ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2011
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 24.06.10
JUL-2011

Pensiunea 'Horizont' - un loc perfect pentru odihna si relaxare

Cam prin luna martie a acestui an s-au acordat premii anuale pentru activitatea desfasurata in anul anterior. Asa ca – foarte bucuroasa de premiul acordat – de abia am asteptat sa ajung la Pensiunea Horizont din Odorheiul Secuiesc, unde voucherul AmFostAcolo imi acorda 3 nopti cazare, cu mic dejun inclus, oricand in anul 2011.

Am avut avantajul ca inainte de a ajunge noi acolo sa citesc doua review-uri foarte complete, postate de Krondia si Dragos, asa ca stiam destule lucruri, inclusiv faptul ca Limba romana nu se prea cunoaste prin acele meleaguri. Ba stiam chiar si coordonatele GPS ale locatiei. Asa ca, cu mici peripetii in sensul ca aproape de Odorheiul Secuiesc intr-o localitate numita Oraseni (sic!) am intalnit foarte multe gropi de nu stiam pe unde sa mai ocolim, am ajuns la pensiune singuri, fara sa fie nevoie sa fim condusi de administratora.

Am avut placerea de a intalni in prima faza un catel foarte prietenos si in acelasi timp foarte bine educat, apoi pe doamna care se ocupa de mai toate treburile gospodaresti de la pensiune. Ne-a condus in camera, apoi dupa mai putin de 10 minute am avut deosebita placere de a o cunoaste pe proprietara pensiunii. Fac aici mentiunea ca administratora era plecata din localitate la momentul sosirii noastre, asa ca am cunoscut proprietara, care este un om deosebit, cu care am stat la taifas la o cafea si ne-am simtit de parca ne cunosteam de o viata. A doua zi am cunoscut-o si pe administratora, asa ca pot spune ca am cunoscut toate cele trei persoane care au grija ca oaspetii sa se simta perfect.

In privinta locului unde este amplasata pensiunea, va pot spune ca este perfect. Privelistea este deosebita, spre Muntii Harghitei, exista multa verdeata, este liniste, un loc ideal pentru odihna si incarcarea bateriilor.

Deja Krondia si Dragos au povestit cum arata camerele, baile, mobilierul, spatiul pentru servirea mesei si bucataria, curtea, terasa, foisorul, gratarul, balansoarul, locurile de joaca pentru copii. Aici as dori doar sa adaug faptul ca in curte era un loc special amenajat pentru joaca copiilor – cu nisip si jucarii, precum si o saltea elastica cu plasa de siguranta.

Pensiunea are o dotare deosebita, nu cred ca ii lipseste ceva. Oricat m-as stradui, nu as putea sa gasesc vreun lucru care ar trebui adaugat, acolo exista totul pentru a te simti bine, pentru a nu-ti lipsi nimic si pentru a-ti dori sa revii. Peste tot – atat in interiorul pensiunii, cat si in exterior - curatenia este desavarsita.

Odorheiul Secuiesc ne-a facut o impresie frumoasa, un oras curat, cochet, cu o arhitectura deosebita. Am remarcat cu placuta surprindere politetea conducatorilor auto, nu era nevoie sa pui piciorul pe trecerea de pietoni ca un autoturism sa se opreasca, ci era suficient daca stateai pe trotuar in dreptul trecerii de pietoni, imediat masina se oprea, iar conducatorul auto iti facea semn sa traversezi.

In oras exista supermarketuri de unde te poti aproviziona in cazul in care ai plecat in graba de acasa, dar atunci cand am incercat sa aflam zona unde putem gasi un astfel de magazin, a fost trist sa constatam ca nu ne intelegea nimeni, iar o tanara a spus chiar “no romanian”... In legatura cu acest aspect am fost chiar socati, trebuie neaparat ca lucrurile acestea sa fie reglementate, nu se poate sa nu reusesti sa te faci inteles in tara in care traiesti.

Sigur ca am fost si la Cofetaria “Alexandra” (chiar de doua ori) si ne-am desfatat cu bunatatile de acolo.

Concluzia este ca nu am regretat niciun moment alegerea facuta, iar pe viitor in mod sigur vom reveni. Sunt multe locuri care pot fi vizitate in zona. Noi am ajuns la Salina Praid, la Barajul Zetea si am regretat ca din cauza unei probleme la autoturism nu am reusit sa ajungem la Baile Homorod, la Baile Vlahita, la Bezid – satul scufundat sau la Muzeul palariilor de paie din Criseni.

Rog fara PMA standard.

Trimis de ascent in 23.08.11 13:52:20
Validat / Publicat: 23.08.11 15:09:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ODORHEIU SECUIESC.

VIZUALIZĂRI: 1760 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascent); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Horizont - vazuta dinspre foisor. La parter se poate vedea spatiul pentru servirea mesei, iar ferestrele generoase iti daruiau o priveliste spre Muntii Harghitei.

[23.08.11 16:57:46]

Rog fara PMA standard.

Nu sunt de acord cu solicitarea . Este un reveiw util, la obiect, important pentru cei care se documenteaza despre o eventuala alegere a acestei pensiuni.

ascentAUTOR REVIEW
[23.08.11 17:54:29]