ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2009
DIN: Focsani
ÎNSCRIS: 25.06.09
JUN-2009

Un concediu minunat

Abia ne-am intors din Corfu si sunt inca sub efectul acestei insule minunate. Am stat la Alkyon si pot sa spun ca tot ce a postat Masu a fost aproape suta la suta exact cu ce am gasit si noi. Ii multumesc pe aceasta cale deoarece am stiut exact la ce sa ne asteptam.

As avea cateva informatii de "ultima ora":

- cum noi am fost in iunie apa e cam rece, foarte clara ce e drept, dar nu prea puteai sa stai mult. In ultimele mele parca s-a mai incalzit. Zic parca, pentru ca nu stiu daca intr-adevar s-a incalzit, sau doar ne obisnuisem noi cu ea.

- sezlongurile + masuta pentru cei cazati la Alkyon sunt 5 eur/ zi

- terasa Marina, de langa hotel a fost o mare dezamagire. Cu toate ca arata destul de saracacioasa, cu mese si scaune banale din plastic avea preturile cele mai piperate din statiune. Am mancat la cateva restaurante si am putut compara cat de cat preturile. Asa cum spunea si Masu, de departe cel mai frumos a fost Diktia, care seara de seara era in proportie de 80% plin, in timp ce la celelalte daca erau cate 2-3 mese ocupate. Si, surprinzator, avea preturi mai mici decat Marina. Am mancat o singura seara la Marina, cand am prins, din pura intamplare si seara greceasca. A fost singura data cand am vazut terasa asta plina. Oricum cred ca era multa lume din hotel cu demipensiune si asa cred ca aveau un minim de turisti seara de seara. Apropo' de demipensiune, nu o recomand nimanui. Sunt destule taverne, incat e pacat sa stai intr-un sg loc, parerea mea. Un alt restaurant cu mancare si servire impecabile este Panorana. Am mancat de mai multe ori aici si ne-a placut f mult.

Cam atat mi s-a parut diferit de ce a postat Masu.

Noi nu am inchiriat masina deoarece in 2 nu ni s-a parut convenabil si cum nu am avut f mult timp sa ne documentam inainte nu am vrut sa ne ratacim pe stradutele acealea ff inguste. Am luat in schimb 2 excursii optionale: marele tur al insulei si o croaziera in care au fost incluse insulele Paxos si Antipaxos. Au meritat amandoua, prima pt ca am atins multe obiective si cea de-a doua pentru ca am avut ocazia sa inotam in cea mai superba apa azurie pe care am vazut-o vreodata. In tur am mers la: Palatul Achilleon (al imparatesei Sisi), Peninsula Kanoni (biserica Vlaherna), Ponticonissi (Insula Soarece), Corfu Town (biserica Sf. Spiridon unde sunt si moastele sfantului), Paleokastritsa (manastirea Maicii Domnului), Bella Vista, satul pescaresc Lacca, satul Macrades si la o distilerie de Kumquat, o bautura tradidionala corfiota.

In ceea ce priveste suvenirurile pot sa spun ca in Corfu Town sunt cele mai ieftine. Ce m-a surprins a fost faptul ca la distileria de Kumquat, unde te asteptai ca preturile sa fie ok, deoarece erau direct de la producator, erau mai mari ca in Corfu Town. Acelasi lucru l-am "patit" in satul Macrades, celebru pentru uleiul de masline si produsele pe baza de acest ulei. Cu toate ca sunt produse de localnici, acolo erau mult mai scumpe decat in Corfu Town. Probabil miseaza pe faptul ca tu te astepti ca acolo sa fie mai ieftine, sa nu cumperi din capitala si pus in fata faptului, sa cumperi de acolo. Acelasi lucru am observat si la mirodenii, unde o punguta cu cateva grame cu doar un sg condiment costa 2 eur pe cand in capitala se gaseau pachete, gen cadou, f frumos ambalate, cu mai multe mirodenii, la 4-8 eur, in functie de cat de mare era pachetul.

Cam atat as putea sa spun despre experienta mea in Corfu.

As mai vrea sa adaug totusi ceva legat de agentia cu care am mers si anume Christian Tour, care s-a dovedit la fel de neserioasa cum auzisem! Am mers totusi cu ei deoarece sunt singurii care au Hotelul Alkyon in oferta, ceilalti care il au in oferta sunt revanzatori ai pachetelor lor.

Ce m-a deranjat cel mai tare a fost faptul ca am cerut in nenumarate randuri o camera cu pat matrimonial. Tot in atatea randuri mi s-a spus ca vor face tot posibilul, fara sa-mi garanteze ce-i drept. Inainte sa plec, in aeroport am vrut sa sun la agentie sa ii rog sa sune la hotel sa incerce sa confirme camera matrimoniala. Cred ca am sunat in continuu, timp de o ora la numerele de pe voucher si nu mi-a raspuns NIMENI. Erau 2 numere de fix si atat. Cum n-am reusit sa dau de ei, la hotel bineinteles ca mi s-a spus ca va fi o camera twin si cand am incercat sa le explic, mi-au spus ca ei oricum nu au camere matrimoniale (daca nu au pentru romani, sau in tot hotrelul n-am reusit sa aflu pana la urma) si mai mult decat atat agentia stie acest lucru, dovada fiind faxul de la agentie cu rooming list in care nu era specificat in drepul niciunui nume ce tip de camera se doreste.

Alta nemultumire a fost legata tot de numarul de urgenta al agentiei. Am avut o mica neplacere si vroiam sa luam legatura cu partenerul lor local- Vidos Travel. De data asta am cautat pe net un nr de mobil, la care mi-a raspuns o persoana care pur si simplu mi-a dat cu flit. Mi-a spus sa ma adresez ghidului local si atat. Nici macar nu a fost in stare sa incerce sa ma " minta frumos" ca se va face tot posibilul sa rezolve problema, doar un "Vorbiti cu ghidul! " sec si ATAT!

Si inca ceva a fost neplacut. La marele tur al insulei, plecarea era la 7. 25, dar autocarul a intarziat o ora, timp in care am stat cu totii in strada, in fata hotelului. Cineva a sunat la un moment dat ghidul, care ne-a spus ca s-a stricat autocarul si ca o sa vina altul in 10 min. Este posibil sa se fi intamplat asta, nu contest cu nimic, insa ghidul ar fi trebuit sa sune la receptia hotelului sa ne anunte sa mai asteptam un pic in hotel, sa mai bem o cafea, ceva, nu sa stam ca prostii sa ne uitam in zare dupa autocar.

Oricum, cu toate aceste mici amanunte neplacute, a fost un concediu minunat. Insula, cu marea si muntele la un loc, este absolut superba! O recomand din toata inima!

Trimis de elenutzica18 in 25.06.09 10:15:02

VIZUALIZĂRI: 1187 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenutzica18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

elenutzica18
Alte impresii din această RUBRICĂAlkyon Beach Hotel: