ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2011
ÎNSCRIS: 12.09.10
AUG-2011

O insula neasteptat de primitoare

Am ajuns in Malta in urma unei curiozitati. Pe acest site nu existau asa de multe review-uri la data la care am facut rezervarea. Am facut rezervare pe net la The Wewstin Dragonara Hotel, dupa ce in prealabil am vanat niste bilete de avion. Buc-Munchen-Malta un drum de 8 ore la dus si 6 la intors cu 4 respectiv 2 ore de stat in aeroportul din Munchen.

Mi-am cumparat si transport din aeroport la hotel si retur, insa nu era cazul. Exista autobuze care te duc unde vrei de la 7 euro de persoana de la aeroport in zona de hoteluri.

Oamenii sunt foarte primitori si vorbesc o araba altoita cu ceva engleza si italiana. Cladirile nu sunt foarte aratoase, insa inauntru este cu totul altceva. Cam mult praf, insa nu este suparator. In toate cele 11 zile nu am vazut niciun nor, iar temperatura a fost, in timpul zilei, cam pe la 34 C, destul de uscata atmosfera. Trebuie sa te hidratezi destul de des, altfel este cam greu.

Hotelurile sunt pe coasta, daca se poate spune asa ceva pentru a astfel de insula, iar numarul de stele nu reflecta intotdeauna in sistemul nostru clasificarea hotelului. E bine de studiat inainte pe vreun site de specialitate ce servicii iti ofera respectivul hotel.

Hotelul la care am stat era foarte bun, insa despre el am scris in alt review.

Taxiul este relativ scump, iar in locurile departate de zona hotelurilor nu prea gasesti. Noi ne-am aventurat cu autobuzul in niste orase ale caror nume nu le mai retin si am intarziat putin pana la picarea serii, nu am vazut nici un taxi, iar autobuzul a venit destul de tarziu. Au un orar scris la fiecare statie, insa in anumite zone nu este respectat intocmai. Se poate cumpara bilet de la sofer. Pentru 2 ore sau pentru o zi sau pentru o saptamana se poate merge cu orice autobus. Copii au pret redus, 30 eurocenti.

La muzee copiii au gratuitate pana in 5 ani, iar de la 6 la 12 au jumatate de pret. Exista un pachet pe care-l poti cumpara, dar nu stiu de unde, cu ajutorul caruia poti intra la toate muzeele din La Valeta, iar pretul este semnificativ mai mic decat daca ai lua bilete separat. Noi am aflat de asta la ultimul muzeu vizitat.

Excursiile pe care le gasesti la agentiile lor sau la hotel pot fi facute si pe cont propriu insa trebuie studiat cu atentie traseul. Noi am cumparat de la hotel toate excursiile in prima zi si ne-a parut rau. Insula este mica si inveti repede sa te descurci. Astfel, se pot elimina 5-10 euro la fiecare excursie, comisionul vanzatorului.

Va recomand Laguna Albastra, inotul cu delfinii de la aqua parcul din apropierea orasului St Julians, seara traditionala malteza, unde au un spectacol bunicel, Mdina, La Valeta si cele trei orase.

Nu va recomand Popeye Village. E o mare teapa. Se pierde mult timp cu drumul si, apoi, gasesti un jaf de parculet de distractie, unde gasesti niste topogane gonflabile puse in cel mai periculos loc. Sunt puse pe apa intr-un loc stancos. Eu m-am taiat intr-o piatra din apa atunci cand am sarit de pe o astfel de saltea. Ma intreb ce se intampla cu unul care sare in cap de pe o asemenea chestie.

Merita si excursia din Gozo cu ceva rezerve. Nu am putut intra in nicio biserica si e cam pe fuga. Singurele lucruri interesante sunt: templul si pesterile in care am intrat cu barca, acestea din urma nu le gasesti la tot pasul oriunde in lume.

Pentru cei foarte tineri, exista in St Julian un loc ce se afla langa mall-ul lor, in care exista multe cuburi, iar seara este o adevarata nebunie. Ceva asemanator cu Ibiza.

In Malta am gasit foarte multe scoli de limba engleza, ESE, Berlitz, EG, EF, in care pe parcursul unei saptamani sau doua poti lua lectii de engleza. Lectiile sunt pentru copii, tinerii si adulti, activitatile fiind diferite de la scoala la scoala si de la nivel la nivel. Va pot spune la Berlitz, unde mi-am facut o rezervare pentru copilul meu, au facut ore ca si in scolile din Romania, dar au vazut si filme pe care le-au comentat, au desenat dupa o anumita tema si au comentat impreuna acel desen, diverse jocuri, toate in trei ore pe zi. Penreu tineri si adulti programul este mai lung. Trebuie consultat pe internet programul si activitatile fiecarei scoli. Am vazut ca unele organizeaza excursii, meciuri de fotbal, teatru ma rog, activitati in care cursantul sa fie pus in situatia de a folosi ce a invatat in lectiile predate. Majoritatea cursantilor sunt italieni si rusi.

Am intalnit si in Malta romani care munces, insa nu am intalnit cersetori. Nu am vazut picior de caine, insa pisici am vazut la greu.

Aproape in fiecare seara am avut parte de focuri de artificii si de parade ale unor fanfare. Maltezii isi tin cu fast sarbatorile, si au destule.

Sper sa va fie de folos acest review. Vacanta placuta!

Trimis de osontea in 30.08.11 18:45:17
Validat / Publicat: 30.08.11 20:01:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 6118 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (osontea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Seara malteza-poza facuta cu mobilul. De jur imprejurul unei arene sunt mese, iar in mijloc este spectacolul.

myosothis
[30.08.11 20:44:57]

Superbă, această destinaţie! «Amfostacolo» anul trecut şi încă păstrez vii amintirile din acel sejur memorabil. Într-adevăr, maltezii işi ţin cu sfinţenie sărbătorile, cu mult fast, am asistat şi eu la o astfel de sărbătoare.

Cu o zi-doua înainte, începe împodobirea străzilor, cu ghirlande, flori, sunt afişe peste tot care anunţă marea sărbătoare.

În ziua cu pricina, un furnicar de lume invadează străzile, se aude muzică la terase, mese întinse cu bucate de tot felul, care de care mai îmbietoare, fanfare în ţinută de paradă, iar la final impresionante focuri de artificii, care de care mai ingenioase, la care lumea aplaudă în delir.

myosothis
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Malta: