ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2011

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

'Teapa' de la Maria Magdalena, din Malaia, jud. Valcea

Din pacate, pentru mine si prietenii mei, nu am citit la timp ceea ce a scris Chloe! Am fi fost scutiti de neplacerile pricinuite de o locatie care nu e nici pe departe asa cum este descrisa pe site-urile turistice!

Sunt absolventa de facultate de turism, am facut practica si am si lucrat in unitati de cazare, sunt si ghid. Deci, am vazut multe in ceea ce priveste turismul. Dar, nu pot sa ma obisnuiesc cu gandul ca avem o tara minunata, dar pacat ca e locuita de romani!

Ceea ce a scris Chloe este cat se poate de adevarat! Nu stiu pe ce criterii si cine (?) a putut sa acorde Pensiunii Maria Magdalena trei margarete/stele! In realitate este o casa de locuit, la care s-a amenajat, ulterior, etajul doi pentru turisti, fara a avea insa intrare separata (!).

Iar cand solicitarile depasesc cele trei camere de la "doi", se coboara in camerele familiei, aflate la primul etaj si care sunt deservite doar de o baie.

Bineinteles ca, in graba lor de a inchiria tot ce se poate, proprietarii isi lasa in dulapuri propriile haine, astfel incat tu, ca turist ce ai venit sa te simti bine, te vei simti incurcat de aceasta situatie delicata si iti vei lasa hainele impachetate in genti, ca doar nu le-oi amesteca cu ale proprietarilor!

Dar pretul pentru camerele cu baie comuna raman aceleasi ca si cele cu baie proprie, 100 lei! Oricum, si pentru acelea e un pret mare comparativ cu ceea ce ti se ofera la aceasta pensiune!

Am constatat si noi lipsa de curatenie din bai, din bucatarie si din foisor!!!

Iar la cabanuta de la malul lacului, am avut alta surpriza (neplacuta) ! Fiind cinci familii si inchiriind pensiunea integral pentru patru nopti, am fost asigurati de accesul exclusiv la cabanuta.

Din pacate, doua zile la rand am impartit spatiul cu niste tineri, cunostinte de-ale tatalui proprietarului! Bineinteles ca si-au etalat repertoriul lor de manele!!!

La sfarsit, ne-am exprimat nemultumirile proprietarilor. Ne-au intrebat de ce nu am plecat daca nu ne-a convenit? ! ? ! Pai, cand studiezi un site care popularizeaza spatii de cazare, cand crezi in ceea ce este prezentat acolo, mai platesti si un avans substantial si mai e vorba si de zece oameni care s-au adunat sa petreaca impreuna cateva zile, ce poti face?

Din nefericire, acei tineri proprietari sunt departe de ceea ce se cheama un turism civilizat! Si, din si mai mare nefericire, nici nu vor sa priceapa ca e pacat de peisajele minunate pe care le are tarisoara asta, daca ei, tineri investitori, gandesc: "Lasa ca merge si asa! "

Trimis de ela7 in 16.08.11 21:29:47
Validat / Publicat: 16.08.11 22:23:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VOINEASA / VALEA LOTRULUI. A mai fost în/la: aproape in intreaga tara

VIZUALIZĂRI: 4748 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ela7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Ceea ce vedeam de la fereastra camerei.

[16.08.11 22:17:47]

@ela7: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

neimportant
[17.08.11 13:32:07]

Nu toate gazdele sunt așa de neinstruite ca cei de la pensiunea Maria-Magdalena, însă ”foamea” mercantilă a pus stăpânire în mod sălbatic pe foarte mulți dintre ei. De aici și situația neplăcută în care ați fost puși.

Cel puțin au fost omenoși și nu v-au făcut inventarul garderobei la plecare, dat fiind că hainele lor erau la îndemâna dvs. sau poate aceste haine chiar v-au fost puse la dispoziție pentru a fi utilizate cu încredere.

Cred că dacă spațiul de la cabana de pe lac n-ar fi fost împarțit cu melomanii maneliști, toate neajunsurile ar fi fost șterse cu buretele. Peisajele lacustre sunt adevărate pansamente sufletești, dacă le-ați imortalizat, vă rugăm să le postați, au o savoare aparte.

Cu stimă,

Z.

ela7AUTOR REVIEW
[17.08.11 14:14:31]

Mi se pare cat se poate de tendentiosa remarca ta cu privire la haine. Iar de folosit cu incredere, nu erau nici macar prosoapele lor... Totusi, o voi lua ca pe o gluma...

Da, stiu ca nu toate gazdele sunt asa de neinstruite. Ca particular plec sa ma destind pe la vreo pensiune sau hotel, cel putin o data pe luna, iar ca ghid, de cateva ori pe luna. Deci, sunt "vaccinata" in privinta proprietarilor de unitati turistice. Totusi, am postat parerile noastre despre acea locatie, pentru ca, de data asta, a fost ceva peste puterile mele de intelegere si suportabilitate...

In drumurile mele am intalnit tot felul de "cazuri", insa cand cauti o locatie de trei stele/margarete si gasesti o casa particulara in care mai domneste si mizeria, nu poti sa nu fi intrigat!!!

Iar la lac ne-am dus sa stam sa admiram peisajul in liniste... Pentru ca, da, peisaul este superb! Ca, de altfel, peisajele din intreaga tara!!! Doar daca esti orb nu poti constata cat de frumos este aici! Dar, asa cum am mai spus, pacat ca aceasta tara e locuita de "unii" romani!!!...

Marian Preda
[17.08.11 17:36:55]

Buna ela7!

Bine ai venit in aceasta minunata comunitate (AFA) !

Sunt convins ca vei deveni un BUN A. F. A., sa ne impartasesti din experienta ta, din itinerarele tale turistice, cu bune si rele! (adica... mai ,,vaccineaza-ne'' si pe noi, cu noutati...)

De aceea, avem acest site... sa INFORMAM, sa aducem la cunostinta si locatii care nu standardizeaza numarul stelelor (ma rog, al margaretelor!).

Voineasa, din pacate, a ajuns o ruina!

Exceptand vilele de langa hotel Lotru, care la preturi de 350 Ron/noapte, iti ofera un ,,tsunami'' in portofel - nu stiu ce alte oportunitati turistice decente, ti se mai ofera?!

P. S. Cred ca colegul ,,zapacitu'', a fost doar usor ironic...

marian_21
[01.02.13 09:29:54]

@ela7: Asi fii curios daca aceste persoane [...] pot sa faca aceste lucruri pe care le fac si in alta parte - adica in strainatate; de exemplu iti inchiriaza vila, vin, stau 3-4 zile si dupa aceea iti trag "TEAPA" cum spune ei in acest titlu de aprecieri pe acest site de recomandare (adica iti platesc 50 RON su chiar 30 Ron daca se poate).

Daca nu le-a convenit ceva puteau sa spuna de la inceput, domne aveti o scama pe jos, un paianjen acolo la cabanuta, unde ce pot sa spun este un teren de 16.000 mp pe marginea lacului unde mai vine un pescar, un turist cu cortul. Toti tb sa traiasca, toti nu numai cei cu bani si fitosi.

Sa nu mai vb ca au mai venit si [cu] un animal de companie si am fost nevoit sa arunc lenjeria si sa dezinfectez toata casa pentru ca in zona mai vin si famili cu copii. (Binenteles ca nu strica animalul de companie strica altcineva... cel care doarme cu el in pat si plus de asta daca era in strainatate platea suplimentar... dar suntem la Romani de ce sa nu tragem "teapa" la niste bieti tarani ca ei nu stiu nimic).

NB marian_21 este (sau a fost) reprezentant al unității
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
morselino
[08.05.13 23:03:35]

Mai bine in spatele blocului, decit la Maria Magdalena

Vad ca bucurestenii s-au simtit bine la aceasta pensiune situata vizavi de biserica. nu recomand. primul motiv faci intelegere cu distinsul proprietar, trimiti avansul si cu doua zile innainte te suna sa iti spuna ca sa marit pretul cazarii. de la 80 ron la 110 ron.

daca esti un pensionar va recomand in schimb daca vrei sa te distrezi si sa urli pana dimineata cautati alta locatie.

un alt motiv este lenjeria de pat neschimbata, furnici in toata vila. spunea cineva de gazon. scuze, aia este iarba, taiata din cind in cind cu coasa.

doua frigidere mici in toata vila si astea ocupate cu mancarea proprietarilor.

nota WM: acest text a fost trimis ca articol distinct; totuși, din cauza lipsei unor detalii mai utile, am considerat că locul cel mai potrivit este de fapt ca simplu ecou.

ela7, Marian Preda, marian_21, neimportant
Alte impresii din această RUBRICĂVila Maria Magdalena [Mălaia]: