ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2009

Extrem de nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Paradise Bay - o vacanta de COSMAR

O vacanta de COSMAR la hotelul PARDISE BAY din HANIOTI.

Din 2006 pana acum am fost de doua ori pe an in vacanta in Halkidiki. In fiecare an super incantat, am ajuns sa cunosc aproape fiecare coltisor ascuns de pe cele doua brate. Anul acesta am facut marea greseala de a ma lua dupa recomandarea unor prieteni si a-mi lua bilete pentru doua saptamani la hotelul Paradise Bay din Hanioti. O cocina cu nume de hotel. O mizerie de cladire cu o curte si o piscina minuscule inghesuite pe maxim 1000mp, fara gradina, cu fata la cativa metri de drumul principal unde se aud toata noaptea masinile si motocicletele care trec prin zona…

Si ca distractia sa fie pe cinste, am fost surprins si de serviciile de masa oferite. Pana acum eram convins ca la hotelul Sonia se mananca cel mai prost in zona. Gresit! La Paradise Bay, pe langa faptul ca sunt conditii de toata jena, se da si o mancare infecta, care nu este nici macar pe departe in regim de bufet asa cum este prezentata in oferta tuturor agentiilor. Seara este bufet doar la salate, singurul fel de carne care se ofera zilnic e pus cu portia de catre o bulgaroaica antipatica, iar portia nu are mai mult de 100 gr. Am chemat reprezentata agentiei prin care mi-am luat biletele, am chemat administratorul hotelului, pe Yanis si le-am explicat ca nu sunt nemancat, dar eu am platit bufet si vreau sa mi se ofere bufet chiar daca calitatea mancarii si a modului de servire lasa foarte mult de dorit. Adica pe o suprafata de maxim 10mp pe care este expusa mancarea se inghesuie in fiecare zi, dimineata si seara aprox 150 de persoane. De multe ori nu ajung mesele si cei care si-au luat mancarea stau cu farfuriile in brate asteptand se se elibereze vreo masa. Foarte politicos, administratorul hotelului mi-a explicat ca se serveste doar cate o bucata de carne pentru a nu se face prada!!! pentru ca multi lasa mancarea in farfurii – nu e de mirare la cat de proasta e mancarea – asa si daca totusi mai doresc o bucata de carne, dup ace am terminat-o pe prima pot sa ma pun din nou la coada si sa mai cer o bucata… Nu mi-a venit sa cred, m-am simtit ca si in armata cand ceream suplimentul de desert: paine neagra cu marmelada si dupa ce mancam ma mai puneam odata la coada… In prima seara am crezut ca fac cu nervii, ma gandeam ca e un calvar sa astept sa treaca doua saptamani in conditiile acestea.

Deci, serviciile de masa erau in felul urmator: dimineata, dar in fiecare DIMINEATA un parizer oxidat, cu felii de branza topita si uneori cu feta in loc de branza topita, oua fierte tari – de cele mai multe ori reci, felii de castraveti – intr-o singura zi au fost rosii, iaurt, compot de piersici, uneori biscuiti pana la ora 9, dupa se putea sa nu mai prindeti, dulceata, fulgi, un suc orange din concentrat cu apa, lapte facut din lapte condensat la conserva, ceai, cafea… SEARA: vreo doua feluri de salate, cu verdeturi si muraturi, cartofi fierti cu gust de oala, sau pireu din fulgi, sau orez, sau paste fainoase, sau fasoale scazuta, sau dovlecel la cuptor, astea toate prin rotatie nu intr-o singura seara, cu cate o bucatica de carne de aprox 50-100gr. Carnea era fie de porc, vita, rulada de pui sau peste, astea toate prin rotatie, asa ca daca cineva nu putea manca vita sau pestele, ghinion, trebuia sa nu manance carne. In doua saptamani nu s-a dat o ciorba sau o supa seara! Desertul consta in budinca sau gelatina la castron, bucati de lebenita, o singura data banana si o singura data portocale. Nici macar o singura seara nu s-a dat o prajitura…

Camerele sunt mici si inghesuite, baia este miniscula, wc-ul este aproape lipit de perete, astfel incat nu poti sa stai pe el decat intr-o parte, paturile metalice scartaie de fiecare data cand te intorci in ele, ce mai … nu as mai merge acolo nici sa primesc cate 20 euro de persoana pe zi… nu sa platesc!

La televizor merg doar vreo cinci posturi grecesti si unul rusesc, nici macar TVRI… asa si cat am stat acolo de la bar a sunat doar muzica romaneasca, nici macar o melodie greceasca, de m-am simtit la noi pe litoral. Si in fiecare miercuri se face seara greceasca, o alta bataie de joc care tine pana pe la ora 1 noaptea. Vine o trupa formata din doi tipi care o acompaniaza pe patroana hotelului, o matroana grasa si afoana. Eventual Razvan tipul de la bar mai sparge cateva farfurii ca sa de-a o nota greceasca serii.

In concluzie feriti-va de acest hotel! Va fi COSMARUL vacantelor voastre! Mai bine stati acasa decat sa mergeti in vacanta la Paradise Bay. Din pacate peste tot in Halkidiki incepi sa ai impresia ca esti la Paralia… si vezi tot mai multi romani si rusi, iar nemtii si englezii au inceput sa dispara.

Trimis de Andc in 24.06.09 06:09:13

VIZUALIZĂRI: 2483 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Masa de dimineta !
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

aanaxor01
[28.06.09 15:46:19]

Va recomand sa va uitati la pozele postate de mine la hotelul Alkyon din corfu ........o sa vi se para de lux hotelul dvoastra!!!!!

[10.07.09 22:45:35]

@arghiustelutu: 1) combate parerile si ideile exprimate, si nu persoana care a postat. 2) limbajul folosit te descalifica in primul rand pe tine 3) considera-te norocos c-ai scapat doar cu avertisment!

[10.07.09 22:48:30]

@Andc: ai intregul meu respect pentru ca te-ai abtinut sa raspunzi.

AndcAUTOR REVIEW
[11.07.09 07:18:51]

Multumesc webmaster!

dim64
[08.09.09 12:39:22]

am fost si eu la paradise bay in perioada 29. 08-05. 09. am stat in camera tripla (am fost cu copilul) si baia e ok la tipla nu ce se vede in poze. si mancarea a fost ok. probabil s-a remediat dupa ce au primit reclamatii. singura problema a fost ca am avut camera chiar langa piscina si era un pic galagie. eu am fost multumit. apropo merge si TVRi

alex1968
[08.04.10 18:11:41]

Am fost si eu la Paradise Bay in septembrie 2008 si, in afara de camera, care era destul de mica, dar curata (se facea curatenie zilnic, insa prosoapele nu s-au schimbat niciodata in cele 7 zile de sejur), altcevca nu am avut de obiectat. Masa am avut-o in regim demipensiune, iar cina a fost de fiecare data senzationala. Bucatar era un roman care gatea exceptional. Nu era o varietate prea mare de feluri (in general, cam 4 feluri de mancare erau la cina), dar mancare de calitate si foarte gustoasa. In afara de bucatar, si cameristele erau tot romance. Probabil ca in sezonul 2009 s-a schimbat aceasta echipa si asa se explica impresiile dezastruoase din acest sezon.

AndcAUTOR REVIEW
[28.04.11 10:00:30]

Ieri am aflat ca hotelul paradise bay a fost inchis si ca toate sejururile contractate pentru acest sezon au fost anulate. Nu e de mirare tinand cont de cate reclamatii au avut...

aanaxor01, alex1968, Andc, arghiustelutu, dim64
Alte impresii din această RUBRICĂParadise Bay: