ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 06.03.10
    AUG-2011

Fantasticul Stockholm - I

Stockholm este orasul in care te simti binevenit din momentul in care ai pasit in aeroport. Am ajuns in Stockholm in cursul diminetii cu o cursa Norwegian Airlines dinspre Oslo. Este o companie norvegiana, care opereaza intre multe orase scandinave chiar si in afara Norvegiei. Doresc sa fac aceste mentiuni intrucat in aeroport sunt zone delimitate in care opereaza aceasta companie aeriana iar procedurile sunt extrem de simplificate: nu exista control de frontiera, sala de bagaje este la cativa pasi de portile de iesire/imbarcare. Aeroportul este extrem de bine semnalizat si pasii te indreapta firesc spre Arlanda Express Terminal, pentru a ajunge in oras. Desi aeroportul este situat la mai mult de 40 km de Stockholm, calatoria cu trenul dureaza exact 20 minute. Internet wireless, curatenie impecabila, insotitor de tren cu zambetul pe buze, cam asa pot descrie calatoria. Nu mai retin exact pretul biletului, insa am beneficiat de o oferta valabila in lunile iulie si august, un bilet pentru 2 adulti, one-way. In zona de sosire se gasesc harti gratuite ale orasului si o harta mare, peun perete, care te poate ajuta sa identifici mult mai repede zona in care trebuie sa ajungi.

Imediat ce parasesti gara, te trezesti practic in mijlocul orasului. Noi am avut parte de un hotel foarte bine pozitionat (vezi review despre hotel Rica Kungsgatan). Desi am ajuns la hotel cu mult inainte de ora 15.00, ora de la care se putea face check-in-ul, am fost cazati imediat pentru ca era disponibila camera. Toate aceste lucruri extrem de simple precum si deschiderea si amabilitatea celor pe care i-am intalnit, ne-au facut sa uitam cu desavarsire incidentele de la Copenhaga si Oslo (sacul cu laptop, documente, accesorii telefon si aparat foto, bani ne-a fost furat).

Dupa o scurta pauza pentru odihna, am decis sa pornim sa descoperim orasul. Am avut noroc de o vreme superba, 22-23 grade in ambele zile, suficient de cald pentru zona respectiva dar suficient de racoare ca sa fie foarte placut. Am inceput cu piata veche a orasului, tarabele negustorilor fiind dominate de gramezi de galbiori si fructe de padure. Forma de prezentare si atitudinea vanzatorilor a facut ca locul respectiv, desi o piata de fructe si legume, sa fie foarte atractiv.

La o aruncatura de bat, chiar in piata se afla cel mai vechi magazin al orasului, PUB. Din cativa pasi ajungi pe strada comerciala, o combinatie extrem de reusita si pitoreasca intre magazine foarte mari, cu branduri cunoscute, magazine mici de suveniruri, cafenele, restaurante, cofetarii, mici tabacarii. Si inca ne aflam in zona mai noua a orasului. Pasii te indeamna sa descoperi fiecare loc, sa treci printre cantareti si actori ambulanti, o lume pestrita aflata in miscare permanent care se incadreaza perfect in arhitectuta strazii.

Urmeaza apoi coloanele Parlamentului Suediei, o institutie ce se poate vizita zilnic la anumite ore si beneficiind de translator in limba engleza. Cladirea este impunatoare, placata cu piatra masiva mai inchisa la culoare, ceea ce ii ofera un aer mai sobru, perfect pentru institutia pe care o reprezinta. Suntem in vacanta doar, “politica” am lasat-o in Romania, asa ca lasam in urma cladirea Parlamentului, traversam podul, admiram din departare impunatorul palat regal si patrundem in centrul vechi al orasului, Gamla Stan. Gamla Stan nu este doar oasul vechi, este si centrul geografic al modernului oras Stockholm.

Spiritul nordic al orasului s-a evaporat si am patruns intr-o atmosfera parca ne apropia mai mult de Italia. Strazi pietruite, inguste si denivelate, pasaje inguste, piatete, biserici, o combinatie perfecta. Este locul in care strada comerciala, mult mai ingusta fata de portiunea initiala, este rezervata doar micilor magazine de suveniruri, inghetata si restaurante. N-am propus sa incepem sa descoperim orasul mai organizat, a doua zi, motiv pentru care ne-am retras pana la sfarsitul zilei la o terasa in piata care gazduieste si Muzeu Nobel. Ca toata lumea, ne-am orientat scaunele spre piata pentru a observa absolut tot ce se intampla si ne-am bucurat de o seara relaxanta, linistita. Asa ne-am petrecut prima zi (in realitate doar dupaamiaza) in fantasticul oras Stockholm.

Inainte de a ma pregati sa scriu al doilea review despre excursia noastra iata si cateva generalitati: ca si celelalte orase nordice, este o destinatie scumpa. Moneda locala este coroana suedeza, scapati insa de complicatiile schimbului valutar daca va folositi cardul bancar. Se vorbeste peste tot limba engleza si nu va fi loc in care sa nu fiti intampinati cu un zambet. Povestea noastra continua...

Trimis de danieltanase* in 23.08.11 18:05:21
    Validat / Publicat: 23.08.11 19:25:06
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 4986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danieltanase*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Cea mai veche biserica din Stockholm asa cum se vede ea din apropierea podului spre Gamla Stan

[23.08.11 18:50:44]

Sper sa placa melodia atasata!

[23.08.11 19:24:49]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Stockholm și împrejurimile: