ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

ARTICOL ARHIVAT

Sejur odihnitor, drum obositor

Buna,

Am fost si noi in Duni intre 11-16.08. Sa o luam pe rand, intai cu lucrurile placute.

Am fost cazati la hotel Pelikan. Camera dubla curata, patul suplimentar pentru copil deja aranjat cand am intrat in camera. In fiecare zi se facea curat, lenjeria a fost schimbata o data in cele 5 nopti (suficient zic eu), prosoapele le schimbau cand le lasai pe jos sau la 3 zile oricum. Camerista venea in cursul diminetii cat eram noi la plaja; doar luni cred ca a fost libera camerista de pe etajul nostru, iar cea care ii tinea locul a batut in usa pe la 14:30 (aici a fost si vina noastra ca nu am pus semnul cu "nu deranjati" pe usa). Noi am fost cazati in corpul de cladire principal, cel cu receptia si cu restaurantul, camera avea vedere spre piscina, insa daca inchideai usa la balcon nu se auzea galagie.

Despre "meniu": mancarea a fost buna, orice mofturos gasea ce sa manance; dimineata am vazut ca aveau chiar si cereale pentru bebelusi. La pranz si seara se facea gratar, gaseai si mancare cu carne gatita, garnituri fel de fel, dulciuri, fructe... Bautura: berea cam amaruie (dupa gustul sotului meu), vinul bunicel, sucul... nu prea grozav, aveau si bauturi din gama Pepsi; cafeau din restaurant cam slabuta, dar cea de la barul de la piscina era buna. La barurile de la Pelikan nu prea puteai cumpara alte bauturi, dar aveai un magazin chiar la intrare.

Plaja: pentru a ajunge pe plaja mergeai pe jos cam 5 minute; nisipul curat, apa marii foarte limpede (vedeai pestisori, adunai scoici de pe fundul marii). Noi ajungeam pe plaja in jur de 8:30 si gaseam sezlonguri libere in randurile 3-5; restul erau ocupate de prosoapele celor care se trezeau la 6 dimineata sa le ocupe; dar asta nu a fost o problema pentru noi. Pe plaja aveai terenuri de fotbal, volei, loc de joaca pentru copii (umbrit), puteai face fitness; era si un magazin de unde mai luam o bere, "rontaieli", suveniruri.

La Pelikan aveai sala de forta, sauna, jacuzzi gratuit. Internet contra cost in Marina Beach - cel de 5 stele.

Personalul hotelului era ok, nu ne-am simtit "discriminati" in niciun fel; unii vorbeau putin romaneste, aproape toti vorbeau engleza. Toti erau zambitori (camerista, personalul din restaurant, din baruri, de la receptie). In dimineata plecarii am uitat ca barul de la piscina (cel cu cafea buna) se deschide la 9 si ne-am dus la 8:20 sa luam cafea; desi nu incepusera programul (barmanii inca aranjau, curatau...) au fost foarte amabili si ne-au servit

In resort erau multi romani, germani, bulgari.

La hotel Pelikan era si un miniclub (pe care fi-mea nu l-a frecventat - a preferat balaceala), aveau si minidiscoteca. La amfiteatru nu am reusit sa ajungem in niciuna din seri (copilul era obosit seara dupa balaceala...), dar dupa cina ne plimbam pe plaja.

Mi-au placut foarte mult gradinile superbe, ingrijite, amenajate foarte frumos

Noi ne-am simtit bine la Pelikan, ne-am odihnit, iar copilul s-a distrat foarte bine.

Si acum lucrurile mai putin placute, adica drumul. La plecare am ales ruta prin Vama Veche, iar la intoarcere prin Giurgiu. La dus am prins vreo 3 blocaje in trafic (in total am pierdut 4 ore), tot drumul a plouat continuu, in total am facut 12 ore... La intoarcere iarasi blocaj in apropiere de Burgas (10 km in 2 ore...), la Giurgiu am avut noroc (cand am ajuns noi tocmai se relua circulatia spre Romania), drumul Duni - Bucuresti a durat 8 ore.

In concluzie: in Duni e placut, un sejur odihnitor, dar drumul pana acolo pentru noi nu a fost chiar ok.

Trimis de MirelaIon in 26.08.11 14:47:20
Validat / Publicat: 26.08.11 15:49:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4022 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MirelaIon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster [26.08.11 15:48:59] »

@MirelaIon: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

• Alte impresii din această RUBRICĂPelican Hotel:

• pagină generată în 0.029161930084229 sec