ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2011
ÎNSCRIS: 31.08.11
AUG-2011

Cascadele din Valea Spumoasa

Busteni o destinatie de vacanta pentru cei impatimiti de munte si drumetii dar si pentru cei care vin mai rar sau pentru prima oara ca sa descopere farmecul apropierii de natura. Si bineinteles daca ajungi in Busteni nu trebuie sa ratezi sa mergi sa vezi vestita cascada Urlatoarea, mai ales ca drumul nu este nici lung nici greu.

Dar totusi putin stiu ca tot in zona, mai aproape chiar decat Urlatoarea, undeva deasupra orasului Busteni se afla o alta oaza de racoare unde apa creeaza spectaculoase caderi in cascade sau fine picurari peste peretii de stanca. Sunt cascadele de la Valea Spumoasa, de fapt partea de jos a Vaii Spumoase care urca undeva spre Brana Portitei, strabatuta fiind de numeroase fire de apa ce se impletesc si alearga zglobiu pe peretele inclinat al vaii.

De la cladirea telecabinei se merge pe acelasi drum ca si pentru Urlatoarea, pana in buza padurii unde traseele se despart. In stanga se lasa drumul spre Urlatoarea si Jepii Mari dar noi intram pe traseul Jepii Mici (cruce albastra) pe care il urmam cateva minuta pana ajungem la un drum forestier pe care inaintam cu curaj. O noua bifurcatie si un semn ce ne indica cararea marcata a Vaii Jepilor inspre stanga. Nu ne aventuram pe ea ci urmam in continuare drumul prietenos si larg ce ne conduce peste firul vaii pe partea cealalta a apei, parand ca se intoarce spre oras, apoi o coteste in sus si urca pana deasupra bazinelor de captare a statiei de filtrare a apei.

Dupa ce admiram bazinele si peisajul bolovanos, salbatic al vaii, ne intoarcem si urmam poteca ce urca inca in vreo doua-trei serpentine apoi pe niste scari sapate in pamant spre stanga si ajungem pe un mic platouas inierbat unde ne intampina un refugiu al Salvamontului, cu o masa si bancute de lemn la umbra unei copertine. Cotind pe langa cladire in dreapta mai urcam cativa pasi si avem in fata spectacolul mirific al cascadelor. In dreapta costa abrupta si impadurita a muntelui, in stnga bolovani uriasi si un tanc de stanca impresionant cu o mica surplomba la baza. In spate undeva jos firul vaii peste care aluneca tacuta telecabina si in spatele ei se ridica impadurite claile Jepilor Mici.

Traseul din pacate nu este marcat dar pentru cei aventurosi e o provocare careia merita sa i se dea curs.

Promit curand sa postez si cateva fotografii.

Trimis de tamar in 02.09.11 15:41:03
Validat / Publicat: 02.09.11 16:51:42

VIZUALIZĂRI: 6045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tamar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster20*
[02.09.11 15:53:19]

@tamar: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Am impartit textul in paragrafe, este mai usor de parcurs in forma actuala.

[02.09.11 16:15:49]

Mutat la rubrica "Descopera Busteniul" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

tamarAUTOR REVIEW
[02.09.11 19:38:17]

Multumesc pentru primire si pentru oportunitatea oferita de acest site de a impartasii cu ceilalti lucrurile minunate pe care le descoperim, impresiile bune cu care ramanem dar si necazurile mici sau mari cu care ne confruntam si care ne fac sa revenim cu un gust amar din unele vacante.

[17.09.17 14:28:30]

Mutat în rubrica "Cascadele din Valea Spumoasă, MASIVUL BUCEGI" (nou-creată pe sait)

tamar
Alte impresii din această RUBRICĂCascadele din Valea Spumoasă: