ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2011
DIN: Rugby
ÎNSCRIS: 12.05.11
AUG-2011
3 AD. + 5 COPII -- v: 10/12

Mandelieu La Napoule / Coasta de Azur - paradisul Europei?

Am decis sa vizitam Coasta de Azur undeva prin Noiembrie anul trecut, si am inceput cautarile, ca si in alte ocazii am folosit un website Homelidays.com.

Am gasit aceasta vila, in localitatea Mandelieu la Napoule, cu un pret de inchiriere saptamanal de 1250 Euro, care, desi poate parea piperat, este destul de... modic, pentru zona respectiva, vila putand acomoda 6 persoane.

Acest orasel este asezat evident, pe riviera franceza, la cca 6 km de Cannes, ideal locat pentru eventuale vizite in imprejurimi.

Este format din Mandelieu si, ... La Napoule, dar, unite intre ele din motive economice, din ce ne-a explicat proprietara vilei.

Frumusetea zonei nu mai trebuie cred descrisa, totul este absolut fantastic, am prins doar zile insorite, impreunarea dintre munte/apa/mare ofera niste imagini ce nu vor fi uitate curand, mai degraba niciodata!

Am mai specificat, noi locuim in UK, asadar calatoria noastra a durat ceva, conducand din Rugby spre destinatie, cu o oprire de doua zile la Disneyland.

Dorind sa evit autostrazile Frantei (despre care citisem ca in August, sunt extrem de aglomerate) am folosit drumurile nationale, RN numite, lucru ce s-a dovedit OK, doar ca, calatoria s-a prelungit multisor, cca 14 ore, dar, ... wow, ce scenarii pe traseu, well worth it!

Asadar, am inceput sejurul cu o zi pe plaja de la La Napoule...

Traisem cumva cu teama ca plajele nu vor fi nisipoase sau, ca multe vor fi private, implicand desigur o cheltuiala in plus...complet gresit, in zona exista o multime de plaje excelente, mici golfulete asezate intre diguri special amenajate, cu nisip, cu dusuri, si, absolut gratis!

Chioscuri cu bauturi reci (o bere la doza de 33 cl ajunge la 3-5 Euro), si gustari calde, deci, desi este inradacinata ideea ca acolo mai totul este scump, se poate iesi chiar ieftin, evident, depinde de cat vrei/te poti "intinde".

Din cele 6 zile pline petrecute acolo, in doua am vizitat Cannes-ul si Monaco-ul.

La Cannes am gasit parcare cu plata (este extrem de greu de gasit un loc-atentie!), si am reusit sa ne plimbam pe faleza, apoi, conducand spre Mandelieu, am gasit un loc de parcare gratis (sunt destule pe faleza dar, sunt ocupate mai permanent, functie de ora la care ajungi/noroc), si asa am reusit sa facem plaja si acolo, din nou, plaja superba, nisip, gratis...

Vizita la Monaco a durat ceva mai mult, parcarea in principat este un mic cosmar, cu acele parcari subterane... dar apoi, wow, ce bucurie a ochiului!!!

Am reusit sa vizitam catedrala si muzeul oceanografic, apoi, am servit masa la unul din numeroasele restaurante amenajate la strada, informativ, o salata ajunge intre 11/15 Euro, o bere/suc cca 5 Euro, sucul mai ieftin de fapt, cca 2.50-3 Euro.

Condusul intre cele doua destinatii, la fel, o bucurie a ochiului, desi cu masina cu volan pe dreapta, nu a fost prea dificil dar, nu prea stii unde sa mai opresti spre a admira privelistea...

Ultima zi, Vineri, am decis sa o dedicam in intregime baitului in mare si plajei, la recomandarea gazdei, am mers in directie opusa Cannes-ului de data aceasta, ajungand in Theoule sur Mer...

Dupa ceva aventuri cu parcarea (extrem de aglomerate dar, finalmente am gasit un locsor 1Euro/ora) am reusit sa ne intindem pe nisip... la fel, sunt si plaje private cu scaune dar, sunt si plaje gratis, pe nisip.

Foarte placut impresionat aici am fost de activitatea salvamarilor, efectiv acestia stateau pe plaja, urmarind constant copiii/adultii din apa, cum cineva depasea limitele jocului, impingand spre periculozitate, salvamarul fluiera si atentiona imediat!

O alta zi am petrecut-o facand plaja pe un lac din zona, aflat intre munti, superb/superb/superb, se numeste lacul Saint Cassienne, neamenajat, cu cateva spoturi unde se poate face plaja, cu barci cu pedale oferite spre inchiriere (10euro/ora).

In alta zi am mai fost la un parc de distractii dar, despre asta voi scrie un alt review.

Per total, a fost un sejur spre perfect, stiam din auzite despre frumusetea zonei dar, sa vezi totul cu ochii tai este alta chestie.

Imi cer scuze pentru lacuna in calitati artistice a acestui review dar, inca ma refac dupa calatoria de intoarcere facuta ieri (cca 1600km in 19 ore), dar, am dorit sa il fac "la cald",

celor eventual interesati le voi raspunde cu placere la orice eventuale intrebari!

Trimis de icata24 in 28.08.11 18:43:49
Validat / Publicat: 28.08.11 19:59:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 4218 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (icata24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Foto facuta de pe plaja de la La Napoule (una din ele), castelul din zona (un punct turistic in sine)

[28.08.11 19:58:47]

Mutat la rubrica "Cannes-stralucire maxima" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

georgiana
[28.08.11 22:48:53]

Review-ul tau chiar este ok, de ce-ti faci atatea griji? Mie mi -a placut, este foarte util, iar fotografiile sunt deosebit de frumoase. Mai vrem!

nickro
[29.08.11 00:41:09]

Foarte util review, astept continuarea, fiind interesat de zona. Eu as vrea sa stiu daca castelul din Napoule merita vizitat in interior, daca ai fost la Marineland, satul Eze sau insulele Lerine si cum se ajunge, fara masina, de la Cannes la Napoule.

icata24AUTOR REVIEW
[29.08.11 20:11:10]

Am petrecut cca 15 minute pe site incercand sa-mi localizez review-ul, finalmente l-am gasit,

inca nu reusesc sa apreciez de ce a fost mutat la ceva despre Cannes, well, webmasterul 15 o sti,

are mai putina relevanta desigur...

@ georgiana

nu-mi fac griji doar ca, am citit unele review-uri absolut incantatoare pe aici si, as fi dorit sa posed si eu acel simt artistic de a scrie al unora.

@nickro

Nu am apucat sa vizitam din interior castelul dar, am inteles ca se merita, oricum, nu este prea mare (comparativ cu altele).

Marineland-ul, in Antibes a fost o destinatie dorita initial apoi, baiatul meu s-a razgandit, motivele, destul de hilare (pt mine), in pliantul de reclama scria ca se poate lua masa "cu rechinii", el a coroborat aceasta informatie cu cea proaspata din UK despre un barbat atacat si mancat de rechini undeva pe o plaja exotica, barbat din UK aflat acolo in luna de miere...

Nu am avut puterea sa-l conving asa ca, missed out,

however, preturile destul de piperate.

Nu am ajuns nici in Eze, nici la insula Lerine (desi recomandata de gazda noastra),

pur si simplu din lipsa de timp!

In 6 zile pline doar, e greu sa le faci pe toate, inclusiv plaja si baie in mare.

De la Mandeliu la Cannes se poate merge cu usurinta pe jos, sunt cca 6/8 km, fctie de destinatie/punct de plecare, se merge pe faleza desigur, am vazut foarte multi pe role/skate board-uri/biciclete.

Frumusetea este ca, sunt piste special amenajate pentru asta, paralele cu soseaua.

Daca faceti self catering, de mentionat ca sunt ceva supermarket-uri, un LIDL, extrem de convenabil dar si un Geant Casino, preturi mai piperate dar, calitate/servire pe masura!

Fiind la malul marii am dorit si o masa macar de peste, la local preturile sunt destul de piperate (mai ales pt o familie de 5), asadar am apelat la Geant Casino,

servirea in sine tine de scene de film (pt noi romanii cel putin), pestele iti este prezentat, cantarit, curatat, dezosat, ambalat, si... daca stii franceza, ti se face eventual o descriere despre cum poate fi gatit si, ce vinuri se potrivesc!

Crabi vii in acvariu stau la dispozitie doritorilor,

cateva zeci de diferite specii de peste, calamari, prawn-si...

Magazinul are deasemenea si un raion de produse preparate calde, mancaruri gatite, de diferite bucatarii internationale, de la mexicana/indiana la franceza, desigur!

nickro
[29.08.11 20:16:47]

Multumesc pt. raspunsul in extenso.

[29.08.11 20:50:11]

Am luat ieri acea hotarare, in considerarea faptului ca, obiectivul descris se gaseste (conform informatiilor din review), la 6 km. de Cannes si asa mi s-a parut corect.

Dar, acum, l-am mutat la Descopera Coasta de Azur. Pare mai potrivit aici...

icata24AUTOR REVIEW
[29.08.11 21:05:11]

Multumesc wb 15

redmari108
[02.02.13 21:05:49]

As vrea sa stiu cum este vremea in luna august pe Coasta de Azur?

Ma intereseaza daca soarele arde foarte tare la pranz, daca se poate sta in cursul zilei afara mai multe ore pentru a merge cu masina si a vizita diverse locuri?

Imi puteti da detalii despre clima din zona in luna august?

Multumesc anticipat!

georgiana, icata24, nickro, redmari108