ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2011
ÎNSCRIS: 28.07.11
AUG-2011

Hmm... Sovata, Sovata

Eric Wollo -Red Guitars

Un loc minunat dar din pacate populat!

Nu imi aduc aminte exact cand am fost pentru prima data in Sovata, dar pot sa spun ca m-am indragostit de acest loc. Sa fi fost acum vreo 15 ani si de atunci ma reintorc aproape in fiecare an, insa cu o usoara speranta de mai bine. La inceput petreceam in jur de o saptamana chiar doua in statiune, insa acum din pricina timpului si nu numai, un weekend cred ca este suficient. De ce zic asta, pai este simplu: locul este absolut minunat insa oamenii lasa mult de dorit.

In fiecare an cand vine „Timpul Sovatei” – imi permit sa zic asa deoarece noi nu mergem decat in sezon (iulie-august) pentru ca atunci este deschis Lacul Ursu – avem aceleasi discutii: mai mergem sau nu mai mergem? Si, mai tot timpul, gandul la apa aceea sarata nu ne lasa sa renuntam.

Anul asta a fost la fel. Fiind liber de 15.08.11 am hotarat ca nu se poate sa treca anul fara Sovata. Zis si facut. Vineri 12.08 in jur de ora 10 am ajuns in statiune si cum aveam experienta anilor precedenti primul lucru a fost sa cautam cazare (la particular pretul nu este asa de mare iar conditiile sunt bune). Multa lume ajunge la Sovata si merge direct la lac iar la ora 18 cand se termina programul toata lumea cauta cazare si sunt slabe sanse sa mai gasesti (din experienta).

Sincer am optat pentru o cazare aproape de lac (aprox 5 minute de mers pe jos) unde am mai stat si cu 2 ani in urma, iar spre norocul nostru am gasit o camera libera. Niciodata nu am facut rezervare de acasa, intotdeauna am preferat la fata locului. Din mai multe motive, de exemplu:

1. prefer sa fie cat mai aproape de lac – pentru a nu merge cu masina (greu cu parcarea, costa 12 lei pe zi si poate vrei sa bei si tu o bere) sau pentru a nu face jumatate de ora pe jos pana la destinatie

2. sa gasesti loc de parcare

3. deoarece este zona muntoasa s-ar putea sa ai surpriza ca in camera sa fie foarte frig si umezeala. Motivele sunt multe asa ca pentru noi e mai simplu: Vazut – Placut – Luat.

Inca o data eu vorbesc de particulari si nu despre hotel. La hotel nu am stat asa ca nu stiu care sunt conditiile.

Statiunea este renovata foarte frumos, printre putinele locuri in care s-au mai investit bani, este curat, plin de flori, terase, muzica... Sincer, dar este doar parerea mea personala, Sovata este printre cele mai frumoase statiuni din tara in momentul de fata.

Dar sa trecem si la partea mai putin placuta care ne face sa ne gandim „daca mai mergem”. Problema sunt oamenii. Nu a existat zi in care sa nu ma enervez. Dom'le necivilizata mai este lumea asta. Trebuie sa iti alegi bine locul in care iti vei aseza prosopul dar si asa nu prea ai sanse sa scapi. Daca incerci sa te asezi langa balustradele de lemn o sa te trezesti cu jumatate din populatie calare pe prosopul tau, care se uita in zare ca de... la 2 metri distanta de balustrada nu se vede la fel... Iar cand am indraznit sa le atragem atentia si sa ne cerem scuze ca avem lucrurile sub picioarele lor am primit un raspuns sec: „Da unde scrie ca nu avem voie?”. Tot langa balustrada trebuie sa aveti grija ca sunt persoane care nu stiu sa citeasca (se gasesc semne peste tot in 3 limbi in care iti spune ca este interzis saritul in apa) si sar in apa facand tot posibilul sa te stropeasca cat se poate de bine, nu doar pe tine ci si toate lucrurile din jur. Daca va deranjeaza sunetul semintelor sparte intre dinti trebuie sa aveti grija unde va asezati ca aici nu prea aveti cum sa scapati de el. Indiferent unde incerci sa te asezi o sa ai parte de calcat pe picioare, sarit peste tine, calcat si urcat pe prosop (cu tot cu prosopul lor). Iar daca vrei sa ai parte de toate aceste tratatii trebuie sa te trezesti de dimineata, pe la ora 9:10~9:30 sa cumperi biletul (20 lei) iar la 9:30 sa intri ca sa pui „ mana” pe asa zisul loc de prosop (cu toate ca programul este de la ora 10 - daca este aglomerat se permite accesul in jur de 9:30). Daca nu te-ai trezit si ai mai lenevit si vrei sa intri pe la ora 11 o sa ai parte si de aventura gasirii unui petec de lemn pe care sa te asezi. Nu mai vorbim de sezlong caci acelea sunt luate demult. Asta este aventura gasitului locului pe uscat, dar sa nu uitam de tratatia din apa: stropitul, coatele si picioarele primite.

In rest daca ai reusit sa scapi de toate aventurile cat mai putin sifonat totul este minunat. De mentionat ca in timpul saptamanii nu este atat de aglomerat ca in weekend.

Seara poti sa te plimbi pe la lacuri (lacuri sarate si dulci, Alunis, Rosu, Negru, Verde, Mierlei, Parschiva si Lacul Ursu), unde s-au amenajat niste alei frumoase, luminate, cu bancute, trasee prin padure superbe etc.

Daca vrei sa mananci nu pot sa recomand nimic deoarece gustul nu se discuta, pot doar sa zic ca noi am mancat in prima zi la Restaurant Casa lui Dracula, aproape de lac (arata foarte bine si am zis sa incercam ceva nou), a fost relativ scump iar mancarea nu ne-a placut deloc, hai poate putin ciorbele, dar felul doi in niciun caz.

Dupa experienta neplacuta am mers la restaurantul Transilvania (cunoscut - am mai mancat si in alti ani) din centru unde pot sa zic ca am mancat foarte bine si la pret bun, ex: piept de pui la gratar + garnitura 14 lei iar portia (destul de mare). Problema aici este ca seara nu mai servesc ciorbe, doar la pranz, si tot la pranz au meniul zilei la 14 lei (ciorba+felul doi) – bun. Aspectul restaurantului nu pot spune ca este stralucit dar mancarea e ok. A, si inca ceva, ospatarii foarte amabili spre deosebire de dincolo.

Noi la pranz am mancat in interiorul strandului deoarece daca vrei sa iesi si sa intri mai tarziu se plateste din nou intrarea (este valabil doar daca nu stai la hotel si nu ai bratara cu intrari nelimitate). Mancarea nu este foarte variata, nu ai de unde alege iar pretul-de strand si in plus poti sa stai la coada si o ora.

Mai demult am incercat si Boema (seara) dar nu ne-a placut si de atunci nu am mai incercat – poate data viitoare ii mai dam o sansa :). In ultima zi am fost si am mancat in Tg. Mures la Restaurant Laci Csarda o minunatie... dar trebuie sa astepti putin mai mult deoarece este foarte multa lume si dureaza.

Anul viitor o sa ne intrebam din nou: Si ce facem? Mai mergem sau nu mai mergem? Raspunsul probabil ca de fiecare data va fi la fel: hai macar de dragul apei si al statiunii. O sa rezistam acum un weekend, cat de rau poate sa fie? Poate ca de data asta o sa fie mai bine. :).

Am inteles ca si la Ocna Sibiului s-a amenajat frumos poate reusim sa ajungem si acolo anul asta.

Trimis de cyrano in 19.08.11 23:25:38
Validat / Publicat: 20.08.11 09:04:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS].

VIZUALIZĂRI: 3425 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cyrano); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poza a fost facuta luni, nu vrea nimeni sa stie cum a fost duminica :))

[20.08.11 09:04:30]

util si placut review

[20.08.11 15:39:45]

Iata fondul sonor propus, se poate schimba!

Alina Morar
[20.08.11 22:21:14]

Acum 2 saptamani am facut o plimbare prin Sovata. Nu am mers la strand, era tarziu, veneam de la Bicaz si am zis sa intram in statiune sa vedem cum e. Mi-a placut si mie noua imagine, dar atata lume era... parca eram pe litoral.

[09.09.11 19:14:37]

@Alina Morar Scuze ca am raspuns asa de tarziu... Intradevar statiunea arata foarte bine insa cum am spus si mai sus pacat de lumea care o "populeaza". Cat despre cantitate este "ca la mare in plin sezon"

[09.09.11 19:17:33]

@webmaster13 Multumesc pentru fondul sonor. Este chiar OK