ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2011
ÎNSCRIS: 01.03.10
AUG-2011

Tenerife - o insula in care nu te plictisesti

Revin cu citeva informatii privind doar insula-drumetii, preturi, magazine etc.

Am inchiriat o masina de la o agentie (CANARIAS) din apropierea hotelului (vezi review) -noi stind in statiunea LAS AMERICAS.

Receptionera ne-a spus discret ca sunt mai ieftine agentiile din afara hotelului si am crezut-o pe cuvint. Ne-a costat un Polo 1.4 pe benzina 40 de euro/zi. Masinile cu motor 1.2 ar fi costat 25 de euro/zi dar citind aici recomandarile altor soferi am optat pentru ceva mai puternic. Ti se dau cheile si ti se spune in ce parcare gasesti masina si mai primesti si un tichet in care scrie cita benzina are masina in momentul ridicarii si ti se atrage atentia politicos sa o lasi la fel. Asa am si lasat-o si la sfirsit cind am dus-o inapoi la garaj sa stiti ca cine o preia se uita si la masina si la cit arata ca are in rezervor.

Ne-au dat si niste vouchere cu care aveai niste reduceri substantiale la unele atractii de pe insula. De exemplu aveai o intrare gratuita la JUNGLE PARK (care apropos costa 26 de euro intrarea pt 1 adult) sau la Aqualand (nu am mai apucat sa il vizitam desi era f aproape de LAS AMERICAS), la diverse restaurante cite o bautura sau un burger gratuit, intrari la Spa, 50% reducere la unele excursii cu barca sau safari.

Benzina de 95 fara plumb costa cam 0.969-1.014 euro/l. Cele mai scumpe benzinarii sunt Shell iar cele mai ieftine CEPSA si REPSOL. Au preturi diferite benzinariile de pe autostrada fata de cele din statiune in sensul ca sunt putin mai ieftine.

Drumurile sunt ok, parcari gasesti mai greu in special in statiuni dar am avut norocul sa o putem lasa macar la hotel seara. In rest, in orase o lasam in parcarile magazinelor mari (in Santa Cruz de Tenerife la El Meridiano sau la Corte Inglese). Am platit parcarea o singura data in Santa Cruz pt ca eram linga Plaza de Spana, in centru si nu am reusit sa gasim decit cu plata intr-o parcare subterana f aproape, 0.03 euro/minut!!! In concluzie ne-a costat cam 10 euro/6 ore.

Atentie la drum pt ca nu sunt f bine semnalizate directiile in care te duce soseaua aratind in general primele localitati care vin si nu orasul cel mai important si te poti incadra gresit pe banda daca nu ai idee cam pe unde trebuie sa ajungi.

Ce mi s-a parut mie ca este ok sa cumperi... In primul rind am nimerit la sfirsitul reducerilor de vara. Ca urmare, hainele si incaltamintea costau cu 70% mai ieftin marea majoritate. In rest preturile sunt ca la noi in magazine gen Mango, Zara, Bershka, Stradivarius. Mi-au placut mult bijuteriile din lava vulcanica-negre si cu un aspect de burete f frumoase, perlele si salurile de matase cu ciucuri lungi. Mincarea lor specifica nu mi s-a parut asa de grozava, respectiv cartofii noi copti in sare de mare si sosurile mojo cu usturoi si chili. Sunt bune si de incercat ca sunt traditionale dar tot paella, fructele de mare si pestele ne-au incintat cel mai mult. Ne-au mai placut mult berea, DORADA si REINA SOFIA precum si mierea de palmier. Este nitel cam scumpa dar seamana la gust cu siropul de artar si cu sosul caramel.

Am observat ca preturile din aeroport sunt nitel mai scumpe fata de insula (cam cu 5 euro la parfumuri de exemplu si la fel si la miere) probabil din cauza ca in magazinele din statiune iti mai face un discount de 20% dar nu la toate produsele este acelasi. Difera in functie de marca parfumurilor/cosmesticelor cumparate. De exemplu la Chanel iti acorda 10% si la Givenchy 20%. Am mincat o singura data la Mc D... pt ca nimerisem in timpul siestei lor si nu era nimic bun prin preajma in afara de inghetata si ne-au dat niste vouchere cu 6 euro reducere la intrarea in Aqualand si/sau Jungle Park. Nu am mai colindat si alte magazine dar este posibil sa mai existe chestii din astea si prin alte locuri.

Ceea ce este de vizitat s-a mai scris si nu revin asupra lor decit cu recomandarea sa vedeti neaparat dar nu in week-end (pt ca este f aglomerat): LORO PARQUE-este o gradina zoologica si botanica in aer liber iar show-urile de 30 de minute (in medie) de orci si delfini merita; JUNGLE PARK-gradina zoologica f frumoasa cu niste alei impinzite de o vegetatie extraordinara (flori, cactusi, arbusti ornamentali) si cu show-uri de papagali si pasari de prada; SIAM PARK-pt relaxare si distractie merita fiecare banutz si daca luati biletul combinat cu Loro Parque va costa 55 de euro si nu 33 fiecare, mai costa 3 euro parcarea (la fel si la Loro Parque) si daca doriti sa va dati pe tobogane fara sa stati la coada se poate intr-adevar cumpara un fast-pass cu 15 euro/pers dar atentie! este doar pt 10 atractii-respectiv te dai in cite una o singura data si ai VULCANUL de 2 ori si DRAGONUL tot de 2 ori dar sunt locuri in care stai si 45 de minute la coada si in soare-se poate cumpara oricind nu neaparat doar la intrare; se vind acolo incaltari din cauciuc pt picioare cu 12.90 euro perechea. Prima oara nu am inteles de ce dar dupa ora 13 cind se incinsese asfaltul pe alei ne-am luat papucii pt ca frigea si erau multi care mergeau in sosete de bumbac incaltati. Mincarea in parc a costat la unul din restaurantele din parc 9.50 euro- jumatate de pui rotisat, un suc, o chifla si 3 cartofi arr...cu sos

Celelalte zile am preferat sa ne plimbam cu masina pe insula, mergind unde vedem cu ochii. Ne-a placut mult peisajul de la LOS GIGANTES, drumul pina la satul MASCA (unde am servit o inghetata de eucalipt cu iaurt f buna) si vulcanul TEIDE. Telecabina costa 25 de euro dus-intors si este pina la ora 16. Aerul este putin mai rarefiat dar suportabil iar peisajul este de vis. Exista parcare in apropiere de telecabina unde poti lasa masina, fara plata cred (noi am ajuns dupa 16...) si mi-a placut ca s-au gindit sa faca pe sosea niste intrinduri unde poti sa tragi masina pe dreapta ca sa faci poze sau sa admiri peisajul.

Drumul pina la MASCA-BUENAVISTA NORTE intr-adevar este f dificil pe o portiune de cca 10 km, ingust, abrupt si masina noastra de 1.4 cu 2 persoane si fara bagaje a urcat in viteza a doua cu chiu cu vai in citeva locuri. Personalul de la hotel ne-a indrumat pe unde sa mergem cind i-am intrebat de drumuri pt ca la LORO PARK de exemplu este mai simplu sa ajungi pe autostrada mergind in directia SANTA CRUZ-PUERTO de la CRUZ decit in sens invers asa cum am crezut noi.

Am facut o singura data plaja si baie la ocean pt ca apa este f sarata si cu valuri puternice desi nu par si te trag in larg; este destul de adinca brusc dupa 3 m de mal, nu este rece dar nici calda ca la noi, poti sta si pe cearceaf nu neaparat pe sezlong, undeva la capatul digului se vedeau puse plase si de la receptie ne-au zis ca sunt pt siguranta tuturor.

In concluzie am preferat piscina hotelului nostru unde eram mai mereu singuri, cu apa caldutza, curata si limpede si sezlonguri cu saltelutze si prosoape. A fost destul de aglomerata statiunea in perioada asta, f multi rusi care roiau prin magazine in special cele de lux de unde ieseau cu pungi intregi de cumparaturi; sunt supermarketuri de unde poti lua apa, sucuri, vinuri (cele rosii le recomand cu caldura sunt f bune si la fel sampania), mincare (brinza si jamonul ne-au placut mult); magazine de haine si de incaltaminte, de cosmetice nu mai vorbesc ca sunt unul linga altul, la fel de bijuterii si de ceasuri.

E frumos seara sa te plimbi sau sa stai la o terasa cu muzica. La ei dupa 12 noaptea nu mai au voie sa dea muzica tare, cluburile avind autorizatie speciala in acest sens iar "mincatoriile" se cam inchid incepind cu ora 23.

Multumim mult celor care au postat aici informatii si daca pot fi de folos viitorilor excursionisti in Tenerife cu placere raspund la intrebari.

Trimis de iorgulescua in 31.08.11 12:02:30
Validat / Publicat: 31.08.11 14:01:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 9014 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iorgulescua); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Jungle Park-alee cu flori prin parc

iulianedelcu
[24.09.11 00:10:26]

O insula de vis cu o vegetatie impresionanta si o atmosfera romantica! un sejur reusit, surprinzator pentru un program "senior travel".

- -

Nota WM: aceste impresii au fost postate initial ca "review" de sine-statator dar, dat fiind că ulterior autoarea nu a mai răspuns solicitărilor echipei de moderare de a mai oferi câteva detalii, s-a hotărât că este mai util să fie transformat în ecou la un articol deja existent.

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife:

• pagină generată în 0.054611921310425 sec