ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2011
ÎNSCRIS: 12.10.08
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Un pic cam scump...

Dupa 9 ani de pauza, ne-am hotarat sa mergem cateva zile la mare la noi, dat fiind faptul ca urma in weekend prelungit m-am apucat de marti de cautat cazare. Unde vroiam noi, adica, Mamaia, aproape de plaja si pana in 200 lei pe noapte nu am gasit si asa am inceput sa caut si prin alte statiuni. Dupa 2 zile de cautari am gasit pe net Hotel Felix 3* Eforie Nord, 220 lei camera dubla/ noapte cu mic dejun "a la carte". Nicio postare pe AFA. Din pozele oficiale arata foarte bine, si era aproape de plaja.

Vineri dimineata la 6.50 pornim la drum cu trenul din Gara de Nord Bucuresti, (era prima data cand beietelul meu merge cu trenul) si la 10 ajungem la Eforie Nord. Calatoria cu CFR a fost o surpriza foarte placuta, nu am calatorit de mult cu trenul dar de acum o voi face mai des. Vagoane noi, cu aer conditionat, vagon restaurant aprovizionat bine, preturi bune. Biletul dus intors m-a costat 105 lei de pers/ clasa 2. Copilul gratuit. La ora 8 45 i-am salutat din mers pe cei care stationau pe A2 la intrarea in Cernavoda, coada de 8 km, si toti din vagon ne felicitam pentru alegerea inspirata facuta, de a merge cu trenul si nu cu masina.

De la gara in 2 min am ajuns la Hotel Felix, iar in alte 2 min ne-am cazat.

CAMERA era cum m-am asteptat, mica, cu un pat matrimonial, pe care trebuia sa dormim 3 persoane, si nu prea am reusit. (pat suplimentar nu incapea), curata, dotata cu AC si TV, fara balcon, baie cu dus, uscator de par.

MICUL DEJUN - a la carte a fost foarte OK, dar niciodata nu am putut sa ne incadram in bonul de 30 lei pe care l-am primit de la receptie. (un expreso adevarat era 6 lei). Servire excelenta.

Curatenia in camera nu m-a dat pe spate. Nu ni s-au schimbat prosoapele in 3 zile, desi le-am lasat pe jos, conform indicatiilor, le-am gasit tot acolo, ba mai mult intr-o zi au vrut sa arunce gunoiul din baie dar l-au aruncat in camera, am gasit sacul de gunoi in camera (a fost uitat acolo).

Plaja si marea ar fi superbe daca nu ar fi populate, de aceea am si notat cu 90%, (dar sa nu credeti ca asa a fost). Plaja lata, nisip foarte fin, sezlonguri cam la aceleasi preturi ca la bulgari, Nu vreau sa stric ratingul hotelului din cauza unor turisti care poate nu au nicio legatura cu hotelul. Voi scrie un alt review despre statiune, plaja si mare.

In concluzie, un hotel bun, pe care il recomand cuplurilor fara copii din cauza spatiului, si facand comparatie cu hotelul in care am stat anul trecut la Nisipurile de Aur, hotel Yavor 4* pot spune doar ca este un hotel bun pentru 2 persoane, dar cam scump.

Trimis de zsolt_tusnad in 23.08.11 22:07:41
Validat / Publicat: 23.08.11 23:24:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: Litoral, Felix, Tusnad, Sovata,

VIZUALIZĂRI: 4528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zsolt_tusnad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

RobertCodescu
[27.08.11 10:13:46]

Tare faza cu gunoiul lăsat în cameră, poate în serviciile hotelului era ceva de genul self-cleaning şi de aia NU şi-au permis să vi-l ia de tot!!!

Cât despre plajă şi eu am rămas surprins cât de curată este, iar loc am găsit mereu fiindcă am stat undeva la ieşirea din Eforie Nord chiar lângă Lacul Techirghiol aşa că vămol ne-am luat direct de la sursă!!!

Până una alta ai votul şi felicitările mele pentru acest review!!!

• Alte impresii din această RUBRICĂFelix Hotel: