ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 02.08.11
    AUG-2011
    single

Cu adevarat am fost si eu acolo...

Buna ziua tuturor! Stiu ca daca doriti sa plecati in vacanta intr-o destinatie necunoscuta sunteti avizi de informatii, de aceea voi incerca sa fiu cat mai precisa, insa spun de pe acum ca unele inform. nu le detin deoarece nu am testat chiar tot ce se putea.

Am cumparat un sejur in Hurghada in perioada 20.08-27.08 2011 cu 449 euro + suplimentul single de 70 euro. Ajunsi in Egipt am fost intampinati in aeroport de reprezentantii *** (agentie), niste localnici imbracati cu trocouri galbene care tineu o tablita in mana si strigau cat ii tinea gura *** (numele agentiei), asta pt a ne indrepta catre ei si a afla ce pasi avem de urmat. Am completat un talon luat de la un ghiseu cu datele personale si ne-am indreptat catre banca, un alt ghiseu, am platit taxa de 15 $ si ne-a pus viza. Dupa care ne-am urcat in autocare, fiecare cu destinatie diferita, de aceea e bine sa intrebati afara pe reprezentantii tez care e nr autocarului in functie de hotelul la care sunteti cazati; oricum se face si o prezenta in autocar si am fost si numarati asa ca nu prea exista riscul sa va rataciti.

La hotel am asteptat in hol si ne-au fost aduse cheia, cartela pt prosoapele de plaja si bratara pe care am purtat-o permanent (arata ca cea pt mama si nou nascuti in materninate), si in functie de culoare reprezenta ceva.

Camerele sunt spatioase, dar nu sunt cu finisajele puse la punct. Ceea ce a contat pt mine a fost seiful care se gasea in fiecare camera si era gratuit. Nu am avut aranjamente din prosoape cum am vazut si citit prin alte comantarii desi am dat acel 1 $, dar macar a intrat in fiecare zi in camera si si'a facut treaba. In fiecare zi primeam 2 sticle de apa plata indiferent daca pe celelalte 2 anterioare le consumasem sau nu. Ca ajunsesem sa am si cate 5 sticle in frigider unele desfacute, altele nu. Aerul conditionat destul de eficient, insa eu l-am folosi cred doar 3 % pe parcursul sederii pt ca mi se parea ca se raceste prea mult cu el in functiune.

Marea foarte curata, mai gaseam cate o planta plutind, in rest pesti care inotau printre picioarele noastre, in schimb erau resturi de corali care iti puteau face leziuni la picioare daca nu erai atent si calcai pe ei, dar fiind apa limpede puteai sa-i eviti; plus ca era un culoar in portiunea de apa mica pana spre cea adanca unde puteai sa calci fara probleme. Unii purtau incaltaminte speciala pe care o puteai achizitiona de la magazinele din jur.

Plaja nu are nisip, arata ca un fel de roca acoperita cu pietris, de aceea orice deplasare pt a fi mai comoda necesita incaltaminte. Ma amuza faptul ca la treptele ce duceau in mare de o parte si de alta erau papucii celora care se gaseau in apa.

Pe plaja erau senzlonguri cu grilaj de metal si placi de lemn, acoperite cu o saltea, cam uzate, pe care le puteai instala unde doreai, precum si umbrelute. Multi isi lasau prosoapele peste noapte pt a ocupa jezlongurile de sub umbrelute de aceea gaseam mai greu un umbrar dimineata, dar nici nu prea cautam pt ca nu ma saturam niciodata de stat la soare. Prosoapele le luam de la un chiosc de lemn pe baza cartele (sunt mai multe in tot complexul, atat langa piscine cat si langa plaja).

Mancare destul de diversificata, de la orez facut in mai multe feluri, paste la fel gatite diferit, pana la salate, masline, sosuri cate si mai cate. Nu lipsea niciodata carnea, vita si pui, dar si peste mai faceau, eu nu ma dau in vant dupa el. Prajiturile la fel foarte multe, si in general desertul era bogat, aveai de unde alege. Eu nu am incercat chiar tot din ceeea ce se gasea pe acolo, dar am auzit ca anumite sortimente erau grozave. Bauturile de la bar, nu primeai la sticla nimic, erau cele neacidulate, un fel de sucuri naturale, dar sunt doar prafuri cu apa, si cele imbuteliate, Pepsi, Mirinda, 7Up, bere, destul de buna, cafea, vin, si alte sortimente de bauturi alcoolice, pe care nu le-am testat. Oricum de dimineata de la 8-9 pana la 24 erau baruri care te serveau cu cata bautura voiai, de care voiai. Mai erau niste mini restaurante unde puteai sa mananci o felie de pizza sau hamburger intre mesele principale, insa nici pe astea nu le-am incercat. Foarte multa mancare si bautura si destul de buna ca sa concluzionez.

Mi-am luat o excursie pe mare cu scufundari si popas pe o insula, de la egiptenii de pe plaja si nu de la agentie unde era mult mai scumpa, ca sa va dau un ex la agentie costa in jur de 50 euro, eu am cumparat-o cu 30 euro si a fost o treaba destul de seriosa. Mai erau si alte excursii dar nu am avut timpul necesar sa le fac, si am observat ca poti sa-ti aranjezi cu tipii de pe plaja cam orice excurise doresti. Unii din romani au vrut la Luxor si cu bani mult mai putin decat excursia de la agentie au ajuns acolo si nu au fost probleme.

Am schimbat ceva euro in banii lor la un bancomat din hotel, era singul loc unde puteai sa schimbi bani in complex, si mi-au dat pe 5 euro cam 40 de lire egiptene. Nu prea mi-au folosit decat intr-o mica excursie facuta in statiunea El Gouna si am platit 5 lire un drum pt biletul de autobuz.

In Sunrise Le Jardin am fost 26 de romani cazati in acea perioada, dintre care un grup de 14 a venit din Cluj, iar impreuna cu inca 7 persoane printre care si eu am format un fel de comunitate (doar 2 familii nu ni s-au alaturat), si de cele mai multe ori ne petreceam timpul impreuna, prilej de a ne face noi prieteni. Pot sa zic ca fiind singura, prietenia acestor romani m-a facut sa ma simt minunat.

Am iesit la cumparaturi si in Hurghada, un oras mizerabil, dar pt ca e in desert e scuzabil desi..., cu multe magazine cu suveniruri in care erai insistent invitat de egiptenii de pe trotuar. Am facut o greseala prin faptul ca microbuzul care ne-a dus acolo ne-a lasat pe o straduta in fata unor magazine de unde am fost preluati de un comerciant care ne-a facut o schita pe o carte de vizita a locului in care trebuia sa ne introarcem daca plecam de acolo si care ne-a sfatuit sa nu cumparam din alta parte ci de la el pt ca ne face un pret bun. Ceea ce am si facut, insa in prealabil cat ne-am plimbat prin oras am mai intrat si in alte magazine ca sa ne orientam in privinta preturilor. Dupa ce am facut cumparaturile de la egipteanul asa zis prietenos, la masa negocierilor am constatat ca preturile lui erau si de 3 ori mai mari decat in cecelalte locuri, chiar si decat produsele din magazinele din hotel. De ex. in oras o narghilea negociata era si la 30 de euro, la el 90 euro, negociala doar cu 80 o dadea si nu avea nimic deosebit. Asa ca daca mergeti acolo faceti-va cumparaturile din alte magazine si negociati cat mai mult. Ei se enerveaza, nu lasa din pret mai mult... dar daca te vede ca ai fi interesat dar nu vrei sa accepti pretul lor mai fac reduceri. oricum asta cu negociatul a fost o experienta interesanta.

Ceea ce m-a deranjat pe tot sejurul a fost nesimtirea cu care arabetii puneau mana pe tine fara sa le dai voie, daca esti fata. Daca intrai in vorba cu ei si erai mai prieteneoasa imediat iti faceau propuneri, te invitau in Hurghada, sa iti dea un ceai... chiar sa se culce cu tine. Unii iti spuneau din start ca te plac si ca vor sa se insoare. Eu am taiat subit comunicarea cu unii cand au inceput sa traga de mine sau sa puna mana pe ici pe colo si asta nu asa dupa vreun colt, ci le faceau pe holul hotelului sau cat stateam la plaja. In mare sunt prietenosi daca vor sa-ti vanda ceva, insa daca nu esti interesat e bine sa refuzi din start ca altfel cauta sa intre in vorba si cine stie ce neplacere iti mai creaza. Oricum sunt fricosi sa-ti faca un rau pt ca stiu ca turistul e stapanul lor, asa ca daca te zburlesti la unul care te supara imediat da inapoi si eventual te evita.

Ca bani de buzunar am avut cateva sute de euro si cativa dolari, dar daca era sa nu cumpar cateva suveniruri si sa cheltui aproape 100 euro pe alea, nu aveam pe ce sa dau bani suplimentar, doar viza si cativa dolari pe bacsisuri.

In excursie a fost interesant. Eram singurul roman de pe vasul cu care ne-am plimbat. Am vazut coralii si pestii desi eu nu stiu sa inot, dar am fost echipata cu vesta ochelari labe tub si initial ajutata de un baiat de pe vas, ulterior cand am mai prins curaj am cerut sa ma duc singura in mare, si m-am simtit minunat. Acolo in adancuri parca e o alta lume. M-a fascinat!

Popasul pe insula ala mica, parasita, a fost o alta desfatare. De data asta am gasit nisip galben si fiiin, iar marea albastra, asa ca in reclame.

A, sa va spun ca produsele pt plaja sunt cam scumpe. Un ulei e in jur de 10 euro acolo si mai bine chiar, asa ca faceti-va stocul din Romania.

Ar mai fi multe de spus cum ar fi programul artistic din teatru in aer liber din fiecare seara, discoteca, invazia de rusi si altele pe care nu mi le mai amintesc acum, insa sper ca am fost de ajutor cu cele relatate.

Daca m-as mai duce acolo? Hmmm... cred ca da!

Trimis de hylldegar* in 30.08.11 12:07:34
    Validat / Publicat: 30.08.11 12:50:08
    • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3497 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hylldegar*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Sunrise Le Jardin intrare

[30.08.11 14:26:41]

@hylldegar: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Interesant, placut, util review - multumim pentru impresii, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare

Ai grija totusi la mentionarea agentiilor de turism, poate fi considerata reclama si-ti poate atrage astfel eventuale sanctiuni

hylldegar*AUTOR REVIEW
    [30.08.11 18:58:42]

ups! n-am stiut!

Jupi
    [30.08.11 23:07:35]

Felicitari pentru modul frumos de a descrie si in special pentru curajul de a te duce singura!!!

hylldegar*AUTOR REVIEW
    [31.08.11 00:26:10]

multumesc! nu stiu daca e curaj sau teribilism...

Jupi
    [31.08.11 00:37:07]

o combinatie...

hylldegar*, Jupi
    Alte impresii din această RUBRICĂHawaii Le Jardin Aqua Park Resort (ex Festival, ex Sunrise) :