ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Am avut noroc

De curand m-am intors dintr-o scurta calatorie in Italia, unde nu aveam de gand sa petrec o veritabila vacanta, ci mai mult un city break. Insa cum planurile de acasa nu se potrivesc cu cele din targ, nu mi-am dat seama ca in perioada 13 august -16 august in Italia nici musca nu zboara prin orase, fiind la ei o festa importanta (Sf. Maria), pe care chiar o respecta.

In consecinta, nu am avut ce face in Bergamo unde nu era niciun magazin deschis sau alt "obiectiv" si am facut o scurta vizita litoralului italian, pe care aveam de gand sa-l vizitez poate cu o alta ocazie.

Prima zi a excursiei noastre am alocat-o Venetiei, despre care nu voi relata, acest review fiind dedicat altui obiectiv. Dupa o zi istovitoare in orasul gondolelor planuisem sa ne cazam in Lido di Jesolo, care este la numai 30 km. distanta. Surpriza insa... intr-o statiune destul de mare nici macar un loc de cazare liber pt. ca italienii erau toti in vacanta, statiunile arhipline, iar noi fara rezervare.

Dupa ce am incercat la cateva puncte de informare sa gasim ceva liber am fost indrumati de catre o italianca foarte amabila sa ne indepartam de statiune, insa nu pe malul marii, ci in interiorul continentului, spre Treviso.

Prin urmare, am plecat la "vanatoare" de hoteluri fara ca macar sa stim prea bine incotro ne indreptam si doar norocul a fost cel care, dupa aproximativ 25 km., sa descoperim Ancora Sport Hotel, care de fapt se afla in localitatea Meolo, dar este des utilizat de vizitatorii litoralului, fiind foarte aproape.

Aici, la un pret de 96 euro pe noapte am primit cate o mansarda (eram doua familii) foarte spatioasa si foarte confortabila, conditii de cazare la care nici nu ma asteptam, avand in vedere cat de aglomerata si inghesuita este statiunea Lido di Jesolo.

Se pare ca aceste este secretul in statiunile italiene - o cazare relativ mai departe, insa conditii deosebite si preturi foarte bune.

La Ancora Sport Hotel am gasit confortul si linistea dupa care tanjeam de fiecare data cand mergeam la plaja in Jesolo, in sensul ca numai dupa 30 de minute de mers cu masina ne retrageam intr-un imens complex cu parc, piscine, terenuri de golf, terenuri de tenis acoperite/descoperite, inclusiv cu o miniferma (aveau cateva pasari, foarte apreciate de cei mici).

Pentru cei 96 euro/camera am primit in fiecare dimineata si un mic dejun absolut copios, care putea rivaliza cu ofertele marilor resorturi din Turcia.

In concluzie, daca vreti sa mergeti in Lido di Jesolo, dar sa evitati aglomeratia acestei statiuni, cel mai sigur este sa va cazati la Ancora Sport Hotel.

Trimis de smirea in 22.08.11 15:53:14
    Validat / Publicat: 22.08.11 17:07:14
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Rimini

VIZUALIZĂRI: 2153 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (smirea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• SOCIALs