ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2011
ÎNSCRIS: 29.08.10
AUG-2011
4 AD. + 1 COPII -- v: 16 ani

De ce ne place Grecia…. (1)

Part 1: Vourvourou - 4 Elies Apartaments

Grecia e la fel de veche ca istoria, de la civilizatiile minoanilor si miceenilor, la Imperiul lui Alexandru ce Mare, de la Imperiul Bizantin la Regatul Greciei, considerata de multi leaganul civilizatiei occidentale, raspadindu-si influenta pe trei continente. Dar si in zilele noastre Grecia este mereu surprinzatoare si te atrage pentru a o descoperi.

Pentru cei care nu au fost in Grecia (si nu numai) voi incerca sa prezint in mai multe parti Grecia si implicit vacanta prin mai multe locatii din Ellada.

Peninsula Halkidiki este situata in sud-estul orasului Salonic cu o suprafata de 2945 km. Partea sudica este formata din peninsulele Kasandra, Sithonia si Athos. In mijlocul regiunii este situata Sithonia cu masivele Meliton, Paklara si Hitamos; coastele au o lungime de 306 km, padurile sunt predominant de pini si raurile dintre cele mai pitoresti din Grecia.

Traseul cu masina este arhicunoscut: bucuresti- ruse-sofia-kulata-salonic-nikiti-ormos panagias-vourvourou: 802 km cu 150 km de autostrazi; de la nikiti traversezi pe partea estica a peninsulei si dupa 11 km se ajunge se ajunge in Vourvourou, nu demult o locatie destinata profesilor universitari din salonic, acum un centru turistic care nu se poate ocoli nici in excursii…. Daca o regiune ar putea oferi marea cu caracteristicile unui lac, insule unice vizibile de pe plaja, aceasta un poate fi decat vourvourou; veti gasi camere cu iesire pe plaja, unde sufletul se calmeaza in fosnet melodios de frunze si greieri.

Dar sa trecem la locatia noastra:

4Elies Apartaments: coordonate N40°11'13.99" / E 23°47'17.88"

Local site: click aici

Home site: www.4elies.com

Contact: info@4elies.com

Perioada de concediu; 12-18 august 2011 cu rezervare din luna mai si avans de 25 % in contul proprietarilor.

Plecarea din bucuresti cu masina proprie 12 august ora 3 a. m, sosire la destinatie 14.30. Opriri fortate la: pod ruse-30 min. (se lucreaza), pauze fiziologice si tutun (20 min) mic dejun la iarba in bulgaria -30 min, cumparaturi ptr. mic dejun la Lidl in Nikiti -30 min.

In traducere libera “4 maslini “, se afla in centrul statiunii invecinata la nord de Haus Katerina si la sud de Ana & Kostas Karras Studios (vezi pozele). Nu o veti gasi spre inchiriere pe site-urile romanesti de turism; asa ca rasfoind diverse site-uri occidentale dar si locale din halkidiki, am fost fascinat de acest sat turistic frecventat de turisti nordici, germani, dar si sarbi, apreciat de familii cu copii pentru plaja cu apa ireala si adancime tocmai buna pentru ca puradeii sa se joace in voie; linistea si respectul pentru programul de odihna este ridicat la rang de lege inre orele 14-17.30 si 24-08. Locatia impresioneaza prin tot si toate:

accommodation: compus din 2 studiouri (camere ce au un minihol cu bucatarie inclusa) pentru 2 persoane (+ copil mic) si 3 apartamente (4 si 5 persoane). Materiale folosite: piatra, lemnul, gresie si piatra de rau. Toate sunt renovate de curand in culori simple, vii, utilate complet cu aragaz electric, hota puternica, frigider foarte incapator, tv in fiecare camera. Intreaga locatie are AC/ TVsat / wi-fi si servicii de curatenie zilnica cu schimbarea lenjeriei si prosoapelor la 3 zile. Cele 2 studiouri se afla la etaj: unul spre strada, celalalt spre curte. Apartamentele se afla toate la parter: apt. 3 si 5 au intrare si vedre la gradina, iar apt. 7 cu doua intrari si vedere la gradina si mare. Restul etajului este ocupat de proprietari.

Noi fiind 4 adulti si baiatul meu de 16 ani (tot adult la pret) am rezervat apartamentul 5 (vezi poze si site). Stiind obsesia grecilor de a folosi spatiul in cel mai zgarcit mod posibil, nu ma asteptam la lux de metrii patrati. (pozele de pe site oficial mi-au indus acest sentiment). Asa a si fost: apartamentul compus dintr-o camera de 15 mp cu pat dublu si cu a. c, o alta camera mica de~10 mp cu doua paturi single, insa... surpriza... fara usa, doar un paravan extensibil intre camera si mini sufrageria-hol-bucatarie. Mai tarziu am aflat ca apartamentele sunt astfel impartite in mod frecvent pentru familii cu copii: parintii in camera mare cu usa, in intimitate, iar copii in camera mica fara usa, pentru a fi auziti mai usor. Al cincilea pat era in mini-sufragerie, langa usa, insa ocupa tot spatiul de relaxare, asa ca am redecorat, plasandu-l in camera mare si am unit paturile single... Proprietarii Eva & Erikos Nikolaidi (doi tineri sora si frate) au fost foarte maleabili si receptivi la modificari (de altfel orice cerinta a noastra sau a altor turisti era respeectata si pe cat posibil dusa la indeplinire). Mini sufrageria e compusa din zona de relaxare (fotolii, masa si colt arhitectonic incorporat armonios in perete) si peretele estic ce incorporeaza bucataria complet utilata (vesela, coffe maker frigider, aragaz electric). Al doilea tv si a. c se afla in minisufragerie. Partea proasta e ca cele 2 a. c sunt legate la senzori inseriati la usa si ferestre; un geam descis in living opreste ac din dormitorul mare. Baia este uimitor de spatioasa cu dus, lavoar si wc, uscator si aerisire fortata cu ventilator.

exterior: rigiditatea spatiului interior este uitata la exterior: fiecare studio si apartament are o terasa de relaxare sau servire a mesei in liniste si racoare. Noi avand apartamentul la parter, terasa are lungimea apartamentului: construit din schelet de lemn masiv prelucrat si tratat, cu laterale din material vaporos, alb si acoperis din prelata alba mata si groasa. Aceste tersase au fost ridicate de curand, de aceea in pozele oficiale nu apar (vezi pozele atasate). Gardul viu sau cel e lemn traditional din jurul fiecarei terase iti garanteaza intimitate si placerea de a savura cafeaua fiecarei dimineti. Deasupra apartamentului nostru se afla zona ocupata de proprietari: cam 60 mp formati din living cu semineu cu scara interioara spre o camera mansardata si o alta camera (cu usa!) totul decorat simplist cu strictul necesar cat mai aerisit si foarte curat. La etaj se urca pe o scara din beton " inobilata " pe lateral si deasupra cu lemn masiv si tigla. Intreaga cladire este acoperita cu tigla.

curtea – nu vei gasi un gazon mai bine ingrijit ca la 4elies, gazon ce se termina la intrarea in apa; te poti relaxa pe sezlongurile suficiente la umbra pinilor sau sub foisorul situat deasupra falezei (construit din lemn de esenta tare, prelucrat si acoperit complet cu tigla) in clipocitul cristalin al marii egee.

Undeva la mijlocul curtii pe laterala sudica se afla gratarul acoperit cu tigla si utilat complet: carbune, feon, pastile de aprins, ustensile specifice, apa curenta. In spatele acestuia pe un teren in comun cu Ana& Kostas Karras Studios se afla terenurile de fotbal, volei si tenis de masa. Si aici gazonul este impecabil (tinand cont ca este calcat in picioare cel mai des de copii), Erikos muncind din greu la udat in fiecare noapte si tuns la 2 zile. La poarta se afla parcarea acoperita pentru 5 masini, magaziile locatiei (spalatoria, fosa ecologica), o mica gradina cu legume ce o are in grija Eva, iar pe terenul in comun se afla o parcare la umbra pinilor. In aproprierea plajei, pe laterala nordica se afla un dus, necesar la iesirea din apa sarata.

Curatenia zilnica este asigurata de un cuplu de moldoveni de peste prut, oameni simtiti si foarte gospodari, mereu gasind de facut ceva prin curte: de la stersul geamurilor, la curatatul gazonului de acele pinilor, totul intr-o discretie si fara a deranja turistii.

Cu ce nu am reusit sa ma impac insa in mare parte am respectat (pentru ca respectand ordinea lucrurilor ma respect pe mine) a fost programul de silence time. Am cam primit reprosuri si sapuneli de la Eva (nu toate meritate... pentru muzica disco pusa de noi la foisor, pe malul marii, la ore nu foarte tarzii, gen 21-22), insa tinind cont ca atat la 4elies cat si in inprejurimi erau foarte multe familii cu copii (italieni, danezi, germani), ne-am conformat, pentru ca purteau sa aiba reclamatii sau puteau pierde clientela selecta permanentizata in timp.

Povestea locatiei se poate continua dupa lasatul serii cand intreaga curte este iluminata:

Mai intai se aprind globurile cu baterii solare din maslinul de langa gratar, apoi intr-o lumina blanda a felinarelor, te imbata verdele gazonului si te face sa mai sezi pe sezlonguri cu privirea pierduta la marea cristalina din amurg, pusa in valoare de proiectoare de gradina, totul ametind sub unduirea barcilor la ancora din golful voruvourou. Esti o leguma si asa vrei sa fii pana cand te trezeste clopotelul celui de serviciu la gratar: gata! hai la masa... Prieteni... acum cand scriu am uitat complet de zgomotul bucurestiului si m-am metarmofozat in adierea usoara a brizei prin curtea 4 elies.

Gata... hai sa mergem la plimbare pe strazile vourvourou: part2 - Vourvourou la pas.

Trimis de onlyoctavian in 21.08.11 15:12:37
Validat / Publicat: 21.08.11 16:00:40

VIZUALIZĂRI: 10741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (onlyoctavian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 la poarta

miha_t
[21.08.11 19:34:09]

chiar acum cateva zile ne-am oprit intamplator in Vourvourou chiar in dreptul acestei curti, am coborat din masina si am luat-o spre mare prin curte. Ne-a placut locatia si faptul ca era destul de intim, cu o plaja micuta si atata verdeata in curte. Noi suntem in Nikiti chiar acum si e tare bine...

[22.08.11 12:58:24]

o fi bine cand pleci... si raaau cind te intorci!!!

acum cateva zile eram in drum spre salonic (cu vizitare), apoi meteora... (eram...)

Tanyla
[31.03.14 17:19:12]

Foarte interesanta locatia. Te rog imi spui si mie cum este apa marii in aceasta zona, cum este intrarea in apa, etc. Merg cu baietelul meu de 3 ani si imi doresc o apa mica la mal, fara pietre.

Multumesc

[31.03.14 19:06:10]

@Tanyla:

In general aceasta locatie dar si cele invecinate sunt perfecte pentru familii cu copii: curte cu gazon, dusuri, pomi iar iesirea la apa e perfecta (lina, limpede si mica ca adancime). Citeste si celelalte "parti " scrise de mine despre Vourvourou si o sa afli mai multe lucruri interesante.

Cam tarziu pentru rezervari, dar incearca pe mail... In poze gasesti si locatiile invecinate cu numere de telefon: Haus Valasakis si Ana&Kostas Kara studio.

ildiko_13
[19.05.14 00:26:38]

buna! Ma uit la aceasta zona prin google maps si vad ca destul de aproape de mal apa devine inchisa la culoare (pe urma mai deschisa). Exista o portiune unde adancimea apei creste brusc sau este ceva iarba?

[23.05.14 20:20:06]

@ildiko_13:

parerea mea e sa nu te iei in general dupa "culorile" hartilor din satelit. cateodata ne mai pacalesc (vezi egipt). Culorile inchise sunt date in general de vegetatia subacvatica, iar cele deschise, cristaline de pietre nisip.

Astfel pe malul satului Vourvourou intrarea in apa este foarte lina, cu plante (care nu deranjeaza in aproprierea malului), mai la sud golfuri splendide Karidi, Fava iar vis-a-vis de sat se afla insula DHIAPOROS cu superbele golfuri (pe partea de vest)... (citeste partea a treia!)

ildiko_13, miha_t, onlyoctavian, Tanyla