ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2011
ÎNSCRIS: 12.07.09
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 6,5 [ani]

ARTICOL ARHIVAT

Kaliakra nu se dezminte...

Am fost in Albena la hotel Kaliakra, camera superior, UAI, in perioada 15-22.08.2011. Mai fusesem si in urma cu 3 ani si eram foarte curios daca s-au schimbat conditiile de acolol. Rezervarea am facut-o inca din luna Aprilie 2011 si cu toate reducerile de early-booking am platit pe bilet 916 EURO.

Am plecat dimineata in jur de ora 7:30 din Ploiesti si am luat-o "pe la noi", insemnand prin Vama Veche si nu pe Giurgiu, desi initial decisesem sa mergem pe Giurgiu. Dupa ceva peripetii datorate unor decizii neinspirate in a ocoli statiunile (am luat-o de la Medgidia pe un drum care ne-a scos pe la un sat numit Pecineaga unde drumul era doar din piatra sparta, probabil fiind pregatit sa fie asfaltat, drum care ne-a scos in comuna 23 August si care ne-a "rupt" pivotii la masini si dintii din gura), intr-un final, in jurul orei 14 am ajuns in Albena la hotel Kaliakra.

A, sa nu uit: vigneta am luat-o imediat dupa ce am trecut frontiera la bulgari, din vama de la un chiosc pe dreapta unde am platit-o in RON: 25 RON. Pentru prima data cand am platit in RON; alti ani plateam ori in leva ori in Euro.

Am parcat masina in parcarea situata pe o colina vis-a-vis de hotel si am platit 5 leva pentru parcare pe tot sejurul, la receptia hotelului, pe baza tichetului de parcare pe care l-am luat la barierele de la intrarea in statiune.La plecare mi-au dat tichetul inapoi si cu el am iesit pe la barierele respective, bagandu-l in automatul care l-a retinut.

Am fost cazati imediat si am primit camera la "etajul" 1, care de fapt era parterul lor. Am mers imediat la receptie sa le cer sa-mi schimbe camera, dar politicos fetele de acolo mi-au spus ca hotelul este plin si sa revin a doua zi sa vada ce se poate face. Intr-un final abia a treia zi de dimineata am reusit sa schimb camera de la parter cu una la etajul 8, perpendicular pe mare, care avea o priveliste superba. A meritat efortul si baterea la cap zilnica a celor de la receptia hotelului.

De acasa am plecat doar cu 100 de Euro cash, in ideea de a-i avea in caz de nevoie, hotarat fiind sa folosesc cardul si sa scot direct leva de la bancomatul hotelului. Am scos cca. 250 leva cat am stat cele 8 zile si facand un calcul am iesit doar cu cca. 4 RON mai mult decat daca as fi schimbat Euro, dar consider ca a meritat pt. ca nu am mai stat sa iau Euro din tara, acolo sa caut casa de schimb, sa vad care este cel mai bun curs Euro-Leva, etc. Asa ca recomandarea mea este sa mergeti cu cardul la voi si sa scoateti direct leva si gata.

Acasa mi-am verificat extrasul de cont si totul a fost in regula, nu am avut nici o problema.

Conditiile de cazare si mancarea au fost excelente, nimic de reprosat si am ramas placut surprins ca in ciuda unor povesti cum ca ar fi scazut dpdv calitativ Kaliakra ca si hotel in ultimii ani, mie nu mi s-a parut deloc a fi asa.

Camerele (superior) mari, curate, luminoase, ni se faceau paturile in fiecare zi si se aranja camera.

Daca nu esti un fitzos, mancarea o gasesti diversificata si buna. Avand UAI, am putut servi orice fel de bautura am dorit, ceea ce a fost un mare avantaj. E drept ca berea de la dozator era mai apa, dar pe caldura si de sete mergea.

Personalul amabil, incepand de la receptie pana la cel de la restaurant si de la cele 3 baruri.

Anul asta am observat o activitate mai intensa a animatorilor, care antrenau lumea de la piscine si de pe plaja in tot felul de activitati. Seara aveau specatcole de la ora 21:30 care au fost dragutze.

Plaja OK, curata si apa la fel.

Doar in vre-o doua zile au fost niste alge, dar nu se compara cu ce a fost si este an de an la noi la Mamaia. Chiar m-am mirat de algele de anul asta fiindca pana acum la ei nu am vazut asa ceva.

In perioada in care am fost noi hotelul a fost plin de romani, pe plaja, pe holuri, la restaurant si la bar se vorbea aproape numai romaneste. In consecinta nu se putea sa nu apara si proastele obiceiuri romanesti: dimineata pe plaja, la ora 7, primele 4 randuri de sezlonguri si umbrele erau ocupate cu prosoape sau genti lasate pe ele, sau prosoape legate de umbrele. Bineinteles ca nu era nimeni sa stea pe ele. De-abia pe la ora 8:30-9 isi faceau aparitia romanasii nostrii, cu burtile umflate de la micul dejun si isi ocupau cu satisfactie sezlongurile pe care probabil, le ocupasera de cu noaptea in cap, punandu-si ceasurile sa sune la ora 4 dimineata!!!

Si nu ocupau doar o pereche de sezlong-uri, ci 4-5, pt. tot gascalaul de familii sau prieteni cu care venisera. Romanisme de prost gust...

Pentru copii destule distractii in statiune, bani sa ai sa le satisfaci toate poftele. Pentru adulti nu prea aveai ce face, decat sa te plimbi in fiecare seara prin statiune, fie pe jos, fie pe biciclete, fie cu trasura sau trenuletele sau sa asisti asa cum am mai sous la spectacolele de la orele 21:30 de la hotel.

Am plecat din Albena pe la 12:30 si am decis sa ne oprim cu copii la Delfinariul din Constanta sa vedem show-ul cu cei trei delfini si sa vizitam si planetariul. Am stat vre-o 3 ore pe acolo si apoi am plecat iar la ora 21:30 eram in Ploiesti.

Una peste alta mi-a placut si anul asta la Hotel Kaliakra Superior in Albena si recomand acest hotel, mai ales ca am fost si acum 3 ani si pot spune ca de atunci conditiile nu s-au inrautatit deloc, dar nici ceva super-imbunatatiri n-am vazut. A fost OK la banii dati si am petrecut un sejur frumos.

La intoarcere am venit tot "pe la noi", prin Vama Veche si am luat-o pe A2 pana la Bucuresti.

Desi sunt "full" de cata mare la bulgari am vazut in ultimii 4 ani, daca ar fi sa recomand ceva din litoralul lor pe unde am fost pana acum, ar fi Kaliakra Superior si Byala Beach Resort din Byala.

Aaa... si apart-hotelurile din Obzor, dar acolo nu au AI sau UAI...

Trimis de Catzus in 31.08.11 23:22:45
Validat / Publicat: 01.09.11 08:00:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur - hotel Lilia (4*) - DP Byala - Byala Beach Resort (4*) - AI Sunny Beach - Hotel Grand Victoria (4*) - AI

VIZUALIZĂRI: 3298 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catzus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja si hotelul

[01.09.11 08:33:52]

Un articol echilibrat si obiectiv, unul dintre reviews-urile de referinta despre acest hotel, in opinia mea

arghiracrist_AG
    [17.01.12 15:11:14]

@webmaster: Asa este, este un articol foarte bun si m-a ajutat mult sa aleg un hotel pentru vara aceasta!!

Corina70
    [17.01.12 17:32:11]

@arghiracrist, iarta-ma ca te intreb, in cate tari si hoteluri iti petreci concediul anul acesta? mai in gluma, mai in serios, ai anuntat ca te-ai decis pentru miracle din turcia, royal marina palace din duni-bulgaria, ceri referinte pentru un hotel bun in franta, acum dai de inteles ca te-ai orientat catre kaliakra...

sper sa nu te deranjeze interventia mea... ia-o mai mult ca pe o gluma: -)))

arghiracrist_AG, Corina70
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Superior Hotel: