ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2011
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Revedere placuta

Am plecat catre Gerakina cu ceva emotii din cauza impresiilor destul de negative postate de altii, cu toate ca anul trecut fusesem tot aici si stiam ce vom gasi.

Drumul a fost OK, cu oprire la Niska Banja in Serbia, daca doriti cazare ieftina treceti de Nis si la cativa km gasiti aici cazare cu mic dejun la 25 euro).

Cazarea la bungalow a fost o prima dezamagire deoarece anul trecut am fost cazati la un bungalow pe malul marii si a fost extraordinar. Acum am primit unul la aleea, chiar la intrarea in parc, ceva mai prost dotat la baie, avea o cadita mica mica de dus (celalat avea cada) iar dusul nu il puteai agata de perete iar apa se strangea pe podea...

A urmat intalnirea cu piticul vesel de pe plaja cu sezlongurile inlatuite.

Prima zi am primit cheie dupa ce ne-a certat ca venim la ora 9, ca la 7 trebe sa venim daca vrem sezlonguri.

A doua zi am incercat sa il mituiesc cu 10 euro ca sa imi lase cheia (avand all inclusive avam sezlonguri gratuite, cica :). Nu a mers, mi-a cerut cu tupeu 20. Asa ca a treia zi dimineata m-am dus la receptie sa ma interesez daca afacerea piticului e legala si mi s-a confirmat ca nu, ca sezlongurile sunt gratuite la all inclusive. Si-au cerut scuze, am primit un bilet in greceste sa ma prezint cu el la pitic ca sa imi dea cheie pe care sa o pot pastra 10 zile.

I-am explicat ca pe mine ma face fericita dar mai sunt cateva sute de turisti care in fiecare dimineata la ora 7 stau la coada sa primeasca una din cele 5 chei de pe panou iar sertarul piticului era plin de chei...

S-a rezolvat ceva pentru cateva zile, in sensul ca a avut chei si la 9-10 dar spre final acel panou era gol din nou.

Cam astea au fost aspectele negative, in rest curatenia a fost OK, mancarea, chiar daca a fost cam la fel a fost mai gustoasa decat anul trecut si oricum flamand nu ramaneai.

A meritat all inclusive-ul deoarece pe langa pranz aveam incluse bauturile de pe plaja, de la masa cat si seara la taverna unde erau spectacolele; aveam inghetata intre 12 si 16, aveam cafea si chec intre 16-17 iar intre 11-17 aveam sandviciuri si pateuri. Intra-devar nu se compara cu all inclusive turcesc sau chiar bulgaresc dar a fost mai mult decat suficient.

Am savurat din plin marea, piscina, spectacolele din fiecare seara erau distractive pentru toata familia.

Plaja era destul de curata, apa marii era curata, nu am vazut personal dar auzisem de acei arici de mare si de niste meduze muscatoare...

Am invatat un lucru in vacanta asta, grecii sunt dificili dar daca stii cum sa ii iei pot fi extraordinar de amabili, glumind cu ei, la sfarsitul sejurului ne-am luat la revedere cu parere de rau ca plecam de la barmani, de la omul de la picina, si chiar de la piticul de la sezlonguri care auzind ca e ultima zi ne-a facut bonus o plimbare cu barca pe mare :)

Nu cred ca am merge a treia oara aici, poate peste cativa ani sa revenim dar am reintalnit foarte multe familii care au revenit aici, era o familie de nemti care veneau de 6 ani la Gerakina.

Oricum era full si la hotel si la bungalowuri, foarte multi rusi si nemti, sarbi, greci, si din 20 august si foarte multi romani.

Sunt sigura ca nu ii poti multumi pe toti dar impresia generala e OK, as recomanda oricui Gerakina, e o locatie frumoasa la un pret bun.

Trimis de Nikita in 27.08.11 09:22:37
Validat / Publicat: 27.08.11 12:31:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5397 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nikita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 aleea principala

• Alte impresii din această RUBRICĂSithonia Village (ex Gerakina Beach Bungallows):