ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2011
ÎNSCRIS: 01.03.10
AUG-2010

Hotel super ok

Vara trecuta am fost in concediu in Amsterdam si Londra. O saptamina in fiecare oras. Am luat biletele de avion pe bucati pt ca au fost mai ieftine, respectiv cu Taromul am mers Bucuresti-Amsterdam si Londra-Bucuresti cu circa 300 de euro iar intre Amsterdam si Londra am gasit bilete cu British Airlines la 100 de euro de persoana.

De la aeroportul Schiphol se ajunge cu un tren in gara Sud (ZUID, cum spun ei) si apoi cu tramvaiul 5 pina in fata hotelului in 10 minute si se coboara la statia 'Gerrit van der veenstraat'. Hotelul este imediat pe dreapta statiei, la parterul unor casute cu etaj si intre magazine, se zareste din strada fara probleme. Am prezentat voucherul si pasapoartele si ni s-a dat o camera cu vedere la gradina interioara la etajul 2

. Exista lift care se deschide pe ambele parti iar in hol sunt amplasate tonomate de sucuri si cafea. Venind intr-o seara dupa ora 1 chiar l-am gasit f util pt ca uitasem sa ne luam ceva de baut si 2 euro cutia de Cola a fost bine.

Micul dejun se serveste de la 7-10 si este f consistent si bun. Gasesti sucuri la dozator dar bune (ca Santalul nostru), cafea, ceai, apa, piine de mai multe feluri f proaspata si buna, brinzeturi de-ale lor f bune, mezeluri, unt, dulceata, oua, fructe si legume, cereale (mi-au placut ca erau cutii micute pt pus o data in castron din vreo 5 sortimente), lapte, iaurt etc.

Camera mare, f curata, asternuturile ni le-a schimbat de 3 ori cit am stat acolo, linistita, avea centrala dar nu a fost cazul sa-i dam drumul pt ca afara erau aproape 20 de grade ziua iar noaptea cam 15. Ni s-a spus ca acea centrala face si cald si rece. Noi venind insa de la 40 de grade din Bucuresti ni s-a parut f placut afara asa racoare chiar daca am stat cu pulovere subtiri pe noi cam mereu (noi ca localnicii erau la mineca scurta!).

Baia este mare, f curata si cu produse de buna calitate, prosoape curate si schimbate zilnic aplicind regula lasarii pe jos.

In aceeasi statie de tramvai mai circula si 24 care are capatul la Gara Centrala in centru. Amindoua tramvaiele au traseul in apropierea celor 2 muzee de arta Rijk... si Van G... In 15 minute se ajunge in centru cu tramvaiul iar cartierul este f linistit, sunt magazine cu de toate in jur iar personalul hotelului a fost f amabil explicindu-ne cum sa ajungem in diverse locuri sau rezervind pe net pt noi bilete.

La receptie am observat ca sunt agatate intr-un "cuier" niste mini-carduri cu reduceri la diverse atractii. De exemplu la gradina botanica prezentind cardul respectiv am platit cu 5 euro mai putin, la altele cu 2 euro sau am avut discount 20-50%. Erau gratuite si existau si la punctele de informare turistica. De la aceste centre am cumparat abonamente pe tramvai (zilnic costau 7 euro de persoana si trebuiau validate si la urcare si la coborire, pe mai multe zile este mai convenabil) si Amsterdam Card pt 72 de ore.

Am fost foarte multumiti de hotel, ni s-a parut ok 85 euro/noapte cu mic dejun dubla si am luat vacanta cu 2 luni inainte de la o agentie care ne-a recomandat hotelul pe baza reviews-urilor de la clienti. A fost prima data in Amsterdam si cu siguranta nu ultima.

Nu am citit postarile celorlalti referitoare la ce poti face in Amsterdam asa ca ma rezum doar la citeva constatari personale: este f scump orasul-sa maninci sau sa vizitezi, am nimerit la sfirsitul reducerilor asa ca preturile prin magazine erau cu 70% mai ieftine, inclusiv la bijuterii (la fabrica de diamante aveau bijuterii f frumoase mai ieftine ca in aeroport de exemplu cu cca 20-50 de euro, depinde de model); f rar am putut plati cu cardul, inclusiv la gara am cumparat 2 bilete de tren Amsterdam-Bruxelles in aceeasi zi dus-intors si am scos din buzunar 98 de euro cash.

La mincare pe strada sau in restaurante, chiar si la zoo nu am putut plati cu cardul doar la magazine de haine sau incaltaminte (Zara, Geox etc.). Berea la draft ne-a placut mult dar mi s-a parut f scumpa 4-5 euro paharul la terasele din Cartierul Rosu.

A trecut timpul f repede si ne-a parut rau ca nu am stat macar 10 zile pt ca aveam in plan Haga si Delft dar trebuia sa mergem si la Londra unde am stat la acelasi hotel despre care am scris deja intr-un reviews si unde am revenit an de an macar citeva zile.

Trimis de iorgulescua in 31.08.11 13:52:10
Validat / Publicat: 31.08.11 15:00:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX

VIZUALIZĂRI: 1867 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iorgulescua); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

kmy
[31.08.11 15:12:56]

Sper ca nu ai folosit biletele de tramvai atata timp cat ai avut Amsterdam Card... O data cu acest card ai si transportul asigurat. Doar la Londra situatia e diferita. Eu pentru ca nu am stiut am luat London Pass degeaba pentru ca nu am avut timpul necesar sa-l folosesc la maxim, asa ca am fost in pierdere nu in castig.

La Viena si Amsterdam am avut transportul inclus in astfel de carduri.

iorgulescuaAUTOR REVIEW
[31.08.11 15:29:23]

Nu am avut in acelasi timp si una si alta. Am luat abonament din aeroport pt 4 zile si apoi un Amsterdam card pt 72 de ore care are si transportul inclus -gratuit, da. Am scris pretul la un abonament/zi ca idee sa se stie cam cit costa...

virtualsara
[09.01.12 21:00:17]

Am observat ca pentru cazare ati achitat 85 euro pe noapte. Ma uit acum pe booking com si cazarea e 140 euro/noapte.

A fost un tarif de "pachet" de 7 nopti?

iorgulescuaAUTOR REVIEW
[10.01.12 20:51:47]

Din pacate nu stiu asta. Agentia de turism ne-a recomandat acest hotel si atit a costat la vremea de atunci. Posibil sa fi prins vreo oferta...

iorgulescua, kmy, virtualsara

• pagină generată în 0.051440954208374 sec