ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2011
DIN: Suceava-Romania
ÎNSCRIS: 24.08.11
AUG-2011

Hotel Alexander, un loc pentru oameni civilizaţi.

Am petrecut un sejur de 7 nopţi la Hotel Alexander din Paralia Katerini: A fost un sejur minunat.

Hotelul străluceşte de curăţenie, camerele sunt spaţioase, cazarea se face chiar de proprietar şi în cel mai scurt timp posibil.

Zona este foarte liniştită şi aproape de plajă.

Proprietarul este preocupat permanent de curăţenie, făcând el însuşi acest lucru de 3-4 ori pe zi.

Este adevărat, că nu permite chefuri şi muzică dată la maxim în hotel, de asemenea scuturarea lucrurilor cu nisip de pe balcoane. (A trăit 25 de ani în Germania şi a preluat din civilizaţia acestui popor.)

Cu alte cuvinte totul este la cel mai înalt grad de civilizaţie. Un loc unde voi reveni cu multă plăcere. Florin M.

Trimis de florinhmitre in 24.08.11 10:14:16
Validat / Publicat: 24.08.11 10:53:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia-Katerini Hotel Porto- Queen, Platamonas Vila Nikos, Kalambaka.

VIZUALIZĂRI: 4103 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinhmitre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.08.11 13:27:32]

@florin, sunt de acord cu tine la capitolul curatenie si camere, insa nu-l poti poti lauda pe acest tip ca a capatat educatie occidentala, si iti voi spune si de ce: muzica tare la un lap-top nu se poate da, cu toate acestea a sarit repede din ghereta in care statea si a strigat la cei prezenti intr-un balcon sa o opreasca pt ca era tarziu (ora 22).

Daca intrau prea devreme in hotel erau intrebati de ce au venit asa devreme... Tot 'occidentalul' interzicea ca vecinii sa se viziteze in hotel, sau sa stea mai multi intr-o camera la o carte, etc...

Nu sunt impresiile mele, ci ale fiica-mii, si pot fi confirmate de toti cei care au stat in aceasta vila, cel putin in perioada 12-19 08. Doar ca ei, tineri fiind si abia iesiti de pe bancile scolii s-au amuzat pe chestia asta, simtindu-se ca la scoala... Ce copii destepti!

[24.08.11 13:51:28]

@florinhmitre: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

@iulian: in mod cert criteriile de apreciere difera foarte mult la varsta de 20 de ani fata de cele ale varstei 60+... Personal apreciez grija pentru liniste, iar acele reguli mai stricte mi se par si in avantajul categoriei de clienti din care fac parte... Pot sa inteleg ca tinerii prefera altceva, dar sunt sigur ca vor gasi si astfel de cazari...

[24.08.11 14:24:59]

Tinerii au discoteci şi locuri de agrement, special amenajate, care sunt puţin in afara staţiunii (dar nu departe), unde pot sa-şi desfaşoare (să spunem aşa) ,,elanul tineresc" astfel încât staţiunea rămâne în ansamblul ei o locaţie liniştită.

[24.08.11 14:38:08]

@webmaster, cred ca ai sesizat ca nu am facut remarca cu rautate, dimpotriva, pe mine m-au amuzat povestile fiica-mi, care la randul sau nu a comentat rautacios, totul a fost genul de tabara in care 'diriga' sau cine era raspunzator, statea cu gura pe elevi iar acestia, nu si nu...

Inainte de a face aceasta rezervare pt ea am citit forumul nostru, am stiut exact ce e acolo, dar din pacate nu am gasit ceva mai bun la momentul acela... In fine, nu a fost nicio problema, poate doar cu mancarea (au avut demipensiune) care a fost ok primele doua zile dupa care s-a cam dus...

Eu care, cum am mai scris, nu agreez niciun fel de regim de masa in pret, pt ea am insistat chiar, pt ca ei sunt cam 'zgubilitici', mananca numai prostii, si pe apucate, pe cand asa, era totusi ceva ordonat... In fine, repet, nu am facut remarci rautacioase...

[24.08.11 14:42:00]

Oare, tinerii nu au citit ,,Regulamentul hotelului" care se găsea pe fiecare noptieră în limba română?

Şi de ce nu au accesat discotecile pentru muzică, pentru că nu sunt nici departe, nici f. scumpe?

Cât priveşte intrarea sau ieşirea din hotel, din grupul nostru nu a fost nimeni intrebat când vine sau când pleacă. Fiecare camera avea şi cheia de la uşa exterioară, şi putea pleca sau veni când pofteşte.

[24.08.11 15:31:06]

Iulian, Eu am facut primul comentariu ,,laudativ ,,la adresa lui Alexander, deoarece in ziua plecării noastre, la hotelul alăturat, s-au cazat nişte prieteni ai noştrii, care ne-au invitat la ei in cameră. Ne-a lovit un puternic miros de usturoi, imbibat in toţi pereţii, chiuveta era plină cu vase murdare, iar baia arăta mizerabil. Proprietarul s-a scuzat că nu a putut decât sa schimbe lingeria, deoarece ia plecat personalul de serviciu. Aşa ceva nu face cinste, nici proprietarului şi nici hotelului.

[24.08.11 17:22:03]

@florin, tinerii au citit regulamentul acela cand deja era prea tarziu sa mai schimbe ceva... Daca nu ai observat, si eu am o varsta la care discotecile si galagia nu ma mai atrag, dimpotriva, insa da-mi voie sa-ti recomand Olimpic Beach, eu cu sotia facem acolo in fiecare an cate un miniconcediu, este ff linistita, iar cand vroiam putina 'culoare', plateam 1 euro/pers, la autobuz si mergeam in paralia...

In concluzie tinerii care doresc liniste si curatenie merg la alexander, cei care vor altceva, sa caute...

[24.08.11 17:48:02]

Am fost şi la Olimpic Beach şi la Platamonas, dar mi-a placut mai mult Paralia, unde am revenit, doar a doua oara, ce-i drept, dar nu m-a dezamăgit nici prima nici a doua oara. Cât despre tineri (având si eu un băiat, e drept, puţin mai mare - 35 ani) eu îi inţeleg şi îi accept cu ideile şi concepţiile lor, dar încadrate îl limita ,,bunului simţ".

[24.08.11 17:55:38]

sunt de acord cu tine, doar ca baiatul tau (sa-ti traiasca) s-a mai 'copt"! Eu pot fi mandru cu felul in care mi-am educat fata, insa studentia e frumoasa (cu masura, desigur!) Iti doresc concedii multe, placute si cat mai diverse!

dogvl78
[26.02.12 18:27:52]

cat a costat?

andynho*
[03.04.12 16:34:25]

As dori si eu un mail al acestui hotel sa pot lua contactul... si estimativ un pret/camera dubla/noapte in luna iulie!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[03.04.12 17:56:01]

Si asta e unul din hotelurile care este contractat pe toata perioada de vara, tu chiar nu esti in stare sa gasesti un hotel in Paralia? Sunt peste 500 de vile si hotelase si te gasesti sa cauti numai acolo unde nu trebuie.

Stii sa trimiti un mesaj privat?

Ia incearca cu colegul edbica2000 sa vedem ce iti raspunde...

andynho*, dogvl78, florinhmitre, iulian68
Alte impresii din această RUBRICĂAlexander Hotel: