ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2011
ÎNSCRIS: 03.08.11
AUG-2011
6 AD. + 4 COPII -- v: 3, 4, 5, 7 [ani]

Club Vila Bran - Am mancat in cel mai frumos loc din Bran

Incep prin a spune ca nu e prima oara cand ajungem pe ruta Bran-Moeciu, dar, desi avem rude in zona, nu ne-am obosit sa ne plimbam prea mult prin imprejurimi.

Abia anul acesta am descoperit cu adevarat frumusetea acestor meleaguri.

Am vazut review-urile celorlalti si doresc sa vin cu noutati: am gasit in Romania un loc superb, unde avem de gand sa ne petrecem urmatorul concediu. Deocamdata va pot da detalii doar cu privire la localizare, restaurant, cateva servicii si... minunatul peisaj.

Dupa ce am colindat cu prietenii o dimineata intreaga pe la targul organizat in Bran, vizavi de castel (am pus foto si de la targ), trebuia sa mergem undeva, in zona, sa manance copiii o ciobita. Cum vazusem de pe drum o locatie deosebita (un complex, un resort cu stegulete, pe un deal din apropiere), ne-am indreptat intr-acolo.

Am parcat auto intr-o parcare amenajata, free, la baza complexului si am urcat un milion de trepte (sau asa ni se parea, de foame...). Ideea e ca, la urcare, fiind nerabdatori sa ajungem la restaurant, nici nu ne-am uitat stanga/dreapta sa admiram peisajul.

Restaurantul- parter si etaj, era amenajat rustic, cu gust, avand posibilitatea sa optezi pentru o masa in interior sau la terasa. (Noi, fiind cu copiii, ne-am asezat in interior, la etaj, terasa nefiind destul de bine imprejmuita pentru ei)

Am comandat diferite feluri de mancare. TOTUL a fost excelent, portiile mari, am luat si la pachet. PRET rezonabil. Mai mult, din partea casei, ospatarul a venit cu doua boluri cu salata de vinete. Ce sa mai spun, m-au cucerit si cu gustul si cu ospitalitatea. (In surdina se auzea o muzica placuta. Ulterior am observat o tipa care canta piese din repertoriul international, la pian, intr-un colt- foto)

Si, conform vorbei din popor "mananci bine, gandesti bine", la coborare am avut timp sa vedem si imprejurimile- o mini gradina zoo, o mini piscina in aer liber, terenuri de tenis, barulete, loc de joaca pentru copii, un parc istoric (cu statui) cateva vile pentru cazare (cred ca 11), gradini frumos amenajate. Toate apartineau aceluiasi complex. Repet: complexul era pe un deal, iar aceste amenajari arau create pe etaje diferite.

Ca sa ne putem orienta, gazdele au postat o macheta la intrarea in restaurant, dar si pancarte cu obiectivele resortului si placute indicatoare.

Am luat pliante de acolo, cu gandul ca vom reveni.

Nu stiu daca am voie sa spun preturile, dar aveau oferte bune la cazare, inclusiv pachete pentru Craciun. Am postat si o poza cu programul de animatie- noi nu am avut timp sa stam, dar cred ca activitatile erau pentru cei cazati acolo. (Am vazut la coborare niste tineri care se pregateau sa se urce in tiroliana.)

Mi-a placut mult in zona.

Ideea complexului mi s-a parut extraordinara! Amenajarile sunt de vis.

Chiar ne dorim sa venim cateva zile acolo. Voi reveni cu noutati, ulterior.

Vacanta frumoasa tuturor!

Trimis de silvia tudoran in 21.08.11 12:19:03
Validat / Publicat: 21.08.11 14:22:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 2841 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Parcul cu statui istorice

silvia tudoranAUTOR REVIEW
[21.08.11 12:53:26]

Va rog sa puneti review-ul la CLUB VILA BRAN. Am creat un topic incorect: Complex vila Bran!

Multumesc!

[21.08.11 14:21:48]

pentru ca doar ati mancat acolo, nu ati fost si cazati, conforma politicii site-ului, review-ul va figura la "Restaurante, baruri, terase in Bran".

silvia tudoranAUTOR REVIEW
[21.08.11 15:26:36]