreasca pe autostrada si sa te tilhareasca. Acum, ce sa spun? Nu mi s-a intimplat nimic rau. Sper ca nici voua sa nu vi se intimple ceva.

[06.09.11 23:28:56]

multumesc mult pentru sfaturi, voi tine cont de ele. Mi-am dat seama ca e mai bine sa iau cazarea in Singapore, dupa ce am citit ca faci chiar si cu taxi aproape o ora pana in JB, pe deasupra mai este si scump, iar cu autobuzul e durere mare, aglomerat pierdere de timp, etc. Am gasit cu meta search undeva la 90-91 euro, hotel de 4 stele. Apoi, in Malaezia, nu o sa mergem decat 2 zile in Kuala Lumpur sa vizitam. Mai mult timp petrecem in Thailanda (Phuket si Bangkok) unde, locuri in care am mai fost si mi-a placut tare mult. Cum este vremea la mijlocul lui noiembrie in zona Singapore, Kuala Lumpur-sunt sanse mari de ploaie?

[06.09.11 23:39:20]

wow! vremea? eu am plecat pe 20 nov si m-am intors pe 1 dec. am scris mai sus ca in momentul in care am iesit din aeroport m-a busit un val de cadura si umezeala. Ploaie n-am avut decit o singura zi, multa, multa... dar s-a terminat repede, in vreo 40 de minute. mie imi place ploaia asa ca m-am bucurat. In rest cald, intre 28-31 de grade. Foarte frumos dupa ce m-am obisnuit.

Altceva ce va mai intereseaza?

[06.09.11 23:49:59]

Ne-ai oferit deja foarte multe informatii, ai descris foarte bine toate locurile in care ai fost, asa ca mi-am pregatit lista. Daca mai imi vine ceva in minte voi reveni.

amira_mimi
[23.09.11 18:19:11]

Buna Nico,

Am cateva intrebari referitoare la escala pe care ai facut-o in Amsterdam, eu voi pleca saptamana viitoare in Singapore, avand escala tot in Amsterdam... am citit la tine in review cum ca aeroportul ar fi mare si exista posiblitatea sa te ratacesti, m-ai speriat, mentionez ca este pt prima data knd calatoresc singura si pt prima data cu escala!!! ce sfaturi imi dai? deja mi-este foarte teamaaa!! am 1 h si 55 de min la dispozitie intre zboruri!!! multumesc astept un raspuns de la tine.

[23.09.11 20:47:24]

Draga Amira,

Sper ca esti o fata descurcareata si sa nu te sperii inainte de a pleca. Si eu am calatorit singura si m-am descurcat. Nu stiu daca am avut aproape doua ore, cred ca doar o ora am avut intre escale. Aeroportul este cel mai mare din cele pe care eu am fost insa sint pe sus niste tabele de ex A1, A2, A3... B1, B2, B3 portile de imbarcare. Inchipuie-ti ca fiecare litera avea cite 3 sau 4 cifre iar avionul meu a fost la E4. Culmea e ca literele nu sint in ordinea alfabetica si mi-a trebuit ceva timp ca sa imi dau seama ca cel mai bine ma orientam daca mergeam cu ochii pe sus urmarind tabelele. La fiecare "intersectie" erau sageti indicatoare catre literele respective astfel incit am reusit sa fiu de folos citorva turisti mai rataciti decit mine, niste rusoaice si niste indieni.

Asa ca fii curajoasa, o sa te descurci cu siguranta.

Ce mai vrei sa stii?

Sa nu uiti sa iti tii ceva calduros la indemina deoarece in avion s-ar putea sa iti fie frig din cauza ca e aerul conditionat cam rece. Eu am avut o gecuta pe care am tinut-o inchisa mina la git dar mi se ridica la spate si imi iesea tricoul din pantaloni. Tin minte ca ne-au dat cite o "pilota" si o perna pe care le-am facut cocolos si le-am pus la spate ca sa am o pozitie a coloanei cit mai buna. Tine minte ca ai foarte multe ore de zburat asa ca o sa te manince picioarele... de o sa iti vina sa le tai. Sa ai ceva de incaltat care se poate da jos si ar fi bine sa ai si niste sosete la indemina. Eu nu sint o friguroasa de fel dar am simtit ca mi=au inghetat toate cele. O sa maninci de 3 ori in avion, o sa doooormi... asa ca mai bine ar fi sa ai o noapte alba inainte ca sa pici rupta. Daca ai sansa sa iti alegi locul, sa fie de linga culuar pentru ca nu ai ce vedea pe geam.

Nu stiu cu ce te-as mai putea ajuta.

Drum bun si calatorie frumoasa!

amira_mimi
[23.09.11 22:36:25]

Asa ma sperii eu inainte de a face un lucru si imi fac miiii de ganduri... iti multumesc mult de tot pentru sfaturi si pentru raspuns.

Flaviu
[21.10.11 16:30:36]

@adri-nico

Oops, another lost review. The same girl, the same style. Beautiful!

Îmi spui şi mie, te rog, unde-ţi era mâna stângă, în P24, că prea i se umflaseră lui Oblio cela pomeţii şi n-ar fi frumos să-mi încep uichendu' cu un misandărstending?!

O zi frumoasă!

Flaviu

[21.10.11 18:08:20]

Buna seara,

Draga "lost in space", incerc sa rezolv "misundarstendul" cu Oblio. Acel venerabil domn, cred ca avea peste 75 de ani si servea in restaurantul unui hotel de 5 stele (adevarate). Abia se misca, dar nu din cauza leneviei ci din cauza batrinetilor. Mergea ca mine dupa ce nascusem primul copil si aveam 5 copci undeva... cu genunchii lipiti. Pina terminam noi un rind de platouri, el venea cu alt fel de mincare, Tin sa mentionez ca acel restaurant era cu bufet, deci noi ne-am ales singuri felurile de mincare si ni le-am adus la masa. El ne-a adus ceaiuri, sucuri iar la un moment dat l-am surprins cum se uita in ochii mei ca si cum se gindea ce surpriza mi-ar mai putea face si "disparea"... in felul lui... tiris -grapis.

Si venea cu cite o farfuriuta cu o prajitura din care eu nu imi alesesem, sau cu o cupa e suc, sau cu o cesca de ceai... a trebuit sa gust din acele daruri ca prea se uita frumos la mine, de parca eu eram o zeita si el un slujitor care imi aducea 'jertfe". L-am rugat sa stea sa ii fac o poza pentru ca ma gindeam la momentul ala ca sa o trimit direcotului hotelului pentru si sa il propun "angajatul anului". Acum, dupa exact un an de zile, de fapt pe 21 luna viitoare se implineste anul, ma gindesc cu nostalgie la bietul batrinel.

Hai ca am picat in melancolie... Si imi vine sa pling...

Numai bine tuturor!

[28.10.11 16:11:52]

frumoasa descrierea ta. o intrebare am si eu: cat e avionul pana acolo, cu escala binenteles? zone pt plaja exista? e mai frumoasa malaezia decat singapore?

multumesc, alex.

[28.10.11 19:20:11]

@alex - iasi

Biletul de avion a costat 990 si ceva de euro dus-intors si cu asigurarea cea mai completa (care includea si razgindirea mea).

Dar nu a fost nevoie, cine s-ar razgindi de la o asa vacanta?

Am cautat pe internet, cam cu o luna inainte si mi-am facut rezervare la o agentie on line, mi s-a trimis pe mail factura proforma, am achitat-o prin banca si am primit biletul pe mail.

Loc de facut plaja, in afara piscinelor foarte frumoase de la cele citeva hoteluri la care am salasluit pe acolo era pe insula Sentosa, Siloso-Beach. O plaja cu nisip fin, cu palmieri foarte inalti. O insula pe care merita sa o vizitezi. Are foarte multe atractii turistice. Mi-a parut rau ca nu am stat o zi si o noapte acolo. Mult mai frumos decit in Malaezia. Sau cel putin decit Malaezia vazuta de mine.

Daca te mai intereseaza ceva, nu ezita sa intrebi.

adri

[28.10.11 21:14:33]

@adri-nico: multumesc, m am lamurit cat de cat... 2000 euro in doi doar drumul. E acceptabil avand in vedere ca e vorba de niste destinatii exclusiviste, nu orice si oricand ajunge acolo... nu poti compara cu Europa, unde daca te incumeti te sui in masina si ajungi oriunde. Apropo, ti am raspuns si eu la ecoul tau aplicat postarii mele din Viena.

Alex, mult succes si calatorii frumoase!

[28.10.11 23:57:10]

Draga Alex, cu 2000 de euro poti cumpara o vacanta in Singapore, pentru 2 persoane, nu doar drumul. Eu am luat bilet pentru ca acolo ma intilneam cu cineva si nu a fost nevoie sa ma ocup si de cazare sau alte cheltuieli. Merita vazut, daca ai ocazia, nu rata. Treci pe agenda de vacanta aceasta destinatie.

Daca ai masa si cazarea asigurata, cred ca 1000 de euro pentru diferitele obiective turistice ar fi de ajuns. Bineinteles daca nu intrati in malluri la cumparaturi.

Adri

[29.10.11 10:48:10]

@adri-nico: ok, bine de stiut! m am mai linistit in cazul acesta.

adri-nico, alex_iasi, amira_mimi, Flaviu, gabitza76, station5*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Singapore: