ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2011
ÎNSCRIS: 01.09.11
JUL-2011

Locatie superba

Intre 18-25.07.2011 am fost cazati la acest hotel si am fost foarte multumiti.

In camere se facea zilnic curatenie si se schimbau atat prosoapele cat si asternuturile.

La sosire ne-au cerut 30 de euro pentru garantie telecomenzi, dar nu a fost nici o problema, la plecare ni i-au returnat.

Era foarte curat atat in camere cat si pe holuri, la restaurant sau receptie. Cei de acolo erau foarte prietenosi, amabili. Nu ne-a lipsit absolut nimic din camere, si am avut telefoane, laptop, etc. lasate la indemana.

Mancarea a fost foarte buna, am avut demipensiune tip bufet suedez. Cei de acolo nu stiau sa gateasca ciorbe si dulciuri (cel putin asa cum suntem noi obisnuiti in Romania) dar aveai ce alege, erau o multime de feluri de mancare, era aproape imposibil sa nu gasesti ceva care sa-ti placa. Si muuuulte fructe. M-as fi asteptat sa fie in meniu mai multe specialitati culinare cu specific grecesc, insa cei de acolo gateau in functie de clientii pe care ii aveau, de exemplu inspre finalul sejurului au sosit multi italieni si pregateau cate 4 feluri de paste... pe principiul "sa te simti ca acasa" sau nu stiu la ce s-or fi gandit :)

Hotelul era plin de romani, aproape ca nici nu-ti venea sa crezi ca esti intr-o tara straina.

Preturile nu sunt mari in statiune, ba chiar multe lucruri sunt mai ieftine decat in Bucuresti, chiar nu merita sa pleci cu toata casa dupa tine, le poti cumperi de acolo la aceleasi preturi sau chiar mai mici.

Peisajul este superb, recomand cu incredere locatia! Apa era in schimb foaaaarte rece, simteai ca iti sta inima cand intrai in apa.

Paleokastritsa este pentru cine isi doreste un concediu linistit, de relaxare, nu pentru clubberi. Se organizeaza si seri grecesti, este si un club cu muzica latino in apropierea hotelului, vis-a-vis e o terasa (grota) unde ziua sunt petreceri in aer liber, dar distractia dureaza cam pana pe la 8 seara, apoi e liniste peste tot, nici pe strazi nu mai vezi pe nimeni, aveam impresia uneori ca numai noi am mai ramas in statiune, poate ca seara majoritatea se orientau spre Corfu Town in cautare de distractie :)

Trimis de ginastamate in 02.09.11 14:03:13
Validat / Publicat: 02.09.11 15:09:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2916 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ginastamate); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.09.11 15:37:38] »

@ginastamate: Bun venit! Am fost in aceeasi perioada cu tine (am stat la Akrotiri Beach), poate ca ne-am si intalnit prin statiune! Mi-a placut felul tau de a aborda lucrurile (mai sunt si alte pareri pe site, negativiste, despre hotelul la care ai stat). Insa cu doua lucruri nu sunt de acord cu tine:

- primo: apa rece? Mie mi s-a parut chiar foarte buna, fata de ce prevesteau alti colegi de pe site referitor la coasta vestica a insulei. Ma rog, poate ca depinde de capacitatea fiecaruia de adaptare la temperatura apei de mare!

- secondo: chiar nu ati gasit nimic de facut seara? Pe noi ne prindeau numai ore mici (doua-trei dimineata)! tavernele Spiros, Nereids, Belvedere, nu v-au tentat? Dar super-barul Tango ?(era chiar langa voi). Dar la Me Gusta?

webmaster28 [02.09.11 16:41:39] »

@ginastamate: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Multumim pentru faptul ca ai dat curs invitatiei de a posta propriile impresii (cu note), te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare.

viobarbu [03.09.11 04:02:41] »

daca mancarea de la paleo era buna... nu stiu ce gusturi ai tu la mancare. totul era gras, multa prajeala, oricum numai sanatos nu. cascavalul de la micul dejun avea gust de cascaval de post, salamul era plin de grasime. in cereale bagau fructe din copot. ca sa nu mai spun de min unatiile de carnati si bacon prajit la micul dejun! cum sa mananci asa ceva?! fructe poate voi ati avut, la noi a fost numai pepene si restul compot. "Preturile nu sunt mari in statiune, ba chiar multe lucruri sunt mai ieftine decat in Bucuresti" cum asa? 2,5 euro pt 0,5 l apa plata, 4 euro bere locala, 2 euro croissant, 15 euro cel mai ieftin vin... astea sunt preturi mici pt tine? unde iti faci tu cumparaturile la buc de gasesti preturi de astea

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [05.09.11 11:16:12] »

Desi mi-am dorit sa ma abtin, trebuie sa vin cu unele completari/rectificari:

- pretul apei plate 2,5 EUR sau 3 EUR? Am citit si celalalt review al lui @viobarbu si inca nu m-am dumirit . In luna iulie NU era acest pret!

- 15 EUR cel mai ieftin vin? La Taverna Spiros, vinul casei -alb, sec si excelent - era pe la 10 EUR litrul. (tot in iulie, subliniez). La Nereids ajungea pe la 14 EUR- cam cel mai scump din Paleokastritsa (tot excelent!). Iar berea era pe la max. 3,5 EUR. Este posibil ca din august, cand ati fost voi, sa se mai fi scumpit, insa, atunci cand mergi in vacanta peste hotare, nu cred ca mai stai sa numeri 50 de centi!

Prea multa patima, prea mult zgomot pentru nimic. Eu i-i indemn pe toti ce citesc acest site sa viziteze neaparat insula Corfu! E un colt de paradis . Ganduri bune!

viobarbu [05.09.11 15:41:25] »

johnyredlabel: vorbeam de preturile la hotelul paleo. si eu ii indemn sa viziteze insula, are peisaje superbe, dar sa se cazeze la alt hotel. review'ul meu este despre hotel paleokastritsa, nu despre insula corfu.

johnnyredlabel, viobarbu
Alte impresii din această RUBRICĂPaleo Art Nouveau (ex Paleokastritsa) Hotel: