ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2011
ÎNSCRIS: 08.07.11
MAY-2011

Mediterana, mai frumoasa ca oriunde

De mult imi doream sa ajung in Cipru dar ofertele agentiilor nostre erau prea scumpe pe perioada estivala cand aveau ei charter si vremea acolo era mult prea calda si cu umezeala mare, greu de suportat, am avut o astfel de experienta in Turcia cu temperaturi de peste 40 grade si nu voiam sa o repet.

Anul acesta am avut inspiratia sa caut in februarie ceva pe early booking, am apelat la cateva agentii sa-mi gaseasca un zbor ieftin si cateva hoteluri ale caror site-uri le vizitasem si imi placeau. Am ales ca statiune Ayia Napa fiind recomandata pentru plajele frumoase, apoi am gasit la una din agentii o promotie la hotelul Grecian Sands pe perioada dorita de mine si asa am ajuns in Cipru. Ca temperaturi in mai (4-14) a fost foarte bine, temp. max. 27 grade, apa a fost putin cam rece pt. gustul meu, cred ca ceva in jur de 18-20 grade, nu stiu, pot sa spun doar ca erau si copii mici, incepand de la 1 an care faceau baie in mare. Am vazut Marea Mediterana in Spania si in Turcia dar nicaieri nu mi s-a parut asa de frumoasa, de un bleu irezistibil, nisip fin pe plaja si in apa, adancimea crestea treptat pe o portiune foarte mare si multe zile cu valuri.

Despre hotel pot sa spun ca am fost multumiti, nimic iesit din comun fata de alte hoteluri de 4 stele (adevarate) pe unde am mai stat in concedii. Curat hotelul, cu o gradina foarte frumoasa, cu plaja privata amenajata pe o platforma stancoasa cu nisip, deasupra plajei publice. Sezlongurile de pe plaja si de la piscina erau gratuite, la fel si prosoapele de plaja, noi nu am stiut si ne-am luat prosoape de acasa. Masa a fost foarte buna, o combinatie de bufet cu masa a la carte. Seara ne conducea seful de sala la masa, ne aduceau chifle calde si apoi comandam supa si un fel principal dintre 3 sortimente la alegere, desertul era gen bufet. Au fost si seri cu meniu tip bufet, cele cipriote, internationale, si seri in care salatele erau tip bufet si felul principal servit a la carte.

Mi-au placut foarte mult vinurile lor, nu am baut decat rosu, berea este buna, mancarea la restaurante este foarte buna, chiar si pizza este mai buna ca la noi.

Nu stiu de ce se spune ca Cipru este mai scump, mie mancarea mi se pare ca este cam la fel peste tot in Europa. Nici turcii nici grecii nu mai au preturile ieftine de acum 10 ani cand mancam cu 10 USD / 2 persoane cu bauturi cu tot. Am stat 10 nopti si am platit cu hotel demipensiune, avion cu taxe cu tot si transfer aeroport-hotel dus-intors 1150 Euro. La pertea cu transferul ne-au cam pacalit cei de la agentie, am platit 120 Euro, si nu a fost taxi cum au spus cei de la agentie ci microbus de 10-12 persoane. La ducere am fost numai noi, dar la intoarcere microbus-ul a fost plin. Am optat pt. rezervare taxi de la agentie pt. ca avionul ajungea seara tarziu la ora 21 si am mers pe mana lor crezand ca stiu si ei preturile din Cipru, doamnele de la agentie fusesera in Cipru. Un dus cu taxiul din Ayia Napa costa 40-45 Euro.

Nu va incredeti in cei de la agentie, nu din rea vointa o fac ci din lipsa de profesionalism si interes, am vorbit la agentie cand ne-am intors acasa, le-am spus ca as fi putut colabora cu ei si pt. rezervarile firmei unde lucrez dar cu parere de rau nu voi mai apela la serviciile lor. Nici pana in ziua de azi nu am primit nici macar scuze din partea lor (am scris pe mail si patronului agentiei).

Ce va sfatuiesc este ca la orice rezervare prin agentie sa verificati tarifele lor cu cele de la rezervari on-line hotel + site-urile de rezervari hoteluri. De regula agentiile au alte site-uri de rezervare unde tarifele sunt mai mici decat cele la care avem noi acces, totdeauna am facut rezervari prin agentii cand am gasit un pret mai bun. De data asta cu taxi-ul am omis si am platit.

Mai am un vis, sa merg in Republica Dominicana, daca gasesc un pret accesibil mie cred ca m-as incumeta sa zbor 12-14 ore pana acolo. Din cate am citit pe acest site merita. Am uitat sa va spun ca sunteti in siguranta in Cipru, nu se fura, masinile sunt lasate in parcare cu cheia in contact, nu intalniti cersetori, nu va fac publicitate agresiva

Trimis de Cornelyu in 24.08.11 15:14:02
Validat / Publicat: 24.08.11 16:20:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU. A mai fost în/la: Ayia Napa- Hotel Grecian Sands

VIZUALIZĂRI: 3504 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cornelyu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.08.11 15:54:19]

@Cornelyu: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

gheisa
[02.11.11 15:38:26]

Foarte frumos review-ul tau si ai punctat multe lucruri de interes, in concluzie foarte util. Si eu as vrea sa ajung in Cipru, cine stie? Poate o sa am si eu ocazia (ocazie=bani) mai ales ca in perioada asta, in extra sezon sunt niste tarife chiar bunicele.

Cat despre transfer, ce sa zic? Cam scump, fireste, de aceea sunt de parere ca pachetele cu avion + cazare + transfer, cateodata si 1 excursie in plus si ghid turistic sunt mai avantajoase. Oricum la agentii tarifele sunt de multe ori mai bune decat daca iti faci rezervare direct la hotel, deoarece agentiile mari negociaza tarifele cu ei, avand vanzari considerabile la acele hoteluri obtin si tarife foarte bune; in unele cazuri se poate intampla ca o agentie sa aiba camere in garantie si din cauza asta sa nu mai gasesti cand mergi direct la receptia hotelului.

Niste poze cu hotelul, camera etc nu ai? Nu ca nu gasesc destule pe site-urile de prezentare, dar nu e totuna si m-am convins pe pielea mea de asta .

CornelyuAUTOR REVIEW
[02.11.11 16:26:22]

@campean_annisia: Nu am poze decat de afara, dar camerele aratau ca pe site-ul hotelului, spatioasa atat camera cat si baia, e totusi hotel de 4 stele si nu este Franta. Cand am fost eu Tarom era 150 euro cu taxe cu tot, iar hotelul l-am rezervat de la o agentie care lucra cu *******(mai toate agentiile mari lucreaza cu ******) si care are intradevar camere in garantie si am prins si o oferta speciala la early booking. La agentiile care aveau charter pe Cipru cu aceeasi bani stateam 5-6 nopti in loc de 10. Am verificat atunci pe site-urile de rezervari on-line si pe site-ul hotelului, preturile erau mai mari. Cu transferul puteam intradevar sa rezerv on-line si era mai ieftin. Daca nu ajungi noaptea poti sa mergi si cu maxi-taxi, este 5-10 euro

[02.11.11 17:05:22]

@Cornelyu, asa cum scrie in mai multe locuri pe aici, mentionarea agentiilor este interzisa (si) pe acest site, fiind considerata reclama. Vezi, de exemplu, textul scris cu rosu mai jos.

Cornelyu, gheisa
Alte impresii din această RUBRICĂGrecian Sands: