ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 02.02.10
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 [ani fiecare]

Aproape de ceea ce mi-am dorit

Inevitabil, fiind a 2-a oara in Turcia am fost expusa tentatiei de a compara, iar de acasa am plecat cu preconceptii... Gural, un hotel mai luxos decat Gloria Verde, la care am fost anul trecut, organizat in mici vile, destul de intim (personal nu imi plac mastodontii... si ma refer la cladiri).

Foarte bine structurat, mai putina, mult mai putina verdeata decat la Gloria dar cu mult mai multe facilitati pt. copii... un spatiu imens cu parc, loc de joaca interior, camere de dormit, camere de joaca pe grupe de varsta, sala de mese doar pt. copii, aranjata la niveleul lor, in asa fel incat acestia sa se poata servii singuri... si totul la umbra... iar personalul care se ocupa de copii extrem de draguti si atenti (fetele mele chiar au facut o "pasiune" pentru unul din baietii care se ocupau de copii).

Cazarea superba... camere mari, curate, probabil recent renovate... noi am ales varianta cu piscina proprie la care era anexat si un bar de unde iti puteai procura orice fel de bautura, suc, cafea.

Piscinele aveau 1.40, respectiv 0,40 cm... binevenite si pt. adulti si pentru copii.

Plaja... deceptie... nisipul aproape inexistent, aveam senzatia ca pasesc pe un fel de amestec de ciment cu pietricele... turcii s-au straduit sa improvizeze pt. copii mici oaze de nisip dar era insuficient... am inteles ca asta e Turcia, mai putin zona Belek... revin La Gloria plaja si apa au fost superbe. Apa cu bolovani, in care iti rupeai picioarele, asa ca am avut doar 2 sau 3 tentative de aintra in mare.

Mancare variata dar nu atat de fina si rafinata ca la Gloria... dulciurile, cu exceptia celor traditionale, erau un esec.

Spectacolele de noapte asa si asa... unele reusite altele mai putin... dar cu puneri in scene pt. copii dragute... noi am vazut Frumoasa si Bestia si Regele Leu.

Personalul extrem de dragut si amabil, ireprosabil.

In concluzie plusuri si minusuri dar nu atat de deranjante incat sa imi para rau de alegerea facuta.

As realege Gural daca plaja ar fi altfel, dar asa, cu toate avantajele, pentru urmatoare a calatorie spun pas.

Trimis de anca talasman in 28.08.11 16:34:01
Validat / Publicat: 28.08.11 18:16:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: gloria verde, belek

VIZUALIZĂRI: 4004 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anca talasman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.08.11 00:47:20]

A furat cineva nisipul de pe plaja?? Cand am trecut eu pe acolo era nisip pe toata plaja (mai putin la intrarea in mare unde era pietris).

Este adevarat ca nu asa fin ca in zona Lara dar era nisip nu ciment. De altfel se poate vedea in poze.

anca talasmanAUTOR REVIEW
[29.08.11 12:49:58]

A fost o exprimare plastica... pentru a putea descrie diferenta imensa intre calitatea nisipului de pe alte plaje si ceea ce gasesti la Gural.

[29.08.11 14:04:30]

Acum am inteles dar asa este cam in toata zona Kemer (la unele hoteluri char mai rau ca la Gural).

Agentia de unde ai luat sejurul nu ti-a spus asta?

[19.03.12 11:25:22]

@Andox: Salut Andox,

Poti sa mai dai niste detalii legate de hotel, altele decat cele deja spuse? Plec in Iulie si ar fi un real ajutor sa aflu si parerea ta, respectiv detalii pe care ceilalti le-au ingnorat. Esti singurul care a pus poze si ma bazez pe simtul tau critic.

Multumesc.

[19.03.12 13:44:47]

@softyty: Pai nu stiu ce sa spun, intreaba-ma la obiect ce vrei sa afli.

Mie mi-a placut foarte mult resortul.

[20.03.12 12:34:11]

@Andox:

Sper sa ai timp sa-mi raspunzi, multumesc in avans:

1. Este o diferenta notabila intre vilele cu piscina si cele fara? Ma intereseaza mai mult ca distanta fata de restaurante si plaja. Am inteles ca cele fara piscina nu au acces la piscinele mici... asa e? Merita sa incerc un "upgrade" la receptie sau fac altceva cu banii ?

2. Am vazut in ca afara este vandut ca AI si nu ca UAI (PAI) ca la noi. Cum se face diferenta? Am vazut ca sunt niste carduri, nu bratari si asta ar fi un incovenient, ca trebuie sa te plimbi cu cardul peste tot.

3. La banii pe care i-am dat, merg cu oarece frica sa nu fim dezamagiti. Tu spui ca ti-a placut f mult. Poti sa-mi spui ceva negativ la care sa ma astept sau de care sa ma feresc?

Multumesc ptr raspunsuri si poate mai vin si cu altele daca mai e ceva notabil.

[20.03.12 14:10:34]

@softyty:

1. Camerele sunt la fel ca si marime difera doar designul interior. Cele cu piscina sunt mai aproape de restaurant si plaja, cele fara piscina sunt mai aproape de aquapark.

Nu se poate sta la piscinele mici daca nu ai camera de luxe pool pentru ca sunt in fata fiecarei vile care are camere de luxe pool si cred ca se uita urat daca nu stai acolo si te duci sa faci baie

Daca merita sau nu, tu stii cel mai bine daca vrei sa ai confortul piscinei in fata balconului sau nu. Daca ai copil mic care doarme la pranz poate ca merita, cu un babyphone stai lejer la piscina in fata vilei fara stres.

2. Nu stiu diferenta, probabil nu au bauturi straine incluse. Cardul se foloseste si daca comanzi ceva cu plata, este bine sa-l ai tot timpul la tine desi nu il cer totdeauna. Spune la agentie sa-ti dea conceptul premier AI.

3. Negativ - pietrele, pietrisul de la intrare in mare dar cred ca asta stiai deja. In rest nu prea am lucruri negative. Mie mi-a placut mai mult ca de ex la Rixos Premium.

[20.03.12 16:52:26]

@Andox: Multumesc pentru raspunsuri. Cam ce stiam (citisem) ai spus si tu. La Rixos nu am fost, termen de comparatie am cu lantul Papillon, Susesi, Royal Dragon. Din prezentari, ecouri si pozele tale, pare peste mai sus mentionate (si pretul spune asta . Partea cu pitricele este pentru unii un dezavantaj, dar noi mergem de cativa ani in Oludeniz si parca o plaja numai din nisip nu mai are farmec. Mai am o ultima (sper) intrebare: in anumite poze am vazat ca in spatele vilelor normale exista un rau sau cel putin asa deduc eu din poze. De fapt ce este?

Multumesc.

[26.03.12 18:09:33]

Buna, Anca.

Planific sa merg la Gural in perioada 19-26 mai/2012. Nu stii cum e clima in aceasta perioada si cum e apa?

Mai am o intrebare: ce facilitati si ce restrictii (facilitati cu plata) ai intilnit si pe unde (la bar, plaja, terase etc.) ?

[28.03.12 15:14:22]

@artyes77: Salut,

Pentru clima iti pot raspunde eu. E cam racoare si s-ar putea ca apa marii sa fie cam rece. Media in aer este cam de 25-26 grade, dar spre sfarsit de Mai, ajunge aproape de 30. La asemenea temperaturi, apa marii nu cred ca depaseste cu mult 21-21 de grade. Probabil ca doar piscinele sunt ok in mai. Dar ce o sa fie exact in Mai, nimeni nu stie.

[29.03.12 18:12:48]

@softyty: Salut,

Multumesc pentru info. O sa-mi iau ceva haine in bagaje. Sper sa fie cald. Este pentru prima data cind plec in Turcia si de-aia as vrea sa am impresii frumoase.

[30.03.12 10:38:34]

@artyes77: Sa postezi si ceva impresii cand te intorci, ca esti prima persoana care pleaca aici anul asta. Poate si niste poze...

[14.04.12 08:28:32]

@softyty: Bine, neaparat am sa-mi expun gandurile si pozele la reintoarcere.

Va doresc la toti un Paste fericit!

[29.05.12 00:06:53]

Buna, Anca si SALUT mare la toti!

De curind am revenit din Gural-Premier Tekirova. Sejur 7 nopti/ 8 zile in perioada 19-26/05/12.

Intr-adevar, in aceasta perioada este inca prea devreme pentru a te scalda in mare, apa are aproximativ 18-20 grade, iar pe plaja sunt aprox. 24-26 grade si sufla un vint racoros.

De fapt, nu este atit de deranjant, daca nu iubesti caldurile de peste 40 grade.

Noaptea se lasa devreme si foarte rapid - pe la 20:00-20:30, din cauza muntilor din spatele hotelului. In aceasta perioada este destul de rece in timpul noptii - 14-16 grade, deci se simte un decalaj de temperatura, caracteristic zonelor muntoase. Iar clima este foarte instabila: ba e innorat, ba e soare, ba vine cite o ploita scurta si iarasi e soare...

Cazarea - superba, camere mari si spatioase, totul practic nou. La plecare am vazut un camion cu mobila noua, probabil se renoveaza in dependenta de uzura (nu economiseste D-l Ali Bey pe asemenea maruntusuri).

Guest relation - foarte draguti si receptivi de fiecare data.

Rezervarea pentru o persoana la restaurant a la carte =15 Euro (e de preferat sa o faceti din timp, pentru ca sunt zile anumite pentru fiecare tip: italian, turcesc, chinezesc si mediteranian).

Pentru copii este totul - parca ar fi o gradinita privata all inclusiv! (vezi descrirea Ancai).

Aquaparc mare, tobogane diverse ca lungime si complexitate, aquaparc superb pentru copii si piscina mica pentru cei mai mici. Apa in bazine este curata, dar putin cam rece in acesta perioada (vara si toamna se incalzeste de-a binelea).

Fiecare simbata si duminica cina se organizeaza pe terasa principala, portul - alb & negru, rezervarea locurilor se face preventiv la guest relation.

Teritoriul este verde si bine amenajat si ingrijit permanent. Pe teritoriu de la 8:00-24:00 cu distanta de 15 minute circula masinute, care te pot transporta la destinatie.

Fotografii sunt draguti, poti poza cit si cum doresti, iar dupa aceasta mergi la atelier si-ti comanzi pozele dorite (pretul unei poze este de la 12$, desigur trebuie sa te tirguiesti pentru a obtine un pret mai bun).

Un mare plus a fost ca-n aceasta perioada nu este inghesuiala nici pe plaja, nici la tobogane, nici la bar si nici la bazine.

Apa din mare - cu adevarat superba - limpede si transparenta chiar si la adincimi mari, plaja - curata, ingrijita si curatata permanent, premiul "Blue flag 2012" meritat pe bune. Shez-longuri si umbrele - suficiente.

Pentru bolovanii din mare se vinde incaltaminte speciala de cauciuc, care este foarte comoda atit pentru mare, cit si pentru suprafetele de pe teritoriu. Fiti atenti la teracota - este foarte lunecos peste tot, mai ales linga bazine!!!

Iubitorii de sport pot face diverse antrenamente atit in sala cit si pe terenurile amenajate special. Sunt o multime de excursii: cu vaporul, cu parasuta, Diving s. a., care le puteti comanda contra cost.

Pentru o curatenie zilnica in odaie, lasam cite 1$ bacsis.

Am ramas cu impresii foarte si foarte pozitive despre acest hotel, bine amplasat geografic si in raport cu piata din Tekirova, pe unde ne plimbam serile dupa cina.

Aici nu se mai poarta bratari ca-n alte hotele, iar prezentarea cardului nu este obligatorie, deci comandati cit doriti si ce doriti (totul este inclus). Aveti nevoie doar de carduri pentru prosoape de plaja (cite 1 de persoana), care se elibereaza la cazare si le returnati obligator la CheckOut.

Va doresc un sejur placut, iar daca aveti ceva intrebari, nu ezitati sa ma contactati.

[29.05.12 00:22:11]

@artyes77: poate iti faci timp si scrii propriul tau review, ar fi pacat ca notele pe care le vei acorda astfel sa nu se reflecte si ele in media hotelului. Foloseste linkul ADAUGA IMPRESII NOI (imediat mai jos) daca vrei sa initiezi un review nou...

Eventual da un copy/paste la ce ai scris aici.

[29.05.12 00:49:58]

@webmaster25: Multumesc pentru sfat

Am sa fac cum zici tu ca e mai bine

anca talasman, artyes77, softyty
Alte impresii din această RUBRICĂGural Premier Hotel [Tekirova]: