Drumul spre Antalya

DIN bucuresti
înscris/ă în 06.09.10
JUN-2011

Ruta auto Bucuresti - Antalya

Rutele auto pe care le consider convenabile atat in Bulgaria cat si Turcia sunt:

1) Bulgaria:

a) Ruse + Veliko-Tarnovo + Nova Zagora + Svilengrad + Kapikule + Edirne (355 km) sau

b) Ruse + Razgrad + Targovishte + Kotel + Jambol + Hazambeyli + Edirne (349 km) sau

c) Ruse + Veliko-Tarnovo + Kazanlak + Stara Zagora + Harmanli + Kapikule + Edirne (348 km) sau combinatii intre cele 3 rute cu en-passanturi intre rute pe Stara Zagora - Nova Zagora sau Nova Zagora - Yambol.

Din punct de vedere al calitatii drumului varianta "a" in zona Nova Zagora are o portiune de cca. 25 km cu asfalt spart in rest se circula bine si drumul este cel mai liber. Varianta "b" tot drumul este bun in schimb asfaltul pe ultimii 60 km este denivelat cu mici si dese proeminente care produc o senzatie neplacuta condusului si in fine varianta "c" traseul clasic E 85 mare parte din drum utilizat de TIR-uri dar cu un tronson nou de autostrada in zona Stara Zagora si altul vechi pana in Svilengrad.

Recomand plata alimentarii autovehicului si a vignietei cu cardul bancar (in lei) in statiile de carburanti deoarece majoritatea platilor curente se fac in leva. Conversia lei-leva se face automat de banca emitenta la rata de shimb curenta. Nu va cramponati de plata vignietei in Ruse, sunt cozi interminabile si puteti plati vignieta in orice benzinarie Shell. Detectoarele de radar sunt interzise dar abundenta si tipicul cunoscut al politistilor bulgari nu mai sunt atat de acerbe totusi fiti vigilenti. Trecerea prin vama se face fara probleme cu exceptia Ruse unde se pot forma cozi la plata taxei de pod, in special la intoarcerea in Romania. Atentie pentru fumatori la duty-free din Kapikule, se dau cate 2 cartuse de tigari pe un pasaport in duty iar bulgarii permit trecerea prin vama numai cu un cartus de pasaport ceea ce implica confiscarea a cate unui cartus de tigari de persoana.

2) Turcia:

a) Edirne + Istanbul + Izmit + Sapanca + Bilecik + Kutahya +Afyonkarahisar + Isparta + Antalya (iesire pe autostrada spre statiuni) = 998 km

b) Edirne + Istanbul + Izmit + Sapanca + Bilecik + Kutahya +Afyonkarahisar + Burdur + Antalya (oras) = 977 km

Drum fara probleme 90% pe autostrada. Atentie la indicatoare "DUR" - Stop, "Iavas" - Reducere viteza, "Dikat"- Interzis. Deasemenea, prudenta la culorile semafoarelor, turcii sunt renumiti prin nerespectarea culorii rosii a semaforului mai mult, semnele de circulatie dispuse la intersectii nesemaforizate sunt ignorate deseori. Detectoarele de radar deasemenea sunt interzise, emit in banda "X", si sunt dispuse chiar in cascada pe tronsoane de autostrada in special in zonele frecvent circulate.

Pentru escale recomand:

1) Izmit - 349 km fata de Edirne, hotel Altinnal 3*, in plin centru orasului in imediata apropiere a mai multor puncte de shopping. Parcare deficitara dar fara evenimente si in siguranta deplina, breakfast inclus, camere mari cu aer conditionat dar cu mobilier invechit - 50 euro/ 3 pers.

2) Bilecik - 493 km fata de Edirne, hotel Eronur 3* intr-un oras provincial, saracacios dar cu preturi bune la shopping, hotel curat cu camere mai mici dar modernizate, aer conditionat, breakfast inclus, parcare mica dar libera nefiind un oras circulat, siguranta deplina a masinii - 35 euro/ 3 pers.

3) Afyon - 702 km fata de Edirne, hotel Karaca situat la iesirea din Afyon, parcare in strada, mica dar sigura, zona putin galagioasa fiind in apropierea unei intersectii semaforizate. Breakfast inclus, camere foarte curate si mari la fatada, fara aer conditionat, internet wireless. Feriti-va de "garcon" care va indruma si cara bagaje, miroase la fel de bine ca un sconcs. La masa apa costa 7 lire - 30 euro/ 3 pers.

Drum bun si cale batuta!

Impresii încărcate de muppetz in 29.08.2011 14:12:25

Validat / Publicat: 29.08.11 15:41:44

articol selectat ca MiniGhid AmFostAcolo

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (muppetz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7200 PMA (din 10 voturi) nota2

[29.08.11 15:39:47]

Mutat la rubrica "Drumul spre Antalya" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[29.08.11 15:41:45]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

- machetrei
[06.09.11 11:52:09]

Foarte bun review-ul.

Pentru traversarea Turciei ar mai fi si a treia varianta, cea "pe coasta", Edirne-Canakkale-Izmir-Denizli-Antalya, care nu e decat cu aproximativ 100 km mai lunga.

- stefanbuzatu
[11.09.11 09:31:50]

foarte bun review-ul.

Parerea mea este sa evitati traseul a.

Eu mi-am indoit janta inainte de Nova Zagora.

- gabitza47
[05.01.12 16:03:16]

as dori sa stiu cum a-ti gasit cazare la hotel karaca din afyon.rog raspuns prin mesaj privat. multumesc

- danalix
[31.07.12 16:47:07]

Atentie inainte de Yambol (Bulgaria)

Pentru cei care folosesc navigatia pe drumul spre Turcia, aveti grija, ca inainte de Yambol sa faceti stanga catre Elhovo. Atrag atentia acestui fapt deoarece navigatiile te duc in oras si de acolo pe un alt drum catre vama CAPITAN ANDREEV. Pe aici drumul este mult mai prost, f. lung si vama aglomerata.

Prin Elhovo drumul este mai scurt, destul de prost dar vama Hamzabeyli este intotdeauna libera.

DRUMURI BUNE SI VACANTE FRUMOASE!

nota webm: textul a fost incarcat initial ca revie distinct si mutat de noi aici

Publicitate    [21.10.19 11:28:40]