ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2011
ÎNSCRIS: 29.08.11
AUG-2011

ARTICOL ARHIVAT

Thassos - 2011

In perioada 18-27 august 2011 am fost in Thassos, Limenas si ne-am cazat la hotelul Vournelis. Este a doua oara cand mergem aici (prima data in 2008).

Drumul: am plecat la ora 07.45 din Bucuresti si am ajuns la vama Ruse in jurul orelor 09.00. Nu am stat mai mult de 5 minute aici in ciuda lucrarilor de asfaltare ce se desfasoara la Podul Prieteniei. Am continuat pe traseul Pleven-Sofia-Blagoevgrad-Promachonas-Serres-Kavala-Keramoti. Drumul este in stare foarte buna, media de viteza inregistrata a fost de 75km/h. Exista cateva portiuni mai denivelate mai ales in Grecia, dar se poate merge destul de tare. Am ocolit toate orasele enumerate mai sus, mergand numai pe centuri, exceptand Serres, un oras foarte frumos si civilizat. Am facut doua opriri, una la Sofia si una la granita cu Grecia, pentru mancare si odihna. Nu am avut nici o problema cu politia desi erau destule echipaje cu radar pentru ca am circulat cu viteze apropiate de cele legale. Am ajuns la Keramoti la ora 18.45 si ne-am imbarcat pe ferry la 19.30. Ne-am relaxat si ne-am si distrat cu pescarusii omniprezenti.

Hotelul: in 2008 nu am avut nimic de reprosat, insa de atunci mobilierul a fost schimbat in totalitate, totul dand impresia de nou. Am avut doua camere la etajul I al hotelului cu vedere spre mare, suficient de spatioase. Nu am folosit aerul conditionat pentru ca nu a fost nevoie. In fiecare zi s-a facut curatenie si ordine, sunt doua fete care se ocupa ca totul sa fie impecabil. Intr-o zi chiar am ajuns in timp ce faceau curat si ne cam plictisisem de cat spalau pe jos, oglinzile, mesele etc. Am avut micul dejun inclus care contine de persoana: sunca, cascaval, paine prajita, cafea sau ceai, suc de portocale, margarina, unt, gem si un ou fiert. Poate parea incredibil, dar noi eram satui si nu suntem chiar niste scobitori. Piscina hotelului este o splendoare, apa atat de clara incat se poate vedea prin apa dintr-un capat al piscinei in celalat, cu conditia sa aveti ochelari de inot. Parcarea a fost arhisuficienta, masinile stand la umbra sub vita de vie. Proprietarul hotelului, Kostas, vorbeste bine limbile greaca, germana si bulgara, dar si destula engleza incat ne-am inteles destul de bine cu dansul. Tot timpul a fost foarte amabil cu noi si intr-o seara cand ne-am intors mai tarziu a decalat programul de curatare al piscinei pentru noi.

Am mancat aproape in exclusivitate la taverna Muses, unde portile sunt mari si preturile se incadreaza in medie. La fiecare masa ne-au servit cu tzatziki si pita inaintea felului principal, iar dupa cu pepeni galbeni si struguri din partea casei. O masa pentru o persoana adulta costa in jur de 9-10 euro si ne-am luptat de fiecare data sa terminam ce aveam in farfurii. Mancarea greceasca este foarte buna calitativ si hranitoare. Am mai mancat la taverna Stelios (in Theologos) miel la protap, 400 de grame de carne si coaste, au fost excelente. Dupa-amiaza ne obisnuisem sa mancam un gyros la Panos Place, chiar in centrul Limenasului. Dulciurile din cofetariile grecesti sunt delicioase, baclavalele sunt facute cu miere si nu dau senzatii de greata, fiind incomparabile cu cele produse la noi pe baza de zahar.

La plaja am mers cel mai des la Golden Beach, cu nisipul fin si apa cristalina, plina de pesti de acvariu si unde am gasit scoici superbe. Langa plaja este o cofetarie unde am mancat clatite foarte bune. Am mai mers la Paradise Beach, unde mai mult de doua ore ne-am distrat cu valurile mari, fiind aproape imposibil de inotat. La Makryammos (plaja Blue Flag) am fost putin dezamagiti de prezenta unor alge pe cateva portiuni in apa, mai ales ca se plateste si intrarea (3 euro). O plaja deosebita este Psili Ammos, am gasit cel mai fin nisip dintre toate unde am fost. In Skala Kallirachi am facut plaja pe o plaja micuta, dar curata iar apa impecabila. Oricum, toate plajele sunt curate si foarte curate, iar apa este foarte clara.

Am vizitat satul Theologos, vechea capitala a insulei, de unde am cumparat miere de cires, am intrat in 4 biserici, foarte bine intretinute, am mancat la taverna Stelios (merita) si ne-am plimbat printre stradutele inguste, atsmosfera fiind parca din alte vremuri.

Limenaria este al doilea oras ca marime al insulei, plin de magazine si taverne, foarte cochete, cu preturi mai mici decat in Limenas. Aici este vestita fabrica de bijuterii Iris Gold, unde pretul gramului de aur este de minim 150 de euro. Enorm, mai ales ca bijuteriile expuse nu mi s-au parut a fi cine stie ce.

Am facut de doua ori turul insulei, in ambele directii, este o incantare sa te plimbi pe soselele impecabile printre paduri de pini cu marea alaturi.

Merita sa cumparati ulei de masline extravirgin (noi am luat de la fabrica din Panagia) si miere (fabrica este aproapre de Prinos).

Voi reveni cu completari si poze... avem cateva mii: -)

Trimis de Theodor in 29.08.11 09:38:21
Validat / Publicat: 29.08.11 11:33:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Kassandra, hotel Calypso

VIZUALIZĂRI: 4029 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Theodor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Curtea hotelului Vournelis, noaptea

[29.08.11 14:19:43]

Singura intamplare neplacuta din acest concediu a fost teapa data de cei ce organizeaza croaziera in jurul insulei cu ambarcatiunea "The Eros II", care se putea termina tragic. Am cumparat 5 bilete si am plecat dimineata din port entuziasmati, entuziasm care a disparut destul de rapid din cauza conditiilor oferite. Nu am avut nici un fel de ghid, o singura persoana din echipaj vorbea fluent limba engleza, iar Eros II in nici un caz nu a fost gandita pentru croaziere. Dupa vreo doua ore de mers ca bezmeticii, fara sa stim ce vedem si stand in curent, au oprit in sfarsit intr-un golf unde am sarit in apa si am inotat pana la o plaja pietroasa. Apoi a venit masa, care a constat intr-o friptura de porc sau de pui cu salata si paine. Cel care a pregatit salata era transpirat, dezbracat si avea mizerie sub unghii. IMEDIAT cum am mancat, capitanul a inceput sa mearga cu o viteza foarte mare, sfidand valurile destul de mici dar suficient de periculoase pentru acea tentativa de vas de croaziera (in realitate un amarat de pescador). Efectul a fost ca dupa vreo jumatate de ora de tur de forta ni s-a facut rau tuturor, multi au vomitat de mai multe ori, WC-ul arata cum nu vreti sa vedeti, cateva femei si copii plangeau. Dupa ce am facut scandal, capitanul a intors brusc vaporasul la viteza mare (am crezut ca ne rasturnam) si ne-am intors de unde am plecat, in prealabil mai facand o oprire intr-un golf. Cativa sarbi si romani am cerut banii inapoi si ne-au spus sa plecam in tara noastra daca nu ne convine. Am plecat, dar nu in tara, ci la politie, unde am fost chemati a doua zi. Un politist tanar a mers cu noi in port si l-am gasit pe proprietarul "vasului" care dupa ceva tratative ne-a restituit cate 10 euro de persoana din totalul de 30 cat costa biletul. Asta si dupa ce ne-a injurat si numai la interventia politistului s-a potolit, era in stare sa sara la bataie. Am remarcat atunci ca politia este respectata in Grecia, iar la sectie majoritatea politistilor aveau lejer peste 1.85 m, atletici si cel mai in varsta vreo 35 de ani, nu ca burtosii din Bulgaria si de la noi. In fine, am trecut peste. Nu stiu cum se dau licentele acolo, acele barci sunt inadecvate pentru transportul a 44 de pasageri, cum scria in pliante.

Pentru cine este interesat, pretul motorinei este in medie 1,5 euro si nu am simtit nici o diferenta calitativa, fiind buna.

Thassos este o insula de vis, cu plaje cu nisip fin si ape stravezii, oamenii primitori, calzi (si nu fortati), conditii foarte bune in hoteluri, sosele aproape perfecte, peisaje, mancaruri gustoase si sanatoase si o atmosfera care se simte traind-o. Va recomand tuturor sa ajungeti acolo macar o data in viata, cel putin 7 nopti si sa va bucurati de ceea ce la noi, din pacate, nu cred ca va fi vreodata.

La anul mergem din nou, tot acolo si in aceeasi echipa. Nu? : -) e pentru cei care au fost cu mine.

In curand vin si pozele.

danette
[29.08.11 20:02:37]

Te rog spune cat a costat acest frumos sejur si la ce distanta de plaja este acest hotel??

[30.08.11 08:04:55]

Noi am platit 30 de euro/persoana pe noapte. La un calcul simplu rezulta 270 de euro pentru 9 nopti (10 zile). Cat mai cheltuiti pe acolo depinde de fiecare. Preturile la mancare le-am descris mai sus. O persoana adulta de greutate normala nu poate manca mai mult de un fel de mancare pe zi. Ziua o incepeam cu micul dejun (inclus), pe la 12 mancam de obicei un gyros (2.5 euro) si inghetata sau prajituri iar seara masa principala a zilei. In afara de mancare nu am cheltuit mare lucru. In acest stil de a manca am venit cu 4 kg in plus acasa: -) Nu ma intelegeti gresit, mancarea este foarte nutritiva si gustoasa in comparatie cu ce mancam noi aici.

Uleiul de masline extravirgin costa 18-20 euro (5 litri), mierea cam 7 euro (borcanul de 800 g), rahatul 3 euro/cutia iar Metaxa (5 stele) am gasit cu 14 euro/70cl in Panagia.

Hotelul este la 10 minute de plaja Makryammos si tot cam atat de plaja publica din Limenas (aici nu am ajuns). Merita sa mergeti insa cu masina la Golden Beach, faceti cam 15-20 de minute.

In fata hotelului exista o plaja unde am vazut destula lume inclusiv in apa, noi insa nu am mers pentru ca ne placea prea mult la Golden Beach.

adryana
[03.10.11 12:50:52]

@Theodor, ma uitam la pozele tale si... ce sa vezi? In satul Theologos ati luat miere de la o doamna cu copii mici, de la care am luat si noi miere, are o taraba mai sus de taverna Stelios. Am revazut-o pe doamna in pozele tale-poza 23. Daca ti-e ,,dor '' de ea, poti sa o revezi si in pozele mele de la Theologos, in rw meu legat de taverna Stelios. Cred ca i-am facut doamnei reclama suficienta, nu-i asa?

[03.10.11 17:25:18]

; -)))

Nu intentionam sa-i fac reclama, dar cred ca am facut-o datoare cu un borcan de miere; -))))))

Am gasit poza dvs.

Thassos e acolo si la anul. Cine a fost... mai merge!

crisstinna
[12.06.12 13:56:32]

A optat cineva pentru suplimentul de cina la Taverna Mythos? Daca da imi poate spune daca este meniu fix, sau bufet suedez? Multumesc

adryana, crisstinna, danette, Theodor
Alte impresii din această RUBRICĂVournelis Hotel: