ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 & 13 [ani]

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Obositor dar a meritat

Nu stiu cat de bine venita este initiativa mea de a infiinta acest nou post (eu n am gasit altul care sa fie aproape de ceea ce am de scris, asa ca... am postat- rog adminii sa il mute daca am gresit).

Dupa ce anul trecut am petrecut vacanta la Duni-Sozopol (super asa cum am scris si in rewieul aferent) am decis impreuna cu familia sa onoram invitatia unor prieteni care stau langa Roma, in Latina si sa ne petrecem vacanta impreuna cu ei, bucurandu-i de prezenta noastra :D.

Zis si facut... noaptea pe la ora 2:00 am plecat de lg Targoviste urmand traseul > Portile de Fier > Serbia > Croatia > Slovenia> Italia, un drum folosit prea putin, dupa parerea mea... pt ca am gasit putine info despre drumul asta, mai folosita fiind ruta pe Ungaria.

...Pe la ora 6:00 am ajuns in vama noastra la Turn Severin iar la ora 6:20 deja iesisem din vama sarba... totul fara nici cea mai mica pb... am mers prin defileul Dunarii (care este de un pitoresc rar intalnit) pe care l-am parasit si am intrat pe autostrada sarba pe la ora 8:30 (am trecut prin Dobra - Golubac - Topolovnik - Popovac... etc) - cu GPS drumul este simplu si fara pb... liber... F. bun, gropi sunt rarisime... drum de nota 9,90. - apoi am mers pe autostrada sarba pana la vama cu Croatia, dupa ce am trecut prin Belgrad - pe acolo trece autostrada... se circula relativ repede - prin Belgrad - ca in rest se merge cu cat te tine Mitza (unde Mitza = masinica) ---- nimic de semnalat in Serbia iesit din comun, aaa sau poate... autostrada SUPER... e cu plata... toata Serbia ~5 euro, plata la poarta - TOLL - pana la granita cu Croatia unde am ajuns pe la ora 11:25

La 11:30 ieseam din vama croata si din nou dupa ce am luat biletu' de autostrada ne-am pus la drum... autostrada croata nota 11, daca se poate, mai tare ca in Italia... mai buna... am mers pana in Zagreb, apoi ca sa evit a plati 15 E taxa de drum in Slovenia am mers spre Rijeka-Rupa pana la vama Croatia-Slovenia, si am traversat Slovenia pe un drum fara taxa de 30 km (drum excelent ca structura dar ce se poate aglomera la anumite date ce coincid venirii - plecarii in vacante ale italienilor, eu am prins bine si am facut drumu asta in 30 min cu tot cu pauza de alimentare din Peco - si cu un mic ocol datorat neatentiei mele la GPS, dar tot el m-a "reparat").

La 16:15 eram in vama croata... la 16:23 ieseam din vama slovena, iar la 17:00 treceam prin vama sloveno-italiana... parasita... :D... la 17:20 eram in Trieste.

... in Italia am "tras" la un prieten in Trieste la care am innoptat (seara am vizitat Trieste... frumos... am baut un spritz aperrol).

... A doua zi la 8:00 am plecat din Trieste fiind hotarat de acasa sa fac numai "statale" in Italia - drumuri fara taxe -... criza DE!! iar la 11:15 eram la porta Venetiei, pe care eram hotarat sa o vizitez... am bagat la parcare in port... acolo ma dirijat politia am luat beletu de parcare... am vizitat rapid... in doua ore eram inapoi... am mers repede ca ma grabeam... nam mers peste tot... numai asa in fuga... la 13:30 plecam din Venetia (parcare vro 6 euro pe 2 ore - parca) si am mers spre Ravenna de unde am mers spre Roma pe autostrada lor fara plata. (drumurile la modul general in Italia sunt foarte bune, numai prin orase mai vezi mici gropi si pe drumurile mai secundare... numai unele)... am mers pe langa Perugia si apoi langa Orte am schimbat pe autostrada cu plata... ma simteam obosit, iar la ora 19:40 eram la "poarta" amicilor- ma dus GPS' u peste ei in casa (IGO februarie 2011-hartile).

asta la dus... la intors am plecat la 6:30 din Latina, am mers Italia pe autostrada cu plata... apoi din nou pe unde am venit si la ora 3:30 treceam vama in Romania... am mers cam mult... mam cam hazardat... dar pe micile portiuni unde mam simtit obosit fie mam racorit oprind fie a mai condus nevasta me' - vro 200km.

Despre cheltuieli... la venirea spre Italia am cheltuit mai putin... economisind 40 Euro taxele de TOLL italiene... dar mai bine va spun pe intors: 70 euro benzina + TOLL 23,50E + 17,80 E (toata italia... Roma-Trieste) apoi benzina Slovenia (e 1,2 E/L... in Italia e 1,5E/L) 60E... autostrada croata Rupa-Zagreb - ~10 E (9E+7kuna)... si Zagreb - vama croato-sarba - 15E. apoi 25 euro benzina in Croatia (mau rupt la schimb... iam zis prima data sami bage de 15 euro si mia bagat 10L si iam zis sami mai bage 10E si mia mai bagat 5L... :)). nu iam zis nimic ca eram prea obosit si nu aveam chef de cearta)... asa si inca 5,50 euro autostrada din Serbia... si cam astea au fost costurile pana in tara. total=226.8

sa zicem cu bataie 230 de euro - f. aproape de calculul facut de viamichelin.

... In italia am stat la plaja... am vizitat Roma... gratare si OSPITALITATE simtita de mine DIN PLIN. Ma marcat faptul ca peste tot in italia unde am intrat... restaurant, bar, pitzerii... respect pentru client - atentie - zambet, nu sa uitat nimeni stramb la mine cas roman, nu mam resimtit nici o clipa din pct asta de vedere, in schimb pe plaja si in marea lor am vazut "rahati " ca la noi... am auzit clacsonuri in spate la semafor (eram in masina amicilor cu nr de italia - si nu urlau manelele in ea :D)... asadar aviz celor care se simt frustrati cas romani (din pricina altor romani) fratilor... nu fiti snobi... fiti optimisti... priviti lucrurile frumoase in si din viata... luati ce e frumos... si cand plecati la drum... asa cum imi place sa spun:

plecati asteptand putin, ca veti primi MULT... :).

P. S. o sa mai arunc o geana din cand in cand... asa ca daca aveti intrebari lasatile... si va raspund cat de repede pot - sa fiti iubiti -

Trimis de ologute in 02.09.11 18:05:24
    Validat / Publicat: 02.09.11 20:54:17
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 9013 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ologute); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 drum defileul dunarii-Serbia

cathzel
    [05.09.11 12:25:28]

la poza nr 5 - la gratar: unde e gratarul, printre pietre? Pitoresc...

[05.09.11 13:15:30]

gata... sper ca te-am luminat: D deci locul de gratar era la vreo 20 trepte sub sosea... iar pana la apa mai coboram cam un minut - doua; si nu erau nici catei: s... am postat poza pentru ca locatia era cu adevarat pitoreasca si conditiile puse la dispozitie au fost mai mult decat multumitoare... acolo erau cateva mese de lemn mari... si locatia era cumva iesita din drumurile principale, insa erau 2 cosuri de gunoi cu saci menajeri pusi proaspat, si as putea sa scriu mai multe dar deocamdata cred ca esuficienta lamurirea oferita

cathzel
    [05.09.11 14:53:43]

chiar "arhisuficient". mersi

[26.06.13 19:21:16]

@ologute: Salut, acelasi traseu as dori sa il fac si eu dar pana in Torino. Daca poti da mai multe detalii cum ai procedat cu ocolirea taxei din Slovenia este vb de rovineta sau taxa autostrada?

[26.06.13 20:43:06]

@poolonik:

... taxei din Slovenia este vb de rovineta sau taxa autostrada?

Rovinieta e doar în România; la sloveni, o simplă vinietă. NU au alte taxe (pe autostrăzi sau aiurea). Cred că autorul se referă la acest traseu, între Croația și Italia: goo.gl/maps/uMCvm

Drumurile cu taxă din Slovenia, le poți vedea pe această hartă (pdf); dacă nu vei folosi niciunul dintre ele, nu-i musai s-o cumperi. Ai grijă totuși! Stau la pândă și ard amenzi usturătoare (300-800€), sau pun radar la stațiile de taxare (abandonate după introducerea vinietei) unde au limitări de 40 km/h!

[27.06.13 15:48:20]

@Dragos: Multumesc pentru precizari. Daca ma hotarasc sa aleg acest traseu cu "ocolire" sa inteleg ca traseul meu trebuie sa arate asa :

google.com/maps?saddr=Br% ... dg=feature&z=10

[27.06.13 16:03:24]

tot incercam sa pun linkul si aparea altceva. Acesta este linkul corect:

google.com/maps?saddr=Br% ... &mra=ls&t=m&z=5

Rog un moderator sa stearga/inlocuiasca linkul de mai sus.

Multumesc.

Transformat (și) acest link.

[27.06.13 16:03:46]

@poolonik: în principiu, da; dar ai grijă! Scapi de taxa la sloveni, dar intri pe autostrăzi în Italia... și nu-s prea ieftine! Acolo e taxare ca la noi, la Cernavodă - de fapt, iei la intrare un tichet, iar la ieșire îl dai unui funcționar care îți comunică suma de plată...

Mai util la planificarea unei rute ieftine e saitul viamichelin.com, unde poți selecta înaintea cererii de căutare traseu dacă accepți să mergi pe drumuri cu taxă, poți seta chiar și prețul la carburant și obții suma estimată privind costurile deplasării, pe mai multe variante. Le compari și alegi...

[28.06.13 20:15:58]

acum am ajuns acasa si incerc sa-ti raspund - da, acela e traseul pe care am mers -unde nu-s taxe- prin italia poti ocoli autostrazile cu taxe (care in nord sunt scumpe bine)

asa cum a spus si dragos viamichelin iti da imagini destul de clare asupra traseului - eu am si tomtom instalat pe PC si am "mers" si cu el - daca faci un program bine pus la punct si te tii de el... totul e ok.

ca o paranteza am fost oprit de politie in slovenia - uitasem sa aprind farurile de intalnire si nu-mi pusesem centura - "clantanea" o planetara si mam oprit in parcare sa vad ce e... cand am urcat am uitat sa aprind far /pun centura, ma oprit politia slovena... stiti ca sunteti obligati... amenda... iam explicat frumos (in engleza) cas cu copii necazuri cu planetara... bla bla. si mau iertat.

[29.06.13 00:32:39]

@ologute: In Italia cred ca o sa folosesc autostrada deoarece am 600km de facut si deja o sa fiu obosit. Pe nationale o sa-mi ia 8-9 ore probababil.

[29.06.13 00:46:57]

@poolonik: pe naționale, la ei, se merge chiar tare. Doar că unele au doar câte o bandă pe sens și mai pierzi timp dacă n-ai loc de depășit. Ceilalți șoferi (adică italienii) sunt de treabă și bagă flash-uri dacă stau gaborii la pândă. E drept, nu poți s-o tai cu 150 sau mai mult, cum se merge pe autostrăzi, dar pe de altă parte, au și naționalele farmecul lor, mai vezi lumea, orășelele, satele...

Oricum - fă proba și cu viamichelin. Dă-i diverse setări și vezi ce oferă.

[29.06.13 13:23:19]

@poolonik - depinde; sa stii ca pe mine pe autostrazi cand eram obosit parca mai rau imi era... asa pe statale trece timpu altfel si nici nu e monotonia autostrazii unde risti somnu';

pe de alta parte am nimerit intre Trieste si Venetia o aglomeratie de am facut 4 ore pe un drum nationla de-al lor (care la noi putea fii autostrada: D) da era plin de masini care carau barci - turisti - masini de aprovizionare, aglomeratie... asa ca tu la capitolul asta iti faci cel mai bine programul...

sunt multe de luat in calcul, ora la care parcurgi drumul respectiv, cat de obosiot esti... etc, asa ca mai bine te orientezi dupa cat stii tu sa "duci".

[01.07.13 00:44:18]

@ologute, @Dragos: va multumesc pentru sfaturi. Am testat viamichelin, google, igo si tomtom. Intr-un final prin comparatii am reusit sa configurez traseul. Voi avea un navigator cu Igo la mine. In Italia cred ca o sa folosesc autostrazile cu plata pentru rapiditate. O data ajuns la destinatie (dupa1-2 zile) o sa pornesc in sens opus sa vizitez safari zoo din Pombia si Gardaland, cu 1-2 zile de pauza in Verbania la niste prieteni. Cu google street view am aruncat cate o privere la anumite puncte cheie pentru familiarizare, am gasit chiar si indicatorul din poza lui @ologute

google.com/maps?saddr=Br% ... urce=gplus-ogsb

Va multumesc inca o data pentru informatii.

L.E- adresele web trebuie sa le pun intr-o anumita forma sau se transforma ele automat ?

[01.07.13 08:44:48]

@poolonik:

L. E- adresele web trebuie sa le pun intr-o anumita forma sau se transforma ele automat?

Linkurile sunt activate de catre moderatori, dupa ce sunt verificate. Formatul clasic e ok.

[08.07.13 21:37:26]

Am gasit cateva informatii pe net precum ca in vama romana-sarba ar fi cozi mari din cauza celor care fac trafic de tigari. Cunoaste cineva data recente despre aceasta situatie?

[12.07.13 10:00:21]

Pana la urma cand am ajuns in aceasta vama nu a existat nici o coada. Am trecut ca Voda prin loboda. Erau mai multe articole pe net in care se spunea ca sunt cozi imense dar se pare ca s-a rezolvat acest amanunt.

cathzel, ologute, poolonik
    Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina, autocarul sau trenul spre / prin Italia: