ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2011
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 30.03.11
AUG-2011

Creta - un vis frumos

Si am ajuns si in CRETA... o destinatie pe care mi s-a pus pata doar de anul acesta... dar ma bucur pentru ca e de vis... (chiar daca la prima impresie nu mi s-a parut... dar conteaza impresia cu care ramai :)).

Noi am plecat din Mures spre Bucuresti de unde am luat avionul, pe Cluj nu mai gasisem nici un bilet... si asa ca a, ales Bucurestiul cu compania Egean. Zborul a fost placut, usor, fara turbulente, chiar daca la Bucuresti ploua de rupea.

Cand am ajuns la Heraklion (aeroportul din CRETA, capitala insulei) ne-a preluat ghidul si ne-a lasat pe fiecare la hotel. O mica iritare asupra faptului ca am stat mai mult de jumate de ora pana am recuperat bagajele de cala in aeroport si am mai pierdut timpul aici in loc sa ajungem mai repede la hotel. Deci ziua dusa, desi platita :).

Hotelul ce sa spun... frumos, piscina frumoasa, panorama incantatoare asupra marii... pozitionat pe o stanca (vedere la mare insa nu are acces direct la PLAJA, chiar daca ofertele turistice spun contrariul... ca ar fi la 300 m de mare). Este la 300 m de mare, insa in fata hotelului sunt pontoane si tarm stancos, insa ei calculeaza direct in linie dreapta distanta.

Cand am ajuns ne-am suparat pentru ca daca pe site-uri scria ca TOATE CAMERELE AU VEDERE LA MARE, noi am primit o camera un bungalow (mai departe putin de receptie si cladirea principala, ca sa aflam apoi ca cei care au primit camera cu vedere, au platit taxa in plus. Deci cine doreste in special CAMERA CU VEDERE LA MARE, sa specifice acest lucru de la inceput la agentie. In rest, personalul era primitor, zambitor, povestelnici. Camerele erau curate, se facea des curatenie in camere. Daca vedeti ca nu aveti AC in camera (adica daca nu ati primit telecomanda) sa mergeti sa cereti de la receptie pentru ca s-ar putea ca personalul de la receptie sa "se faca ca au uitat" sau ca " nu aveti dreptul sa primiti daca nu ati platit pe o alta taxa. " Sa vb si cu alti turisti de acolo daca ei au si actionati in consecinta apoi :). Noi asa am facut si pana la urma am primit si noi, chiar daca ni s-a spus ca TO nu a platit pentru asta.

Mie mancarea nu mi-a placut deoarece nu au supe sau ciorbe (am mancat o supa de ceapa dar nu mi-a placut, sau cea de ciuperci...), pun foarte mult ulei si nu sunt iubitoare de mancaruri foarte uleioase... insa se putea gasi ceva pentru fiecare pretentie... iaurtul in schimb e delicios. Ne-a spus si ghida ca cretanii nu sunt cu supele. Sunt cunoscute la ei supa de peste pe care o fac vara si cea de perisoare pe care o fac iarna.

In primele 2 zile marea a fost zbuciumata, cu valuri mari ce faceau marea incredibil de frumoasa, de nuante albastru deschis, chiar daca litoralul era inundat si se putea sta mai mult pe plajele putin mai largi. Insa dupa aceste zile marea s-a mai linistit. Daca in aceste zile cerul mai prezenta si cativa nori, dupa aceste zile cerul a fost complet senin si canicula s-a instalat in regiune... mueram de cald cu briza langa noi. A fost exagerat de cald.

Cateva lucruri de excursii...

In primul rand am fost in excursile organizate de agentia ***** in colaborare cu KURKUNIS TOUR (agentia cretana). Preturile foarte mari, chiar foarte mari...

* SANTORINI- 145 euro si am inteles ca a fost 180 euro, insa nu a mers lumea si au scazut pretul... dar nu sunt sigura de aceasta informatie...

* Laguna Balos si Insula Gramvousa (65 euro)...

Aici am fost si noi... nu m-am putut abtine sa nu vad SANTORINI (am plecat la ota 06.30 din fata hotelului si am ajuns pe la ora 23.00 inapoi.)... care e mai frumos decat in poze. Ne-a luat autocarul pe fiecare de la hotel si am plecat in portul din HERAKLION de unde am luat Ferryboat-ul. Croaziera pe mare a durat 2h 30 min. A fost superb. Recomand sa aveti ceva batic/ esarfa in cap pentru ca vantul bate extrem de tare si poate provoca dureri de cap. Ferryboat-ul era inchis, dar avea gen terasa unde se putea sta si afara si avea o capacitate de aprox 800 pers... Noi am stat afara pentru ca nu simteai atat de tare miscarile marii si ne simteam mai bine asa. Ne-au incantat cu muzica lor o orchestra cubaneza. Pacat ca nu s-a organizat sa si dansam pe vapor, asa cum am dansat spre SKITOS pe vaporul lui capitano Costas.

Impactul cu SANTORINI a fost pe masura asteptarilor, mai ales cand am vazut marele crater vulcanic (pe care l-am vazut din avion cand am venit inspre insula CRETA). De acolo ne-a preluat un alt autocar si ne-am indreptat spre cele 2 orase: OIA unde am stat in jur de 2 h si am vizitat cetatea venetiana, orasul, magazinele care adaposteau niste suveniruri superbe... si THIRA (capitala insulei) unde am stat in jur de 2 h. SUPERB SUPERB SUPERB!!! fara cuvinte... pozele sunt minciuna, realitatea e adevarata. Si modul in care s-a format straneste o mai mare curiozitate. Preturile sunt mari, insa e cea mai frumoasa insula pe anul 2011 (asa cum a fost declarata de curand).

Desi mi-a placut extrem de mult, nu cred ca as dori sa stau mai mult de 3 zile aici cazata, mai ales pentru ca zona litoralului e cam departe, tarmul fiind mai mult stancos si e foarte cald.

De aici am plecat spre PERISA, o plaja cu nisip negru de la activitatea vulcanica din trecut. Aici am luat si masa, inslusa in pretul de 145 euro. Si aici am scapat si de oboseala de peste zi. Peisajul incantator, iar marea linistita, numai buna pentru inot.

A doua excursie cu ghid a fost la Insula GRAMVUSA si Laguna Balos (65 euro). Am plecat pe la ora 5.45 din fata hotelului si am ajuns in jur de ora 22.00 inapo. iNu credeam ca poate exista asa ceva pe pamant, mai ales pentru faptul ca nu auzisem de aceste 2 zone turistice. Excursia s-a facut cu autocar, cam 4 h, moment in care am strabatul intreaga parte de Nord a insulei, trecand prin cele mai importante orase, ca: HERAKLION, Rethymno, Hania... etc... Din portul Kissamos am luat vaporul de croaziera cu capacitate de aprox. 1200 locuri, in intregime descoperit. Croaziera a durat 1 h. Prima data am vizitat Insula GRAMVUSA unde am urcat la cetatea venetiana. Am urcat timp de 15 minute pe teren accidentat si caldura insuportabila, dar a meritat. De aici panorama asupra imprejurimilor este de vis, de aceea cine se inscrie la aceasta excursie sa urce la cetate ca numai de acolo vezi cat de frumos e in jurul tau. Multa lume a ramas jos de cetate unde au facut baie, de aceea spun ca se merita sa urcati sa vizitati si cetatea. De sus se vede si minunata Laguna Balos, care se afla la 15 minute de cetate pe mare...

De acolo am plecat la minunata laguna cu ape de culoare verde, albastra si transparenta. E mult prea frumos ca sa incerc sa explic ce am simtit si vauzut acolo, pentru ca pur si simplu nu gasesc cuvintele potrivite. E o combinatie de teren arid, stanca, ape exotice si o mica Insula Bali. Aici am avut timp liber cam 2 ore, de plaja si baie. Era foaret cald. De pe vaporas am inchiriat umbrelute cu 5 euro pe care le-am inapoiat la intoarcere. Recomand sa inchiriati aceste umbrelure pentru ca nu veti vedea nici un petic de umbra si caldura e insuportabila... Un alt element care m-a vrajit este nisipul de culoare alba si fasiile de nisip roz, in combinatie cu alte tipuri de roci de fel de fel de culori si erodate in mod diferit.

Noi am stat in statiunea Stalida, cam la 30 km de Heraklion, la 3 km de Hersonissos si 8 km de Malia.

Stalida este o statiune mai linistita, nu foaret galagioasa, muzica pe plaja nu am prea auzit. Nu o recomand tinerilor dornici de distractie. In schimb Hersonissos si malia sunt doua statiuni tineresti cu magazine din plin, lume multa pe strazi, localuri din cele mai bune si mai stilizate, agitatie, muzica... si barbati... FRUMOSI. Chiar am remarcat acest lucru, ca la tot pasul vedeam cate-o frumusete :)).

Daca as mai merge inca o data, as alege cu siguranta Malia sau Hersonissos. Acolo e viata... la Stalida doar daca vrei mai multa relaxare.

Se mai faceau excursii la Palatul Knossos unde am inteles ca e foaret frumos si muta istorie (in Heraklion) insa si aceasta excursie era cam scumpa. Se poate vedea cu siguranta si pe cont propriu.

- la Insula Spinalonga (47 euro adulti, 24 euro copii cu pranz inclus);

- La Cheile Samariei (50 euro/ adulti si 25 copii);

- Seara cretana (42 adulti, 21 copii);

- Palatul Knossos (40 euro)

- Pestera lui Zeus (45 euro).

Autobuzele vin la ore exacte, circula des. Plateam doar 1.6 euro pe un drum pana la Malia sau Hersonissos. Urci in autocar si vine baiatul si iti taie bilet. Nu e nimic complicat. Recomand excursile si cu agentiile locale care sunt serioase, putin mai ieftine ca cea cu care am fost noi. Multi si-au inchiriat si masini. Am vauzt oferte de la 13 euro pe zi. Dar asa la o prima privire, pentru ca nu m-a interesat sa inchiriem. Magazinele de haine sunt superbe, ai ce gasi, bani sa fie. Suvenirurile nu mi s-au parut extrem de scumpe ca in alte tari sau statiuni. Au pret rezonabil. Coktailuri la 4 euro, bere la 2 euro la halba.

Intarea in mare, acolo unde faceam plaja era cu nisip si fara pietre pe portiunea de plaja.

Mi-a palcut vacanta... am vauzt multe peisaje spectaculoase, orase, am intrat in contact cu civilizatia cretana.

Mi-a placut si ghidul Valentin care era foarte frumos, si ghida care era documentata, Cristina (chiar daca la inceput nu mi-a placut pentru ca emana un aer de superioritate si ne-a tratat de undeva de sus). Cred ca si-a dat seama de comportamentul ei pentru ca i s-a atras atentia.

Nu recomand ALL INCLUSIV pentru cei care doresc sa calatoreasca pentru ca au toate sansele sa piarda servirea mesei. Eu mi-am propus ca data viitoare sa nu mai ales ALL INCLUSIVE, pentru simplul motiv pentru ca nu imi place sa mi se faca program de masa cand as putea sta la plaja sau as putea sa vizitez ceva... Si de ce sa platesc ceva daca nu il folosesc.

Problema e ca pentru ofertele mai accesibile era doar Apartament Maistrali care se afla chiar vis a vis de mare si arata bine din exterior, insa era fara mic dejun si Hotelul Flora care nu mi se parea foarte ok din poze, dar care se afla in Hersonissos si avea mic dejun. Mai era Hotel Panorama situat foarte departe de mare si distanta se parcurge la ore exacte cu autobuzul de la hotel, dar zona in care era e prea linistita.

Cred ca am facut o alegere cat de cat buna. Langa noi se afla NANA Beach despre care va las pe voi sa va documentati pentru ca sunt in necunostinta de cauza. Si mai era un hotel la 5 pasi de plaja (sau hotel bungalow)... cand imi reamintesc numele voi reveni cu detalii. numai ca nu cred ca sunt oferte pe aceste doua de la agentii.

Va doresc un sejur minunat in aceasta destinatie minunata!!!

Trimis de Ioana_Ioana in 20.08.11 00:20:13
Validat / Publicat: 20.08.11 09:30:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia katerini, atena, skiatos

VIZUALIZĂRI: 15794 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioana_Ioana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Marea Egee, croaziera

[20.08.11 07:42:01]

@Ioana Ioana, multumim pentru impresii, ai scris un review foarte bun.

Ca recomandare generala, e bine sa se desparta impresiile de cazare de cele referitoare la orasul sau zona vizitata. Se obtine astfel o structurare mai buna a informatiilor (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte.

Am editat in textul tau numele agentiei de turism din Romania, nu este voie sa scrii nume de agentii pe site, decat in cazul in care ati avut probleme din cauza lor.

Ioana_IoanaAUTOR REVIEW
[20.08.11 12:49:36]

o sa tin cont poate fac un review si pe hotel ... sper sa fiu de ajutor pentru cei ce il vor citi

Ioana_Ioana
Alte impresii din această RUBRICĂHorizon Beach Hotel [Stalis]: