ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2011
ÎNSCRIS: 20.08.11
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII

Sejur Alia Palace

Am fost la acest hotel in perioada 6-13 august 2011, transport individual. Informatiile despre acest hotel au fost destul de putine de aceea fata de ce s-a mai scris pot confirma ca aceasta locatie merita aleasa pentru vacanta.

Personalul este foarte amabil, curatenie zilnica, piscina cu o amplasare super care-ti asigura o vedere asupra satului Pefkohori de neimaginat -casele parca ar fi niste cubulete din jocurile copiilor care te invita sa le muti de colo colo.

Trebuie mentionat si personajul Stelios de la pool-bar -- un grec tipic, cu un talent innascut pentru dans si a crea atmosfera tipic greceasca pe cateva acorduri de Zorba... mai seara la barul si terasa care guverna dealul de deasupra satului. Masa destul de variata pentru 7 zile, nu te plictisesti si nici nu pleci flamand- dulciurile sunt mai ciudate- mai pe placul englezilor.

Nu am folosit microbuzul spre plaja mergeam pe jos; era o incantare sa vezi atatea flori, leandri, rodii, lamai si portocali din gradini. Plaja destul de ingusta, aglomerata. -

Am facut tur de Kassandra si Sitonia dupa informatiile de aici de pe site. Pentru ca toti grecii erau [si ei] in vacanta, am stat la niste cozi impresionante uneori de 20 km pana sa ajungem la obiectivele propuse, care nu m-au 'dat pe spate', asa cum s-a scris pe aici. Unde erau plaje bune era si aglomeratie. Cel mai mult mi-a placut Neos Marmaras. La plaja Crousso, Pallini nici nu gaseai locuri - erau rezervate cu zecile. Frumos a fost la plaja de la Possidi si la N. Skioni (mai modesta).

Cea mai frumoasa plaja descoperita a fost cea din ultima zi chiar cea de langa Pefkohori cum iesi din sat spre Pallini prima pe stanga, semnalizata, unde barul de pe plaja asigura o muzica super iar apa limpede si nisipul fin. Satul era f. aglomerat mai ales seara.

In piata veche, cand cobori de la hotel, langa bisericuta veche din Pefkohori este o taverna destul de prafuita care asigura joia muzica live. Am asistat la o adevarata bouzukia ad hoc, prestata de 2 grupuri de turisti: unul de greci si culmea altul de sarbi mai ales sarboaice care au dansat 3 ore fara intrerupere intr-o adevarata atmosfera greceasca: piata din fata bisericutei, pasi de zembetico, fete care dansau zorba pe masa, sau pe scaune, multe servetele aruncate, copii alergand, patroanele localului care initiau de multe ori dansurile, stiau pasii (ba chiar si Pinguinul varianta elena), parintele statea la masa, fantana arteziana pana la sfarsit "populata" cu dansatori "incinsi" - chiar a fost ceva sublim.

Fiind in Grecia nu se poate fara ATV: va recomand o plimbare prin gradinile de maslini sau pe drumul din spatele hotelului care duce destul de mult in sus - privelistile sunt de vis. Proprietatile private de langa mare sunt o incantare pentru ochi. Pentru copil parcul de distractii din sat. a fost foarte apreciat.

In concluzie hotelul chiar daca nu-i de 5 stele merita banii - Ar trebui doar sa fie avertizati doritorii de distanta mare fata de plaja, in rest m-as intoarce cu mare placere acolo.

Trimis de CarmenVictor in 20.08.11 22:47:31
Validat / Publicat: 21.08.11 00:32:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: insula Thassos de 2 ori, Platamonas-Nei Pori, Corfu, Paleokastritsa

VIZUALIZĂRI: 5622 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CarmenVictor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Admin [21.08.11 00:31:29] »

Bun review, @CarmenVictor - bun venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

ange234 [12.06.12 23:44:31] »

Buna! Am cateva intrebari referitoare la hotel, daca imi puteti da mai multe detalii:

- microbuzul respectiv este al hotelului, este gratuit? Cat de des circula?

- la piscina era aglomerat? Sunt suficiente sezlonguri, sau e necesara trezirea devreme pt a prinde un loc?

- cum este plaja: cu nisip sau pietricele? Cat costa un sezlong+umbrela?

- la plaja frumoasa pe care spuneti ca ati descoperit-o in ultima zi se poate ajunge si pe jos, sau e mai departe si e necesara masina?

- o agentie de turism mentioneaza ca hotelul nu accepta copii sub 16 ani. Asa este?

Multumesc anticipat.

CarmenVictor [13.06.12 00:26:29] »

@ange234: Buna seara! microbuzul este gratuit si are un orar pe care nu-l cunosc deoarece nu am folosit acest serviciu niciodata totusi fiind in Gr. nu va asteptati la un program nemtesc... Am avut masina si am colindat tot ce se poate prin jur ba chiar toate bratele! Dupa un an de frustari acumulate nu ne-am permis sa stam doar la piscina si hotel sa vegetam altfel luam Antalia.

Piscina nu era aglomerata, a fost de vis! ca pozitie, avea destule sezlonguri iar barul OK! ne trezeam destul de dimineata ca sa beneficiem de toata splendoarea privelistei din balcon, luam micul dejun, consistent, apoi plecam... si veneam pe la ora 17-18 luam masa de seara si apoi coboram in sat la promenada f. obositi si uneori ne mai opream "printre niste costite de miel sau caracatite"...

Plaja nu este frumoasa este ingusta si aglomerata nu cu nisip fin dar fara pietre si arici. La ultima plaja am ajuns cu ATV inchiriat nu se poate pe jos, dar se poate cu masina, lejer... In Grecia daca nu iei ATV sa te plimbi printre maslini, degeaba...

Baiatul meu avea 9 ani (in 2011) si nu au fost probleme la agentie, nu este adevarat cu interdictia aceea.

Locatia este super, pentru cei cu masina deoarece este departe de sat dar merita toti banii mai ales pentru priveliste. Astept si alte intrebari!

ange234 [22.06.12 19:25:00] »

@CarmenVictor: Multumesc pt informatii. V-am trimis un mesaj privat cu cateva intrebari suplimentare.

ange234, CarmenVictor
    Alte impresii din această RUBRICĂAlia Palace Hotel: