ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2011
AUG-2011

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

Setea de imbogatire a patronului roman...

Abia ce m-am intors dintr-o vacanta ce se dorea reusita, insa m-am intors (cu o zi mai devreme, n-am mai rezistat!) extrem de dezgustat ce ceea ce reprezinta acest asa-zis "hostel":

am achizitionat un bilet de ODIHNA si tratament si ce sa vezi: de cand am ajuns, am cautat receptia, de-abia am gasit-o facand un slalom extrem printre mormane de prosoape si sezlonguri (ca sa ajungi la "receptie" trebuia sa traversezi "piscina"!).

Intreband daca este mereu asa de aglomerat (am ajuns acolo duminica) ni s-a spus ca "e nu, doar acum ca e lumea libera o sa vedeti ca in camera e liniste... " - era oarecum un pic mai liniste in camera, nu se auzea decat un... vuiet continuu de jos de la bazin (si stateam la etajul 2!).

Am constatat ca, de fapt, asa cum s-a spus si in alt comentariu, am fost cazati intr-un "strand", parerea mea era ca acolo era mai rau, un fel de "baie comunala", mai ceva decat un strand!

Pacat de calitatea serviciilor (in special de tratament, pentru care venisem) care a fost destul de ridicata, daca nu exista acea decizie idioata a patronului de a imparti piscina (care de fapt ar fi trebuit sa fie dedicata turistilor cazati, parerea mea!) cu tot judetul... Impusti doi iepuri dintr-o lovitura: pe de-o parte ai turistii care odata cazati cu "onorariul" platit nu prea te mai sinchisesti de ei (le convine bine, nu le convine, nu au decat sa plece, ce atatea mofturi...), iar pe de alta parte "adevaratii clienti (in viziunea extrem de... "larga" a patronului), odata plateau 7 RONI intrarea de adult si in plus mai si "ciuguleau" pe langa piscina (un mititel, o cafeluta, o berica...).

Ma astept ca urmatoarea decizie "inteleapta" a patronului va fi si accesul asa-zisilor "clienti" (ai piscinei) si in camerele turistilor, ca in fond... si ei ar dori sa traga un pui de somn, nu-i asa?!

In concluzie, nu vreau decat sa AVERTIZEZ PE CEI CARE DORESC SA SE CAZEZE IN ACEASTA LOCATIE CA NU E CEEA CE SE ASTEAPTA A FI (LINISTE SI ODIHNA).

DACA DORITI UN LOC AGITAT IN CARE SA NU POTI SA TE ODIHNESTI DUPA TRATAMENT FACETI-I BUZUNARUL PLIN ACELUI ASA-ZIS "patron"!

Am considerat ca poate suntem prea pretentiosi, insa va rog credeti-ma, ma uitam si la ceilalti clienti, toti aveau fetze triste, apatice, am si discutat cu alte persoane si gandeau la fel ca noi...

RU-SI-NE, sara's sons, NICI PE NOI SAU PE PRIETENII NOSTRI SAU CUNOSCUTII NOSTRI NU NE VEI MAI PRINDE PE ACOLO!!!

P.S. Probabil ca aceia care au avut referinte pozitive la acest stabiliment au fost intr-o perioada mai linistita, nu in varf de sezon, cand aglomeratia este mai accentuata.

Trimis de t.bird in 20.08.11 10:07:52
Validat / Publicat: 20.08.11 11:00:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE. A mai fost în/la: Vatra Dornei - Pensiunea Gentiana, Mamaia - Hotel Dorna, Baile Tusnad - Hotel Tusnad, Venus - Hotel Sunquest, Sinaia - Pensiunea Andree, Predeal - Pensiunea La Copilu etc.

VIZUALIZĂRI: 3294 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (t.bird); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Si ca... turist cazat unde sa imi pun cearceaful sa fac si eu plaja? !

[20.08.11 15:43:43]

Programul piscinei era, atunci cand am fost noi acolo, pana la ora 19, iar dupa aceea (inclusiv la lumina Lunii - pentru romantici - si pana a doua zi), mai puteau face baie doar turistii cazati in hotel. Despre "vacarmul" din piscine, pot spune ca se atenua deoarece camerele erau dotate cu tamplarie termopan si aer conditionat.

Ma surprind punctajele acordate pentru cazare, bucatarie si masa si distractie si relaxare. Probabil ca la momentul de relaxare trebuia sa inceteze orice activitate in strand, iar la distractie ar fi fost necesar ca totul sa fie la maxim!

Cu toate ca suntem persoane de varsta a doua, poate mai pretentioase in legatura cu linistea, ne-a placut vacanta petrecuta acolo, iar punctajul acordat de noi il consideram pe deplin indreptatit.

[20.08.11 23:43:01]

cred ca tineti cu URSUL din padure daca ati postat acest comentariul sau sunteti administratorul aici este baie comunala

[21.08.11 14:51:36]

Am postat comentariul pentru ca AmFostAcolo si nu pentru ca as tine cu ursul sau ca as fi administrator. In niciun caz nu este "baie comunala". Este un hotel sau mini-hotel care - din fericire - are in dotare (fara tarif pentru cei cazati acolo) 3 bazine (doua pentru adulti si unul pentru copii), care insumate ca suprafata s-ar apropia de cel de la "7 izvoare". In plus, apa este calda, termala, spre deosebire de cea de la "7 Izvoare" care este chiar rece. Personal, mi s-ar parea nefiresc ca acele 3 bazine sa fie doar la dispozitia celor cazati. Nu stiu cate camere are in prezent, dar atunci cand am fost noi acolo avea in jur de 20. Se mai construia un corp de cladire, dar nu stiu daca a fost dat in folosinta.

Pe de alta parte, @erazvan este similar cu @t. bird? Pentru ca ma asteptam ca autorul review-ului sa spuna ceva si nicidecum o alta persoana...

Repet, cunoscand acel loc pentru ca AmFostAcolo si mi-as dori sa revin, mi se pare foarte mic punctajul acordat pentru cazare, bucatarie si masa si distractie si relaxare.

In statiune sunt foarte multe pensiuni care au captat izvoare termale, si-au construit mini-piscine si aici sunt de acord ca mini-piscinele sa fie doar la dispozitia celor cazati in pensiunile respective. Pe viitor puteti opta pentru una din aceste pensiuni, in acest fel veti avea si linistea mult dorita.

t.birdAUTOR REVIEW
[21.08.11 21:55:15]

ascent, uite aici un argument cat se poate de legal: cauta pe google Ordinul 1051/2011, art. 15, lit. f (Procedura clasificarii unitatilor de turism in Romania) care spune ca "Operatorul economic proprietar şi/sau administrator de structuri de primire turistice are următoarele obligaţii: [... ] să asigure condiţiile necesare astfel încât turiştii să nu fie deranjaţi de zgomotele produse de instalaţiile tehnice ale clădirii sau de alţi factori de poluare"...

In acest temei legal deja am facut o plangere la OPC, este posibil ca zilele urmatoare sa ii "viziteze".

Precizez ca nu sunt aceeasi persoana cu erazvan, nici macar nu il cunosc, el a postat in urma cu doi ani un comentariu (de care, din nefericire pentru mine, nu am tinut cont!) cred ca ar fi o aberatie sa postezi ceva dupa doi ani!

Exista aici pareri subiective, putem discuta pagini intregi, faptul ca te-ai simtit bine pentru tine e ok, eu mi-am spus "of"-ul, ceea ce am patit, iar faptul ca am plecat cu o zi mai devreme (poti suna la receptie sa verifici!) poate ca ar trebui sa iti dea de gandit... In plus, chiar daca ma repet, prin achizitionarea prin intermediul unei agentii de voiaj (si cu ei am discutat deja sa "pregateasca" turistii pe care ii trimit acolo!) a unui bilet de odihna si tratament te astepti nu doar la tratament ci si la ODIHNA, despre care nu mai putem discuta.

Aditional la ceea ce am spus despre patron, e un om lipsit de scupule si respect, in ultima zi am asistat alaturi de tot hotelul la o "faza" care nu credeam ca se poate intampla in Romania: un patron de hotel tipand in gura mare si folosind injurii pe care nu le pot reproduce, la un batranel in baston ca s-a schimbat de costumul de baie langa piscina (dezbracare totala). "Sa nu te mai prind niciodata pe aici [... ]" nu sunt vorbe pe care un patron ar trebui sa le rosteasca unui client NICIODATA, chiar daca i-a gresit cu ceva ("Clientul nostru-stapanul nostru! " - reclama comunista si totusi de actualitate...).

Aici poti sa ma contrazici cat vrei am martori chiar din personalul hotelului care a asistat la acea faza!

Concluzia personala este una singura:

RU-SI-NE, sarasons!

[21.08.11 22:09:00]

t. brid daca ai fi intrat pe sait si ai fi cules niste informati azi erai mai fericit stiu ca si eu am fost in aceasi situatie de cand mi sa intimplat cu sara's sons nu mai imi iau bilet pina nu gasesc ceva impresi de la cei care au fost pe acolo la anul iti propun sa mergi la secret garden in danesti la aceeasi bani intra si uitete la impresi despre aceasta locatie am fost acolo este un sait f. bun unde poti sa culegi informatii

[22.08.11 00:15:20]

Ok, totusi nu am inteles in ce fel au fost incalcate acele prevederi legale care se refereau la

Despre care instalatii tehnice este vorba si despre care factori de poluare? Fonica oare? Pe site-ul hotelului scrie foarte clar faptul ca piscinele sunt si la dispozitia altor turisti, nu numai pentru cei cazati in hotel. Oricum, la ora pranzului nimeni nu mai statea in soare, toti mergeau la masa, asa ca zgomotul era mult redus.

Apoi, mi se pare chiar caraghios faptul ca un batranel s-a dezbracat complet pe marginea piscinei... Oare nu era cazul sa fie apostrofat? In mod cert patronul s-a gandit la restul turistilor, la scena la care au fost nevoiti sa asiste si a preferat sa apostrofeze o singura persoana, in favoarea celorlalti o suta care erau probabil in jur.

Nota 0 acordata pentru o cazare peste standarde (curatenie deosebita in hotel, faptul ca se schimba lenjeria la 2-3 zile, prosoapele la 2 zile), nota 5 acordata pentru masa - in conditiile in care meniul este variat, iar preturile foarte accesibile, nota 0 pentru distractie (chiar daca nu si pentru relaxare) - toate acestea mie personal mi se par total nejustificate. Pe de alta parte, avand in vedere faptul ca una dintre piscine avea apa sulfuroasa, te-ai fi asteptat ca in hotel sa miroasa a sulf. Dar... in hotel persista un miros suav de flori. Asa ca... este cazul sa mai vedem si lucrurile pozitive, nu doar sa criticam.

t.birdAUTOR REVIEW
[22.08.11 18:11:43]

"Oricum, la ora pranzului nimeni nu mai statea in soare, toti mergeau la masa, asa ca zgomotul era mult redus. "

- HA-HA-HAAA, poate cand ai fost tu in ianuarie se intampla asta! )

"In mod cert patronul s-a gandit la restul turistilor, la scena la care au fost nevoiti sa asiste si a preferat sa apostrofeze o singura persoana, in favoarea celorlalti o suta care erau probabil in jur. "

HA-HA-HAAA, cu siguranta se gandea la turistii cazati, pentru ca zbiera in gura mare dimineata la ora 07:00 cu un limbaj extrem de... educativ )))

Hotelul Sara's Sons face parte din categoria 3 stele si pune la dispozitia clientilor sai 6 camere single cu pat matrimonial, 12 camere duble si 3 apartamente foarte confortabile. Incaperile sunt dotate cu: minibar, aer conditionat, televizor color, cablu TV, telefon si bai proprii. Alte servicii oferite: Pastrarea valorilor la receptie, servicii de secretariat (fax, fotocopiere, etc.) programe de excursii. Agrement: 2 piscine cu ape termominerale pentru adulti de 300mp fiecare si adancime intre 1.0m-2,4m, o piscina cu apa termominerala pentru copii - 84 mp si adancime intre 0,8m-1,05m dotate cu sezlonguri si umbrele, terasa, bar.

SURSA: http://sarassons.baileherculane.ro/

Intrebare de 1000 PMA: UNDE "scrie foarte clar faptul ca piscinele sunt si la dispozitia altor turisti"? !

P. S. ascent, tu ai postat in urma cu 4 ani, in 2007, lucrurile s-au schimbat mult de atunci, crede-ma!

Ah, si inca ceva: respectivul stabiliment se numeste "hostel" si ca in mod normal si legal lenjeria ar fi trebuit schimbata la 3 zile, iar prosoapele la 2 zile, pe cuvant de onoare daca nu, am stat 5 zile si NU ne-au schimbat niciun prosop si nici lenjeria... fara sa mai spun ca nu am vazut ca macar sa fie aspirata camera...

JENANT!!!

Te rog sa nu te mai ostenesti sa imi raspunzi la acest ecou, raman la parerea neclintita ca am fost cazat intr-o baie comunala, intr-un local al unui patron cu ceva idei despre turism, dar vagi, extrem de lacom.

Multumesc si imi cer scuze daca te-am suparat cu ceva, repet, m-am "racorit" si mi-am spus oful...

[22.08.11 18:33:24]

Asa se intampla atunci cand vedem doar ce ne avantajeaza si atunci cand dorim doar sa criticam. Cu o simpla cautare pe vestitul "Google", mai puteai gasi:

"Piscine exterioare pentru agrement: Sara's Sons are 3 piscine cu ape termominerale. Cu o suprafata totala de 635mp si un volum de 1050 mc, cele 2 piscine semiolimpice, cu dimensiuni de 25,00m/12,50m si cu o adancime care variaza intre 1,10m si 2,40m, cat si piscina pentru copii, cu dimensiunile de 10,00m/5,00m si cu adancime ce variaza intre 0,80m si 1,10m, se adreseaza tuturor categoriilor de varsta. Accesul la piscine este gratuit pentru cazati. Sezlongurile si umbrelutele se inchiriaza.

Din fraza subliniata se subintelege ca accesul la piscine este cu taxa pentru cei care nu sunt cazati acolo, deci... astept sa-mi acorzi cele 1000 PMA ...

Si - ca sa fim totusi obiectivi - cum ar putea sa fie doua piscine semiolimpice la dispozitia turistilor cazati in doar aproximativ 20 de camere?

Atat timp cat ai citit ce am scris eu despre sejurul din 2007, de unde ai tras concluzia ca am fost in luna ianuarie? Cumva se vede zapada in pozele atasate la review?

Iar in legatura cu faptul ca exista o curatenie deosebita in hotel, ca se schimba lenjeria si prosoapele la 2 zile, ca in hotel persista un miros de flori si nu de sulf, toate acestea le cunosc de la cativa prieteni care au fost acolo anul acesta.

Inca un lucru - nu mi-am permis sa te persiflez in ce am spus, te-am combatut cu argumente. Pe de alta parte, da-mi voie sa nu cred faptul ca la ora 7 dimineata un batranel se dezbraca complet pe marginea piscinei. Daca s-ar fi intamplat acest lucru, in mod sigur la ora aceea nu ar fi fost nimeni in jur, nici chiar patronul. Hai sa nu exageram doar de dragul de a fi pe o treapta superioara...

roxxie
[22.08.11 19:01:32]

Dar cate laude!! Daca totul a fost perfect cand ai fost tu acolo nu inseaman ca trebuie sa fie permanent asa. Autorul a spus clar ca nu i s-a facut curatenie in camera si nu i s-au schimbat prosoapele. Nu cred ca ar trebui acuzat ca minte neavand nicio dovada.

[22.08.11 19:07:49]

@roxxie - ok, ma retrag. Nu am acuzat pe nimeni ca minte, ci doar ca vede doar aspectele negative, exagerandu-le, in timp ce refuza sa vada si lucrurile pozitive. Atat si nimic mai mult. Am facut apel la obiectivitate, cunoscand acel loc si conditiile oferite.

[22.08.11 19:43:39]

ascent am ramas la aceeasi problema ti cu ursul din padure cred ca nu ai vazut prea multe locatii de 3*, cum trebui respectat clientul

[22.08.11 20:10:31]

@erazvan - locatii de 3 stele am vazut. Acestea insa nu se numesc in niciun caz "hostel", asa cum face afirmatia @t. bird.

Conform Wikipedia,

Un hostel, cunoscut și ca hotel pentru tineret este o unitate de cazare pentru turiștii cu buget restrâns, în general tineret, având dormitoare și băi comune. Acest tip de turism oferă cazarea în dormitoare comune cu mai multe paturi simple sau paturi etajate, cu plata per pat ocupat.

Ministerul Turismului din România definește hostel-ul ca fiind „structura de primire turistică cu o capacitate minimă de 3 camere, garsoniere, sau apartamente dispuse pe un nivel sau pe mai multe niveluri, în spații amenajate, de regulă, în clădiri cu altă destinație inițială decât cea de cazare turistică. ”

Diferențe față de hotel

Specific hostel-urilor este cazarea în dormitoare comune cu mai multe paturi.

Servicii caracteristice hostel-urilor sunt posibilitatea de gătire și păstrare a hranei în bucătării comune, complet echipate, accesul la mașini de spălat și uscat rufe, internet, recepție 24h, activități de socializare si autogospodărire.

In niciun caz Hotelul Sara's Sons nu poate fi hostel.

Si acum, ca o concluzie ce se desprinde - s-ar parea ca unii nu stiu unde au fost, pretentiile in schimb sunt exagerate, iar despre obiectivitate ce se mai poate spune?

"Exista, dar lipseste cu desavarsire"...

[22.08.11 20:19:13]

Acestea fiind spuse, consider ca subiectul a fost suficient dezbatut. Firul de discutie va fi inchis.

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂSara's Sons Hotel & Hostel: