ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2011
ÎNSCRIS: 20.10.08
AUG-2011

Kusadasi - un sejur minunat la tarmul Marii Egee

Chiar daca distanta dintre Bucuresti si Kusadasi (1190 km) este una destul de mare, pentru un sofer cu experienta poate fi strabatuta destul de usor daca stie sa-si aleaga traseul (mai ales in Bulgaria) si binenteles sa doarma o noapte in Canakkale. Procedand in consecinta, ne-am facut traseul si am pornit la drum...

Recomand pentru Bulgaria traseul: RUSE - BYALA - VELIKO TARNOVO - GABROVO - KAZANLAK - STARA ZAGORA - DIMITROVGRAD - HASKOVO - HARMANLI - KAPITAN ANDREEVO - un traseu mai lung cu 50 km decat cel prin Razgrad - Targoviste - Yambol - Elhovo pe care-l prefera majoritatea romanilor care merg in Turcia, dar care este impecabil din punct de vedere al calitatii asfaltului (drum european - E 85). Eu l-am ales si la intoarcere si ma felicit...

Pentru Turcia traseul a fost: Kapikule - Edirne - Havsa - Uzunkopru - Kesan - Gelibolu - Canakkale - Ezine - Kucukkuyu - Edremit - Ayvalik - Bergama - Aliaga - Menemen - Izmir -- Selcuk - Kusadasi.

Turcia detine o infrastructura impresionanta (si se lucreaza non-stop), calitatea autostrazilor, a tuturor drumurilor fiind impecabila se circula foarte bine.

Ca si km: Bucuresti - Giurgiu - 70 km; Ruse - Kapitan Andreevo (traversarea Bulgariei) - 410 km; Kapikule - Kusadasi (traseu in Turcia) - 710 km.

Tot referitor la traseu mai trebuie amintit faptul ca de la Izmir se merge pe autostrada catre Aydin (se parcurge doar jumatate din aceasta, apoi se face dreapta catre Kusadasi) si trebuie cumparat un card KGS de la intrarea pe autostrada (Ghiseu pe partea stanga sens de mers), costa 20 lire=8,5 euro, card care este vizat la intrarea si la iesirea de pe autostrada. Suma de 20 lire (3 lire cardul, 17 lire suma cu care este incarcat) este suficienta si pentru drumul de intoarcere... Ar fi bine sa aveti la d-voastra harta rutiera a Bulgariei si a Turciei si daca exista, GPS. Eu am avut si GPS si a fost foarte util mai ales in Izmir (se traverseaza tot orasul si este o aglomeratie mai ceva ca in Bucuresti). Cam atat despre traseu, mai spun doar ca intre Gabrovo si Kazanlak in Bulgaria se traverseaza muntii Planina-Sipcenska si pe aproximativ 25 km traseul este sinuos cu multe curbe, dar foarte frumos si cu panorame extraordinare. Tot aici -daca nu va grabiti foarte tare-gasiti manastirea Shipka si un monument inchinat eroilor bulgari la care noi ne-am oprit datorita privelistei deosebite.

Noaptea intermediara am petrecut-o la Canakkale (23 lire ferryboat - Eceabat -Canakkale) la hotel Anzac (si la dus si la intors - 45 euro camera dubla cu mic dejun), un hotel cu camere cam mici dar foarte aproape de ferryboat. Orasul, foarte animat cu multa lume pestrita. Aici am putut vedea celebrul Cal Troian care a fost folosit in filmul TROIA - cu Brad Pitt si Orlando Bloom, cal care a fost donat orasului Canakkale dupa terminarea filmarilor, avand in vedere ca ruinele cetatii Troia sunt la doar 20 km de Canakkale-cetate pe care am vizitat-o a doua zi dimineata.

Ajunsi in Canakkale Kusdadasi, dupa ce ne-am cazat la hotel Tatlises (despre care am scris intr-un alt review), am fost intampinat de reprezentantul roman al agentiei prin care am cumparat sejurul care ne-a prezentat multitudinea excursiilor optionale. Am ales sa mergem la Pamukkale intr-o zi si in alta sa facem scuba diving la marea Egee. Doua alegeri inspirate...

Pamukkale - o excursie de o zi (plecare ora 8,30 - intoarcere ora 20,30) pe un traseu de 440 km dus-intors, cu 6 ore petrecute in autocar (cu aer conditionat binenteles, afara erau 36 grade) dar care a meritat datorita spectaculozitatii fenomenului natural vazut. Unic in lume "Castelul de Bumbac" (se zice ca in 2012 se va inchide destinatia pentru protectie) fenomenul reprezinta depunerea carbonatului de calciu pe versantii unui deal datorita infiltrarii apei termale ce antreneaza in curgerea ei aceste depunerii de un alb stralucitor, imaculat. Cuvintele sunt prea putine pentru descrierea privelistilor astfel create. Tot in acest perimetru se viziteaza ruinele cetatii romane Hierapolis, Muzeul Cetatii Hierapolis si Piscina Cleopatrei-plina de turisti din toate colturile lumii care se balaceau convinsi fiind ca odata iesiti din piscina unde odata Cleopatra se imbaia, vor fi mult mai frumosi (spune legenda)... Amintesc faptul ca inainte de a ajunge la Pamukkale, am servit un pranz delicios (inclus in pretul excursiei) la Pam Thermal Hotel - 5 stele (10 km de Pamukkale - o locatie de tinut minte) unde deasemenea apa termala care tasnea din pamant sub forma unui gheizer antrena un fel de argila maronie care colora apa si cu care se impachetau barbatii dar mai ales femeile datorita proprietatiilor terapeutice pe care le are aceasta in special asupra pielii-Un fel de namol ca la noi la Eforie numai ca acesta era maron...

Scuba Diving - scufundarea si explorarea timp de 20 minute a minunatiilor din Marea Egee in costum de scafandru a fost o experienta extraordinara. Curiozitatea impletita si cu un pic de teama (eram la prima experienta de acest gen - instructajul a durat 30 minute) a facut ca aceasta intamplare sa fie una deosebita si care de acum inainte se vrea repetata... Pentru 20 euro suplimentar s-au facut si poze subacvatice si un filmulet de aratat prietenilor... Costul pe persoana pt. Scuba Diving - 29 euro. Excursia la Pamukkale 45 euro/persoana cu masa de pranz inclusa. In plus se mai platea 10 euro pt. baie la Piscina Cleopatrei si 2 euro intrarea la Muzeul Cetatii Hierapolis...

Rata schimb: 1 euro = 2,44 lire turcesti - la casele de schimb din Kusadasi.

O alta excursie pe care am facut-o dar cu masina personala, a fost deplasarea la Selcuk - 25 km de Kusadasi unde am vizitat Mormantul Sf. Ioan - 4 lire/persoana, Casa Fecioarei Maria (Maryeman) - 25 lire/2 persoane plus parcare, doua locatii incarcate de istorie si unde se facea un turism religios deosebit datorita multimii turistilor ce veneau sa vada cele 2 locuri sfinte. Tot la Casa Fecioarei Maria exista zidul dorintilor, un zid de 15-20 metri "incarcat" cu mii si mii de biletele strecurate in crapaturi si nu numai, depuse de multimea de turisti piosi... Am mai vazut si templul zeitei Artemis, din care mai ramasese o singura coloana... si o moschee careia nu-i mai retin numele...

Tot in Selcuk, dar la 5 km distanta catre Kusadasi am vizitat cea mai bine pastrata cetate din timpul dominatiei romane: Cetatea EFES (EPHESUS). Intinsa pe o distanta de aproape 2,5 km si avand un numar de 29 de obiective foarte bine pastrate, este dovada vie a civilizatie romane infloritoare pastrate de-a lungul timpului. Este un obiectiv (ca si Pamukale dealtfel) care nu trebuie ratat de nici un turist care ajunge la Kusadasi... Pret intrare 20 lire/persoana.

Tot in Selcuk datorita informatiilor culese si care au fost corecte ne-am facut in ultima zi cumparaturile pentru rude si prieteni, preturile fiind foarte bune comparativ cu cele din Kusadasi... Daca prindeti ziua de sambata dimineata in sejurul d-voastra nu ratati targul (bazarul) din centrul acestui orasel cochet... nu ve-ti regreta... Am mai vizitat in Selcuk si Muzeul Cetatii Efes (6 lire/persoana)

In Kusadasi am vizitat Insula Porumbelului, de fapt o peninsula care are in centru un fort foarte vechi ce servea ca punct de observatie la intrarea vaselor in port, centrul vechi al orasului cu bazarul - foarte pitoresc si plin de viata si Caravanseraiul - o cladire de pe vremea sultanilor - care acum este un hotel de 5 stele. In penultima zi a sejurului nostru am zis sa mergem si la plaja si am ales Ladies Beach, una din plajele de la iesirea din oras, o plaja curata cu nisip fin dar destul de ingusta - 15m... Apa marii Egee extraordinar de curata, limpede si calda...

Cam asta a fost sejurul nostru, destul de agitat, am vazut o gramada de locuri interesante si unice, oboseala drumului pana la Kusadasi compensand din plin cu multitudinea de senzatii noi traite intr-un inceput de august 2011 pe tarmul plin de viata si istorie al Marii Egee - la KUSADASI, acolo unde muezinul chema la rugaciune supusii de 5 ori pe zi...

Trimis de Ricone in 24.08.11 20:50:22
Validat / Publicat: 24.08.11 22:08:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul - hotel Turvan

VIZUALIZĂRI: 7756 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ricone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Traversarea cu ferryboat de la Eceabat la Canakkale

[24.08.11 22:21:14]

Bun si util review-ul; a fost mutat, insa, in rubrica "Excursii optionale din Kusadasi" (deja existenta pe site) - mi s-a parut mai potrivit acolo, dat fiind subiectul (majoritar) referitor la excursii si prea putin despre orasul Kusadasi in sine.

maria55 †
[24.08.11 23:47:08]

@ricone,

ai votul meu pt acest review, pt descrierea complexa a vacantei tale si pt faptul ca, ai vizitat tot ce se putea in aceasta statiune! Se pare ca nu ai ratat nici bazarul din Selciuk, unde preturile sunt mult mai mici fata de Kusadasi!

Insa, data viitoare, sa apelezi la agentia Sun Dial de la Ladie's Beach, unde pt o excursie la Pamukalle, cu un prinz la acelas hotel Pam, am achitat 24/E/pers. Asta in luna sept. 2010. A fost mirific si astept cu nerabdare vacanta din acest an!

adryana
[25.08.11 08:24:39]

@Ricone, te felicit pentru impresii, am citit rw tau si am mai parcurs inca o data alaturi de tine locuri dragi in care am fost si eu nu de mult. Tin totusi sa adaug niste mici corecturi pentru cei care urmeaza sa plece spre Kusadasi cu masina.

1) nu am inteles eu, dar ati intrat in Izmir? pai este autostrada care lasa orasul pe dreapta, noi nu am avut treaba cu aglomeratia din oras.

2) la intrarea pe autostrada in zona Izmir NU exista casa de cumparat card KGS, si daca era totusi pe celalalt sens de mers (noi nu am vazut) oricum nu se poate traversa soseaua, este imposibil. Deci aici nefiind nici bariera (sa nu te lase sa treci) am mers mai departe, nu aveam decat aceasta varianta.

3) la iesire de pe autostrada, spre Selcuk (la 10 km) intr-adevar exista case de unde se cumpara cardul KGS, 20 Lire, am luat si noi unul de aici, fiecare folosire a lui costa 2 Lire. Noua ne-au mai ramas lire pt la anul.

4) de la Kusadasi si pana la Selcuk sunt maxim 14 km, nicidecum mai mult.

5) la orasul antic Efes sunt 2 intrari, deci platesti de 2 ori: intai platesti pentru masina, parcarea, (noi am dat 7,5 Lire) apoi dupa ce lasi masina in parcare si mai mergi este o alta intrare, ca si la metrou, unde mai trebuie sa platesti alte 20 Lire de persoana. Precizez ca am ajuns doar in parcarea de la Efes intr-o seara, intorsi fiind de la Pamukkale.

maria55 †
[25.08.11 22:48:17]

@adryana,

ai dreptate, casa pt card KGS este pe celalalt sens de mers, insa eu am reusit sa trversez fara nici o problema. Insa atentie sporita la trafic!

[26.08.11 18:59:43]

Referitor la pretul excursiilor optionale, ai dreptate erau mult mai ieftine la diferite agentii din oras, dar scopul reprezentantului agentiei care ne-a intampinat direct la hotel a fost tocmai acela de a ne vinde scump aceste excursii optionale (comisionul bata-l vina)... acum asta este, de tinut minte pentru romanii care aleg Kusadasi ca destintie de vacanta.

[26.08.11 19:46:12]

@adryana,

1. GPS -ul pe care l-am utilizat ne-a dus prin centrul Izmirului-am traversat orasul. nu am avut probleme, numai ca era aglomeratie mare si se circula destul de incet.

2. Nu ai fost atenta la intrarea pe autostrada in zona Izmir, EXISTA casa de cumparat card KGS, dar cum am spus pe sensul celalalt de mers. Se traverseaza greu drumul, se ocoleste gardul despartitor si cu mare atentie la auto care circula din celalat sens, ajungi exact in fata ghiseului... ce sa facem, daca asa au vrut turcii sa puna casa de cumparat acest card KGS doar pe un sens de mers...

3. Nu am verificat la bordul auto cati km sunt exact din Kusadasi pana in Selcuk, in jur de 20, poate m-am grabit cand am spus 25... scuze...

4. Este adevarat, sunt 2 intrari la EFES -intrarea de Sud si intrarea de Nord - cea pe care am folosit-o noi datorita faptului ca ne-a fost in drum cand ne intorceam de la Casa Fecioarei Maria (Maryeman)... am platit si noi parcarea parca tot 7.5 lire si apoi biletul de intrare cum am spus-20 lire/persoana. Multumesc adryana si maria55 pentru aprecieri...

gigioc
[23.07.13 18:08:47]

gasesc review ul tau cel mai util si cel mai apropiat de asteptarile mele vis a vis de kusadasi. felicitari pt acest review

[23.07.13 19:27:57]

@gigioc: Multumesc si sper ca vacanta ta la kUSADASI sa fie una foarte reusita!...

adryana, gigioc, maria55, Ricone
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii / activități opționale în Kusadasi: