ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2011
DIN: Oţelu Roşu [CS]
ÎNSCRIS: 28.02.10
AUG-2011

Hotel Lion, experienta bulgareasca placuta

Anul acesta după vacanţele petrecute în Grecia în ultimii ani am zis să încercăm şi Bulgaria, să experimentăm ceva nou că prea mult erau lăudate staţiunile bulgăreşti.

Am călătorit cu maşina din vestul ţării, un drum lung şi obositor. La Podul Prieteniei nu am stat decât 15 minute chiar dacă se afla în reparaţie. Drumul prin Bulgaria a fost lejer, fără probleme cu poliţia dar pot spune că am respectat cât de cât limitările de viteză. Sejurul a fost achiziţionat încă din primăvară beneficiind de reducere 20%.

Am găsit foarte repede Hotelul Lion datorită explicaţiilor din review-urile citite pe acest site, la ora 13 eram în recepţie. Cazarea s-as făcut la ora 14 şi 15 minute, am primit o cameră la etajul 1 cu vedere la piscină. Cameră spaţioasă cu două paturi single şi un fotoliu pat suplimentar, cu aer condiţionat, televizor, şi baie ok. Ne-a plăcut foarte mult priveliştea din balcon către piscină, era foarte frumos mai ales seara atunci când se aprindeau luminile. Maşina a fost lăsată în faţa hotelului în parcarea fără plată şi nu a fost nici o problemă. Se putea lăsa şi în parcarea păzită a hotelului, contra cost adică 8 leva pe zi, dar am considerat că nu este necesar că doar nu se furau Loganuri la câte maşini foarte scumpe am văzut în staţiune. Banii au fost schimbaţi la casa de schimb a hotelului, am schimbat Euro în leva la un curs de 1,91.

Masa din punctul nostru de vedere a fost bună spre foarte bună, bineînţeles având în vedere şi preţul plătit de către noi pentru acest sejur.

Micul dejun se servea între orele 7,30-10 iar cina între orele 18-21, în regim bufet suedez.

La micul dejun aveam ouă fierte, omletă, crenvuşti, cârnăciori, şuncă, brânză, caşcaval, paste cu brânză sau cu sos, pâine prăjită, cornuri calde, ştrudel cu brânză sărată, fasole, roşii, castraveţi, unt, miere, dulceaţă, suc de două feluri la dozator, lapte cald şi rece, iaurt, nesquik, cafea la expresor bună şi nes, felii de portocală iar pâinea era de mai multe feluri, albă feliată dar erau şi pâinici albe sau negre tot timpul calde.

La cină existau cam şase feluri de bază spre exemplu pui, tocăniţă de porc, pârjoale, un fel de mici, paste cu carne, piure, cartofi ţărăneşti, pilaf, musaca, piept de pui la grătar cu sos alb, cârnăciori prăjiţi, brocoli. Ciorbe un singur fel, fie de porc, fie ciorbă rece cu castraveţi şi smântână ori supă cremă de ciuperci sau roşii. De asemenea erau salate de mai multe tipuri, roşii, castravete, salată verde cu smântână, măsline şi sărmăluţe reci în foi de viţă-de-vie. Desertul era compus din fructe, pepene roşu, verde, prune, nectarine, îngheţată de mai multe sortimente iar duminică seara şi prăjituri care spun eu că au fost destul de bune.

Lângă piscina cea mare se află o tonentă de unde se putea cumpăra pizza la 2,5 leva felia şi chebab la 5 leva, bune şi ele când voiai să nu mai baţi drumul prin staţiune pentru a servi ceva între mese.

În cameră se făcea zilnic curăţenie, se schimbau prosoapele, lenjeria, se aspira dar orele la care se făceau toate aceste lucruri erau cam nepotrivite, între orele 14-15. Turişti mulţi germani, englezi, bulgari dar si români.

Între cele două corpuri ale hotelului se află două piscine, una mai mică spre bar şi cu apa un pic mai caldă iar cea mare cu apă mai rece deoarece jumătate din ea se afla la umbră până pe la prânz. Şezlongurile şi umbrelele la piscină erau gratis, dar nu mi-a plăcut faptul că se practica ocuparea acestora cu prosopul încă de dimineaţă deşi multe persoane nu veneau decât pe la prânz dar astfel îi împiedicau să le folosească pe cei care ar fi vrut să stea doar câteva ore dimineaţa. Am stat doar o după amiază la piscină, în rest am mers la plajă la mare că doar de asta am plecat de acasă. În două seri la barul de la piscină a fost karaoke şi a cântat un solist iar nemţoaicele tinere au dansat cu patimă probabil şi datorită cocteilurilor băute.

Marea, ei aici e aici, din păcate Marea Neagră nu e Marea Egee, două zile au fost alge la mal iar alte două zile au fost valuri destul de mari, apa nu era rece dar nici atât de caldă precum aş fi vrut eu.

Staţiunea Sunny Beach este foarte mare şi animată, faleza lungă şi plină de tarabe, hoteluri cu arhitectură deosebită, într-un cuvânt locul în care nu ai cum să te plictiseşti.

La câţiva metri de hotel este staţia de autobuz, unde cu o leva de persoană şi cu autobuzul nr. 1 puteţi merge la Nessebar. Este păcat să îl rataţi, este fermecător, încărcat de istorie în ciuda tarabelor de tot felul care l-au invadat. Am prins gala mondială a folclorului, un festival pop-rok şi am asistat la spectacole în amfiteatru în aer liber.

Am fost impresionată de acest mic colţ de poveste numit Nessebar, de priveliştea ce o ai de la înălţimea unui restaurant aflat pe malul mării, de străduţele înguste cu case de lemn şi piatră, de mulţimea de biserici vechi. La lăsarea serii odată cu aprinderea luminilor farmecul locului sporeşte. Din acest motiv două seri le-am petrecut acolo, mai ales că se ajunge foarte uşor cu autobuzul care circulă până la ora 24.

Experienţa bulgărească pe ansamblu a fost plăcută, hotelul foarte bun raportat la preţul mic al sejurului, locuri noi, relaxare, cu alte cuvinte o adevărată vacanţă. Sperăm să revenim cândva, păcat de faptul că a fost prea scurtă şederea.

Trimis de alinafulg in 01.09.11 18:35:16
Validat / Publicat: 01.09.11 19:32:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2908 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinafulg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 privelişte din balcon

[01.09.11 18:44:46]

@alinafulg, pretul trecut, 350 de euro pentru 3 adulti, este corect?

In caseta tehnica ai selectat ,,familie cu copii", iar la componenta echipei ai scris 3 adulti, care varianta este corecta?

alinafulgAUTOR REVIEW
    [01.09.11 20:29:04]

Este corect preţul, fiul meu are 19 ani dar pentru mine va fi mereu copilul meu deci o familie cu copii.

[02.09.11 00:11:54]

Ok, multumim.

MANDACHE
    [06.09.11 15:57:39]

... deci asta era cu toneta de la intrare...

Noi cand am fost era acolo dar nu era deschisa.

alinafulg, MANDACHE
    Alte impresii din această RUBRICĂLion Hotel: