ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2009
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
MAY-2009

Un loc cuceritor

Credeti ca e usor sa scrii, ca si cand ai vorbi, despre o supervacanta? Credeti ca a fost simplu sa o planuiesti, cu cele mai mici detalii, aproape un an?

Da, acum am o sarcina si mai grea, aceea in care eu trebuie sa marturisesc tot. Pentru ca si mie mi-au fost foarte utile informatiile culese, de la voi, cei, binevoitori, care ati vrut sa impartiti cu noi bucuria si povestea vacantei voastre in insula aceasta minunata!

Lefkada este o insula situata in vestul Greciei, in Marea Ionica! O insula in care parca vremea s-a oprit in loc, in care in sate vezi femeile imbracate in port traditional negru, stand la strada, la povesti, in care casele sunt mici si albe, impodobite de flori, din belsug, bisericutele vechi, au modelul celor italiene, iar legendele cu Ulise si Penelopa lui sunt parca vii. E locul in care seara, am vazut licurici, nu mai vazusem din copilarie! Dar cea mai mare bucurie ne-o da marea, care doar aici, in vest, e atat de albastra! o sa incerc sa pun cate o poza cu fiecare plaja, poate pozele sper ca sunt mai graitoare.

Am fost pe aproape toate plajele din insula, bineinteles ca cele din vest sunt cele mai frumoase, am sa incerc mai jos sa le enumar, dar in ordinea preferintelor mele;

1-Milos

10-Poros

11-Vasiliky

12-Kavalikefta

13-Pefkulia

Orasul cel mai mare este, capitala, cu acelasi nume-Lefkada! Iar al doilea ca marime ar fi Nidri, port in estul insulei, de unde pleaca vapoarele in croaziera, este un port tare frumos, in care am revenit cu placere, de vreo 5 ori, in special seara.

Bucataria lor e cam aceeasi ca in restul Greciei, preturile la fel, cantitatea, zic eu, parca mai mica, daca pot compara cu ce am vazut in Zakhynthos. Localniciii, atat cat am interactionat noi cu ei... sunt ok. Drumurile, ca in orice insula, sunt cam inguste, dar foarte bune calitativ, cam in panta, ca doar e munte. In afara de plaja, puteti face excursii din Nidri din port gasiti sa cumparati. Si seri grecesti. Puteti sa mergeti in drumetie la cascada, langa Nidri, e un drum de 4 km, foarte fain, intre gradinile de lamai si portocali. In sud -est e Sivota, un frumos sat pescaresc. Iar in apropiere e si o crama de vinuri. Apoi e Vasiliky, acolo unde am intalnit primul roman care lucra la o taverna, e un frumos port din care pleaca ferry spre insulele Ithaka si Kefalonia. Dar mai la sud, este farul. si locul acela in care am simtit plutind un aer de legenda, stancile albe de pe care se presupune ca s-ar fi aruncat Afrodita, sa se vindece de iubirea pentru Adonis.

Alte distractii pe insula mai cu seama veti putea gasi in capitala insulei sau in orasul Nidri. Plimbari prin port, o cina la o taverna cu vedere la mare, o seara greceasca in insula invecinata - Meganisi, asta dupa ce v-ati deplasat 20 de minute cu vaporul, pretul acestuia fiind inclus in bilet. Sau o croaziera ce cuprinde vizita in mai multe porturi al insulelor invecinate si a plajelor acestora, sau chiar o croaziera in jurul insulei. E minunat sa-ti pertreci o zi in mijlocul marii! Si chiar cu bani putini!

Cu barca, ganditi-va ca puteti sa aruncati ancora oriunde si sa ''naufragiati''cateva ore... exista atatea plaje ascunse dupa fiecare stanca e una mai faina ca cealalta si... pustie! Sa simtiti in toata splendoarea ei adierea blanda a marii! Iar amintirea acelei zile sa nu se stearga nicicand din memorie...

Lefkada e o destinatie pentru cei ce iubesc natura, pentru cei care iubesc in principiu viata la tara! nu e o insula cosmopolita! Dar e un loc cuceritor.

Trimis de georgiana in 17.06.09 21:40:06

VIZUALIZĂRI: 6207 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 undeva..in vest

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[17.06.09 22:52:19]

incepusem sa-mi pierd interesul pentru acest site , noroc cu astfel de impresii... super poze !

indiralisa_26
[17.06.09 23:30:01]

superbe pozele!!!!

unde te-ai cazat?

cat te-a costat sejurul?

merci!

[17.06.09 23:31:35]

georgiana a scris pe larg despre cazare aici

indiralisa_26
[17.06.09 23:39:29]

multum! acum am citit...

[17.06.09 23:45:52]

anytime

ovidiu7020010
[18.06.09 20:51:30]

Mda, frumos. Tare frumos. Am vrut sa merg si eu anul acesta dar pana la urma am ales Zachintos. Poate la anul va fi anul Lefkada. Am intampinat dificultati in a gasi cazare online pentru Lefkada si printre primii care mi/au raspuns au fost cei din Zante. Trag nadejde ca anul ce va veni voi trece si eu prin taramul de poveste. Felicitari pentru fotografii. Cand ma intorc am sa te contactez sa imi dai mai multe amanunte despre sejurul tau. Am sa aduc si foto din Zante. Of, mai e un pic pana la vacanta. Vacanta cea mare. Grecia.

georgianaAUTOR REVIEW
[18.06.09 23:32:45]

In Lefkada gasesti cazare fara probleme, sunt atat de multe locuri! Eu am ochit ceva ce mi-ar mai place, pentru alta data, pe malul marii, doua locuri! Am facut 2 poze la adresa si nr de telefon.

Ma bucur ca iti plac fotografiile. Mi-a fost greu sa le aleg, pentru ca la asa locuri frumoase, nici pozele nu aveau cum sa nu iasa bine!

Ai facut o alegere minunata si cu insula Zakhynthos! Noi anul trecut am fost in 2 ture acolo si... n-am vrut sa mai venim inapoi... Si aici a fost foarte bine, dar acolo nu eram obositi ca aici, deoarece acolo plajele erau mai aproape de cazare. Plusuri si minusuri, ca peste tot!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[02.03.10 21:25:34]

Pentru ca Lefkada va fi prima iesire a noastra pe 2010 (cel putin pana acum) si Georgiana e cea care mi-a deschis ochii spre aceasta insula voi propune o melodie asortata de vacanta pe o insula insorita :

[02.03.10 22:28:27]

gata si muzica ....

georgianaAUTOR REVIEW
[02.03.10 22:46:49]

Va multumesc la amandoi!

Ionescunic,

Crezi ca scapi doar cu o melodie???

offf,cum imi mai faci in ciuda la ora asta!

[10.06.10 20:35:15]

Mutat de la 'Excursie Lefkada' la 'Descopera Lefkada', in procesul de reorganizare a impresiilor "de calatorie" din aceasta destinatie intr-o rubrica unica.

Cristian_h*, georgiana, ionescunic, ovidiu7020010
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: