ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2011
ÎNSCRIS: 08.06.09
JUN-2011
3 AD. + 1 COPII

Lefkada... atat de albastra!

Motto: "Daca iti arunci visele in spatiu, asemenea unui zmeu, niciodata nu vei sti ce iti vor aduce inapoi…o viata noua, un prieten nou, o dragoste noua, o tara noua" (Anais Nin)

Cand am pus prima data piciorul pe o insula greceasca, in Thassos, am simtit ceva, nu stiu ce, a fost asa, ca o dragoste la prima vedere! Era innorat, batea vantul, nu-mi zambea soarele si nici marea nu era linisita, dar pentru mine era minunat! Pescarusii care zburau in jurul nostru, mireasma leandrilor, muntele care parca, cade in mare, totul imi crea o stare de beatitudine pe care nu am mai intalnit-o nicaieri!

Am avut norocul sa merg intr-o excursie unde am gustat un pic din mirajul Occidentului, am fost in Budapesta si Viena, dar... mereu ma gandesc ca nu as putea sa renunt la o vacanta in Grecia, pentru alta tara. Daca in privinta tarii totul e clar, foarte dificila este alegerea destinatiei pentru vacanta. Pe mine ma atrag mult insulele si, daca toata lumea fugea de Grecia din cauza grevelor, eu ma visam sa raman captiva cat mai mult timp pe o insula, sa ma prinda o greva maaare si sa stau cat mai mult acolo! Thassos a fost pentru mine prima dragoste, stiti, ca cea din anii de liceu, cu fluturasi in stomac si cu saruturi furate, oriunde ma voi duce, tot la el ma voi gandi si visez sa ma reintorc intr-o zi, pentru ca au ramas multe locuri nedescoperite. Dar anul asta am vrut sa incerc altceva. Mai greu a fost cu sotul care suspina si el dupa insula de smarald. Initial, as fi vrut sa ajung in Zakynthos, golful Navaggio nu poate lasa pe nimeni indiferent, este atractia principala cu care te atrage orice agentie; Kefalonia, cu Myrthos-ul ei turcoaz era o alta optiune; ultima pe lista era Lefkada.

Imi doream o vacanta prelungita, sa le vizitez pe fiecare, dar mi-am dat seama ca asta inseamna mult prea mult pentru buzunarul romanului, foarte carpit si din ce in ce mai golit, asa ca am ales in ordine inversa, mai ales ca Lefkada nu are nevoie de ferry-boat, ca celelalte insule, si este si cea mai aproape de continent.

Aveam de la targul de turism o brosura super despre insula ionica, pozele fiind foarte convingatoare. Stiu cum stau lucrurile intr-o tipografie, sau ca orice poza poate fi prelucrata pe calculator, asa ca banuiam ca marketingul grecilor este pe loc fruntas. Sotul a fost foarte incantat de plajele cu apa albastra prezentate, i-am turuit eu ce mai citisem prin review-uri, ne cam speria putin distanta, cam 1200 de kilometri, dar am rezolvat-o si pe asta, convingand un coleg de servici de-al sotului sa mearga cu noi. Sofer de rezerva aveam, harti, vreo 3, gps (care s-a dovedit inutil si care a stat cuminte in torpedo); sfaturi si detalii despre insula, printate; cazarea a fost gasita tot de mine, dupa documentare pe internet; perioada aleasa a fost jumatatea lui iunie, pentru a nu prinde canicula.

Cine nu-si doreste sa aiba o vacanta perfecta, fara griji si suparari? Asa am plecat noi la drum, nestiind ce ne asteapta...

Am descoperit acum o Bulgarie muntoasa 70%, cu niste locuri asemanatoare Vaii Oltului, nu mai vorbesc de Grecia, unde cred ca pozam fiecare tunel, cat e de lung, intram intr-unul pe ploaie, si ieseam pe soare, am uitat si de oboseala si de tot! Drumul a fost putin mai lung decat preconizasem, ne-am ratacit putin in Salonic, apoi am luat-o spre Igumenitsa in loc sa facem stanga spre Prevezza, dar un telefon in tara la un bun amic, specialist pe Grecia (efxaristo, Nicu!) a rezolvat problema. Dar, parca trebuie si un pic de aventura, sa nu mearga totul ca la carte, sa fie mai palpitant...

Prima zi pe insula a fost una de acomodare, am ales sa descoperim mai bine zona unde stateam, Ponti-Vasiliki, in sudul insulei. Dupa ce am citit diferite pareri, am ales sa ne cazam aici, datorita accesului facil la mare, intrare lina si cu foarte putine pietre, stiind ca plajele Lefkadei nu prea au nisip fin.

A fost o zi un pic innorata, tocmai buna de plimbare, ne-am plimbat prin portul Vasiliki, de unde pleaca ferry catre Kefalonia si Ithaka, am admirat barcutele de la o taverna unde am descoperit o bucatareasa, romanca din Galati, a fost o zi perfecta, incheiata pe malul marii. La ora 12 noaptea admiram cum iesea luna din nori, stand pe sezlongurile de pe plaja, ascultand valurile, chiar ne venea sa dormim acolo, atat de linistiti eram, cand... am primit un telefon din tara! Tata era foarte grav bolnav! Avea deja niste probleme, stabile cand noi plecasem, dar, deh, cu batranetea nu te pui!

A doua zi, la prima ora era in spital, cu o situatie incerta, iar noi nu stiam ce sa facem: sa plecam sau sa asteptam? Asistenta lui insa ne-a linistit, pe parcursul zilei, lucrurile au inceput sa se aseze, starea tatei a fost stabilita, dar a ramas starea aceea de incordare, de... daca... Daca plecam spre tara, nu aveam cu ce sa-l ajutam prea mult, totul era sa asteptam sa vedem cum evolueaza lucrurile... Si, cu acest sentiment, de frica ca plecam la primul telefon, am incercat sa vedem cat mai multe intr-un timp foarte scurt, totul a fost facut pe repede inainte...

Prima plaja aleasa a fost Porto Katsiki, cea mai laudata si fotografiata. Sincer spun, tot timpul am crezut ca pozele nu sunt reale, nu puteam crede ca exista culoarea asta a apei... dar cand am ajuns acolo... am ramas fara grai! Era inainte de 11, cand soarele inca nu ajunge dupa munte, iar plaja este inca goala, pentru ca toti turistii apar mai tarziu. Eu pur si simplu am indragit locul asta inca de pe sosea, cand le-am spus alor mei, odata ce am ajuns in varful muntelui si se intrezarea marea: „pregatiti-va sa ajungeti in Paradis”! Ei nu citisera nimic, nu vazusera ca mine zeci de poze, credeau ca e o plaja ca oricare alta! Nu pot descrie emotia care m-a cuprins cand am inceput sa cobor scarile, imi tremurau picioarele si mana care tinea aparatul foto!

Incercam sa prind cat mai multe unghiuri ale plajei, roca, apa, valurile, fiecare pietricica cred ca a fost fotografiata de mine! Sentimentul de a privi marea la Porto Katsiki, bucuria pe care o ai cand esti acolo, ca realizezi ca acum faci parte si tu din fercitii care vad o capodopera a naturii, este unic! Iti vine sa saluti zeii, sa le multumesti ca le-au dat grecilor munte si mare la un loc, sa saruti apa marii din palmele facute caus, sa ingenunchezi fericit si sa-ti pui o singura dorinta: sa se opreasca timpul!

Am crezut ca am vazut toate nuantele de albastru, dar aici am descoperit culori noi, ireale; daca le vedeam desenate, nu ma mirau, dar sunt adevarate, ai impresia ca daca iti inmoi mana in apa aia, te murdaresti de albastru! Si, ce este si mai interesant aici, odata cu aparitia soarelui dincolo de munte, culoarea apei se schimba, se intensifica, are acea nuanta de albastru electric cu reflexii turcoaz sau azurii! Isi pierde putin din trasparenta, odata cu aparitia turistilor, (care parca ajung pe plaja dupa un semnal, dupa ora 11!), se mai... murdareste putin, adica devine si mai frumoasa, culoarea pe care o gasisem noi se schimba, este parca mai ireala...

Sus, pe o prelungire a stancii, exista un punct de belvedere, niste scari care urca si coboara iti ofera un spectacol al naturii, o simfonie in albastru, pe de o parte vezi Porto Katsiki in toata splendoarea ei, iar pe partea cealalta, coasta vestica a Lefkadei, muntele care imbratiseaza marea si culoarea albastra a apei, care, cu mana pe inima, au recunoscut cei care au strabatut Grecia in lung si in lat, nu au intalnit-o nicaieri, decat aici!

Frumusetea plajei eu am gasit-o cand este pustie, inainte de ora 11, cand soarele nu trece de munte pentru a straluci in toata splendoarea lui, cred ca eram maxim 15 persoane cand am ajuns noi.

Chiar daca intrarea in mare este brusca, iar marea, de cele mai multe ori, se juca cu noi si trimitea valuri mari, pentru mine tot spectaculoasa ramane, asta-i si farmecul ei, sa nu fie usor cucerita. Este ca o femeie frumoasa, cu multi admiratori dar care vrea sa fie enigmatica si pentru care iti trebuie timp s-o cuceresti, asa si Porto Katsiki, cred ca trebuie sa vii de mai multe ori pentru a-i cunoaste tainele. In sufletul meu este pe primul loc, detronand Plaja de Marmura din Thassos, relieful de aici fiind mult mai interesant decat cel de la Marble beach. Sa nu va uitati lada frigorifica, asta daca nu vreti sa urcati/coborati cam 100 de trepte pana sus, in parcare, unde se gasesc sandwich-uri, inghetata, sucuri si bere! Dupa ora 11, parca vin autocare cu turisti, nu stiu de unde apar asa de multi, dar aglomerata plaja nu mai are acelasi farmec. Noi am gasit loc la umbra, sub stanca, parca eram intr-o pestera, in fata marea, ce sa mai zic ce senzatie traiesti aici... Unde mai pui ca aveam si semnal de telefon!

Umbland sa fac poze peste tot, am pierdut putin din sedinta de bronzat, insa baietii au cam facut exces de soare; eram inca cu gandul in tara, ca s-ar putea sa plecam, dar si faptul ca nu fusesem deloc la strand sa ne pregatim pielea, asa ca au facut un pic de insolatie. Au refuzat cremele solare, au innotat si s-au prajit, pentru ca ne-a prins si un soare arzator de pranz. Nu ne induram sa plecam, dar stiti cum e, clipele de fericire in viata tin atat de putin... Vroiam sa descoperim cat mai multe, recunosc, eu eram cea care-i zorea sa mergem si in alta parte, cu gandul ca poate, daca nu plecam, ne reintoarcem aici.

Si, urmatoarea destinatie a fost farul de la Cape Dukato, aflat cam la 11 kilometri de plaja. In drum, am oprit la taverna Oasis, am savurat un delicios iaurt cu miere si fructe dar ne-am si revigorat dupa soare si inot. Aici, temperatura este mai mica cu 5 grade decat jos, pe plaja. La un moment dat, au venit niste nori si s-a racit brusc in jur, ne simteam ca la munte! Chiar credeam ca ne va apuca ploaia! In spatele nostru, de pe munte cobora o ceata...

Dupa cateva poze facute marii din locul special amenajat din fata tavernei, am plecat spre far. Drumul este foarte frumos, ai impresia ca nu se mai termina si nu mai ajungi odata. Farul nu este cine stie ce, dar peisajul din jur este foarte frumos. In stanga vezi insula Ithaka si foarte putin din Kefalonia, in dreapta, mare cat suprinde si, in spate coasta de vest a insulei. Nu ratati o vizita aici, merita!

Urmatoare plaja pe lista de vizitat a fost Kavalikefta, din start eliminand-o pe Egremni datorita scarilor. (dar am avut bafta sa o vedem in croaziera celor 7 insule!). Eu nu sunt soferita, dar serpentinele intalnite aici cam pun maiestria soferului la incercare, drumul ingust, intrebarea: daca apare o masina din fata? fac drumul si mai interesant. Dezolant este ca, odata ajunsi jos, la plaja, constati ca sunt decat stanci si valuri puternice. Am intrebat noi grecul de la terasa unde putem merge pentru copil, si ni s-a spus sa o luam pe langa stanci!!! Vazusem poze unde se putea intra in apa, si, cred ca, pentru plaja trebuia sa ne intoarcem putin inapoi, si sa facem stanga si sa mergem pe jos, am vazut eu un drumulet cand coboram.

Dupa cateva poze urmatoarea tinta a fost plaja Kathisma, superba, albastra, am innotat aici, (pentru ca la Porto Katsiki valurile nu prea iti dau voie) apa calda, plaja lunga, cu niste stanci superbe in partea ei stanga si ceva terase. Am avut noroc cu parcatul masinii la umbra, chiar in fata primei terase de langa stanci, iar pe sezlonguri am stat fara sa platim, nu ne-a cautat nimeni!

Am vrut sa mergem in Agios Nikitas, dar cred cam ratat indicatorul si am ajuns la un loc drag mie, manastirea Faneromeni, cu vreo 4 kilmetri inainte de orasul Lefakada.

Am vurt sa o vizitam cu o zi in urma, dar fiul gazdei ne-a spus ca nu ne sfatuieste. Fiind Rusaliile, aici se aduna toti preotii din... Grecia, este sarbatoare mare, lume multa, aglomeratie, asa ca amanat-o pentru a doua zi.

Ajunsi aici, inca se mai gaseau urmele festinului din ajun, mizerie multa, se facea curat, dar ce m-a impresionat aici au fost steguletele in alb albastru, care erau agatate pe sus. La intrare in curtea bisericii nu trebuie sa ratati plimbarea prin mica gradina zoo de aici. Vegetatia luxurianta, animalutele care te intampina: iepurasi, caprioare, diferite pasari, pana si micutul iaz unde sunt niste pestisori rosii si broascute testoase te fac sa-ti doresti sa nu mai pleci de aici. Inainte de a intra in lacasul de cult, eu si fii-mea a trebuit sa ne „echipam”cu niste halate, gasite la intrare (stiam lectia de anul trecut, de la manastirea Arhanghelului Mihail, din Thassos).

Apoi am descoperit pentru prima data interiorul unei biserici grecesti. Este putin diferit de al nostru, dar este foarte frumos. Ce mi-a atras atentia aici a fost initial o icoana, m-am dus sa ma inchin si am descoperit un fel de mic muzeu, nu stiu ce era, cu foarte multe bratari care se gasesc si la noi la toate bisericile, erau agatate pe un panou, in spatele unui geam (s-o fura si la ei???) Iar sus, daca ridicai privirea, erau atarnate de tavan foarte multe cadelnite, nu am mai vazut niciodata asa ceva. Peste tot, prin curte sunt bancute, pentru a te indemna sa te odihensti si sa asculti... linistea... Se vede foare frumos si marea, precum si orasul Lefkada, undeva in spatele bisericii este o poarta (scarile poate chiar ajung jos, spre plaja)...

Drumul de la manastire te duce inevitabil spre capitala insulei. Am mers aici la prima taverna de langa pod unde vorbisem cu fata din Arad, dar nu am gasit-o. Am ramas totusi sa mancam si nu am regretat de loc. Taverna se numeste Morganti si am mancat aici cele mai gustoase coaste de miel iar portia este uriasa.

Dupa masa ne-am facut siesta, plimbandu-ne spre pod, dar niste nori negri si urati ne-au intrerupt brusc avantul. Si localnici, si romani care muncesc in Vasiliki ne spuneau ca in golf nu ploua si eram tare curiosi sa vedem acum adevarul. O torentiala zdravana ne-a insotit o mare parte din drum, insa in Nidri am avut parte de un spectacol al naturii: un curcubeu splendid! Mare ne-a fost insa mirarea cand am vazut si in Vasiliki unul, acolo unde evident, cand am ajuns era soare, nu cazusera decat cativa stropi!

Nu se poate sa ajungeti pe insula si nu sa nu mergeti in Nidri, un frumos oras-port cu foarte multe taverne cu priveliste minunata spre insulele din jur, magazine cu preturi ceva mai mici ca in Vasiliki (sunt si mai multe ca acolo), dar tot de aici puteti face o mini-excursie spre cascada Dimosari.

Drumul spre cascada trece pe langa livezi integi cu lamai, ma durea sufletul cand vedeam cata risipa de fructe e pe jos! Aici, pentru a nu stiu cata oara, uiti ca te afli la mare, este foarte reconfortant traseul, in special dupa ce parcati masina si o luati agale, pe poteca.

Recomand excursia dupa o zi de plaja, racoarea drumului va va revigora, si, mai apoi apa rece ca gheata a cascadei.

Pentru ca au facut abuz de soare, baietii au vrut sa facem pauza de drumuri lungi si serpentine prin munti. Am hotarat sa o lasam mai moale cu bifarea obiectivelor turisitce ale insulei, mai ales ca din tara ne veneau vesti din ce in ce mai bune! Asa ca, dimineata mergeam la plaja la noi, in Ponti, iar dupa-masa mergeam pe plajele apropiate de noi: Poros beach (sau Mikros Gialos, dupa cum scrie pe indicatorul din sosea) sau Amousa Bay.

Mikros Gialos este o plaja mica, cu pietricele, intrare abrupta (ca mai toate plajele din Lefkada); cred ca sunt doua-trei terase, iar cam la 30 de metri exista un camping (campare pentru corturi si caravane, dar exista si bungalow-uri) cu restaurant, super market si piscina, Frumusica plaja, se vede in zare insula Ithaka, merita un drum pana aici.

Mai mult mi-a placut insa plaja Amousa Bay, pietricele albe mi-au amintit de Plaja de Marmura din Thassos (ce sa fac, mereu fac comparatie!), intrarea tot abrupta dar aici am vazut prima data o stea de mare adevarata, iar in apa innotau pe langa picioarele nostre pestisori de un albatru electric, superr!! Apa are o culoare minunata, verde-albastra, limpede, o placere sa faci pluta si sa privesti la silueta insulelor! Terase gasiti aici, dar si un camping, Kastri.

Daca nu am ajuns pe plaja Agiofili, am mers mai aproape, imediat cum se termina portul Vasiliki. Am ajuns aici datorita unei vederi pe care am cumparat-o si mi-a placut nespus cum arata! Si, unul din motivele pentru care iubesc Grecia, este salbaticia plajelor, iar aici ajung putin oameni, pentru ca nu este trecuta pe nici o harta. De fapt sunt 2 plaje micute, cu pietre maricele (inconvenient pentru ca nu exista sezlong-uri de inchiriat, si pe prosop cam simtiti toate pietricele pe spate!), dar apa este incredibila, la mal este un pic mai verde, iar in larg albastra...

Ultimul loc despre care vreau sa sa povestesc este un sat, Agios Petros, aflat la 4 kilometri de Ponti, pe drumul care duce spre coasta de vest a Lefkadei. L-am descoperit in drum spre Porto Katsiki si mi-au placut tare casutele mici de pe drum, chiar am zis sa trecem odata sa lasam masina la intrare in sat si sa mergem agale pe stradutele ei. Iar cand am ajuns in sfarsit, asta cu o zi inainte sa plecam, m-am simtit ca atunci cand mergeam pe strazile din Theologos (Thassos).

In drum spre plajele spectaculoase, opriti-va macar o jumatate de ora si o sa vedeti muntele Elati, aveti impresia ca sunteti undeva la munte, daca nu ati privi in spatele vostru, unde se vede golful Vasiliki! Mai mult despre acest satuc de munte, as vrea sa povestesc intr-un alt review.

Ah! Era sa uit! Sa nu ratati croaziera „4 insule”! Se pleaca din Nidri, se face prima escala la Porto Katsiki sau, in cazul nostru, Egremni (pentru ca prima era superaglomerata si nu au primit voie sa acosteze!), apoi urmeaza o vizita de 45 de minute pe Krfalonia (superba insula, o am in vedere in vacanta viitoare!), apoi 1 ora si jumate pe Ithaka, insula lui Ulisse (daca nu erau turistii de pe vasul de croaziera, cred ca era pustiu, dar tare frumos!); urmeaza 15 minute sedinta foto la grota Papanikolis de pe insula Madouri, ultima oprire pentru innot fiind pe insula Scorpio, insula lui Aristotel Onasis.

Daca nu ati inclus inca in planurile dumneavoastra insula Lefkada, eu zic sa indrazniti sa visati la un concediu de vis pe insula... albastra, cum imi place mie s-o alint! Si nu uitati, „niciodata sa nu spui niciodata”, nu se stie cand veti ajunge aici!!!

Trimis de trandafir 1970 in 24.08.11 22:05:15
Validat / Publicat: 25.08.11 00:33:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos

VIZUALIZĂRI: 8995 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (trandafir 1970); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Valea Oltului, varianta bulgareasca!

trandafir 1970 [24.08.11 22:10:41] »

As dori, daca se poate, atasarea unui videoclip! Este facut de mine si cred ca reliefeaza cel mai bine ce am scris in review! Efxaristo poli!

http://www.youtube.com/watch? v=XTZUr_Iwpjg

webmaster28 [24.08.11 23:17:27] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

webmaster [24.08.11 23:19:21] »

Atasat videoclipul

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [25.08.11 06:52:48] »

Nu ma mai satur sa ma uit la videoclip, excelent!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [25.08.11 07:01:58] »

Foarte frumos si emotionant review, iar clipul e mai mult decat atat. Te-ai lasat mult asteptata dar a meritat! Multumesc Cristina!

adryana [25.08.11 07:59:05] »

felicitari pentru emotionantele randuri, am privit si videoclipul si cred ca il voi revedea de mai multe ori caci este deosebit. Lefkada ramane si pentru mine o destinatie de vacanta pentru viitorul apropiat. Mi-a placut mult tot ce am vazut, plajele, nuantele de albastru, florile, steluta aceea rosie de mare, totul este deosebit de frumos.

nicoletass [25.08.11 10:11:55] »

Parafrazandu-l pe Labis, citesc si plang, privesc si plang, de incantare. Asta a fost efectul acestui review minunat, asupra mea. Descrierea si mai ales videoclipul m-au “imbolnavit” de atata albastru.

Se spune ca sunt sarace cuvintele in a descrie atatea frumuseti, dar tu ai reusit sa le gasesti pe cele mai bogate si le-ai alaturat unor imagini deosebite. Insulele grecesti sunt niste bijuterii ale naturii ce te surprind mereu.

Felicitari pentru acest review minunat si imaginile excelente!

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [25.08.11 12:02:16] »

Ai reusit sa redai exact aceleasi sentimente pe care le am si eu pentru Grecia... oricand m-as intoarce acolo si nu ma satur niciodata de atmosfera deosebita specifica acestei minunate tari! Ce noroc ca este relativ aproape! Oriunde merg in lume tot la Grecia ma gandesc si am senzatia ca am tradat-o un pic atunci cand sunt in alta tara! Uneori citind reviewul tau am avut senzatia, (te rog sa ma scuzi,) ca l-am scris chiar eu intr-atat de mult ai redat ceea ce simt si eu! Iti multumesc frumos!

adryana [25.08.11 12:26:06] »

@sandu 53, am gasit astfel, atat de emotionant, si raspuns la rw meu: unde plecati in concediu? in Turcia sau Grecia? stii, apropos de sentimente, cand eram in Turcia aveam si eu acest sentiment frumos spus de catre tine- ,,tradare'', da, asa simteam si eu, acolo fiind.

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [25.08.11 13:02:29] »

@adryana, ma bucur ca m-ai inteles atat de bine!

luflee [25.08.11 15:02:04] »

Foarte, foarte frumos scris review-ul tau! Anul viitor voi merge in Lefkada datorita tie!

georgiana [25.08.11 16:07:56] »

O lectura captivanta, scrisa din suflet de o persoana extrem de sensibila, cu un spirit de observatie foarte fin! E clar de la o posta ca esti indragostita... nici nu mai are importanta de ce sau de cine... e evident ca de Grecia

Felicitari, Cristina, de la o persoana care a reusit sa cucereasca marea de la Porto Katsiki si care v-a povestit si voua despre aceasta mare isprava, in alte ocazii!

Si videoclipul este minunat, pozele atent selectate, melodiile incantatoare, dar textul le intrece pe toate de doua ori.

Cum reusesti tu de iti ies toate aceste lucruri atat de bine?

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [25.08.11 17:42:05] »

@trandafir 1970 acum dupa-amiaza am avut timp sa-ti admir videoclipul si sa ascult aceste superbe melodi grecestii... cred ca iti e foarte greu sa te gandesti ca va trece ceva timp sa ajungi acolo din nou, dar eu iti doresc sa fie cat mai repede posibill! eu sunt mai norocos pt. ca dupa ce in iunie am vazut o parte din Thassos acum in septembrie voi merge in Corfu si te rog sa ma crezi ca filmuletul tau mi-a starnit si mai mult dorul de Grecia! felicitari pt. fotografii, muzica, imagine...

trandafir 1970 [25.08.11 19:59:11] »

Nici nu va puteti imagina cat mi s-a umplut inima de bucurie vazand ecourile voastre! Am avut mari emotii cand am postat review-ul, au trecut cam 10 luni de cand nu am mai scris nimic... Nici la primul review postat nu am avut asa emotii!!!

@Multumesc, Cristian h! Vizionand videoclipul, mai faci putina... terapie cu albastru! , asa cum se intitula un review de-al tau, caramida care a contribuit la consolidarea visului meu de a vedea Lefkada!

@ionescunic, daca nu erai tu, sa ma bati la cap sa scriu, cred ca scriam... la iarna! Sa saluti Lefkada din partea mea!!!

@adryana, cred ca si Turcia este frumoasa in felul ei, ca fiecare tara de altfel, dar... e mai bun gyros-ul ca kebab-ul, Grecia nu-i ca Turcia!

@nicoletass, multumesc pentru cuvintele frumoase! Insa pozele palesc in comparatie cu realitatea! Eu, care amfostacolo, imi dau seama cat de neputincios a fost Nikon-ul meu iubit in a incerca de reda culorile acelea superbe!

@sandu. 53, cine iubeste Grecia, gandeste ca noi! Chiar ma intreba cineva: iar pleci in Grecia, nu te-ai saturat, nu vrei sa vezi si alta tara? Ba da, am zis, as vrea sa vad toata Europa (numai cu masina!), dar numai in Grecia ma simt eu extraordinar, cat ar fi turnul Eiffel de inalt sau Alpii austrieci de interesanti! da, pentru ca mi se pare mult mai accesibila decat orice alta tara, cu toata criza lor cu tot! Am prins o mare greva in Lefkada, si, daca nu sunau prietenii din tara sa ne intrebe daca am patit ceva ), habar nu aveam ca este ceva scandal pe undeva! Inca odata, multumesc pentru aprecieri, voi incerca sa va mai incant si cu altceva... made in Grecia! Am tolba plina, timp si inspiratie sa fie!

P. S- dorul imi trece cand citesc review-urile voastre minunate, inchid ochii si incerc sa-mi imaginez locul despre care povestiti si voi cu drag! De abea astept sa citesc un nou review din Corfu by sandu. 53!

@luflee, ma bucur cand reusesc sa mai castig un fan al acestei minunate insule! Te asteptam cu impresii de acolo!

Draga mea Georgiana, cand esti indragostit, totul este minunat! Trebuie sa recunosc ca ma chinui de ceva timp sa fac videoclipul. Este foarte greu sa selectezi poza potrivita, am 19 g de poze si filmulete, stergeam, atasam, cand eram gata si-mi era lumea mai draga, mi se bloca programelul, si iar o luam de la capat! Dar am reusit in final!

Reteta este cam asa: se iau 2 casti, se da drumul la "muzica greceasca-slow", se face o... raita printre poze si... restul vine de la sine! Noaptea vin cele mai bune idei, trust me!

Liaa* [26.08.11 14:59:28] »

Frumos! am fost prin locurile astea anul trecut, Porto Katsiki ofera privelisti de neuitat, cand am ajuns acolo plaja era impartita in doua: jumatate umbra (stanga) si jumatate soare (dreapta), vazuta de sus, apa rece si incredibil de limpede, am facut si croaziera de care spuneai... am stat in Vasiliki, intr-o zi a plouat serios si apoi am admirat un curcubeu cum n-am mai vazut din copilarie. Mi-a facut mare placere sa citesc felul in care ai descris albastrul insulei, albastrul Greciei.

poli2808_tim [27.08.11 17:01:23] »

Mi-am revazut toata vacanta de anul trecut... iar filmuletul este extraordinar.

Alina Morar [27.08.11 23:17:27] »

Uau! Caut ceva loc frumos in Grecia pentru la anul. Oare sa fie aceasta insula?

Foarte frumos ai povestit!

trandafir 1970 [28.08.11 02:35:00] »

@Liaa, asa am gasit si eu Porto Katsiki, cand am ajuns noi, chiar ma bucur ca i-am gasit fumusetea asa pustie de turisti; nu stiu daca mi-ar fi placut la fel de mult daca veneam mai tarziu! Sper sa pot ajunge la anul din nou, pentru ca nu m-am saturat de imensitatea aia albastra a marii! Daca si tu ai vazut curcubeul, inseamna ca este ceva magic cu locul ala!

@poli2808 tim, sa inteleg ca ai stat si tu in Vasilki? Multumesc pentru aprecieri!

@Alina Morar, cu draga inima iti recomand aceasta insula, este tot Grecia, dar diferit de Halkidiki! Anul trecut, imediat cand am venit in Thassos, eram hotarata sa mergem in Halkidiki, in Sarti, ma innebunise Georgiana cu review-urile ei minunate! Dar, mi-am luat inima-n dinti si am schimbat destinatia cu 180 de grade si nu regret nici o clipa, decat ca... nu am ajuns si in Halkidiki sau Thassos! Ideal ar fi sa ne putem permite 2 vacante: una in iunie, una in septembrie, dar, intai sa jucam la loto!

susu [31.08.11 13:31:40] »

Demilioane reviewul, am citit cuvant cu cuvant. Multumesc din suflet tie si tuturor celor care au pus suflet in povestirile lor depsre lefkada. O am pe lista. Iar despre curcubeu si despre recomandarea cu vizita cascadei dupa plaja n-am ce sa mai comentez... Numai bine va doresc tuturor si la cat mai multe vacante in Grecia de care m-am indragostit si eu

trandafir 1970 [31.08.11 13:35:47] »

@susu, multumesc mult pentru aprecieri! Si, daca vrei sa descoperi si tu farmacul Lefakdei, iti pot recomanda si o cazare: click aici

Vacante minunate, oriunde... in Grecia!

susu [31.08.11 14:26:53] »

Acum am terminat de vazut videoclipul care cred ca este cel mai frumos pe care l-am vazut pana acum si nu ramas bun Lefkada ci pe curand

trandafir 1970 [31.08.11 14:31:34] »

Da, asa este@susu, pe curand Lefkada! (cine stie cand o fi... curandul asta!) Poate ajungi inainte si o saluti din partea mea!

poli2808_tim [01.09.11 18:55:58] »

Nu, noi am stat pe plaja Kathisma, dar la cat e de mare insula... ajungi in toate colturile ei, care sint super frumoase.

argemi* [25.10.11 22:41:54] »

Este adevarat ca un film poate face mai mult ca 1000 de cuvinte!

O sa recomand pentru a 2-a oara prietenilor mei o pagina de internet sub titlul "Romanii au talent" (prima pagina a fost a lui ionescunic cu clasamentul plajelor grecesti).

Poate ca nu a fost usor sa faci acest filmulet dar a meritat!

Cand o sa-mi revin o sa citesc si textul!

trandafir 1970 [07.11.11 23:56:48] »

Multumesc@drinknowater, nu a fost usor dar am pus mult suflet! Si, daca am reusit sa atrag atentia putin, restul nu mai conteaza!

Sincer, mi-a fost teama de lungimea videoclipului, sa nu plictiseasca, insa dupa zece zile petrecute pe insula (si, nu am reusit sa o vad toata!), sunt multe de povestit, poze fac ca un... paparazzi...

Imi place sa sper ca intr-o zi ma voi intoarce si voi face o continuare al acestui videoclip ... Am eu o vorba: "Niciodata sa nu spui ", asa ca ceea ce acum mi-e imposibil sa cred, maine poate fi realizabil, cine stie!

mirmicu [08.11.11 19:41:45] »

citat:

"E greu sa exprimi in cuvinte ce simti, de ce Grecia te face sa te simti ca un drogat: sa-ti doresti mereu si mereu sa te intorci, sa-i cunosti oamenii calzi si prietenosi, sa-i „cuceresti” cate un pic din farmecul insulelor, sa lasi sa te mangaie valurile marii albastre sau sa te avanti semet pe cate un varf de munte, sa-i asculti, inganand fericit, ritmuri de sirtaki, la o taverna intr-un port, unde poti savura gustarile traditionale!"

@trandafir1970, anul acesta am fost pentru prima oara in Grecia, in Corfu, si inteleg pe deplin aceste sentimente. Este foarte frumoasa povestirea ta!

minisan [23.04.12 23:48:00] »

Acum poate ma intelege si pe mine cineva de ce am hotarat sa raman si sa traiesc pe aceasta insula. Desi am fost acuzat de atatea ori ca renunt la statutul de roman ptr cel de grec, ca imi tradez tara si nationalitatea, va intreb pe voi... ai nevoie de o cetatenie anume sa traiesti in paradis???

Este logic sa renunt la viata pe insula asta si sa revin intr-un apartament de bloc iar privelistea din balcon sa fie un alt bloc??? De ce sa imi cresc fetita intre blocuri cind pot sa-i ofer aer curat, marea albastra si mancarea naturala lipsita de E-uri? Oricum, tuturori celor care au vazut aceste extrem de frumoase poze ale insulei si descrierile amanuntite ale tuturor locuri si peisaje de vizitat macar o data in viata, nu ezitati sa vizitati aceasta insula. Pe mine ma gasiti aici, muncesc la un restaurant pe malul marii si deoarece cunosc destul de bine aceasta insula pot sa ca dau multe informatii si detalii despre orice ati avea nevoie ptr ca vacanta d-voastra sa fie cat mai completa si placuta.

trandafir 1970 [23.04.12 23:52:47] »

@minisan: Fericitule! Bravo tie ca esti acum acolo, cred ca nu ti-a fost usor! Tu stii cel mai bine, daca e mai bine intr-o tara straina dar fara girja zilei de maine, sau in tara ta, fara job, cu datorii...

Ma bucur ca am intalnit si romani fericiti, ceea ce pentru noi este un vis de vacanta implinit, pentru tine este realitatea... atat de albastra!

Liaa* [24.04.12 08:54:56] »

@minisan: nu pot decat sa ma bucur pentru tine si ai tai, sa va urez viata lunga si frumoasa intr-un loc de vis. Nu e usor sa renunti la viata ta si sa o iei de la inceput in alta parte, motiv pentru care nimeni nu ar trebui sa iti judece alegerile.

In alta ordine de idei, in ce oras esti? caci noi sigur vom reveni in Lefkada si sincer mi-ar place sa va cunosc (daca nu ne-am intalnit deja).

Cu drag va urez toate cele bune si distractie maxima.

minisan [24.04.12 16:36:50] »

@Liaa: Buna ziua, eu locuiesc in Ligia la 3 km de Lefkada, si muncesc la un restaurant in portul din Ligia. Este primul port dupa iesirea din Lefkada pe drumul catre Nidri, sunt doar 2 restaurante aici unul langa celalalt, iar daca ajungeti aici intrebati de Iosif, iar daca nu sunt rugati-i sa ma sune si in 10 min voi fi acolo. Restaurantul e cel din dreapta (nu pot sa-i spun numele ptr ca e reclama ascunsa) dar ca si detalii e cel mai mare si are geamuri termopan de jur imprejur, deasemea eu sunt singurul de aici cu parul mare prins in coada . Sper sa ne vedem cu bine si pana atunci numai bine si multa sanatate.

basaku [11.06.12 10:50:55] »

Foarte frumos review-ul tau. L-am citit cu placere, si am retrait clipele minunate petrecute acolo. Felicitari, si concedii minunate in continuare.

adryana, Alina Morar, argemi*, basaku, georgiana, Liaa*, luflee, minisan, mirmicu, nicoletass, poli2808_tim, sandu.53, susu, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada:

• pagină generată în 0.07151985168457 sec