ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2011
ÎNSCRIS: 11.08.09
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Am fost acolo si ne-a placut mult!

Vila este amplasta la 100 metri distanta de cabana Voina, la drumul principal, avand in spate padurea. Altitudinea acolo este de aproximativ 900 metri.

Ajungi acolo prin Campulung - Leresti - barajul Rausor; asa cum spuneam intr-un alt review, portiunea de 17 km dintre Leresti si Voina e in curs de asfaltare.

Curtea nu este foarte generoasa, nici ca spatiu verde, nici ca parcare; Incap inghesuite 2 masini, insa am vazut ca toata lumea parca in strada, lipit de gardul vilei.

Vila are aproximativ 11 camere, dispuse la parter, et 1,2 si mansarda. O parte din camere sunt cu bai proprii; noi am avut 2 camere deservite de o baie comuna, la etajul 1. Fiind prieteni apropiati, nu ne-a deranjat sa impartim baia.

Vila a fost ocupata de un grup mai mare si nu am considerat de cuviinta sa folosim si noi bucataria de la parter; administratorul a fost foarte dragut si ne-a dat cheile de la o bucatarie amplasata la etajul 2; loc pe care l-am folosit doar noi.

Bucataria de la etajul 2 era utilata cu tot ce trebuie: aragaz + hota, microunde, combina frigorifica, filtru de cafea, oale, cratiti, vesela de tot felul; tot acolo aveam si un tv (in camere nu am avut).

Marele plus al acestei pensiuni este CURATENIA! Din cite am inteles, proprietarii acestei pensiuni detin un lant de farmacii in Pitesti; poate o fi deformatie profesionala :)

Camera pe care am ocupat-o nu era foarte mare, era mobilata cu strictul necesar si am regasit acolo aceeasi curatenie prezenta in toata vila. Era dotata cu: un pat dublu, o masuta mica cu 2 taburete, un cuier cu un spatiu mic pentru depozitat haine si balcon; in balcon se aflau 2 scaune pliante din lemn. Chiar daca se afla la strada, aceasta nu este intens circulata si este o adevarata placere sa iesi dimineata sau in balcon si sa nu auzi decat susurul raului din apropiere…sau sa vezi cum se inalta soarele pe cer, de dupa muntii impaduriti si racoarea patrunzatoare de peste noapte se transforma intr-o racoare placuta ce prevesteste o zi insorita.

Am remarcat atentia pentru detalii: odorizante solide prezente in camere si in baie, odorizante la vasele de toaleta, hartie igienica de buna calitate, frumos mirositoare, obiecte sanitare si electrocasnice de foarte buna calitate. Totul sclipind de curatenie. Rar am vazut asa ceva!

Baia este foarte spatioasa, cu bideu (!) si cabina de dus…perfect etansa!! :)

Toata vila are ferestre tip termopan, gresie pe holuri si bucatarii si parchet in camere.

Curtea este curata si ingrijita, partial cu pietris si partial cu iarba si pomisori+flori si un balansoar mare din lemn; exista si un foisor cu 2 mese lungi destul de mare si un gratar; gratarul este mare, acoperit iar langa el ai o chiuveta cu apa curenta, detergent+burete si un minim de vesela pentru gratar (un castron, 2 farfurii, un tocator de lemn etc);

In curte exista camere de luat vederi.

Acolo veti gasi un administrator, om bun la toate, care va raspunde tuturor cerintelor dvs; in atributiile lui de servici intra si incingerea gratarului, fapt nemaivazut de mine pina acum pe la ce pensiuni am fost; omul vine si te intreaba la ce ora vrei gata gratarul, ce / cata carne vrei sa pui pe el, ca sa stie cit de mare il face si vine frumos si te anunta cind e gratarul gata; tu doar mergi si-ti frigi carnea.

Am stat 2 nopti si am platit 80 lei pentru prima noapte si 70 lei pentru a doua noapte. Asa au ei sistemul: un pret pentru cazare o noapte si alt pret pentru urmatoarele.

In toata vila exista calorifere; seara am avut surpriza sa constatam ca acestea sunt calde; nu cred ca era imperios necesar sa dea drumul la caldura, insa probabil ca administratorul s-a gandit la faptul ca era foarte multi copii mici cazati in vila.

Vila nu ofera servicii de masa, insa pune la dispozitie 2 bucatarii utilate.

Recomand calduros!

Trimis de Chloe in 24.08.11 17:14:34
Validat / Publicat: 24.08.11 19:47:09

VIZUALIZĂRI: 4215 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 vedere din balcon

[24.08.11 18:32:01]

Foarte bune recomandarile, despre o zona mai putin 'explorata' de comunitatea AmfostAcolo.ro. Multumiri pentru impresii, @Chloe.

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[25.08.11 10:40:57]

Deși sunt piteșteancă și am văzut în fiecare an zona cabanei Voina, mărturisesc cu jenă că nu am remarcat această unitate de cazare, pe care review-ul tău o promovează atât de frumos. Așa încât, trecând peste utilitatea evidentă a informațiilor, impresiile tale au avut darul să-mi deschidă pofta de a reedita cât mai curând acest drum și eventual de a poposi la vila Silva. Mai ales că drumul, foarte prăpădit până anul trecut, a fost, înțeleg, reabilitat. Abia aștept să-mi pregătească și mie altcineva jarul pentru grătar!

[25.08.11 11:14:10]

Multumesc tuturor pentru aprecieri.

@mariana. olaru

Mie zona imi place foarte mult; micul nostru sejur a cuprins inca o parte frumoasa: dormitul o noapte la cort; asta in special pentru a ne obisnui copiii cu natura (dormit in aer liber, gatit la tuci, adunat lemne de foc, spalat la riu, foc de tabara seara, muzica de munte etc)

In poienita in care am campat era plin de corturi ale unor cluburi eco montane din toata tara, plin de tineri iubitori de munte si ecologie. Inchiriasera de la primarie tot malul drept al raului si, ecologisti fiind, nu permiteau foc si gratare acolo. Exista doar o singura vatra in tabara lor, pe care erai obligat sa o folosesti daca vroiai gratar.

Totodata aveau loc tot felul de jocuri si concursuri specifice.

Vila este amplasata pana in cabana Voina, pe partea stanga, chiar la drum; trebuie sa te uiti cu atentie ca sa vezi placuta pe care este numele vilei.

Mie imi place zona foarte mult, dovada ca am fost acolo de citeva ori in ultimii ani; mi-am impartasit dealtfel si impresiile aici, pe AFA.

[12.07.13 13:05:43]

Am fost acolo si in vara anului trecut (chiar de 2 ori!) si m-am bucurat din nou de conditiile bune de cazare ale acestei vile si de prospetimea aerului din zona.

Va recomand cu drag!

[30.09.13 15:57:55]

Bifat vila Silva si pe anul 2013

Conditiile sunt aceleasi, ba chiar in plus s-a amenajat si o bucata de teren pe malul raului; foarte frumos: cu foisoare, mese si banci din lemn, lumina, apa curenta, protap, gratar, balansoar.

Pacat insa ca nu se poate ajunge direct la rau, din cauza unor "parapeti" sa le zicem, din pietris, ridicati probabil pentru protectie, in cazul in care debitul apei se mareste.

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[30.09.13 16:37:18]

Mi-a făcut plăcere să citesc acest review, despre o zonă pe care am vizitat-o prima oară acum 25 de ani şi a doua oară acum trei ani.

Şi acum mă urmăresc amintirile anilor'80, când am fost cazat cu cortul câteva zile, în poiana din faţa cabanei Voina.

Într-o perioadă când nu prea făceam mofturi la ce ni se punea în farfurie la restaurant, am petrecut aici câteva zile deosebite, alături de nişte prieteni dragi.

Şi în vizita de acum trei ani şi acum la parcurgerea acestui articol, m-a încercat un sentiment de tristeţe, pentru că acei prietenii ai mei, au părăsit prematur această lume, în urma unui stupid accident.

Chloe, mariana.olaru
Alte impresii din această RUBRICĂVila Silva [Voina]: