ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2011
ÎNSCRIS: 08.05.11
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Surprize, surprize la... Flamingo Grand

Experienta mea acolo a fost usor surprinzatoare, in a good way, incepand de la achizitionarea biletului (in martie, cu mama early-booking-ului, care era atunci 710 euro pt. 2 adulti intr-un studio delux iar eu l-am luat cu 570 euro). Recunosc că am avut emotii chiar de atunci, cand am platit 170 euro inscrierea, pana in august cand au venit vouchere-le si am platit restul, si inclusiv in ziua cazarii pana mi-au dat camera, caci mi se parea ca m-a costat cam putin.

Dar surpriza abia era pe drum, caci dupa o asteptare de 5 min., fara sampanie, in care mi-au semnalat o problema la sistemul de repartizare, iata ca am primit o camera pe care boy-ul de cara bagaje mi-a laudat-o repede ca „nice room„ dar eu am crezut ca asa zice tuturor asa ca nu am crezut pana nu am vazut: chiar asa, primisem o suita corner, un apartament cu 2 camere pe colt, visul oricarei femei maritate care si-a convins baietii k mai bine dorm singurei ca doi porumbei.

Sigur, camerele aratau bine, cu lcd-uri, cu tablouri luminate de spoturi, baldachine, lampadare cu picior, multe lampi, birou, masa cu 4 scaune. Desigur, mochetat (sa aveti grija ca studiourile standard au gresie pe jos, cam riscanta pentru cei mici), cu o minibucatarie de care m-am atasat pe loc, cu microunde, plita electrica, hota, 2 frigidere (unul gol si unul plin, contracost), chiuveta, oale, pahare, farfurii, tacamuri, caffe-corner cu ceai si cafea (noi nu l-am folosit), balcon cu 4 scaune comode si suport de rufe. Erau 2 bai, una cu dus si cada, cosmetice Yves-Rocher, chit-uri de barbierit, spalat pe dinti, loofe, betisoare pentru urechi, foehn, si o alta baie mai mica cu un wc, pt. taticii disperati sa fie deranjati cand le e lumea mai draga…Draperiile erau inchise la culoare, dormeai la pranz ca noaptea. Exista si un buton pt. muzica ambientala care se auzea pe holul camerei, aer conditionat centralizat intr-o camera si aparat individual in alta, cu reglare pe perete, extrem de silentioase. Ce mai, conditii bune care iti permiteau sa ai cat mai putine batai de cap privind cazarea.

Minusurile erau:

-apa care se scurgea din cabina de dus, in restul baii;

-zgomotul de la piscine ziua si de la terase, noaptea - nu foarte accentuat dar usor suparator pt o persoana sensibila sau cu tulburari de somn;

-pantomima cu femeile de serviciu care nu cunosteau decat bulgara si care nu auzisera k se face curatenie si in balcoane (daca va imaginati, am sterpelit dupa-amiaza un aspirator din incaperea vecina unde aveau ele uneltele si am aranjat sa scap de nisip sau de alte resturi de gustari servite acolo).

Sa nu uitam ca in afara programelor tv standard (protv international si canale pt. adulti, mai de interes), exista si posibilitatea de a viziona filme noi, prin pay-tv. Dulapuri, umerase, sertare, fier de calcat…puteai sa stai acolo la nesfarsit. Pt. mine a fost maxim de ce poate oferi un hotel parintilor unui copil care inca bea lapticul dimineata si seara din biberon…

Masa, demipensiune, este exact cum au descris-o toti, buna, variata, am si acum pofta de clatitele gustoase, de mierea curgand dintr-un fagure natural, de dulciurile lor fine. Berea e 3,50 leva cea mare si 2,70 leva cea mica. La pranz restaurantul principal serveste 3 feluri de ciorbe, felul doi la 18 leva de persoana, copilul mic gratis. Nu am servit, am preferat pranzul tot la flamingo dar la fast-food-ul de la piscine, unde serveau paste, ciorbe bune de pasare, vita, coaste porc, aripi de pui si alte feluri, pe noi ne costa in jur de 25 leva de persoana, cu ciorba, felul II, bere. Sigur, si o cadere spectaculoasa a baietelului meu in piscina de 1,5 m, fara apa la bord caci a fost sotul meu pe faza. Zona piscinelor e întinsă, se dau prosoape gratuite pe care le poti lua si la plaja, in loc de saltelele de 3 leva fiecare. Plaja e la 5 min, primele 2 randuri sunt tinute de catre bulgarii care o au in grija si care le ofera celor care platesc suplimentar, cred. Poti inchiria, la 50 m, hidrobiciclete (30 leva pe ora), exista banana, scuter, parasailing (50 leva). Eu am facut o croaziera cu un vaporas, o jumatate de ora cu 5 leva de persoana, inclusiv copiii.

O alta surpriza placuta a fost statiunea, mai mare si mai frumoasa decat nisipurile, cu promenada atat la mare cat si centrala, cu o vedere frumoasa asupra Balcik-ului care cobora pe trepte in mare, cu biciclete de inchiriat duble, triple, cu pedale (15 leva pe ora) sau electrice (25 leva), trenulete cu doua itinerarii (3, respective 6 leva) care ne-au plimbat in locuri noi din statiune pe care nu le batusem cu piciorul. Precizez ca asta este perspectiva unei familii cu copil mic, care se culca la ora 10.00, nu bate cluburile de noapte sau cazinourile, nu merge pe diguri mana in mana catarandu-se pe stabilopozi umezi in miez de noapte, nu isi face spatele franjuri pe nisip la lumina lunii... (sa nu ma intelegeti gresit, nu ca nu as vrea…).

Minusuri:

-chiar si pe mine m-au cam obosit familiile numeroase cu copii mici, adica noi si rusii, cei din urma mai galagiosi;

- deși trasnet pentru sport si distractie, bicicletele deranjau pietonii atat pe aleea centrala cat si pe malul marii, chiar usor riscanta caci multi nu erau atenti, firesc de altfel - imi si imaginez promenada in mamaia sau costinesti, ciorchine de oameni, cu o invazie de biciclete cu claxoanele ca o gasca cu gatul frant (asa erau unele dintre ele);

-divertismentul la hotel si in statiune era slabut, la hotel a fost chiar jalnic, cu doi clovni ametiti, iar in centru cateva formatii cu starlete care nu prea reuseau mare lucru; amintesc terasa mexicana, cu o formatie de sudamericani mai exotici decat restul lumii, fara sa exceleze, dar mai draguti, strangeau seara lumea pe langa ei, un cocktail 7-8 leva;

-distracțiile pentru adulti aproape zero, in special noaptea, in afara de mancat, baut, karaoke, plimbare, nimic altceva;

-distracțiile pentru copii ceva mai diverse, dar fara pretentii, suficient pentru 7 zile de concediu, dar nu mai mult.

Taxa de statiune se plateste la hotel, o singura data pe sejur chiar daca mai iesiti din statiune, si e in jur de 5 euro, include parcarea care e in lateralele intrarii hotelului din zona opusa piscinelor.

Sa nu uit, dragii mei, hotelul, ca si statiunea, era cu multi romani si nu am sesizat nimic suparator in asta, mi s-au parut mai civilizati decat unii dintre rusi.

Dar cea mai tare surpriza a fost constatarea că, singura familie cu copil mic de care ne-am apropiat, fara sa stim initial, este cea in care mama este autoarea review-ului despre flamingo de anul trecut, emanicolai, care m-a si convins sa aleg flamingo, prin stilul ei personal in care a prezentat hotelul, fapt care mi-a intarit sentimentul de bucurie că incep sa apartin comunitatii amfostacolo.

Trimis de Larissa in 01.09.11 18:40:55
Validat / Publicat: 01.09.11 19:44:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Melia Grand Hermitage

VIZUALIZĂRI: 7264 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Larissa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 zona piscinelor, noaptea

coco codruta [05.03.12 12:03:01] »

Va rog spuneti-mi si mie de unde v-at luat biletele, prin ce agentie, multumesc.

Larissa [05.03.12 17:58:21] »

@coco codruta: ți-am scris pe privat, mult succes!

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [05.03.12 18:41:48] »

Larissa am fost si eu la Flamingo Grand in Albena in iunie 2008, la cateva zile dupa ce a fost deschisa aripa noua a hotelului si am fost de-a dreptul incantati de conditiile oferite. Asi reveni oricand la acest hotel, dar intre timp baiatul meu a crescut si Albena mi se pare una din cele mai potrivite statiuni pentru familliile cu copii mici.

O seara buna, Floria

Larissa [05.03.12 18:52:04] »

@Floria: Mulțumesc pentru ecou, și eu am fost încântată de cazare. Sinceră să fiu, mie nu mi s-a părut Albena o destinație ideală pentru copii mici, sunt ceva chestii de distracții dar nu excelează iar la hotel mi s-au părut chiar insuficiente sau nesatisfăcătoare. Anul ăsta mi-am luat deja în Thassos, nu cred că e o destinație potrivită pentru cei mici dar sigur este pentru liniștea sufletului meu...

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [05.03.12 19:11:12] »

@larissa2012: Albena imi pare potrivita pentru copiii mici, nu datorita locurilor de distractie, destul de modeste, ai dreptate, ci pentru plaja larga, cu nisip fin, intrarea lina in apa, multi copaci si spatii verzi bine ingrijite, linistea din timpul noptii. Cand am fost noi, in 2008, la Flamingo Grand animatia pentru copii era foarte slaba, am crezut ca se va pune la punct in sezonul urmator. Baiatul meu a fost mult mai incantat de hotelurile Grifid din Nisipurile de Aur: Bolero si Arabella si de Club Evrika din Sunny Beach.

Larissa [05.03.12 19:29:17] »

@Floria: Ai dreptate în privința litoralului, este foarte potrivit copiilor mici. Și da, Flamingo nu prea a făcut progrese în privința animației dar compensează cu condițiile bune de cazare!

diandrada [12.01.13 22:17:50] »

Va rog, spuneti-mi si mie de la ce agentie ati achizitionat biletele! Multumesc.

------

Nota wbm: Aceste informaţii se pot transmite doar prin mesaj personal

coco codruta, diandrada, Floria, Larissa
    Alte impresii din această RUBRICĂFlamingo Grand Hotel: