ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2011
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 29.08.11
AUG-2011

Compromis

Am fost pentru prima oara in BG cu copiii. Am avut un pachet cu demipensiune la acest hotel.

La sosire la receptie ne-au "preluat" rapid 2 indivizi, unul care-mi explica ca trebuie sa aduc masina pana la usa hotelului si unul care a condus restul familiei in camera. Am adus masina, am lasat-o in fata hotelului si indivizii ma grabeau sa scoata bagajele din masina si sa le duca in camera. Practic m-am simtit luat pe sus in sensul negativ si ajuns in camera le-am dat 10 leva la care au strambat din nas pe fata si mi-au cerut mai mult. Vazand portofelul au zis ca primesc si lei. Le-am mai dat 10 lei ca sa scap de ei. Moment penibil si urat pentru mine cel putin. Deci prima impresie a fost proasta si sfatuiesc pe cei care se duc acolo sa spuna ca nu au nici bagaje nici masina si doar sa fie condusi pana la camera daca vor sa evite astfel de momente.

In rest nu am avut contact cu personalul hotelului si nici nu am simtit nevoia. Acum despre hotel in sine parerea noastra este foarte buna. Am primit o camera mare cu 2 paturi suprapuse pt. copii. Amplasarea este excelenta in centrul statiunii si cu acces imediat la plaja. Piscinele curate si relativ libere. In camera nu mi-a placut podeaua din baie care aduna apa si mizerie si frigiderul pe post de minibar care nu racea aproape deloc. Curatenie se facea zilnic dar la niste ore ciudate, 14,15 cand copii dormeau spre ex. Dar veneau dupa aceea macar si faceau treaba. O singura data ni s-au schimbat cearsafurile si prosoapele.

Nu am testat restaurantul propriu al hotelului.

Masa ni s-a spus ca e asigurata de restaurantul Amelia din apropiere. Prima surpriza a fost la cina cand cautam niste apa. Am cerut la bar pt. ca nu vedeam nicaieri si mi s-a spus ca bauturile se platesc daca nu am all-inclusive. Adica si apa cu 1 leva paharul. In acel restaurant mananca oameni de la mai multe hoteluri, unele cu all-inclusive altele fara. Dupa acea seara ne-am adus propria apa la masa.

Mancarea nu excela dar gaseai ceva cat de cat bun. Trebuiau evitate tocaturile de carne facute clar din ce nu se consumase inainte, salamurile care aratau cel putin dubios, etc. Marea problema a restaurantului era faptul ca nu facea fata la numarul de persoane. Ca sa mananci ceva fript (in fata ta pe plita) trebuia sa stai jumatate de ora la coada. Plus ca nu imi doresc sa ma umplu de fum si de mirosuri cand ma duc la masa. Nu tin sa vad exact cum se frige pestele in fata mea. Preferam sa le faca in alta parte.

Dulciurile se epuizau primele si nu erau inlocuite. Viteza de inlocuire in general era f. mica desi erau multi oameni care se ocupau de debarasare.

La micul dejun erau niste automate de cafea (ness de fapt). Langa unul din ele era scris ca numai pt. all-inclusive. Tot in zona aceea erau si termosurile cu lapte cald. La toate automatele de cafea trebuia sa selectezi cam 4 cafele ca sa umpli jumatate de cana. Nu si la cel de la all-inclusive care iti dadea direct o jumatate de cana. In consecinta dupa ce am descoperit cum sta treaba ne alimentam doar de la acel automat. Ouale erau gatite fara grija. Omleta era cruda iar ochiurile la fel crude pe deasupra.

Deci desi gaseam ceva de mancat sentimentul de insatisfactie la adresa restaurantului a fost persistent pe toata durata sederii. De fapt a fost sentimentul ca vor sa ma insele si sa ma determine sa mananc cat mai putin si mai prost. Si normal fiecare masa era un efort de a-i "pacali" si de a reusi sa mananci acceptabil.

Trimis de bggl in 30.08.11 15:03:44
Validat / Publicat: 30.08.11 16:59:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bggl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.08.11 18:43:47]

Un review de debut bine scris si util.

@bggl: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

bggl
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliopa Hotel: