ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2011
ÎNSCRIS: 20.03.08
OCT-2008
single

Mai vreau!

Am fost in octombrie 2008 in interes de serviciu.

Am calatorit cu avionul, cu escala si la dus si la intors.

De la aeroport (o imensitate, ca mai toate aeroporturile din Europa, mai putin cele din Romania) la hotel si invers am calatorit cu taxiul (15 euro pe sens). La intoarcere soferul era iranian.

Am stat la hotelul Eleazar, in imediata apropiere a garii din oras si in apropierea centrului, un hotel curat, cochet, cu micul dejun (consistent si bun) inclus.

De Hamburg nu pot vorbi decat de bine, asa ca nu o sa scriu decat ce mi-a placut.

Plimbatul pe jos prin oras este o desfatare. Nu vezi o cladire lasata in paragina, este curatenie peste tot, chiar si in locurile unde se sapa in carosabil sau trotuare.

Traficul auto este foarte bine organizat, nu am vazut nici un ambuteiaj.

Pietonii, cu tot amestecul de natiuni din oras, respecta stopurile.

Bicicleta este un mijloc de transport uzual, pistele pentru ele fiind bine delimitate. Imi amintesc faptul ca asteptand la stop pe o astfel de pista (de, roman nestiutor) am fost sunat insistent de un biciclist care circula cu viteza destul de mare si de care m-am ferit in ultimul moment. In jurul garii, dar nu numai, erau o multime de biciclete in suportii de parcare sau legate de stalpi (unele de foarte multa vreme, iar din unele nemairamanand decat roata din fata, legata, care n-a putut fi furata).

De asemenea circulau foarte multe scutere. Unele din ele erau parcate pe trotuare si legate cu lanturi de copaci.

In jurul hotelului erau o multime de alte hoteluri dar si magazine mici, la parterul caselor sau blocurilor, unele din ele indiene altele turcesti, fapt scris cu mandrie pe firma.

Am facut gresala sa cumpar o duzina de ciorapi (sosete) pentru iarna de la un magazin turcesc, care s-au dovedit la fel de proaste ca cele din tara.

La plimbarea facuta intr-o seara in jurul hotelului m-am intersectat cu o prostituata tanara si destul de grasa, cu un telefon mobil in mana din care se auzea o manea, care a incercat sa ma "agate" si care la refuzul meu "nein" mi-a tras o injuratura romaneasca pe care nu o pot reproduce. Am lasat-o in plata Domnului si mi-am vazut de plimbare.

Au o strada comerciala, Monckebergstrase, de circa 1 km, care face legatura intre gara si primarie si pe care sunt o multime de magazine mari (C&A, Saturn, Karstadt, H&M, Kaufhof, P&C) dar si o multime de buticuri, multe din ele de lux, terase, restaurante, un pasaj cu cinematografe si WC-uri publice, din care unul subteran, care desi nu avea personal (se intra in cabina cu o fisa de 1 euro), era de o curatenie deosebita.

Peturile in magazine erau destul de piperate pentru portofelul meu.

Pe acesta strada limita de viteza este 25 km/h, pietonii pot traversa nestingheriti dintr-o parte in alta (de altfel pe foarte multe strazi comerciale era un semn pentru circulatie pietonala - pe un patrat alb un cerc albastru in interiorul caruia e o mamica cu un copil de mana). Accesul pentru aprovizionare este permis intre 21,00-11,00. Circulau autobuze neincetat, unele din ele dublu atriculate.

Cred ca am trecut de cel putin 5 ori pe acesta strada, in plimbare sau la cumparaturi (am cumparat o perche de blugi originali si o geaca - impreuna 120 euro - am platit cu cardul meu romanesc, in lei, fara nici o problema).

In piata primariei, mare, frumoasa si aglomerata este si capul liniei la o serie de autobuze. Pe langa sunt canale si lacuri in care inoata lebede, gaste, rate toate salbatice, dar pe care merg si vaporase.

In gara sunt peroane pentru trenuri InterCityExpres (ICE) si regionale, pentru trenuri locale si chiar pentru merou. Gara este plina de mici magazine si restaurante. Am mancat aici carnati cu cartofi prajiti (in jur de 3-4 euro) si am baut in cele 3 zile bere blonda, bruna sau nefiltrata la 3-5 euro sonda de 0,5 litri. Cel mai mult mi-a placut berea Hasseröder si cel mai mult mi-a displacut berea nefiltrata, atat ca si culoare (limpezime) cat si gust.

Am mers pe jos pana in piata de peste, cam 5 km, pe malul Elbei, si la santierul naval am vazut nava Marry Quen 2 care se afla in reparatie. Aici am vazut si statiile pentru ferry (curse regulate pe apa, in interiorul Hamburgului). Piata (magazinul) de peste era inchisa, in piata stradala erau cateva rulote cu fructe de mare si peste dar mai mult cu fructe, branzeturi si etc.

Aici, adica pe malul Elbei, sub un mic pod, am vazut sigurul homeless, care dormea intr-un sac de dormit.

In cartierul Altona am mers cu metroul, statia de aici, ca si cea din centru fiind si pentru trenuri.

Pentru ca ajunsesem prea devreme am mers pe malul Elbei de unde am vazut gara navala, o cladire noua, construita in stil de vas de croaziera si portul, sau mai precis unul din terminalele de containere care este un funicar de masini care cara containere, urmand niste trasee stricte (parca erau furnici). Ulterior am vazut pe un program TV (parca Discovery Channel) ca transportul containerelor se face cu masini dirijate computerizat.

In Altona, un fel de Primaverii al Hamburgului, din cauza toamnei, erau frunze cazute pe trotuare, un peisaj feeric. Din nefericire am calcat intr-un rahat de caine ascuns intre frunze, pe care apoi, spre rusinea mea si a nemtilor de la firma unde am fost, l-am insirat pe un culoar. A fost un moment penibil, cu o angajata a firmei, care aflase anterior ca limba de discutie va fi engleza, si care striga in gura mare "dog shit-dog shit" si eu nu stiam la ce se refera.

De la etajul 3 la care se afla firma se vedeau acoperisurile caselor din Altona (aici casele avand in general 1-2 etaje).

Am fost si pe Reeperbahn caruia i se mai zice si Mila pacatoasa, un bulevard larg, cu activitatea principala orientata spre sex. Sunt foarte multe cinematografe XXX, pentru toate preferintele, sexshopuri, cluburi de striptease. Am fost acolo din curiozitate barbateasca, pentru ca cineva din Romania imi spusese ca sunt vitrine cu prostituate, dar eu n-am vazut asa ceva. Ulterior, pe net, am vazut ca bordelurile erau pe cateva strazi adiacente si nu functioneaza decat intre anumite ore. Oricum, senzatia nu a fost deloc placuta, tot aveam impresia ca se uita cineva urat la mine.

In cele 2 zile intregi si 2 jumatati de zi cred ca am facut perpedes peste 25 km. Ajungeam seara la hotel frant de oboseala, cu picioarele umflate, dar a doua zi o luam de la cap.

A meritat cu varf si indesat.

As mai merge.

Trimis de nnaaee in 18.08.11 14:06:13
Validat / Publicat: 18.08.11 14:38:20

VIZUALIZĂRI: 4864 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nnaaee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O cladire in Hamburg.

[18.08.11 15:08:42]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Hamburg: