ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2011
    ÎNSCRIS: 07.08.11
    AUG-2011

Către satisfăcător
    Foarte nemulțumit

Omul sfinteste locul sau nu...

Am "petrecut" 3 nopti la aceasta vila, de fapt am fost nevoiti sa stam aici intrucat platisem un avans pe care d-na Pusa nu a fost de acord sa ni-l returneze in momentul in care am indraznit sa refuzam camera ce ne-a fost rezervata.

Nu suntem niste persoane cu fitze, dar pentru 1 mil pe noapte/camera ni s-a parut normal sa avem niste conditii bune de cazare, nu mai mult decat am vazut pe site-urile ce promovau aceasta vila si nu o camera sa-i spunem "de zi", cu o canapea si o biblioteca in care predomina un miros f intepator ce era acoperit de un spray de camera f puternic. Se pare ca e vorba de aceeasi camera despre care se vorbeste si in review-ul anterior, fara baie proprie ci cu o baie pe hol, doar cu toaleta si chiuveta. Daca vroiai sa faci dus, trebuia sa cobori la subsol sau sa urci la etaj unde erau celelalte bai. Cel mai mult m-a deranjat atitudinea proprietarei care nu se obisnuise inca cu ideea ca a fost nevoita din cauza unor imprejurari mai putin placute din viata dumneaei sa inchirieze aceasta vila unor straini. Citez "nu m-as fi gandit acum 5 ani ca voi face agroturism"... parerea dumneai ca asa se face agroturism, "mintind poporul cu televizorul".

Din pacate, pe site-urile de specialitate, sunt publicate doar cateva poze cu 2-3 dintre camerele vilei, d-na Pusa motivand ca nu a putut posta mai multe poze (o alta minciuna gogonata), dar a putut posta poze cu Ceahlaul si altele din imprejurimi. Consider important atunci cand promovezi o pensiune sa postezi cat mai multe informatii despre aceasta (si reale) si cat mai multe poze cu camerele si din exteriorul vilei, si mai putine poze cu ce poti vizita, imprejurimi... sunt site-uri sau sectiuni din acele site-uri dedicate atractiilor turistice din zona. Noi am ales vila dupa ce-am vazut postat pe un anumit site (banuiesc ca nu-i pot da numele) si anume niste camere care arata bine si o curte spatioasa.

Oricum, d-na Pusa lucreaza "undercover" si a ales cu atentie pozele ce au fost postate, ca sa nu fie recunoscuta vila cu usurinta, la vreun control... nu exista niciun panou cu aceasta vila in Izvorul Muntelui ci doar cu Cabana Ceahlau (o alta mancare de peste) care e situata in apropiere de vila Ceahlau (coincidenta sau nu)... nu gasesti usor vila pt ca este cocotata pe un deal, sunt doar niste porti f mari la strada, dar daca nu stii ca aceea e vila cu pricina, treci fara s-o observi. Din discutiile cu proprietara, am aflat ca mai are un principiu dupa care face asa zisul agroturism... se bazeaza pe clientii care au mai fost si care solicita sa stea in camera in care au mai fost cazati, noi daca am fost pt prima data si am avut ghinionul sa nu cunoastem vila ci doar sa ne luam dupa pozele de pe net, ni s-a oferit o camera care nici n-ar fi trebuit data in circuitul turistic, conditiile fiind neadecvate cazarii din cauza in primul rand a mirosului si in al doilea rand aceasta camera era f mica iar dumneaei ar fi in stare sa cazeze chiar o familie cu copii, care s-ar fi spalat nu stiu unde... Din cate am vazut eu, o singura camera are baie proprie, restul bailor sunt langa camere. Din acest motiv, mai ales dimineata si seara se tot aud usile inchizandu-se/deschizandu-se pt a merge fiecare la baie.

Intr-un final, d-na Pusa a recunoscut ca aceasta camera nu arata la fel ca celelalte, dar "daca nu mi-ati spus unde vreti sa va cazez"... de parca noi am fi stiut. Sa-nteleg c-ar fi trebuit sa intreb la telefon: "e adevarat ca toate au baie in camera si toate camerele arata ca cele postate pe site??? " Revenind la atitudinea d-nei Pusa, am surprins o discutie intre dumeaei si un alt cuplu cazat in vila... supararea propietarei era pe indrazneala si tupeul fetei de a folosi din uleiul si din servetelele gasite in asa zisa bucatarie. Fata respectiva si-a cerut scuze si a promis ca-i va cumpara o sticla de ulei si servetele de la supermarket... daca dvs asa considerati ca e normal sa te comporti cu turistii, eu nu mai spun nimic.

O alta familie cu copii mici a intrebat daca e posibil sa li se ofere caldura in camera, la munte fiind totusi frig noaptea, chiar si vara. Proprietara s-a ofuscat f tare si le-a dat pana la urma un calorifer electric. In concluzie, nu recomand aceasta vila pe a va caza. D-na Pusa a promis ca va renova in curand aceasta camera, nu stim daca asa va face.

Oferta de cazare in Bicaz-Izvorul Muntelui e destul de redusa, cu conditii nu prea bune. Cel mai apropiat spital este la Piatra Neamt si nu la Bicaz, cum v-ati fi asteptat iar orasul Piatra Neamt chiar merita vizitat pt ca s-a investit f mult si inca se mai investeste.

Trimis de lyly13* in 21.08.11 21:33:57
    Validat / Publicat: 21.08.11 23:02:00
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BICAZ & IZVORU MUNTELUI. A mai fost în/la: Vatra Dornei, Moeciu, Bran etc

VIZUALIZĂRI: 2240 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lyly13*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂVila Ceahlăul [Izvorul Muntelui]: