ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2011
2 AD. + 2 COPII

Către satisfăcător

ARTICOL ARHIVAT

Odihna

Tocmai ce ne-am intors de la hotel Sara. Fiindca l-am ales studiind acest forum mi s-a parut interesant sa adaug si eu constatarile mele.

Hotel vechi - renovat. Camere ok ca dimensiune. Baie mica dar functionala, spatiul e bine folosit. Balcon suficient de spatios.

Distanta pina la plaja 20 min de mers pe jos cu 2 copii si "dotarile" de rigoare.

Liniste. Desi e situat foarte aproape de bulevard, are o pozitie usor retrasa, in spatele bisericii din Neptun, inconjurat de un spatiu verde cu multa vegetatie si frumos ingrijit.

Am avut camera la ultimul etaj (3), cu vedere pe spate, spre satul de vacanta si miniterasa hotelului. In fiecare seara am auzit din balcon muzica de la restaurantul Rustic, dar era ceva mai degraba placut. Din camera cu geamurile inchise nu se auzea. Vecini civilizati. Hotelul era plin... sau asa ziceau ei la receptie... oricum parea animat, erau cupluri tinere si familii cu copii. Holuri mochetate... poate asta explica linistea. N-am avut probleme sonore nici de la vecini, desi camerele au o izolare fonica destul de slaba si pe jos e gresie ceea ce amplifica zgomotele, nici de la terasa hotelului. Impresia mea a fost de clienti civilizati... era o atmosfera placuta, chiar de vilegiatura, mi-a amintiti de vacantele de pe vremuri cu parintii. Mi s-a parut ce erau multi ardeleni, dupa numerele de masina... s-ar putea sa ma insel.

Parcarea hotelului e... simbolica. Majoritatea parcheaza pe o pajiste vecina, pe sub copaci. Noi n-am miscat masina din loc pina la plecare.

In afara de liniste un alt cuvint in stare sa redea atmosfera de acolo e cochet. Asa e totul gindit si asa si arata. Verdeata, multe flori si plantate si in ghivece, amenajat cu gust.

Am vazut deja defecte in tencuieli si sanitare care sunt convinsa ca se vor accentua cu trecerea anilor. Deocamdata, renovat de 1-2 ani totul pastreaza inca prospetimea initiala.

Hotelul are o curte cu gazon care se extinde pina pe malul lacului si unde exista mici umbrare, un fel de foisor si un gratar cu lemne... nu stiu care erau conditiile de acces acolo dar cit am stat n-am vazut pe nimeni.

Exista si un loc de joaca pentru copii, ingradit, cu dotari ok. Niciodata nu a fost aglomerat la locul de joaca sau pe terasa.

In camera... dragut. Aer conditionat foarte bun care face fata cu brio, noi fiind la ultimul etaj. Mobilier fara defecte. Sapun lichid la baie si atit. Hirtia igienica nu a lipsit. Curatenia de la venire a fost ok. Pe parcurs aspirau si mopuiau gresia zilnic. Lenjeria si prosoapele schimbate la 3 zile, dar numai cele pe care le-am lasat pe pat... Asternuturi impecabile. Pat tare.

O chestie la plecare... ca de plecare. Noi am stat 7 nopti si cred ca sejurul tipic era de 6 nopti... asa ca in penultima zi ne-am trezit cu camerista la usa la 10, sa ne ia gunoiul si sa ne intrebe daca vrem sa schimbe prosoape si lenjerii (pe care nu le schimbase cu o zi inainte, la cea de-a doua serie de 3 zile acolo). I-am dat niste prosoape (care, apropos, erau impecabil de curate cind le aduceau) si lenjeria am lasat-o asa ca mai aveam doar o noapte de stat. M-am mirat ca nu a facut aceste lucruri cu o zi inainte, atunci cind mi se parea mai normal s-o faca. Ne-a mai rugat, cu un zimbet cam crispat sa mutam mobilierul in pozitia initiala, ca "n-avem voie si e sefa pe etaj ". Mutasem cele 2 mini-sofale linga pat, ca sa creez mai mult spatiu. Am citit in pliantul de pe masa, caruia nu-i dadusem atentie si intr-adevar era acolo mentionat ca nu e permisa mutarea mobilierului. Multe altele nu erau permise... unele cu logica, altele fara. In fine, femeia avea dreptate si a vorbit politicos, asa ca m-am conformat. Dar nici n-a mai intrat sa fac curat in ziua aceea. Straniu.

N-am dat nici un leu nimanui... nu mi s-a cerut nici direct nici indirect pentru nimic. Nici n-as fi dat. Serviciile sunt incluse in pret si n-am cerut nimic exceptional.

Cit despre servibilitatea receptiei si angajatilor, despre care au fost pareri diferite, ,,buna ziua - buna ziua" si atit. Nu vroiam mai mult si nici nu cred ca poti socializa cu un hotel plin. E suficient sa rezolvi cu tact si simt problemele ivite. La noi n-au fost.

Concluzie - recomandat... de mine. Liniste, curat, dragut, bine situat (atit cit de bine se poate in Neptun...), linga Spring si alte restaurante, relativ aproape de plaja si magazine. Pret ok. Un mic minus pentru cameriste. N-am adaugat poze pentru ca sunt edificatoare cele postate pina acum. Spun doar ca ce era pe site-ul lor am avut si noi in camera. Exact asa.

Cit despre plaja... doamna ministru Udrea care se lauda cu incasarile de week-end... ar trebui sa taca din gura. Hotel Sara e frumos amenajat ca au muncit cei de acolo, dar dincolo de lanturile care delimiteaza spatiul lui verde se desfasoara in voie jungla litorala cu trotuare, spatii verzi paraginite, lucrari innoroite, ruine singuratice si constructii haotice de termopan si tabla pe plaja, cu cosuri de gunoi depasite, cu tristetea unei foste frumoase statiuni decazute. Primaria Mangalia si ministerul turismului dorm. RIP :>

Trimis de zidumagda in 20.08.11 22:24:33
Validat / Publicat: 20.08.11 23:29:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 2310 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zidumagda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.08.11 23:15:15]

@zidumagda: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Multumim pentru impresii - personal le gasesc consistente si echilibrate, in consecinta foarte utile, as spune 'de referinta' pentru aceasta destinatie; te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare

Djbobo*
[21.08.11 10:33:52]

Un vot si de la mine, un review ok; asa este, Neptunul a decazut, Udrea ca si hotelierii se bazeaza doar pe turismul de wknd.

Din ce am inteles din alte surse, aleea care merge la steaguri e inchisa?

alex1968
[21.08.11 11:02:45]

@Djbobo,

Până îţi răspunde autoarea review-ului, pot să-ţi spun eu că, cel puţin în luna iulie când am fost eu la Neptun, aleea care merge la steaguri nu era închisă, însă erau lucrări şi în stânga aleii şi în dreapta, cu mizeria (uriaşă) aferentă. Dacă mai dădea şi o ploaie, cum am prins eu, te umpleai de noroi până la genunchi.

zidumagdaAUTOR REVIEW
[21.08.11 19:52:49]

Nu era inchisa, dar in laterale se lucra... sau mai bine zis nu se mai lucra... si aspectul era dezolant.

Multumesc pentru apreciere.

alex1968, Djbobo*, zidumagda