ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2009
    ÎNSCRIS: 01.06.09
    JUN-2009

Către satisfăcător

Ook

E ok. Apartamente spatioase, dotate cu kitchineta si cu toate ustensilele necesare daca ai de gand sa gatesti.

Avantaje: apartamente spatioase, plaja la 10 m, lata, curata, amenajata, intrare in mare nu f abrupta, nisip destul de fin. Sezlong 5 leva, umbrela 5 leva. Vreo 5-6 piscine, vreo 2 pt copii, personal destul de amabil, parcare subterana gratis, internet 40 leva/saptamana.

Curatenie zilnic, se schimba prosoape si cosmetice.

Dezavantaje: mancarea si serviciile la restaurantul principal. Restaurantul nr 2 (paralia) mancare buna, dar un pic cam scumpa. Se poate rezolva cu un drum la restaurantele din Obzor (3 min cu masina) unde preturile sunt derizorii.

Plin de nemti, nordici si rusi. Romani destul de putini.

Una peste alta a fost f ok pt copii, daca nu ai copii sau nu esti f in varsta nu ai ce cauta aici. Il recomand. dar nu stiu cum este in plin sezon cand cele 500 de apartamente sunt ocupate in acelasi timp. S-ar putea sa fie un pic prea aglomerat

Trimis de molko* in 16.06.09 13:11:48

VIZUALIZĂRI: 3462 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (molko*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 piscina principala + var + piscina de copii
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[22.01.10 18:21:45]

Ce te-a deranjat la mancare? Eu sunt foarte pretentioasa, dar chiar nu am avut de ce sa ma plang....

[22.01.10 22:42:09]

de aici rezulta ca eu sunt si mai pretentios... fiecare cu gusturile lui. La Restaurantul Paralia (a la carte) a fost excelent, servire ireprosabila, vinuri de exceptie dar si foarte scump... sau ma rog, preturi de dorobanti

[23.01.10 00:47:42]

Acolo nu am fost pentru ca aveam un bebe dupa mine... Dar mie mi s-a parut ok, mai ales ca puteam sta pe plaja la o inghetata la restaurant la 9 seara... sa prind si spectacolul de fiecare seara.

[23.01.10 01:05:44]

cred ca e o confuzie la mijloc... am fost doi ani la rand aici, si in nici un an nu am vazut sa fie vorba de nici un spectacol. Esti sigura ca ai stat aici? Sau am fost eu atat de bou incat sa nu vad/aud nici un spectacol?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [23.01.10 08:44:36]

Sigur magdalena confunzi cu Miramar sau alt hotel pt ca Obzor Beach Resort e un hotel de proprietati oferite spre inchiriere si nu cred sa aibe animatie care in general apare la hotelurile cu allinclusive si pretentii.

Cand am fost prima data in Obzor in 2007 inca mai erau de vanzare apartamente in cateva corpuri ale stabilimentului. Apoi in 2008 hotelul era plin de nordici blonzi cu puzderie de copilasi care incercau apa cu piciorul si nu le venea sa creada cat e de calda (calda pentru ei)

[23.01.10 12:09:33]

Cum sa confund cand am fost acolo?!!! In 2009. Asta m-a mirat si pe mine, faptul ca exista echipa de animatie undeva unde nu e all inclusive. In fiecare seara, iar inainte disco pentru copii si in barul de noapte Karaoke, etc.

Intr-adevar, multi nordici si asta pentru ca la all inclusive in Bulgaria vin romanii sa manance pana crapa....

Foarte multi copii intr-adevar, pentru ca e aparthotel si se preteaza, mai ales pentru cei mici carora trebuie sa le pregatesti masa speciala, de aceea l-am si ales ca si locatie.

Romani? Ii cautai cu lupa...

[23.01.10 12:34:53]

Ee.... inseamna ca sunt un BOU.. totusi e adevarat e eu am fost la inceputul lui Iunie si in 2008 si in 2009. (undeva 7-15 iunie) Animatie pt copii nu era atunci SIGUR!! (desi erau incredibil de multi copii), se plimbau doar niste personaje pe plaja pt poze. La night club nu am fost.

eu am mai vazut o singura familie din Romania... Avantajul major al acestui loc, si decizia de a-l alege (pt cei cu copii foarte mici 0-2ani): livingul generos este excelent pt orele tarzii cand copilul deja doarme linistit in dormitor, iar tu poti sta linistit la un pahar de vin si o vorba. Si proximitatea fata de plaja, + calitatea si curatenia plajei

[23.01.10 12:44:41]

Exact asta mi-a placut si mie... Copilul dormea linistit, noi savuram o bauturica pe terasa, mai faceam o baie, fara grija, doar era la un pas de noi si il verificam din 5 in 5 minute, cand unul cand altul, oricum se auzea daca plangea...

Recomand hotelul pentru familiile cu copii foarte mici, unde in alta parte nu se preteaza, insa, iti trebuie bani sa mananci la pranz, daca nu esti genul de persoana care sa gateasca in concediu. Daca nu vii cu ingrediente de acasa trebuie sa cumperi din Obzor, ca e scump la supermarket-ul hotelului. Una peste alta te duce mai scump decat la un all inclusive, prin urmare, daca esti gurmand si bautor inrait nu ai ce cauta aici fara bani, apa de 250 ml la restaurant e 2 leva... La barul de la piscina a costat 18 leva o pizza si 2 sucuri. La night club 15 leva 2 cocktail-uri.

Si anul trecut erau de vanzare apartamente.

[23.01.10 12:51:24]

ps: toate preturile sunt afisate la ei pe site:

cazare, restaurante (cu meniu), baruri etc www.obzorbeachresort.com

[23.01.10 18:44:42]

am si eu o intrebare : la apartamentele cu un dormitor se pot caza 4 adulti si un copil pana in 5 ani ? multumesc

[23.01.10 18:50:44]

Nu stiu daca permit ei. Oficial scrie 2 adulti cu 2 copii. Canapeaua este extensibila si buna, pot dormi 2 adulti in sufragerie, dar copilul de 5 ani unde doarme? In dormitor cu parintii? E destul de maricel ca sa nu dormiti chinuiti. Eu am intrebat daca mai pot lua un adult si mi s-a recomandat sa iau cu 2 dormitoare... Noi am fost 2 adulti cu 2 copii. Insa puteti lua un apartament cu 2 dormitoare. Pretul e cu cca 30 euro pe zi mai mult....Nu mai spun ca e dificil cu o baie la 4 adulti si un copil!

[23.01.10 19:40:55]

multumesc magdalena ptr raspuns . ati luat bilete de pe site-ul lor oficial ?

[23.01.10 20:07:52]

Nu. Tin minte ca era mai scump. Nu stiu daca am voie sa spun aici de unde am luat bilete - ca si agentie, sa imi raspunda webmaster-ul. Intentionez sa merg si in acest an pentru ca este o locatie foarte buna pentru copii mici. Poti intra fara probleme in hotel cu caruciorul, are pista speciala. Nu am simtit nici-o greutate mergand cu un copil de 5 luni la mare! Ai unde sa te plimbi cu carutul pe faleza. Nu este galagios seara si totusi sunt cateva activitati pe care le pot face copiii: body jumping, rostogolirea cu baloanele in piscina, plimbarea cu ATV-ul pe un culoar determinat. , discoteca pentru copii, seara de karaoke.

Plus ca ai parcare in subsol... ca tot se tem unii romani ca li se sparge masina la bulgari!

[23.01.10 21:52:13]

4 adulti si un copil ? ei s-ar putea sa te lase, dar crede-ma e prea mult.. pana in 2 ani mergea, ii bagai un baby coat in dormitor, dar asa nu ai loc in dormitor de pat suplimentar. La 2 dormitoare ai si doua bai, in total aprox 80-90 mp.. e altceva. Eu am luat de la ei de pe site in 2008 (nu il gasisem nicaieri in RO), iar in 2009 mi-au dat 20% discount pt ca m-am intors la ei (cate 2 apartamente in fiecare an). Acum am cerut oferta pt sora mea care doreste sa se duca in Iunie, (copil mic de 10 luni) si astept oferta lor.. eventual va spun pretul

[23.01.10 22:11:14]

Noi am platit 60 de euro pe apartament pe zi pana in 3 iulie, doar cazarea. Demipensiunea 9 euro de persoana adulta si 5 euro de copil. In septembrie e doar 30 de euro.

[11.04.11 11:12:37]

Am citit toate review-urile... despre Obzor Resort Beach. Eu si fam. (avem un copil de 10 ani) ne-am facut rezervare pt. sf. lunii iunie (cazare+demipensiune). Este prima data cand mergem in Bulgaria... asa ca incercam sa ne informam. Am inteles ca sunt probleme cu parcarea, nu as vrea sa-mi parchez masina in camp, si ar mai fi ceva... noi am rezervat camera (cu vedere la munte), asa spuneau pe site-ul, acela... dar din cate am vazut eu, numai vedere la munte nu este... Este chiar atat de dezolanta vederea, (in fata hotelului) sau mi se pare mie? Deja ma gandesc... sa schimb... camera, poate hotelul, nu stiu...

Va multumesc, pentru toate informatiile, le gasesc f. utile, pentru cineva care se duce pt. prima data, in Bulgaria.

[11.04.11 11:24:17]

Camera cu vedere la "munte" inseamna camera cu vedere la o straduta, apoi camp, apoi strada principala, iar camp si apoi munte... Adica vezi muntele, dar nu la cativa metri de hotel! Dar straduta pe care da vederea este cea privata a hotelului, pe unde trec masinile sa parcheze.

Acum depinde si cat stati in camera ca sa "beneficiati" de vedere. Daca stati mai mult pe la piscina si plaja, nu cred sa deranjeze.

Noi am avut vedere la piscina/mare si noaptea auzeam clipocitul apei in piscina, fiind si la parter, pentru ca usile nu sunt asa etanse.

Cat priveste parcarea, aceasta era subterana si aveau locuri la sf. lui iunie. Si nu am platit nimic in plus. Poate ar trebui sa rezervati un loc prin mail.

[11.04.11 11:38:48]

Multumesc, mult Magdalena pt. un raspuns atat de promt. Sa speram ca o sa fie bine, noi am fi vrut sa mai stam seara pe terasa... la o sticla de vin... poate schimbam totusi camera, daca putem. Merci, inca o data!

[11.04.11 12:30:46]

@katy 20

Din punctul meu de vedere schimbă camera cu una cu vedere laterala la mare măcar. Nu uita că cele cu așa zisă vedere la munte sunt pe vest si toată dupa-amiaza te bate soarele in cap până apune. Dacă vrei să stai seara pe terasă la un pahar de vin, merită din plin diferența de preț pentru seaview.

Tot din punctul meu de vedere ai făcut o greșeală când ai ales demipensiune. Dar asta e doar părerea mea.

[11.04.11 13:38:10]

@ molko

Multumesc, pentru raspuns si pt. un plus de informatii.

Eu mi-am luat demipensiune, pentru ca, pe unde am mai fost (Lanzarote-Spania), am avut la fel... si a fost foarte ok.

Am avut mancare buna, pt toate gusturile, insa aici in Bulgaria, venim pt prima data si nu am stiut... Chiar in seara asta, am sa incerc sa-mi schimb camera si poate dm. Dar macar micul dejun, este ok?

[11.04.11 14:07:51]

Katy,

Ți-am spus e doar parerea mea. Eu nu mi-am luat nimic, pentru ca am preferat să văd mâncarea inainte și apoi să mă decid. Nu m-a incântat ce am văzut și am decis să mănânc a-la-carte. Indiferent cum iei demipensiune prin agenție sau la fața locului, prețul este (sau era) același. De fapt, din câte imi aduc aminte poți să plătești acolo demipensiune doar pentru o zi, dacă iți place continui... dacă nu... nu.

Micul dejun mi-l faceam in cameră, la prânz ceva pe plajă iar seara ori la restaurantul Paralia ori in Obzor. In primul an pentru ca fii-mea avea 10 luni am mai și gătit câte o supă ceva.

[11.04.11 14:29:50]

@katy, intr-adevar, daca vrei sa stai pe terasa, iar acest lucru se preteaza din plin acolo, pentru ca ai tot ce iti trebuie in camera sa pui la rece o bautura sau sa pregatesti ceva frugal, se merita sa schimbi pe o vedere la mare, sau laterala la mare, cum spunea @molko.

Cat priveste demipensiunea, noi am fost multumiti de masa acolo. Un plus salutar a fost faptul ca seara se putea lua masa pe plaja, avand mese pe o platforma de lemn.

Pe noi ne prindea ora 9 seara savurand o inghetata in briza marii si admirand spectacolul oferit de animatori!

[11.04.11 15:40:00]

@Magdalena & @molko

M-ati ajutat... cu luarea unei decizii... voi ramane la acest resort (sper la o camera cu vedere la mare), era cat pe ce sa-mi schimb rezervarea!

Abia astept sa ajung, acolo! Sigur am sa revin cu impresii si pareri, sper ca de bine.

Va multumesc!!!

[11.04.11 17:47:26]

katy: anul trecut am vrut sa mergem la acelasi resort. Din motive independente de noi nu am reusit, am mers tot la Obzor la Riu Helios Beach, dar am fost intr-una din zile sa vad aceste apartamente. Mi se par ok si chiar nu le exclud din gandul de a petrece odata un concediu acolo. Concediu placut!

[12.04.11 07:18:03]

@katy, sper sa ai un concediu placut si sa ne povestesti si noua! Noi ne-am simtit minunat si vom reveni aici!

danita, ionescunic, Katy 20, magdalena, molko*
    Alte impresii din această RUBRICĂObzor Beach Resort: